Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

@cosmin_mac...of, simtul imaginatiei...Big Grin[Image: L45ZVYN.jpg]
 
Reply
Lipsesc picioarele, ciocul, ochiul si aripa. Aveam ceva pretentii
 
Reply
[Image: dda6e3b78e8568a191b9ad7657c2ce0d.jpg]
Cuba Serrano Lavado si Pilos 3, 2%
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
Ethiopia Kelloo de la Guido.
[Image: NtW7Uko.jpg][Image: W8OwdzH.jpg]
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Canteen Cafe, Canggu, Bali

Surfer/moto/hipster paradise Smile


[Image: ced0bf8b21093bde66324025be3e6623.jpg]
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
Kenya Mugaya de la Ecuatorcafe.ro
+ lapte proaspat de la tara

[Image: 6bfcc029e143b9c01722415dfec3c1bb.jpg]

Sent from my D5803 using Tapatalk
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Having fun with the jammy Costa Rica Alejo Castro by Guidoooo  Big Grin

[Image: jEncpGY.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Dupa ce am terminat ultimele 2 pungi din provizia de Nefas de la Yume, am dat peste o alta Etiopie foarte interesanta de la Narcoffee. Aroma intensa si florala, destul de putin acida, aftertaste foarte placut.

[Image: cMdEAuQ.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Au luat-o de la renatoa
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Treaba sta cam asa...@Raducanu nu prea are cum sa greseasca  - decat cu intentie sau ...daca se concentreaza prea tare , pentru ca este ceva asemanator cu inotul / mersul pe bicicleta sau condusul masinii  - aste le faci f. bine din reflex / deprindere / obisniunta...dar , cand te concentrezi sa iasa perfect , atunci o comiti... Big Grin...iar la herr @Raducanu  este atata experienta ( se vede si cu ochiul lber... Big Grin ...) , incat trebuie sa se concentreze k sa greseasca , in rest vine de la sine , pe mod fullauto...(asa cred eu...) , iar pe chestia asta mai pun si eu o ratza , pentru ca tot mai sunt ultimele boabe de Solberg...


[Image: nP2mrDJ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mexico Monte Azul, prajita pe 11.10. de Hedone Cafe: 20 g. boabe si 40 gr. lichid, in 37 sec. (putin supraextrasa), la 94 gr. C. Am renuntat pentru o vreme la umezirea boabelor cu cateva pufuri cu apa inainte de a le macina. Voi scade temperatura de extractie pentru ca am simtit ceva amar in retrogust. E posibil sa fie si din cauza ca nu e degazata complet?

[Image: aHjPjoC.jpg]
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
Amar e de la rasnita daca ai kinu, si de la cele 37 sec.
 
Reply
(12-10-2017, 11:10)Levo Wrote: Treaba sta cam asa...@Raducanu nu prea are cum sa greseasca  - decat cu intentie sau ...daca se concentreaza prea tare , pentru ca este ceva asemanator cu inotul / mersul pe bicicleta sau condusul masinii  - aste le faci f. bine din reflex / deprindere / obisniunta...dar , cand te concentrezi sa iasa perfect , atunci o comiti... Big Grin...iar la herr @Raducanu  este atata experienta ( se vede si cu ochiul lber... Big Grin ...) , incat trebuie sa se concentreze k sa greseasca , in rest vine de la sine , pe mod fullauto...(asa cred eu...) , iar pe chestia asta mai pun si eu o ratza , pentru ca tot mai sunt ultimele boabe de Solberg...


[Image: nP2mrDJ.jpg]

Cointreau-ul ala din imagine cum se impaca cu volanul, dimineata?
 
Reply
(13-10-2017, 10:36)danrogo2001 Wrote: Cointreau-ul ala din imagine cum se impaca cu volanul, dimineata?

... Big Grin ...Asa o beau de 30 ani...e ..k o salata mai  " concentrata "...sincer , nu prea se simte si ma si binedispune... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Prin prisma meseriei am avut ocazia sa iau la cunostinta de nenumarate cazuri cand, nevinovati fiind, respectivii conducatori auto din cauza unei beri, au avut de plata sume frumusele. 
   Se stie ca asiguratorii nu mai despagubesc daca ai catusi de putin alcool "la bord".
   Numai bine.
 
Reply
Asa este ...si nu indemn pe nimeni sa bea ceva , inainte sa plece cu masina. Eu am pus mereu cam o lingura de "ceva " - ca esenta de rom in ceai  -  insa daca stiu ca nu plec cu masina , pun o masurica de bar cca. 30 - 35 ml + 1/2 lingurita de scortisoara si iese ceva minunat... ( adica mie imi place... Big Grin ...pe verificate. )

P.S. - Berea in schimb , iese cel mai tare pe alcooltest si in orice cantitate... Idea ... ( nu stiu de ce ! ) ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Azi am uitat sa apas REC Big Grin asa ca va arat doar pucul.
[Image: ty74kqL.jpg]
 
(13-10-2017, 09:41)Denis Wrote: Amar e de la rasnita daca ai kinu, si de la cele 37 sec.

Temperatura mai mare de 95C si supraextractia contribuie la amareala din ceasca insa tind sa cred ca temperatura este cel mai important factor. Am testat tot felul de scenarii si acum o saptamana am observat ca 1.5C au facut diferenta intre un shot delicios si unul imposibil de baut, in care parca pusesem pelin.
 
Reply
Seminyak :

Revolver espresso

[Image: eda0b4c41601e635bad89b58dc25f375.jpg]



Sisterfields

[Image: a86f663deb0a647173c3c160c73cfb33.jpg]



Shelter

[Image: 740bdef1df41284a64278fba40daeaf0.jpg]
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
@AlexBB

  - Felicitari ...frumosa incursiune in lumea cafenelelor / cafelei in general si mai ales gustoasa... Big Grin ...
(14-10-2017, 08:03)AlexBB Wrote: Seminyak :

Revolver espresso

... Presupun ca revolverul l-ai oprit la tine... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@AlexBB:

Haha, in Seminyak am gasit si eu singura cafenea de specialitate din Bali, in rest dezamagire in Ubud/Gili/Changgu nema.
Daca nu ai fost intr-o ferma cu cafea Kopi Luwak nu ai pierdut nimic[Image: 80nheQ4.jpg][Image: 5eAsGSb.jpg][Image: UcEC5Tq.jpg]

[Image: nLIxS0f.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
In Ubud este Seniman.

Ei au initiat acest “movement” in Bali Smile

Au prajitorie proprie si cursuri de initiere in espresso si latte art Wink

Am fost la o plantatie de cafea dar am ignorat complet partea de kopi...
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
Rwanda Kanzu de la Claro,  recomand,  foarte gustoasa! [Image: l5B4zfC.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Si una din partea celui mai incepator dintre toti, folosind espressor de jucarie...


[Image: DBtSiS2.jpg]
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
Bănuiesc că e shot, nu cappuccino - Russell boobs. Cam e helancă, după guler. Încearcă o rată de 1:2, totuși. Blonzirea din ceașcă e un minus, chiar dacă gusturile nu se discută. Înjură-mă acum, pomenește-mă later!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Sfânta Honduras Marcala. Nu mă mai satur de ea!
[Image: GjnhwQN.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Izzo / Silver...alta nu am degazata... Cool ... ( chiar ma gandeam ...cine sa-mi faca mie o cafea macar la fel de buna...? , poate doar Rosario  / De.Ga ...daca al tin peste program... Big Grin  )


[Image: kQLan8w.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
După multiple încercări atât pe extracție cât și pe frotare am reușit pana la urma sa ajung atât la cel mai reușit latte art de pana acum cât și gustul în combinația cu laptele. Pe espresso simplu încă nu am dat de gustul de ciocolata sper mâine dimineata, când e porția de espresso.
[Image: bTqMmm3.jpg]
Now: Lelit PL92T, Kinu M47
History: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard
 
Reply
... O cafea de noapte ... in plina zi ... Cool ...si tot Izzo / Silver ultimul bob...

[Image: rqr9VHP.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mini machiatto rwanda kanzu ?Big Grin[Image: x7UHt3P.jpg]
 
Reply
Fugi de aiciiiii  Exclamation Exclamation
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)