Hello There, Guest! Login Register


De'Longhi Distinta ECI 341

#1
Salut,

Am achizitionat de curand espressorul De'Longhi Distinta ECI 341 si as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul.
As dori sa trec la "naked" + sita nepresurizata.
Am tot cautat diverse modele, dar nu imi dau seama daca s-ar potrivi.
Ma puteti ajuta cu un sfat pentru achizitionarea unui portafiltru nou?

Multumesc,
 
Reply
#2
Ai și râșniță pentru el?
Lelit Anna, William
 
Reply
#3
(27-03-2023, 08:48)Talisker Wrote: Ai și râșniță pentru el?

Nu, dar asta se poate rezolva fara probleme.
 
Reply
#4
De curiozitatea , daca tot vrei pf naked si sita nepresurizata si o rasnita se rezolva fara probleme.......de ce naiba ai cumparat asa ceva ? De curiozitate doar......ceea ce vei scoate cu el , indiferent de sita/rasnita/etc este probabil departe de ceea ce inseamna espresso........
Lelit Bianca V3 / G-Iota DF64
La Marzzoco GS3 AV / Ceado E37S
 
Reply
#5
Ce incearca sa spuna prin intrebarea respectiva este ca vei cumpara si cheltui degeaba bani pe sita nepresurizata si portafiltru daca nu ai o rasnita capabila de espresso, care e de obicei mai scumpa ca aparatul din titlul postului chiar si manuala. Daca te gandesti ca vei rasni in locul de unde cumperi cafea sansele sa potrivesti macinatura de la prajitorie cu aparatul tau de acasa sunt egale cu castigarea premiului cel mare la loterie.
 
Reply
#6
La ce valoare are espressorul cred ca mai bine te duci la un strungar si iti decupeaza fundul portafiltrului. Nu stiu sa existe portafiltre fara fund pentru marcile no name, desi cu noroc pot exista unele variante de aliexpress care sa se potriveasca. 
Noi pe vremuri, cand nu se gaseau atatea accesorii, vedea strungarul ca o solutie reala si sunt useri care au mers sa-si decupeze portafiltrul Atentie doar sa decupezi intreg sistemul de presurizate, daca este in portafiltru, astfel incat sa rezulte un cerc, fara alte insertii ale producatorului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(27-03-2023, 21:53)Stefann Wrote: De curiozitatea , daca tot vrei pf naked si sita nepresurizata si o rasnita se rezolva fara probleme.......de ce naiba ai cumparat asa ceva ? De curiozitate doar......ceea ce vei scoate cu el , indiferent de sita/rasnita/etc este probabil departe de ceea ce inseamna espresso........

Nu m-am nascut invatat si nici un expert in espresso.
Cand l-am achizitionat mi s-a parut o idee buna, avand review-uri ok. Probabil nu erau lasate de expertii de pe acest forum.
Problema cu care am venit pe acest forum a fost: "...as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul."

(27-03-2023, 22:26)Lyvyoo Wrote: La ce valoare are espressorul cred ca mai bine te duci la un strungar si iti decupeaza fundul portafiltrului. Nu stiu sa existe portafiltre fara fund pentru marcile no name, desi cu noroc pot exista unele variante de aliexpress care sa se potriveasca. 
Noi pe vremuri, cand nu se gaseau atatea accesorii, vedea strungarul ca o solutie reala si sunt useri care au mers sa-si decupeze portafiltrul Atentie doar sa decupezi intreg sistemul de presurizate, daca este in portafiltru, astfel incat sa rezulte un cerc, fara alte insertii ale producatorului.
imi cer scuze pentru ca mi-am permis sa vin cu o "sarakie" de espressor.
Puteti inchide topic-ul.
Toate cele bune !
 
Reply
#8
Eu am vorbit serios! Nefiind un espressor care sa ofere performanta in espresso nu prea are rost sa investesti in el si in tot felul de accesorii. Mai bine il decupezi la strungar si cu banii economisiti cauti o rasnita sau o cafea mai buna. De altfel, fara o rasnita buna pentru espresso vei avea mai mari necazuri cu portafiltrul fara fund caci va stropi in jeturi subtiri totul in jur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(30-03-2023, 12:32)DGDaniel Wrote: Problema cu care am venit pe acest forum a fost: "...as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul."

Ai venit cu o problema si ai plecat cu mai multe Big Grin
Lelit Anna, William
 
Reply
#10
Din cate am inteles de pe reddit https://www.reddit.com/r/espresso/commen...t/g8gqieu/ e un portafiltru Delonghi 51 mm ! Ai aici direct naked desi nu stiu la ce te ajuta :
https://barshaker.ro/portafiltru-naked-d...ortafiltru&category_id=0
Fa masuratori si intreaba acolo daca se potriveste !
Colegii chiar au vrut sa te ajute ! In teorie naked e super dar in practica fara un puc perfect si o cafea macinata perfect si multe de...perfect , o sa tasneasca in laterale de stropesti tot .
In fine , tu decizi pe banii tai , am vreo 3 dar nu le-am mai folosit de ani de zile !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#11
(30-03-2023, 13:22)Talisker Wrote:
(30-03-2023, 12:32)DGDaniel Wrote: Problema cu care am venit pe acest forum a fost: "...as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul."

Ai venit cu o problema si ai plecat cu mai multe Big Grin

Asa se pare.
 
Reply
#12
(30-03-2023, 12:32)DGDaniel Wrote:
(27-03-2023, 21:53)Stefann Wrote: De curiozitatea , daca tot vrei pf naked si sita nepresurizata si o rasnita se rezolva fara probleme.......de ce naiba ai cumparat asa ceva ? De curiozitate doar......ceea ce vei scoate cu el , indiferent de sita/rasnita/etc este probabil departe de ceea ce inseamna espresso........

Nu m-am nascut invatat si nici un expert in espresso.
Cand l-am achizitionat mi s-a parut o idee buna, avand review-uri ok. Probabil nu erau lasate de expertii de pe acest forum.
Problema cu care am venit pe acest forum a fost: "...as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul."

(27-03-2023, 22:26)Lyvyoo Wrote: La ce valoare are espressorul cred ca mai bine te duci la un strungar si iti decupeaza fundul portafiltrului. Nu stiu sa existe portafiltre fara fund pentru marcile no name, desi cu noroc pot exista unele variante de aliexpress care sa se potriveasca. 
Noi pe vremuri, cand nu se gaseau atatea accesorii, vedea strungarul ca o solutie reala si sunt useri care au mers sa-si decupeze portafiltrul Atentie doar sa decupezi intreg sistemul de presurizate, daca este in portafiltru, astfel incat sa rezulte un cerc, fara alte insertii ale producatorului.
imi cer scuze pentru ca mi-am permis sa vin cu o "sarakie" de espressor.
Puteti inchide topic-ul.
Toate cele bune !

Salut.
Nu trebuie sa te nasti invatat , dar ca sa poti invata , trebuie sa ai pe ce.
Nu trebuie sa te superi......dar asta e realitatea.
Este fix cum ai spune ca vrei sa inveti sa conduci o motocicleta de curse si ti-ai cumparat o trotineta.......nu prea are legatura una cu cealalta. Ambele au 2 roti , dar nu au legatura una cu cealalta.
Pentru un inceput de drum , puteai merge la aceiasi bani , pe un Gaggia sh + inca pe atat minim pe o rasnita manuala. Macar de pe ala , aveai unde sa evoluezi.
Lelit Bianca V3 / G-Iota DF64
La Marzzoco GS3 AV / Ceado E37S
 
Reply
#13
(30-03-2023, 23:03)Stefann Wrote: Pentru un inceput de drum , puteai merge la aceiasi bani , pe un Gaggia sh + inca pe atat minim pe o rasnita manuala.
Ca sa fim mai exacti, Gaggia Classic nu altceva pentru ca restul seriei low cost gen Gran Gaggia / Prestige etc cost este facuta cu reduceri de costuri, in China, deci calitatea va fi similara Delonghi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(30-03-2023, 23:03)Stefann Wrote:
(30-03-2023, 12:32)DGDaniel Wrote:
(27-03-2023, 21:53)Stefann Wrote: De curiozitatea , daca tot vrei pf naked si sita nepresurizata si o rasnita se rezolva fara probleme.......de ce naiba ai cumparat asa ceva ? De curiozitate doar......ceea ce vei scoate cu el , indiferent de sita/rasnita/etc este probabil departe de ceea ce inseamna espresso........

Nu m-am nascut invatat si nici un expert in espresso.
Cand l-am achizitionat mi s-a parut o idee buna, avand review-uri ok. Probabil nu erau lasate de expertii de pe acest forum.
Problema cu care am venit pe acest forum a fost: "...as dori sa stiu daca exista vreo sansa sa schimb portafiltrul."

(27-03-2023, 22:26)Lyvyoo Wrote: La ce valoare are espressorul cred ca mai bine te duci la un strungar si iti decupeaza fundul portafiltrului. Nu stiu sa existe portafiltre fara fund pentru marcile no name, desi cu noroc pot exista unele variante de aliexpress care sa se potriveasca. 
Noi pe vremuri, cand nu se gaseau atatea accesorii, vedea strungarul ca o solutie reala si sunt useri care au mers sa-si decupeze portafiltrul Atentie doar sa decupezi intreg sistemul de presurizate, daca este in portafiltru, astfel incat sa rezulte un cerc, fara alte insertii ale producatorului.
imi cer scuze pentru ca mi-am permis sa vin cu o "sarakie" de espressor.
Puteti inchide topic-ul.
Toate cele bune !

Salut.
Nu trebuie sa te nasti invatat , dar ca sa poti invata , trebuie sa ai pe ce.
Nu trebuie sa te superi......dar asta e realitatea.
Este fix cum ai spune ca vrei sa inveti sa conduci o motocicleta de curse si ti-ai cumparat o trotineta.......nu prea are legatura una cu cealalta. Ambele au 2 roti , dar nu au legatura una cu cealalta.
Pentru un inceput de drum , puteai merge la aceiasi bani , pe un Gaggia sh + inca pe atat minim pe o rasnita manuala. Macar de pe ala , aveai unde sa evoluezi.

Dar nici macar nu are legatura cu topicul. Eu am venit sa intreb daca stie cineva sa existe portafiltre pentru saracia mea de espressor.
Nu am venit pentru alte sfaturi, nu am venit sa fiu criticat pentru ca mi-am luat un espressor de 500-600 RON si nu am zis ca vreau sa imi dau doctoratul in facut cafele.
Am pus o intrebare. Stii sa raspunzi, te ascult cu drag...nu stii, abtine-te si mergi pe alte topicuri.

(30-03-2023, 13:26)FAP Wrote: Din cate am inteles de pe reddit https://www.reddit.com/r/espresso/commen...t/g8gqieu/ e un portafiltru Delonghi 51 mm ! Ai aici direct naked desi nu stiu la ce te ajuta :
https://barshaker.ro/portafiltru-naked-d...ortafiltru&category_id=0
Fa masuratori si intreaba acolo daca se potriveste !
Colegii chiar au vrut sa te ajute ! In teorie naked e super dar in practica fara un puc perfect si o cafea macinata perfect si multe de...perfect , o sa tasneasca in laterale de stropesti tot .
In fine , tu decizi pe banii tai , am vreo 3 dar nu le-am mai folosit de ani de zile !
Multumesc !
 
Reply
#15
Dacă vrei totuși sa te joci cu aparatul asta sa ai în vedere următoarele:
- îți trebuie rasnita, cel mai bine una manuala care sa aibă cutite de metal, chiar și SH de pe forum.
- obligatoriu sita nepresurizata și eliminarea sistemului de presurizare din portafiltru, dacă are.
- cafea proaspăt prăjită, pentru început prăjită mediu cel puțin.
- cantar cu precizie 0,1 g
- montează în dimmer de becuri pe alimentarea pompei, ori va permite sa scazi presiunea.
Multi dintre noi am început cu aparate low cost gen Saeco Poemia.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#16
(31-03-2023, 08:48)Zaheyu Wrote: Dacă vrei totuși sa te joci cu aparatul asta sa ai în vedere următoarele:
- îți trebuie rasnita, cel mai bine una manuala care sa aibă cutite de metal, chiar și SH de pe forum.
- obligatoriu sita nepresurizata și eliminarea sistemului de presurizare din portafiltru, dacă are.
- cafea proaspăt prăjită, pentru început prăjită mediu cel puțin.
- cantar cu precizie 0,1 g
- montează în dimmer de becuri pe alimentarea pompei, ori va permite sa scazi presiunea.
Multi dintre noi am început cu aparate low cost gen Saeco Poemia.

Subscriu... Si eu am inceput cu Saeco Poemia  Big Grin Nu prea stiam mai nimic de cafea... mi se parea ca Jacobs e mai buna decat Thibo si cam atat... 
Am baut cam o luna cafea de specialitate la un prieten, iar dupa treaba asta au inceput 'problemele'... Am inceput prin a schimba cafeaua, espressorul, apoi upgrade dupa upgrade, cheltuieli cu accesorii, etc... Pe de alta parte am incercat sa ii bag microbul si fratelui meu, s-a ales cu un Lelit PL42 TEMD si cateva accesorii, dar s-a oprit aici... De ce? Pentru ca el prefera cafeaua mai amara, extra prajita, asa ca pentru el toate investitiile pentru un gust mai bun nu merita, el are deja gustul dorit fara prea mult efort.
Deci daca vrei upgrade la portafiltru doar ca sa ai o curgere frumoasa, fara a investi intr-o rasnita cat de cat ok nu vei obtine decat ce vezi in poza de mai jos. Daca vrei upgrade pentru gustul cafelei depresurizeaza portafiltrul, investe in rasnita si citeste cat mai multe de pe forumul asta si dupa o sa stii ce ai de facut.
[Image: r06xGAg.jpg]
#Lelit Bianca V3 #IMS Shower #DF83 #Eureka Mignon Specialita #V60 #FrenchPress
De prin trecut: #Expobar Brewtus IV #Lelit PL42 TEMD
Din alta viata: Saeco Poemia, Krups (automat)
 
Reply
#17
(31-03-2023, 08:48)Zaheyu Wrote: Dacă vrei totuși sa te joci cu aparatul asta sa ai în vedere următoarele:
- îți trebuie rasnita, cel mai bine una manuala care sa aibă cutite de metal, chiar și SH de pe forum.
- obligatoriu sita nepresurizata și eliminarea sistemului de presurizare din portafiltru, dacă are.
- cafea proaspăt prăjită, pentru început prăjită mediu cel puțin.
- cantar cu precizie 0,1 g
- montează în dimmer de becuri pe alimentarea pompei, ori va permite sa scazi presiunea.
Multi dintre noi am început cu aparate low cost gen Saeco Poemia.

Multumesc, voi tine cont de cele mentionate mai sus !

(31-03-2023, 09:44)bogdan.balas Wrote:
(31-03-2023, 08:48)Zaheyu Wrote: Dacă vrei totuși sa te joci cu aparatul asta sa ai în vedere următoarele:
- îți trebuie rasnita, cel mai bine una manuala care sa aibă cutite de metal, chiar și SH de pe forum.
- obligatoriu sita nepresurizata și eliminarea sistemului de presurizare din portafiltru, dacă are.
- cafea proaspăt prăjită, pentru început prăjită mediu cel puțin.
- cantar cu precizie 0,1 g
- montează în dimmer de becuri pe alimentarea pompei, ori va permite sa scazi presiunea.
Multi dintre noi am început cu aparate low cost gen Saeco Poemia.

Subscriu... Si eu am inceput cu Saeco Poemia  Big Grin Nu prea stiam mai nimic de cafea... mi se parea ca Jacobs e mai buna decat Thibo si cam atat... 
Am baut cam o luna cafea de specialitate la un prieten, iar dupa treaba asta au inceput 'problemele'... Am inceput prin a schimba cafeaua, espressorul, apoi upgrade dupa upgrade, cheltuieli cu accesorii, etc... Pe de alta parte am incercat sa ii bag microbul si fratelui meu, s-a ales cu un Lelit PL42 TEMD si cateva accesorii, dar s-a oprit aici... De ce? Pentru ca el prefera cafeaua mai amara, extra prajita, asa ca pentru el toate investitiile pentru un gust mai bun nu merita, el are deja gustul dorit fara prea mult efort.
Deci daca vrei upgrade la portafiltru doar ca sa ai o curgere frumoasa, fara a investi intr-o rasnita cat de cat ok nu vei obtine decat ce vezi in poza de mai jos. Daca vrei upgrade pentru gustul cafelei depresurizeaza portafiltrul, investe in rasnita si citeste cat mai multe de pe forumul asta si dupa o sa stii ce ai de facut.
[Image: r06xGAg.jpg]

Asta e nivelul la care sunt eu acum. Stiu ca imi place cafeaua (asa cum iese ea in momentul asta..pentru ca nu am alte optiuni - cu exceptia celor luate din cafenele). Mi-a placut ideea de sita nepresurizata (vizual) si am vrut sa stiu daca la al meu aparat as putea monta ceva care sa reproduca efectul vazut in te miri ce filmulete online.
Nu o sa ma apuc acum sa imi cumpar un aparat de 10k doar ca sa reusesc sa imi fac un espresso, asa cum sugereaza alti useri de pe acest forum.
Da, daca voi constata ca vreau mai mult decat ceea ce primesc acum...cu siguranta voi investi intr-un aparat performant.
Multumesc pentru sfaturi.
 
Reply
#18
Nu ai nevoie de aparate de 10k, un gcp de 1k este suficient Smile și inca o râșniță decentă.

Am fost și eu acum ceva vreme în tabăra ta, și nu cred că sunt singurul.

Sfaturile au fost faine și venite de la niste persoane ce clar nu aruncă răutăți (crede-mă că erau și mai acide Smile).).

Continua cu ce ai până când vei pune mâna pe un espressor mediocru dar bun pentru începători și vei aruncă cu banii. Crezi că mă așteptam eu sa dau 100e pe un tamper sau 200 pe un cantar?Smile).

Spor

Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk
Home kit: Lelit Bianca V2, Eureka SD.
​​​​​​Remote kit: Staresso Mirage Pro, kinu m47 classic.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)