Hello There, Guest! Login Register


Datalogger cu termocuplu K pentru HX grup E61

#1
In afara de termomentrul lui Eric pentru masurarea temperaturii in grup a mai incercat cineva sa faca vre-un datalogger?
Ma bate gandul sa fac unul... de fapt am inceput sa pritocesc la idee... ceva bazat pe Arduino si un datalogger shield; partea de achizitie de date e rezolvabila (termocuplu K si amplificator); marea mea problema e legata de fapt de partea mecanica - pentru insertia sondei in grup fac ce fac si tot ajung la concluzia ca sistemul lui Eric este cel mai bun (pentru ca este foarte simplu si nedistructiv). 
Problema cea mai mare este ca nu prea stiu cum as putea sa fac rost de adaptorul (facut de Swagelok) pe care il foloseste el si ferulele de nylon (altfel decat sa comand de la Swagelok) Sad
Idei, sugestii?
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#2
Vrei sa faci asta strict pentru a economisi niste bani sau pentru ca iti place partea de mestereala?
 
Reply
#3
(12-02-2015, 19:02)coffeesnob Wrote: Vrei sa faci asta strict pentru a economisi niste bani sau pentru ca iti place partea de mestereala?
M-a facut mama inginer electronist cu vreo juma de secol in urma si de atunci tot mesteresc... Big Grin
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#4
pana la urma, inteleg ca vrei sa bei o cafea mai buna, sau cel putin mai consistent reproductibila in procesul de extractie *

s-a discutat suficient in acest forum despre termometrul lui Eric si sunt multe asemenea discutii, incepute unele de aproape un deceniu incoace, pe home-barista, si alte forumuri;

daca te intereseaza parerea altora care au lucrat in felul acesta, am si eu sumedenie de posturi si varia grafice cu profile publicate; ultima discutie a fost, pare-mi-se, cu acel adrian cu @, care era de o alta parere ;(
daca ai posibilitatea de a 'uzina' un asemenea adaptor e ok, poti sa oferi servicii ulterioare colegilor interesati;
daca nu, atunci comanda unul, exista pe situl ftp al lui Eric Svendson specificatii de oferta din care poti configura ce vrei;

daca vrei sa-ti contruiesti un datalogger, e probabil util sa ne spui cum ai facut-o, mai ales daca ai folosit componente standard; altfel, topicul in sine il vad mai potrivit pe alte forumuri de specialitate electronica; dar asta-i parerea mea;

eu am folosit in tandem, 2 USB dataloggers Novis MyPCLab, fiecare cu 2 intrari analogice, una digitala, termometru intern etc.
urmarirea temperaturii din grup este esentiala pentru intelegerea si controlul a ce se intampla in grup, dar un control mai eficient al temperaturii de extractie se face avand un tablou mai complet al temperaturilor, concret, si temperaturile in cele 2 tuburi termosifon; se poate urmari starea termica a HX si functionarea termosifonului, pana la urma principalul factor in comportamentul si tipul de revenire termica a masinii;
despre astea s-a mai discutat si am mai scris;
poate iti faci putin timp sa cauti cateva topicuri in subforumul acesta ("Espressoare");
---

* ce-au mai spus altii:

Spoken like a true believer. Why bother drinking coffee if you can measure it instead?

 Let me put this simply: people who do not trust their taste will never make good coffee.
Jim Schulman (home-barista)

This is probably futile advice, but I would like you to reconsider and focus on espresso as a delicious beverage to be savored and not as a lab experiment for generating data points.
Marshall (home-barista)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#5
Multumesc, orice idee e bine venita...
Am citit postarile pe tema asta din forumul acesta, de pe home-barista si din destule alte locuri. Privitor la site-ul lui Eric, din postarea mea probabil ai dedus ca m-am plimbat deja pe acolo...
Sa impartasesc si altora cum am facut... bineinteles ca pot... da' ce vreau sa fac eu e ceva mai complicat pen' ca implica electronica si mecanica dar si programamre; nu stiu cati pot si vor sa se bage... (si oricum, chiar daca se folosesc componente "of the shelf", softul e scris folosind "the brain inside my head" Big Grin ca sa citam un personaj din "Madagascar I")

Apropos, indiferent de ce fel de logger-e ai folosi, esentiala este achizitia (deci implicit montarea senzorilor); deci, pentru datalogger-ele pe care le-ai folosit, cum (si unde) ai montat senzorii? (s-ar putea sa imi "deșchizi"
 ochii spre alte posibilități)

Long story, short: in faza asta lucru pe care vroiam sa il aflu este daca cineva ma poate ajuta cu informatii, idei, despre cum sa fac rost de unele din piesle pe care Eric le-a folosit din surse ceva mai apropiate de Ro (eventual chiar din Ro)... daca nu, nu-i bai; la vara dau o fuga p'acolo pe langa el (prin Canada) si-mi iau...

Anyway, inca o data, multumesc de sugestii!
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#6
Nu stiu daca ai vazut threadul asta de pe Home-barista:

http://www.home-barista.com/espresso-mac...-t319.html

Legat de termocupla, eu planuiesc sa folosesc Arduino + un breakout board (http://playingwithfusion.com/productview.php?pdid=28&catid=1001) cu termocupla de tip J, dar pentru un alt proiect. Pentru logare, daca stii programare te descurci Big Grin .
 
Reply
#7
Da il vazusem, da' am trecut cu usurinta peste partea cu gauritul surubului... Gaurim, bagam "coaja" senzorului prin gaura, sudam de capul surubului... cool! Idea
Great lead, thanks Big Grin 
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#8
Quote:...Am citit postarile pe tema asta din forumul acesta, de pe home-barista si din destule alte locuri. Privitor la site-ul lui Eric, din postarea mea probabil ai dedus ca m-am plimbat deja pe acolo...
...esentiala este achizitia (deci implicit montarea senzorilor); deci, pentru datalogger-ele pe care le-ai folosit, cum (si unde) ai montat senzorii?

ei, uneori nu-i suficient sa te plimbi, mai merita sa te si opresti... ai fi gasit si informatia cu montatul senzorilor;

sunt multe lucruri 'esentiale' carora sa le acorzi atentie in acest proiect, dar ca si grad de dificultate, montarea senzorilor e foarte simpla: am montat senzorul in contact cu teava, folosind o banda adeziva de aluminiu;
printre alte variante, am folosit si un bandaj suplimentar cu banda de teflon;
am avut senzori si pe boiler, in zona de abur si de apa, chiar si pe spirala pstat-ului;

acum folosesc un datalogger pentru prajitor, impreuna cu Artisan;
cel ramas inregistreaza profilele de sesiune pentru grup si TS_Hi;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
(12-02-2015, 17:57)Varu Marius Wrote: In afara de termomentrul lui Eric pentru masurarea temperaturii in grup a mai incercat cineva sa faca vre-un datalogger?

(12-02-2015, 20:38)Varu Marius Wrote: Am citit postarile pe tema asta din forumul acesta, de pe home-barista si din destule alte locuri. Privitor la site-ul lui Eric, din postarea mea probabil ai dedus ca m-am plimbat deja pe acolo...

Pai se pare ca ai citit, dar nu prea. Sunt destui aici pe forum care au facut pid-uri sau datalogger-e pentru espressor sau prajitor. radudani a postat pe aici pe forum de atatea ori date si tabele.


(12-02-2015, 17:57)Varu Marius Wrote: ..... marea mea problema e legata de fapt de partea mecanica - pentru insertia sondei in grup fac ce fac si tot ajung la concluzia ca sistemul lui Eric este cel mai bun (pentru ca este foarte simplu si nedistructiv). 
Problema cea mai mare este ca nu prea stiu cum as putea sa fac rost de adaptorul (facut de Swagelok) pe care il foloseste el si ferulele de nylon (altfel decat sa comand de la Swagelok) Sad
Idei, sugestii?

Acolo, in grup, e vorba de 1 sezor, unul. Sa inteleg ca vrei datalogger doar pentru un senzorul asta ?
Eu, inainte sa imi pun problema daca fac rost sau nu de piulita erik(de peste mari sau din tara), m-as apuca sa fac restul... pana la urma e doar o "piulita", doar nu o sa opreasca asa o chestie mica un proiect atat de frumos.

(12-02-2015, 20:38)Varu Marius Wrote: Sa impartasesc si altora cum am facut... bineinteles ca pot... da' ce vreau sa fac eu e ceva mai complicat pen' ca implica electronica si mecanica dar si programamre; nu stiu cati pot si vor sa se bage... (si oricum, chiar daca se folosesc componente "of the shelf", softul e scris folosind "the brain inside my head" Big Grin ca sa citam un personaj din "Madagascar I")
Ii dau dreptate lui radudani, cand afirma ca nu e suficient sa te plimbi pe forumuri.
Din ce scrii aici rezulta ca inca nu ai aflat ca aici pe forum sunt destui care au reusit sa mestereasca una alta in ale espressoarelor, electronicii si programarii. Poti sa scrii soft from your head dar, vezi ca, e plin net-ul de softuri gata facute exact pentru ce vrei tu. Poate te ajuta !



(12-02-2015, 17:57)Varu Marius Wrote: .... (termocuplu K si amplificator) ....
Nu stiu la ce iti foloseste amplificatorul ala dar daca folosesti arduino, ai nevoie de un simplu termistor de cati kilo vrei tu.
De ce ai nevoie de datalogger shield?  Nu ajunge Arduino ?


Apuca-te de treaba, nu te poticni de piulitza aia si... tine-ne informati ! Te aigur ca cel putin eu, sunt curios de evolutia si rezultatele proiectului Wink
 
Reply
#10
(13-02-2015, 10:19)hateganul Wrote:
(12-02-2015, 17:57)Varu Marius Wrote: .... (termocuplu K si amplificator) ....
Nu stiu la ce iti foloseste amplificatorul ala dar daca folosesti arduino, ai nevoie de un simplu termistor de cati kilo vrei tu.

Probabil se referea la amplificatorul de care ai nevoie cand vrei sa masori temperatura cu un termocuplu si Arduino. Termocuplul produce la iesire ceva de ordinul microvoltilor si nu se poate folosi direct cu intrarile analogice ale unui Arduino.
Poti folosi un termistor dar solutia cu termocupla e mai flexibila, gasesti de cumparat o gramada de tipuri diferite de probe, de la cele de tip sonda rigida pana la unele plate dreptunghiulare pe care le poti lipi f. usor pe suprafete metalice, etc.
 
Reply
#11
Exact asa ceva ce doresti tu sa construiesti am terminat eu cu putin timp in urma .. prin decembrie. 

Este compus dintr-un microprocesor atmega 1284p (ales pentru cantitatea enorma de SRAM care sa suporte un datalogger plus display plus buffering) care a fost scris cu bootloader arduino, deci programarea se face pe platforma arduino, un modul de ceas real time (facut de mine), un adaptor de card SD cu adaptor de nivel al semnalului (de la 5 la 3.3V), un display OLED de 128x64 care imi afiseaza temperaturile din grup si din teava superioara a termosifonului plus grafic de temperatura in timpul extractiei, iar pe partea de masurare a temperaturii am ales sa merg pe varianta amplificator de termocupla AD595 si un convertor analog-digital mcp3424 care suporta conversie pana la 18biti. In felul acesta am obtinut rezolutie de pana la 0.1grad Celsius si un refresh-rate foarte mare. Ar mai fi fost o varianta cu MAX6675, ceva mai compacta, insa refresh-rate-ul este destul de redus, de doar 5 citiri pe secunda maxim, care oricum ar fi suficient. Integrat si un timer de extractie, si cam atat. 
Pe cardul SD temperaturile sunt inregistrate cam de 4-5 ori pe secunda, iar pe afisaj se improspateaza cam de 10 ori pe secunda. 

Pentru montarea termocuplei in group, am apelat la metoda de gaurire a unui surub din inox (cumparat separat) in care am lipit cu aliaj de bronz un cap de sonda de la un termometru digital. Arata mai bine decat cel din tutorialul de pe HB. Poze aici > Sonda temperatura

si un mic video demonstrativ. Nu am filmat o extractie, ci mai degraba un mers in gol.. iti poti face o idee cum funtioneaza > 
E61 Bezzera Mitica TOP, ECM Casa, Home made roaster
 
Reply
#12
@hateganul
Amplificatorul e pentru termocuplul K - tensiunile generate sunt extrem de mici si de accea avem o configuratie foarte sensibila la zgomot (electric) - rezulta erori mari. Cu circuite de amplificare specializate rezolvi aproape tot alaiul de probleme legate de astfel de senzori.
Privind datalogger shield-ul: dpinde de cat de multa informatie vrei sa achizitionezi, cum vrei sa o folosesti, etc... Un avantaj colateral dar important este ca de obicei datalogger-ele au si RTC deci poti sa pui stamplia de timp la toate sample-urile achizitionate - iti usureraza munca la prelucrare.
In esenta s-ar putea sa folosi doar Arduino-ul si sa scrii softul sa verse pe USB sample by sample sau pachete de sample-uri si sa tratezi timpul folosind referinte relative.
Last but not least mai este ceva ce nu am scris de la inceput - in proiect vreau sa integrez si un shield LCD pentru afisare, si vand datele colectate in datalogger pot sa le iau direct si sa le afisez.

Pe masura ce mai lucrez la proiect si am ceva rezultate semnificative, o sa va tin la curent.
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#13
(13-02-2015, 10:55)coffeesnob Wrote:
(13-02-2015, 10:19)hateganul Wrote:
(12-02-2015, 17:57)Varu Marius Wrote: .... (termocuplu K si amplificator) ....
Nu stiu la ce iti foloseste amplificatorul ala dar daca folosesti arduino, ai nevoie de un simplu termistor de cati kilo vrei tu.

Probabil se referea la amplificatorul de care ai nevoie cand vrei sa masori temperatura cu un termocuplu si Arduino. Termocuplul produce la iesire ceva de ordinul microvoltilor si nu se poate folosi direct cu intrarile analogice ale unui Arduino.
Poti folosi un termistor dar solutia cu termocupla e mai flexibila, gasesti de cumparat o gramada de tipuri diferite de probe, de la cele de tip sonda rigida pana la unele plate dreptunghiulare pe care le poti lipi f. usor pe suprafete metalice, etc.
Yeap Big Grin
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#14
(12-02-2015, 22:41)radudani Wrote:
Quote:...Am citit postarile pe tema asta din forumul acesta, de pe home-barista si din destule alte locuri. Privitor la site-ul lui Eric, din postarea mea probabil ai dedus ca m-am plimbat deja pe acolo...
...esentiala este achizitia (deci implicit montarea senzorilor); deci, pentru datalogger-ele pe care le-ai folosit, cum (si unde) ai montat senzorii?

ei, uneori nu-i suficient sa te plimbi, mai merita sa te si opresti... ai fi gasit si informatia cu montatul senzorilor;

sunt multe lucruri 'esentiale' carora sa le acorzi atentie in acest proiect, dar ca si grad de dificultate, montarea senzorilor e foarte simpla: am montat senzorul in contact cu teava, folosind o banda adeziva de aluminiu;
printre alte variante, am folosit si un bandaj suplimentar cu banda de teflon;
am avut senzori si pe boiler, in zona de abur si de apa, chiar si pe spirala pstat-ului;

acum folosesc un datalogger pentru prajitor, impreuna cu Artisan;
cel ramas inregistreaza profilele de sesiune pentru grup si TS_Hi;
Once again, multumesc pentru idei si ajutor.
Cum am scris si data trecuta, comentariile tale m-au facut sa ma gandesc deja la imbunatatirea designu-ului prin integrarea mai multor senzori plasati in diverse puncte.  Cool
Da, acum mi-e clar cum si ce ai facut - eu eram calat pe ideea masurarii directa (senzorul/i sa vina in contact nemijlocit cu elementul supus masurarii; apa, abur); nu m-am mai gandit si la la posibilitatea masurarii indirecte Idea
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
#15
(13-02-2015, 11:52)unromeo21 Wrote: Exact asa ceva ce doresti tu sa construiesti am terminat eu cu putin timp in urma .. prin decembrie. 

Este compus dintr-un microprocesor atmega 1284p (ales pentru cantitatea enorma de SRAM care sa suporte un datalogger plus display plus buffering) care a fost scris cu bootloader arduino, deci programarea se face pe platforma arduino, un modul de ceas real time (facut de mine), un adaptor de card SD cu adaptor de nivel al semnalului (de la 5 la 3.3V), un display OLED de 128x64 care imi afiseaza temperaturile din grup si din teava superioara a termosifonului plus grafic de temperatura in timpul extractiei, iar pe partea de masurare a temperaturii am ales sa merg pe varianta amplificator de termocupla AD595 si un convertor analog-digital mcp3424 care suporta conversie pana la 18biti. In felul acesta am obtinut rezolutie de pana la 0.1grad Celsius si un refresh-rate foarte mare. Ar mai fi fost o varianta cu MAX6675, ceva mai compacta, insa refresh-rate-ul este destul de redus, de doar 5 citiri pe secunda maxim, care oricum ar fi suficient. Integrat si un timer de extractie, si cam atat. 
Pe cardul SD temperaturile sunt inregistrate cam de 4-5 ori pe secunda, iar pe afisaj se improspateaza cam de 10 ori pe secunda. 

Pentru montarea termocuplei in group, am apelat la metoda de gaurire a unui surub din inox (cumparat separat) in care am lipit cu aliaj de bronz un cap de sonda de la un termometru digital. Arata mai bine decat cel din tutorialul de pe HB. Poze aici > Sonda temperatura

si un mic video demonstrativ. Nu am filmat o extractie, ci mai degraba un mers in gol.. iti poti face o idee cum funtioneaza > 
Cool stuff!!! Kudos to you sir! Big Grin
Lelit PL62T, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric Concept Art, Baza tampare Concept Art 58,5mm, Lattiera profesionala Motta Europa 35cl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)