• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Ce carti ati mai citit in ultimul timp si le-ati recomanda

Am cautat cu atentie un topic legat de acest aspect si intrucat nu l-am gasit am decis sa deschid unul!
De mic am obisnuit sa citesc cam tot ce imi cadea prin mana, dar din pacate si nu vreau sa imi gasesc scuze caci sincer nu am, de multi ani m-am axat mai mult pe literatura tehnica si as vrea sa incep mai ales volume din literatura moderna, sa o numesc asa, a ultimilor 20-30 ani, dar si mai veche.
Am pierdul ritmul cu noile aparitii si cu siguranta sunt carti bune in librarii, scriitori mai noi dar buni, care v-au impresionat si v-as ruga sa impartasiti parerile dvs cu ultima carte buna citita, eventula si 2-3 randuri despre ea, o mica postfata sa o numesc asa.
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Of,of.La mine lenea coana mare a fost si este la acest capitol boala grea.Dar cand si cand m-a mai lovit patima.Asa am patit cu Vargas Liossa si cartea lui fabuloasa (nu-mi merg ghilimelele pe al meu laptop) Razboiul sfarsitului lumii,Garcia Marquez cu Dragoste in vremea holerei,Cronica unei morti anuntate,Toamna patriarhului, Un veac de singuratate,Generalul in labirintul sau si alte scrieri mai scurte.Dar ultima lovitura am primit-o de la un batranel simpatic cu sapca marinareasca ,cam rubicond,cu aspect de bunicut si pe care parca l-am vazut in unele dimineti linistite mergand la pescuit tragand linistit din pipa.Cand colo, el era un intrigant genial care m-a silit sa inghit cinci volume mari de tot in trei saptamani.Nu am mai avut liniste pana nu le-am terminat.Am aflat ca mai sunt cateva zeci de milioane bune care am fost posedate de acest seducator disimulat in mos cumsecade G R R MARTIN pre numele sau.Cantec de gheata si foc,daca nu ai citit-o fa-o!Filmul este extraordinar dar cartoiul e un ocean fara margini.Asteptam infrigurati ca din marea cetoasa si rece a lui 2017 sa apara si silueta volumului 6,penultimul.Cam atat.
Expobar Brewtus IV,Ceado E37S, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
De la Llossa, Coelho si Marquez am mai indesat si eu cate un volum in bagaj, dar G R R Martin sincer nu, voi incerca sa  gasesc ceva pe la Constanta (dc nu sper on-line). By the way Llossa si-a exprimat public dezamagirea ca premiul Nobel pt literatura a mers la Bob Dylan. Am ridicat si eu putin din sprancene, insa vreau sa-i dau o sansa si dlui Bob inainte sa deschid gura. L-am pus si pe Mr Dylan pe lista mea.
Desi sa tii o carte in mana e recomandat si e un altfel de sentiment, e o problema cu bagajul excesiv. Am mers pe un Kindle de curand si face treaba bunicica. Pana la urma informatia conteaza si nu formatul, si e util ca poti incarca multe volume.
Mi-am propus si eu un minim de 10 -20 pagini pe zi, momentan citesc "Imposibila Intoarcere" de Marin Preda . Rasfoiam in colectia mea de E-Book uri si am dat de el, nu mai retineam dc l-am citit si se pare ca nu!
Acum ca un trigger s-a declansat in mine, am dat de urmatoarele volume ale dlui George Martin: "Zburatorii Noptii", "Weekend intr-o zona de razboi" si "Un cantec pt Lya". Din pacate lipseste cartea recomandata mai sus, insa dam noi de ea.

E o carte (in 3 volume) pe care nu am putut-o penetra, pur si simplu cred ca m-a depasit, poate pregatirea mea e insuficienta si anume  volumele "Orbitor" de Mircea Cartarescu. Pur si simplu m-au chinuit un voiaj intreg,  cu greu as putea traduce sentimentul lasat, pare o carte de calitate, bine scrisa si cred primita printre critici, dar care nu a "ajuns" la mine. Voi incerca mai tarziu, inca o data.
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Dacă ai Kindle îmi poți da o adresă de mail pe PM și-ți trimit toată colecția lui G.R.R. Martin. Am citit-o și eu acum două veri.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibric alama

Reply
Ha ha ,ce ma bucur cand vad ca mai sunt si altii in partidul piticului.Fara pitic nu mai are farmec,piticul nu poate muri,iar Dinklage ca si Dance ,au intruchipat perfect personajele din carte.Pentru Dinklage cred ca este roulul vietii.La fel cum Ed O,neal(iar imi joaca feste tastatura) ma astept sa afirme public ca de fapt el este Al Bundy si joaca acest rol sters(Ed O,neal).Si-au iesit din piele ca sa spun asa in rolurile astea memorabile.
Expobar Brewtus IV,Ceado E37S, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
Thomas Cathcart & Daniel Klein-Aristotel si furnicarul merg la Washington-Nemira si Thomas Cathcart & Daniel Klein-Platon si ornitorincul intra intr-un bar-Nemira
Rancilio miss Lucy PID, Compak K3, Mairali Arianne 1gr.

Reply
"Secretele comunicarii nonverbale" de Joe Navarro
Te ajuta sa intelegi foarte usor cum se simte cel din fata ta, ce sentimente traieste in acel moment.
http://www.librarie.net/p/106714/Secrete...oCV9nw_wcB
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l

Reply
@mishu3113: multumesc , ti-am dat PM.
S-au adunat ceva titluri, desigur va fi greu sa citim toate recomandarile, imi propun ca "next big thing": pana la sf anului sa imi dau si o cu o parere despre cartile lui G R R Martin. Oricum voi incerca sa identific prin librarii si titlurile recomandate mai sus, momentan sunt in telefon la "post notes".

Reply
Multumesc lui Mishu3113 pt bunavointa. Descopar si eu roata acum:  seria  "Game of Thrones" are la baza scrierile lui G R R Martin! De'...incultura...

Chiar e nebunie la nava cu el, indiferent de natie, e o regula nescrisa, prima intrebare adresata unui nou venit: daca a adus ultimul episod din serial!

Reply
(07-11-2016, 02:38)Costa79 Wrote: Multumesc lui Mishu3113 pt bunavointa. Descopar si eu roata acum:  seria  "Game of Thrones" are la baza scrierile lui G R R Martin! De'...incultura...

Chiar e nebunie la nava cu el, indiferent de natie, e o regula nescrisa, prima intrebare adresata unui nou venit: daca a adus ultimul episod din serial!

Cu plăcere!
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibric alama

Reply
Putin inainte de sarbatoarea Craciunului , a dat Mosul o stearsa sa vada daca mai sunt pe acasa si mi-a lasat o carte cu autograf , o lattiera semnata de autoarea cartii si o cutiuta de Jamaica...Cartea acum am terminat-o , este instructiva mai ales pentru cei care sunt la inceputuri , cat si celor care vor sa duca desenul in ceasca la rang de arta. Autoarea , o tanara draguta , campioana la latte art a Italiei in vre-o 3 ani consecutiv si vicecampioana mondiala in 2014 la Melbourne ( unde e Eugen acum ! ) , actualmente trainer autorizat SCAE . scolita de maestrul Luigi Lupi si bineanteles colaboratoare cu Andrea Lattuada , Mariano Semino , Chihiro Yokoyama ( maestru al figurilor... "animalice [Image: smile.gif] ") , Um Paul , Chris Loukakis etc...dupa ce descrie istoria ascensiunii ei in aceasta tehnica , ne arata trucuri si elemente specifice desenului in ceasca , in cazul in care ne plictisim...de inimioare. Singura chestie mai dificila , consta in faptul ca este scrisa in limba italiana si se parcurge ceva mai greu , chiar daca nu e voluminoasa si contine multe foto....
[Image: RhY2u3V.jpg]

[Image: MHg6uJt.jpg]
Bezzera Strega Top | La Pavoni Expo 2015 | Honne (slim) | Sette 270W | Kinu M47, M68 | ECM S64 (TIN) | Gene CBR 101...etc

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)