• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Ce spune aspectul tigrat al unui shot despre cafea sau preparare?

Postarea lui zuluafonu mi-a adus aminte de o cafea bauta anul trecut. Acelasi asect tigrat! Intreband in stanga si in dreapta am auzit pareri pro si contra. Sunt multi care spun ca un espresso ar trebui sa aiba o crema de culoare uniforma, fara pete albe (reprezentand apa) sau pete inchise.  

Cine se pricepe sa ne spuna doua vorbe despre originea acestui aspect tigrat? Sa fie caracteristic anumitor blend-uri si niciodata SO-urilor? Are legatura cu prepararea sau strict cu sortimentul boabelor? 

[Image: Guatemala_zpsd3c0500c.jpg]
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am citit mai demult despre diferite aspecte ale cremei .
Se pare ca aspectul tigrat nu ar legatuta cu soiul cafelei sau daca este o SO sau blend .
Aici se formuleaza aprecierea ca diferitele aspecte ale cremei sunt consecinte ale modului in care are loc extractia .
Extractia este si ea determinata de gradul de prajire , de prospetime , de macinatura de, manopera si de masina .
Abordarea de aici este in sensul in care , daca extractia este corecta si gustul este cel dorit atunci si crema este una corecta .
Deci shotul care ne place este insotit de crema perfecta .
Daca ne place o cafea mai lejera , crema are un anume aspect , daca apreciem un shot mai dur extras mai cu simt de raspundere si crema are alt aspect si consistenta .
O prajire city sau una French dau , la randul lor creme de culori diferite .
Se vede mai jos ca defectele de extactie se reflecta diferit in aspectul si caracteristicile crmei .

https://www.sweetmarias.com/library/cont...ghty-crema
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply
baietii de la Hedone au produs doua blenduri pe aceasta tema. Sigur ar avea de povestit

https://www.facebook.com/HedonePiano/photos/pb.182492251916722.-2207520000.1418852571./221034331395847/?type=3&theater
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)