Hello There, Guest! Login Register


Espressor pe masina

#1
Buna ziua,
As dori, sa-mi recomandati  un espressor cu destinatie comerciala sa il pot monta pe o masina(ww caddY)

Multumesc anticipat
 
Reply
#2
Problema sunt bateriile nu espressorul, pentru ca teoretic poti monta orice espressor atat timp cat ai baterii suficiente.

Deci ce solutie de acumluatori ai ales si de ce capacitate / amperaj ?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
ceva asemanator a realizat colegul de forum flycoffee

normal, se utilizeaza o masina espresso comerciala;
alimentarea electrica la asemenea masini presupune un camion atasat, cu baterii Smile
o solutie practica tehnic si economic, ar putea fi incalzirea cu gaz (GPL), dar la asa ceva se preteaza in primul rand masinile clasice cu levier si arc (spring levers);
dar si aici poti avea probleme cu umplerea boilerului (fara pompa, fara presiune retea?); ok, un fel de alimentare gen flo-jet (baterii), sau umplere manuala sub presiune...

sigur, compromisuri sunt destule...
si cele de mai sus sunt informatii pe net, nu experienta mea; mie doar imi plac spring-levers-urile Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#4
Surprinzator, flycoffee e colega  Smile 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
salutare! s-a gasit o rezolvare la acesta intrebare? ma intereseaza si pe mine de o astfel de afacere si m-am impiedicat de aceasta problema, nu gasesc acumulator pentru a alimenta espressorul. am auzit ca ar exista  un acumulator care rezista vreo 14 ore cu o necesitate de incarcare in 4 ore
apreciez orice fel de informatie!
multam fain!
 
Reply
#6
(11-07-2016, 19:06)sicura Wrote: salutare! s-a gasit o rezolvare la acesta intrebare? ma intereseaza si pe mine de o astfel de afacere si m-am impiedicat de aceasta problema, nu gasesc acumulator pentru a alimenta espressorul. am auzit ca ar exista  un acumulator care rezista vreo 14 ore cu o necesitate de incarcare in 4 ore
apreciez orice fel de informatie!
multam fain!

Oare un generator de curent (230V) pe benzina/motorina nu rezolva problema?
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#7
Doar daca ai un spatiu generos, unde sa nu deranjezi prin zgomot si miros.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
asta ar fi o ultima solutie, cea cu generatorul. tot o sa incerc sa gasesc un acumulator/baterie. multumesc pt raspunsuri! daca gasiti ceva, va rog sa postati aici. multam
 
Reply
#9
(11-07-2016, 22:48)sicura Wrote: asta ar fi o ultima solutie, cea cu generatorul.

in acest caz incearca cu un invertor de putere, pus pe baterii de camion (24V)
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#10
Ca sa-ti consume cat mai putin din pretioasa energie in deplasare poti alimenta espressorul direct cu apa calda dintr-un rezervor bine inzolat termic care-l infierbanti inainte de plecare. Astfel rezistentele espresorului o sa functioneze mai putin si te descurci cu o baterie mai mica.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#11
Totul depinde de buget. O varianta cu putina bătaie de cap ar fi un sistem solar offgrid la care ai toate cele necesare pentru a avea 230v. Panourile le montezi pe masina sau lângă.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#12
si daca-i inorat? si la cat costa chestiile alea cat o sa iasa ceasca de cafea?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
Acumulatorii ii încarci didactice timp. Panourile sunt pentru menținere.
Nu am zis ca va fi ieftin
O varianta mai lesne e un ups de putere mare cu acumulatori externi. Vezi la vitacom, ups de centrala termica

Didactice in androidiana se citește din.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#14
multumesc pt raspunsuri, o sa ma interesez de toate ideile ce mi le-ati dat. azi am vb cu un importator si am inteles ca solutia ar fi un espressor pe gaz. sunt inca in cautari, orice sugestie este binevenita!
 
Reply
#15
Da, butelia e o solutie. Te-ai gandit ca intr-o locatie fara curent, sa nu fie suficient apreciat un shot mono origine? Vine unu cu pirostriile langa, de fierbe tuica si vinde de rupe comparativ cu tine. Ce vreau sa zic, e ca nu trebuie sa te pregatesti sa vinzi cafea pe Marte, ca poate acolo se prefera altceva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)