Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

...Este " imposibil " acest Iosefini al cafelei... Big Grin Cool ...ce pot sa mai zic...fara cuvinte , bravo's e prea putin spus ( ...si ce este mai interesant ,  ca desenul este realizat pe negativ  - adica din cafea nu din spuma texturata...) , dar acum pe bune , impresia mea generala din cate am vazut pe aici @Raducanuin afara faptului ca detine un talent nativ de la Dumnezeu , l-a si cultivat cu pasiune ...cred eu ca este de talie internationala la categoria latte art cel putin ...( sunt aproape convins de asta...as putea paria pe o sticla de Cointreau... Big Grin ...)...gresesc cumva...? Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Asta mergea pastrata pentru 1 decembrie.
 
Reply
Revenit dintr-un coffee trip la NY, singura marca pe care m am indurat sa platesc boabele prajite a fost si cea care m a impresionat cel mai mult : Blue Bottle. Stiu ca a fost recent cumparata de Nestle si ca s ar putea sa se strice tot ( cel mai probabil) insa experienta mea la ei a fost deosebita, mai ales ca nu ma asteptam la mare lucru. 

Azi m am jucat cu un nou gadget de facut cafea si dupa cateva incercari nereusite ( gen Moka Pot)  am scos un shot incredibil de gustos si cremos, dintr-o Kenya washed, prea multe info cei de la BB nu dau, si pe asta am dedus o. 

[Image: rWJK0Z2.jpg][Image: NNPzUwZ.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
...Nu prea am nimerit-o azi , ceva n-a mers bine ...gustul nu e... iar desenul trebuia sa fie un rahat de dragon ..dar n-are dinti... Big Grin ...


[Image: ZgHNuyC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
honduras marcala natural, un fel de bambi din freepour, dupa modelul campionului mondial Smile))[Image: p3SPTmU.jpg]
 
Reply
@Raducanu

  - Foarte fain , uimitor controlul deplin pe desen...! Cool ...asta mi se pare tare potrivit , in preajma sarbatorilor de iarna... Big Grin ...( aici este dferenta - noi desenam ce ne " iese "  - la noroc ... , pe cand la tine desenul respecta vointa ta...te asculta ... Cool )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
De remarcat latiera. Nu ajungi la nivelul asta cu 2-3 latteuri pe zi.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Ce ochi fin
 
Reply
(20-10-2017, 19:58)Zaheyu Wrote: De remarcat latiera. Nu ajungi la nivelul asta cu 2-3 latteuri pe zi.

   ...ha - ha , pai nici nu pun problema macar - eu prepar doar unul 1 / zi dimineata , iar dupa - amiaza toata lumea pe aici vrea doar espresso shot dublu...la tigari , ce draq..., dar , admiram efortul si " meseria " ( in sensul de arta ...) a lui herr@Raducanu cat despre lattiera ...cam asa arata " sculele " meseriasilor - sunt lucrate / forjate , nu stau in vitrina de parada... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Gasiti pe la ikea diverse, am luat asa ceva sa faca echipa cu viitoarele si actualele echipamente. Urmeaza sa-mi fac o tejghea la comanda unde o sa stea doar aparatul/rasnita si accesoriile.

etanseaza foarte foarte bine, ca au garnitura sub dopurile de pluta, iar pastrarea se face in lumina (la umbra) insa tinute maxim 1 zi, nu recomand sa le tineti 5 zile sub lumina soarelui umplute cu cafea:

[Image: AdeyUMy.jpg]

Ideea mi-a venit de aici: https://www.youtube.com/watch?v=oXAwzHb_ctw

Apoi tot in ikea gasiti vase termorezistente care se pot bricola/taia sa faci prajitor cu aer cald (recipientul de 1 litru e sub 30ron, fata de sticla de frenchpress care e mult mai scump).

[Image: bHPtX40.jpg]
 
Reply
[Image: Cg8VkJD.jpg]

Intr-un sat uitat de lume in maroc.. pacat ca era folosit pt ciorbe
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
(21-10-2017, 15:44)Denis Wrote: Ideea mi-a venit de aici: https://www.youtube.com/watch?v=oXAwzHb_ctw

Daca il pui sa faca vreo 3-4 cafele, in ritmul asta, trebuie sa-si ia o zi libera de la serviciu Rolleyes

 
 
Reply
Sunt multe avantaje la sistemul asta de dozare single. Eu rasnesc doar single dose, dimineata la ora 5:45-6:00 cand sunt adormit nu prea am chef sa masor cu exactitate cafeaua, asa ca e mult mai simplu sa o iau gata cantarita.

Oricum seara am ritual de umplut cu apa espressorul, pus priza programabila, cantarit cafeaua pt dimineata.

Azi eram in trecere pe la miniprix baneasa, afara era un coffee bike shop. Aveau un levier cu 2 grupuri (nu cred ca strega, semana) si un malhkonig k30. Am luat un doppio, si dupa ce l-am vazut cum il prepara l-am platit si l-am aruncat fara sa-l gust. A pus jumatate de cafea in pf (ca sa faca economie la cafea) a curs siroaie, o zeama blonda, iar la final un doppio de 100ml.

Multumesc.
 
Reply
Da.. cei cu bike shopu ala au un espressor cu 2 grupuri bosco.. ff frumos.. pacat la ce il folosesc
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
(21-10-2017, 18:23)Neuromancer Wrote: Da.. cei cu bike shopu ala au un espressor cu 2 grupuri bosco.. ff frumos.. pacat la ce il folosesc


Un Bosco pe bicicletă avea Cosmin de la Kofi Ti (se chema Wheelys). Dar cafeaua era excelentă. Cafea de la Yume și preparată corect.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Nu pot sa va zic ce espressor era, doar ca era levier si avea 2 grupuri. Rasnita era sigur k30. Cafea n-am intrebat pt ca omul ce o prepara era cam ciudat sa zic asa, nu era nici pasionat de cafea si daca il vedeai pe strada ziceai ca vinde mai deg raba porumb fiert in Herastrau decat cafea de specialitate.

Va spun sigur ca punea 10 grame pt un dublu, umplea jumatate portafiltru, tampa cu tamper dinamometric, iar cand curgea cafeaua, curgea siroaie, fara pic de maro, doar blond, in valuri, in 10-15 secunde mi-a dat 100ml.

Ce sa mai zic, ce sa mai fac, vezi k30, vezi levier, vezi cafea prajita ok (nu era arsa) si primesti ceva mai prost decat jacobs.
 
Reply
Ora 3 dimineata, nu mai pot dormi de nerabdare ca plec la Host peste 3 ore. Vreau sa fac o cafea si dau peste un pachetel primit recent in NY de la Steve Holt, unul din actionarii Ninety PLus Coffee , de la ferma Gesha din Panama. Doar 18 grame, ma gandesc vreo 10 minute cum sa le prepar, e omniroast. Espresso pica din start, pendulez intre Aeropress si Espro, aleg pana la urma varianta mai safe.

Stric un pic extractia, am macinat prea fin cred si a iesit un pic over insa deloc suparator. Macar am avut inspiratia sa pun filtrul de hartie inainte. 

Pun cateva poze mai jos, este de departea cea mai deosebita cafea pe care am gustat o vreodata. Aromele ma duc in zona vinurilor si a lichiorurilor, nici o legatura cu ciocolata, citricele sau fructele de padure pe care ocazional le mai depistez. Absolut nici o legatura cu nimic gustat anterior. 17.3 grame in - 263 ml out. Stiu ca nu e espresso si n am uitat pe ce forum suntem, insa chiar si pe Espro press bate multe espresso uri avute recent, ca si satisfactie. 

Urmatorul plan e sa comand Ikawa si apoi cafea verde de la ei, lucreaza foarte mult cu acest aparat si sharuiesc profilele, asa ca e relativ simplu sa bei ce am baut eu azi.  Cu putin efort chiar si espresso. Daca chiar reusesc sa pun planul in aplicare poate reusim sa luam ceva cafea verde in grup, trebuie sa vad care sunt cantitatile minime. 
[Image: sSfHUbt.jpg][Image: qIW8qDA.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
(22-10-2017, 04:21)razvanMB Wrote: [...]Ninety PLus Coffee [...]

Have fun! Arată bine boabele. Nu cred că puteai alege o variantă mai bună, având doar 18g.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Rainy outside, sunny inside!
[Image: Pmv55Ex.jpg]
Etiopia strikes again in tandem, 2 procesari un singur blend, extraordinar, Sweetshop by we know who  Smile
DYT: 20g-40g-35s Explozie de fructe, super juicy, complexa - imaginea aleasa de roaster pentru acest blend spune totul.

[Image: qmt0lxp.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Acru, amar deloc?
 
Reply
Burtukana de la Yume, un punct din trei pe prajire Smile  Cu 88 de grade temperatura reala si doza de 18g, am reusit sa reproduc pe Brewtusica ce bausem la ei in prajitorie saptamana trecuta. Se poate trece lejer la cafelele anului, cel putin in varianta asta de prajire. Nu are acea aciditate intepatoare ce obisnuiesc sa-mi strapunga limba si dintii Smile ci una mai fina, atenuata, cu un retrogust ce bate mai curand spre vanilie sau ceva de genul.
[Image: r9ib14m.jpg][Image: CVF7PGV.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am si eu cateva pungi, dar astept sa-i tai motu' la o saptamana macar. Eu o sa merg pe 19g totusi.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
@Denis
Acru (adica de nebaut si dat shot-ul la chiuveta) da, sub 30 de secunde extractia.
Amar, dar nu coplesitor, ci mai mult un bitter accentuat in aftertaste, da, peste 40 de secunde extractia - dubla asta nu a ajuns la chiuveta Big Grin
Inca ceva, dupa extractie am lasat shot-ul sa se raceasca putin, asa pare sa se echilibreze mult mai bine. Daca il gust imediat, aciditatea este mai pregnanta, daca se raceste putin se schimba radical povestea. Pentru gustul meu asta e valabil cam la toate cafelele fructate (acide) si prajite mai light.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
...Dap...revin si eu cu Ethiopia Burtukaana  - am revenit la ea - trebuie bine degazata inainte si am obtinut un gust exceptional , ceva asemanator cu " the famous Trujillo " - prune uscate , fructe confiate , pere supracoapte si nici o urma de retrobitter...este o cafea superba intr-adevar...
...Esecul anterior , al pun pe seama unor boabe mai albe 2buc , pe care le-am rasnit de-a valma...si cred ca erau quackeri...presupun ca de la ele a venit amaraciunea ( ...nu am cranzanit nici una in dinti sa verific - doar presupun...) , pentru ca procedura de extractie este aceeasi la mine...daca gasiti boabe albe in punga , nu recomand sa le rasniti deloc...scoateti-le afara...si jeter a la poubelle... Cool ...


[Image: HAEurV1.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
[Image: 5Q0Zg3H.jpg]cestile astea de la la loveramics....fac desenul sub ceasca daca nu esti obisnuit cu ele
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
(24-10-2017, 10:29)Lyvyoo Wrote: Burtukana de la Yume, un punct din trei pe prajire Smile  Cu 88 de grade temperatura reala si doza de 18g, am reusit sa reproduc pe Brewtusica ce bausem la ei in prajitorie saptamana trecuta. Se poate trece lejer la cafelele anului, cel putin in varianta asta de prajire. Nu are acea aciditate intepatoare ce obisnuiesc sa-mi strapunga limba si dintii Smile ci una mai fina, atenuata, cu un retrogust ce bate mai curand spre vanilie sau ceva de genul.

Total de acord! Fabuloasa cafeaua!
Eu am tras astazi din ea, 8 zile de la prajire, in19g - out38g, 32sec, 89,5gr. pe termetrul de grup tip Eric.
Corp mediu+ si foarte matasos, se aseaza ca un voal in toata gura. Citrice cuminti, coapte bine la soare, care nu explodeaza, nu inteapa, foarte echilibrate parca intr-o ciocolata foarte fina sau mai degraba intr-o bautura foarte fina cu putina cacao
[Image: ZlwwrfL.jpg]
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
(24-10-2017, 11:50)mihai123 Wrote: cestile astea de la la loveramics....fac desenul sub ceasca daca nu esti obisnuit cu ele

...Nu conteaza...incercarea e totul , deviza mea este : " n-ai reusit  - continua , ai reusit - tot continua... Big Grin ... "

...insa mi-a placut remarca " cu desenul sub ceasca  "... Big Grin Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
[Image: QZMIlGW.jpg]
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Eclectic Blend by Yume

[Image: 93a3c5e75b872a6c05f0eef12b1094d4.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
(24-10-2017, 11:07)mmariusc Wrote: @Denis
Acru (adica de nebaut si dat shot-ul la chiuveta) da, sub 30 de secunde extractia.
Amar, dar nu coplesitor, ci mai mult un bitter accentuat in aftertaste, da, peste 40 de secunde extractia - dubla asta nu a ajuns la chiuveta Big Grin
Inca ceva, dupa extractie am lasat shot-ul sa se raceasca putin, asa pare sa se echilibreze mult mai bine. Daca il gust imediat, aciditatea este mai pregnanta, daca se raceste putin se schimba radical povestea. Pentru gustul meu asta e valabil cam la toate cafelele fructate (acide) si prajite mai light.

Buna intrebarea lui @denis . Si eu m am chinuit mult cu acest blend, desi am nenumarate posibilitati de profilare, nu pot sa spun ca am gasit alta solutie mai buna momentan decat supraextractia, atunci cand cafeaua este prea proaspata. O pun in principal pe seama compozitiei diferite a apei, care este clar ca nu reuseste sa extraga similar ca cea de la ei. Totusi, poti incerca o temperatura joasa, merge mult mai bine decat una ridicata, am constatat asta in mod constant pe SweetShop. Eu am reusit si extractii delicioase in jur de 30 de secunde, dar difera loturile. Cred cel mai sigur daca o lasi peste 10 zile de la prajire sunt sanse mult mai mari sa extragi mai bine, cand e proaspata Co2 ul impiedica extractia si by default EY ul va fi in mod repetat mai scazut, pana la nivelul acela neplacut de aciditate acra.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)