Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafele va plac in mod deosebit si de la ce prajitor(sau brand)?

(27-02-2014, 17:07)heXagon Wrote: am incercat azi Panama Boquete Geisha, de la Ecuator cafe. citisem de Geisha de bine si la alti prajitori, dar nu incercasem niciodata. Pentru simturile mele, a fost ceva SENZATIONAL. cam scumpicica, dar din cand in cand meritam cate un rasfat. cei care au baut ma inteleg cand zic ca pare cafea + ceva, nu doar cafea. iti trece prin minte ca poate au aromatizat-o, dar NU. am vorbit cu ei de la Ecuator cafe, si cine il cunoaste pe dl. Mitran stie ca e un pasionat si un om sincer. e un soi care merita incercat, e...ALTCEVA.
Multumim pentru aprecieri. Intradevar este o cafea deosebita fie ca este prajita city sau full city .
 
Reply
Deci mai baieti, haideti sa fim seriosi, de ce ati face voi una ca asta? Unui coleg de hobyy... Va zic eu, nu are rost sa va chinuiti sa aflati, lasati chestiile astea pentru altii. Dar noi despre ce discutam aici? Poi nu era vorba ca ramane cum ne-am inteles? Ca Panama in sus, ca Panama in jos... Va rog eu tare frumos, asa ca intre colegi, nu mai consumati din cafeaua asta. Ca Geisha, ca neGeisha...Nu va ganditi un pic si la mine? Nu mai comandati Panama Gheisha, va rog din suflet! Eu ce mai beau cand se termina? Chiar vreti sa-mi chinuiti papilele cu restul cafelelor? Haideti, deci ne-am inteles, da? Panama e a mea. TongueBig Grin

Contego, jos palaria pentru cafeaua asta!
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
Si mie mi-a placut Panama !

Pe 24 martie am prajit 2 sarje de Ethiopia Yrga , washed .
Una city si cealalta full city . Aceasta este plaja recomandata ( din cate am citit si verificat pe propriile papile ) pentru espresso . Fiecare din aceste profile imprima caracteristici diferite de gust pentru espresso .
Am vrut sa am tot spectrul gustului in acelasi timp si in aceeasi ceasca , de la aromele proaspete fructate la cele mai ciocolatii . Le-am lasat sa se degazeze 4 zile , le-am amestecat si am inceput sa beau . Gustul este complet diferit de cel obtinut atunci cand extractia se face din boabele separate , prajite city sau full city.
Mi se pare unul din cele mai reusite amestecuri ( desi vorbesc de o singura origine ) , cu un gust extraordinar . Rezultanta este o cafea cu o aciditate medie , foarte dulce si cu gust de ciocolata foarte aromata .
Cu lapte , gustul de ciocolata buna , de calitate predomina ..
Sotia zice ca este cea mai buna cafea de pana acum si inclin sa-i dau dreptate !
Pe masura ce trec zilele este si mai buna .
Cu siguranta voi repeta aceasta combinatie . Este pe lista favoritelor !

Mai am pentru cateva zile , asa ca azi am prajit 2 transe de Kenya AA top .
Una city+ si cealalta full city ( + ) , ambele recomandate pentru un espresso bun dar , la fel , cu caracteristici de gust diferite . Am prajit cu profile scurte , de cca 11 min.
Vreau sa fac un amestec si sa vad care este rezultanta gustului si in acest caz .
Prajita city+ , Kenia are o aciditate citrica mai pronuntata dupa care nu ma prea dau in vant . Daca vreau sa scap de ea trebuie sa prajesc full city( + ) dar distrug o buna parte din aromele fructate , atat de placute la prajirea city + .
La Ethiopia , prin amestecul realizat , am eliminat excesul de aciditate de la prajirea light .
Urmaresc acelasi lucru si la Kenya !

A mai incercat cineva sa combine aceeasi origine dar prajita cu grade diferite ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Un sfarsit am baut si eu mult laudata Panama Gheisha cumparata de la ecuator cafe. Cafeaua nu este doar buna este WOW. Este cea mai buna cafea bauta de mine pana acum. Felicitari Ecuator si Contego pentru aceasta cafea si va recomand sa cumparati cat mai multi saci din aceasta cafea. Eu sigur voi comanda de fiecare data .
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
(28-02-2014, 23:54)alex_mitran Wrote:
(27-02-2014, 17:07)heXagon Wrote: am incercat azi Panama Boquete Geisha, de la Ecuator cafe. citisem de Geisha de bine si la alti prajitori, dar nu incercasem niciodata. Pentru simturile mele, a fost ceva SENZATIONAL. cam scumpicica, dar din cand in cand meritam cate un rasfat. cei care au baut ma inteleg cand zic ca pare cafea + ceva, nu doar cafea. iti trece prin minte ca poate au aromatizat-o, dar NU. am vorbit cu ei de la Ecuator cafe, si cine il cunoaste pe dl. Mitran stie ca e un pasionat si un om sincer. e un soi care merita incercat, e...ALTCEVA.
Multumim pentru aprecieri. Intradevar este o cafea deosebita fie ca este prajita city sau full city .

Am luat de la Ecuator Cafe 3 soiuri: Costa Rica, Peru si renumite Panama Gheisha. Am baut doar Panama. Este fabulos gustul si aroma. Dupa simturile mele are un vag iz de chardamon (cafea cu hell ii mai spun arabii), numai ca iti dai seama ca e natural. Sper sa mai reuseasca sa aduca. Excelenta!!! si cafeaua si serviciile Ecuator Cafe!!
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
(28-02-2014, 23:54)alex_mitran Wrote:
(27-02-2014, 17:07)heXagon Wrote: am incercat azi Panama Boquete Geisha, de la Ecuator cafe. citisem de Geisha de bine si la alti prajitori, dar nu incercasem niciodata. Pentru simturile mele, a fost ceva SENZATIONAL. cam scumpicica, dar din cand in cand meritam cate un rasfat. cei care au baut ma inteleg cand zic ca pare cafea + ceva, nu doar cafea. iti trece prin minte ca poate au aromatizat-o, dar NU. am vorbit cu ei de la Ecuator cafe, si cine il cunoaste pe dl. Mitran stie ca e un pasionat si un om sincer. e un soi care merita incercat, e...ALTCEVA.
Multumim pentru aprecieri. Intradevar este o cafea deosebita fie ca este prajita city sau full city .

Am comandat de la dumneavoastra (Ecuator Cafe) cateva pachetele de cafe, din care am incercat pana acum doar panama. Pot sa spun ca e foarte buna. In urmatoarele zile o sa deschid inca o punga din alt sortiment, sa vedem cum este.
Insa, ar fi fost bine sa scrieti data exacta a prajirii pe fiecare punga. Nu este inscriptionat decat sortimentul.
 
Reply
(23-03-2014, 20:22)tlucian Wrote:
(28-02-2014, 23:54)alex_mitran Wrote:
(27-02-2014, 17:07)heXagon Wrote: am incercat azi Panama Boquete Geisha, de la Ecuator cafe. citisem de Geisha de bine si la alti prajitori, dar nu incercasem niciodata. Pentru simturile mele, a fost ceva SENZATIONAL. cam scumpicica, dar din cand in cand meritam cate un rasfat. cei care au baut ma inteleg cand zic ca pare cafea + ceva, nu doar cafea. iti trece prin minte ca poate au aromatizat-o, dar NU. am vorbit cu ei de la Ecuator cafe, si cine il cunoaste pe dl. Mitran stie ca e un pasionat si un om sincer. e un soi care merita incercat, e...ALTCEVA.
Multumim pentru aprecieri. Intradevar este o cafea deosebita fie ca este prajita city sau full city .

Am comandat de la dumneavoastra (Ecuator Cafe) cateva pachetele de cafe, din care am incercat pana acum doar panama. Pot sa spun ca e foarte buna. In urmatoarele zile o sa deschid inca o punga din alt sortiment, sa vedem cum este.
Insa, ar fi fost bine sa scrieti data exacta a prajirii pe fiecare punga. Nu este inscriptionat decat sortimentul.
Anumiti clienti nu vor data deoarece ei o vand la randul lor pun data doar cei care imi cer acest lucru. Puteti sa faceti mentiunea ca doriti data in rubrica observatii atunci cand faceti o comanda. Am scris asta in rubrica dedicata mie. Ma bucur ca v-a placut cafeaua.
 
Reply
Eu am inceput sa folosesc capsulele Nespresso.
De espressor sunt foarte multumit.

Editat de admin
 
Reply
(01-04-2014, 12:53)Ionel Ionel Wrote: Eu am inceput sa folosesc capsulele Nespresso. Le-am achizitionat de aici: http://cutiacucafea.ro/collections/capsule-nespresso
De espressor sunt foarte multumit.

Am un Delonghi Latissima cu capsule Nespresso. Am baut nespresso un mai bine de un an, pana in ianuarie cand am luat Lelit. De atunci nu am mai folosit masina niciodata. Sotia insa bea nespresso pentru ca espresso facut de mine i se pare prea acru.
 
Reply
Sa fim seriosi Ionele cu nespresso... Dupa cum vezi, forumul trateaza adevarata cafea, de origine, proaspat prajita, preparata la semiautomate si rasnita chiar inainte de preparare cu scule corespunzatoare. Adevaratul espresso inseamna ceva, falsul espresso e altceva si il gasesti in capsule, la automate etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(01-04-2014, 13:07)tlucian Wrote: [quote='Ionel Ionel' pid='13791' dateline='1396346033']
.....pentru ca espresso facut de mine i se pare prea acru.

poate e un pic subextras espresoul care-l faci. n-ar trebui sa fie acru.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Depinde, se mai intampla ca incepatorii in domeniul espresso-ului de calitate, sa considere o cafea mai acida ca fiind "acra". Deci, de unde pentru mine este o calitate, pentru altcineva este o durere mare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
ai dreptate Liiviu, dar uitandu-ma la numarul de mesaje care-l are si aruncand o privire peste ce a mai postat mai degraba banui problema cu subextrasul.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Topic nou despre subextractie - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...aextractia
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
O intrebare pentru consumatorii de espresso mai vechi.
Ce tip recomandati pentru urmatoarele asteptari:

As vrea ceva cu aroma amaruie medie, cu gust spre ciocolata, aciditate fff redusa.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
O idee ar fi sa suni la o prajitorie si sa intrebi exact lucrul acesta. Probabil cauti una mai bine prajita...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Da, asta stiu. Vroiam o parere de la cineva ce consuma de mai mult timp espresso si a consumat ceva apropiat de ce caut eu.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
(05-05-2014, 15:32)robo374 Wrote: Vroiam o parere ...
Eu unul ti-as recomanda Guatemala, Mexic. Vezi si ce recomanda prajitorul legat de preferintele tale.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(05-05-2014, 15:32)robo374 Wrote: Da, asta stiu. Vroiam o parere de la cineva ce consuma de mai mult timp espresso si a consumat ceva apropiat de ce caut eu.

Este greu de recomandat o cafea , pur si simplu .
Gustul este perceput diferit , de fiecare dintre noi in parte .
Doua shoturi de espresso , din aceeasi cafea preparate pe acelasi aparat dar macinatura realizata pe rasnite din categorii diferite , vor diferi si ele la gust .
Boabele macinate pe aceeasi rasnita dar cafeaua facuta la espressoare diferite vor furniza in ceasca gusturi diferite .
Cu aceleasi boabe , aceeasi cantitate , aceeasi rasnita , acelasi espressor dar temperaturi diferite si vom avea gusturi diferite .

De exemplu , si Kenia dar si Ethiopia au o componenta ciocolatie in gust , care poate fi evidentiata printr-o prajire full city , o temperatura de 95-96 gc la extractie si o dozare maxima in sit de 18 g .

Revin , in concluzie trebuie sa incerci singur mai multe tipuri de cafea si sa observi care dintre acestea se apropie cel mai mult de ce iti doresti.
Sansele cresc folosind , asa cum au indicat si alti colegi , o cafea proaspata dar pajia mai tare . Roaga-i pe prajitori sa iti dea ceva prajit full city + si chiar peste , adica boabe intrate in secound crak ( prajitorii stiu despre ce este vorba ) .
Si incalzeste foarte bine aparatul si portafiltrul inainte de a prepara shotul .

Succes !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Am luat cate 50g din cele 3 recomandate mai sus. Am intrebat si mi-au zis ca a fost prajita saptamana trecuta, deci ar trebui sa fie ok.
Am inceput cu Guatemala. Mi-a iesit cam apoasa, sincer sa fiu nu stiu de ce, posibil de la rasnit.
Din ce mi-a iesit, am remarcat un gust care se apropie de ceea ce caut eu.
Urmeaza sa le testez si pe celelalte si revin.

PS: Intrebare: Daca nu iese destul de concentrata cum trebuie reglata rasnita pentru a iesi bine? Am rasnit pe un Porlex pe treapta 3 pentru acest espresso.
Wega Mininova, Mazzer SJ
 
Reply
Foarte interesanta discutie !
Fiind nou in acest domeniu, sunt atat de placut surprins cat de mult conteaza toate aceste "mici" detalii, cat de mult influenteaza gustul final al produsului. Sincer, la inceput am crezut ca toate aceste nuante sunt doar amanunte percepute doar de foarte finii cunoscatori (ca la degustatorii de vin care iti spun ce multitudine de arome recunosc ei in vinul din pahar si eu fac ochii mari). Evident ca raman niste detalii accesibile doar acestora dar ma bucur ca si cei ca mine pot, dupa o perioada variabila de timp, percepe o mare diferenta in ceasca.
Am testat de curand cafea Papua. Initial, am considerat ca gustul era bun dar ca post-gustul era cam amarui. Eram nedumerit. Am umblat la setari un pic iar acum obtin un espresso delicios, inclusiv post-gustul care nu mai este amarui. Genial ca se poate asa ceva !
Lelit Bianca IV (V2), Ceado E37S, IMS Competition B70 2TC H28,5 E (ridgeless), Bravo Tamper 58,5 mm (dinamometric, autonivelare)
 
Reply
Precizati mereu si prajitorii / marcile la care va referiti, nu numai originea, ca sa intelegem mai bine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(07-05-2014, 00:06)Lyvyoo Wrote: Precizati mereu si prajitorii / marcile la care va referiti, nu numai originea, ca sa intelegem mai bine.

Papua de la Sarkis
Lelit Bianca IV (V2), Ceado E37S, IMS Competition B70 2TC H28,5 E (ridgeless), Bravo Tamper 58,5 mm (dinamometric, autonivelare)
 
Reply
Salut, sunt incepator , pana acum am testat 3 sortimente (in cantitati mai mari ca sa ma obisnuiesc cu gustul)
mentionez ca beau numai latte.

Rwanda , cumparat de la Thecoffeshop, bun la gust(primele boabe testate)... mai tarziu (cand am inceput c alte boabe) mi se parea ca are mai putina aroma.
Sarkis chocolate si java... comparate , java mi se pare mult mai buna..chocolate parca nu e la fel de puternica in gust pe langa java.
Astazi am avut drum prin centru si am oprit la florescu, am cumparat swartz, roxelana forte si irma torres matinal
-am facut o combinatie de schwartz + matinal = ceva fara prea multa crema gustoasa dar nu extraordinar
-am mai facut un roxelana forte ... nu imi place la gust... e aromata , lasa foarte mult after taste dar nu e ce caut
-boabele de la florescu nu prea fac crema.

Drept urmare momentan ma declar fan java de la sarkis, cand termin cu florescu ma duc iar sa imi fac o provizie de java si sa mai incerc ceva pe langa.

Intrebare, ce boabe sa cumpar pt o crema mai sanatoasa, daca tot fac latte cand torn laptele ramane crema deasupra (dpmdv asta face latteul mai gustos ...cu un gust mai pronuntat de cafea, daca nu am crema torn lapte si in produsul final nu mai am aroma specifica pe care o doresc)
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
Raspunsul tau cred ca sta in gradul de prajire. Vezi aici.

Insa cum apreciezi aroma cafelei, daca bei doar latte-uri?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(06-05-2014, 18:05)cmihai Wrote: Foarte interesanta discutie !
Fiind nou in acest domeniu, sunt atat de placut surprins cat de mult conteaza toate aceste "mici" detalii, cat de mult influenteaza gustul final al produsului. Sincer, la inceput am crezut ca toate aceste nuante sunt doar amanunte percepute doar de foarte finii cunoscatori (ca la degustatorii de vin care iti spun ce multitudine de arome recunosc ei in vinul din pahar si eu fac ochii mari). Evident ca raman niste detalii accesibile doar acestora dar ma bucur ca si cei ca mine pot, dupa o perioada variabila de timp, percepe o mare diferenta in ceasca.
Am testat de curand cafea Papua. Initial, am considerat ca gustul era bun dar ca post-gustul era cam amarui. Eram nedumerit. Am umblat la setari un pic iar acum obtin un espresso delicios, inclusiv post-gustul care nu mai este amarui. Genial ca se poate asa ceva !


Am descoperit si eu, cafeaua Papua de la Sarkis.O cafea extraordinara, la care chiar am simtit diferente mari de gust si aroma la temperaturi diferite(in cazul meu temperatura este citita in boiler).O aciditate si un gust fructat la 93 grade C si un alt gust, cu o aciditate mai placuta, dar si nuante de ciocolata amaruie la 96.5 grade C.
Post-gustul la temperatura mai mare, cel putin cu aparatura din dotare, a fost deosebit.Curgerea si la o saptamana de la prajire, este de de top. Concluzie: o cafea buna, chiar deosebita !
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
Toate tipurile de cafea de la Sarkis pe care le-am incercat pana acum au fost deosebite, cu diferente subtile intre ele. Nu stiu daca am sesizat bine dar cred ca daca un prajitor este consecvent (constant), acest lucru se vede in setarile aparatului pe care nu trebuie sa le variezi f mult pentru a obtine gustul potrivit in ceasca. Evident ca setarile pot varia cu cateva gradatii mici dar nu ceva major.
Dintre toate sortimentele (nu vorbesc despre amestecuri pe care de-abia de curand am inceput sa le probez) mi s-a parut ca Bolivia a fost cea mai dulce. Este interesant cum espresso-ul obtinut mi s-a parut ca are simultan gust dulce, usor acrisor (am descoperit ca aceasta nuanta imi aduce mare placere daca reusesc s-o obtin) dar chiar si un pic sarata. Oare a mai sesizat cineva acest lucru ? In schimb, Bolivia a dat cea mai mica cantitate de spuma (probabil extractie mai mare de uleiuri) fara ca asta sa aiba un impact negativ asupra gustului, bineinteles.
Lelit Bianca IV (V2), Ceado E37S, IMS Competition B70 2TC H28,5 E (ridgeless), Bravo Tamper 58,5 mm (dinamometric, autonivelare)
 
Reply
Salut,

a incercat cineva cafeaua de la Olivo din Cluj? Am vazut prajitoria recomandata pe forum, insa am cumparat 250g de "Olivo blend", teoretic proaspat prajit, si ceva nu mi se pare ok. As fi curioasa sa vad o a doua parere.
 
Reply
Mai ales cand vorbim despre comparatii intre cafele proaspat prajite de calitate, gustul tau este cel care conteaza! Eu am baut la Olivo si mi-au placut. Cam piperate preturile ce-i drept, dar se face treaba buna si la CLuj. Incerca si din tara, ai de unde - http://www.espressoman.ro/de-unde-cumpar...t-prajita/ Dupa 5-6 prajitorii schimbate o sa gasesti cel putin una pe placul tau.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Eu am testat de curand si Papua de la Sarkis (prajita de 1 zi) si mi s-a parut stearsa iar gustul prea amar. Nu stiu la ce setari sa mai umblu dar nu se compara ca aspect, miros si gust cu Papua de la Ecuatorcaffe de exemplu. Pana acum cea mai gustoasa, aromata a fost de la Guido, indiferent cat de "amator" am preparat-o inca..
Este adevarat ca au si cele mai mari preturi din ce am testat, poate intrecuti doar de Florescu..
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)