Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

Zici ca ar fi cafeaua asta la 35 RON?
http://www.cafeacusare.ro/produs/163/caf...e-vending/
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
(10-05-2018, 15:52)Danielu Wrote: Zici ca ar fi cafeaua asta la 35 RON?
http://www.cafeacusare.ro/produs/163/caf...e-vending/

... Nu zic , ... pentru ca nu este luata din RO ... Wink ...

... Un  pret rezonabil am mai gasit pe aici ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(10-05-2018, 15:57)Levo Wrote:
(10-05-2018, 15:52)Danielu Wrote: Zici ca ar fi cafeaua asta la 35 RON?
http://www.cafeacusare.ro/produs/163/caf...e-vending/

... Nu zic , ... pentru ca nu este luata din RO ... Wink ...

... Un  pret rezonabil am mai gasit pe aici ... 
Inteleg... si ai dreptate. Mi-a luat cumnata mea niste "Lavazza" din Italia si are prima data 01.03.2018 ... prin Romania gasesc doar din 2017 ... asta daca vorbim doar de data respectiva. Chiar sunt curios si-am s-o testez.
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Costa rica tarrazu mai este disponibila la kaufland,ethiopia nu,singura diferenta ar fi cuvantul espresso.
 
Reply
Am gasit si eu vreo 3 pungi de Ethiopia Moka Limu. Intr-adevar este mai buna decat tarrazu, mai light prajita si sincer este comparabila cu cafelele de la prajitorii de pana in 100 RON kg. Asta nu inseamna ca voi bea numai Ethiopia asta, dar o punga prin casa nu strica, iar pt parinti pt ca bugetul nu le permite o voi lua mai des. Mersi pt recomandari!
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Ma intreaba unii care cumpara exclusiv de la eMag, ce sa ia.
Din ce se ofera pe acolo, mai merita atentie altceva decat Hotspot si BlueBean ?

https://www.emag.ro/cafea/filter/forma-p...-6124346/c

Apasati "mai mult..." in stanga, la sectiunea Brand, ca sa le vedeti pe toate listate.
 
Reply
As zice ca Hedone, Hot Pipes, Papa Jaques, Origo sau Maison du Cafe sunt peste cele doua alese de tine.

Problema mai mare cred ca e prospetimea daca nu e vanduta cafeaua direct de prajitor.
 
Reply
Si te suparasi pe Hedone, sau Maison du Cafe?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
sunt mult mai multi acolo.. trebuie verificat lista de producator pana la capat ( de ex olivo )
@renatoa vor neaparat sa cumpere prin emag?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Da, numai prin eMag, si motivul e penibil, de comoditate responsabilului de achizitii... si hartie igienica tot de acolo aprovizioneaza...  Angry

De Hot Pipes acum aud prima oara, de asta am si intrebat, ca sa mai aflu ...
Mi-a scapat Papa Jaques, restul nu au fost pomeniti din diverse motive. Smile

O sa comand cate o punga de la fiecare si vedem cu ce date vin inscriptionate.
 
Reply
Huh  "pff" 
parca nu exista alte site-uri.. Smile

Daca tot vor sa faca comanda online... sunt multe shopuri, de ex. claro, yume, sau buimac..
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
De Maison du Cafe pot spune ca e ok cafeaua lor, de ceilalti nu stiu, nu le-am incercat.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
@MyR : parca illy moka este recomandat pentru moka pot si nu pentru espresor..
( trecem peste faptul ca a fost prajit si macinat in secolul 5.. Big Grin )
[Image: ?url=i.imgur.com%2FVsLPasi.jpg]--Only God Can Judge Me--





Raspund aici pentru a nu polua si mai tare , un topic pe care al poluez sistematic ... Cool ...

                     Nu cred ca am fost prea bine inteles , ... si cuccumella este tot o specie de moka pot ( pentru ca nu exista o cafea / sau alt stil de macinatura , diferita de cea a moka pot -ului uzual si care ma aranjaza cel mai putin ... adica , egal ibric.
                     Altfel , cafeaua nu a foat rea - ca gust ma refer - dar , a continut " prea multa " apa ( ... nu am mai baut o cafea normala , de pe la Paste - si nici nu as mai bea vreodata ... )  insa , din cauza unor lucrari electrice (...  s-a instalat un traf. nou in cartier ... ) , azi ne-au lasat fara curent electric , aprope 9 ore ... Sad ... si am apelat la acea cutiutza mica de Illy ( pentru ca nu vedeam nici ce caut prin dulap ... dar sa mai si macin , si ...etc ) , primita bonus intr-un set de trei cutii mici diferite , dar tot Illy - pe doua am reusit sa le dau la cerere - inclusiv una decaffiinato - si pe aceasta am desfacut-o cu ocazia asta.
                        Pentru cele doua cafele ( din imag. postata ) am folosit cca. jumatate din cutia de 125 g  ... Cool ... si tot inconsistenta a iesit cafeaua ...
                        Diferentza dintre moka pot si cuccumella , este ca : - la moka pot , cafeaua trebuie sa fiarba oricat de putin , pentru a urca in partea superioara a moka pot - ului , pe cand la cuccumella ... se rastoarna manual recipientul , urmand ca apa sa se infiltreze treptat si sa se scurga in partea inferioara -  deci apa nu trebuie sa fiarba  nici un pic , ba chiar mai mult - cu ajutorul termometrului de lattiera - o pot turna pe la 93 - 94 C urmand ca cca.  5 - 6 C , sa fie absorbite de masa metalului si a cafelei , infuzarea avand loc undeva la 88 - 87 C ( ... asta in viziunea mea Cool ) ... deci nu ard cafeaua , ca sa ne intelegem ...
                          Anexez mai jos doua poze ... cu data si macinatura cafelei ... ( insa , de departe numai espresso poate sa ma multzumeasca deplin ... cel putin acum , dupa atatea experimente ... Cool ... )


[Image: VOgRkZ1.jpg]

[Image: dOn800D.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-06-2018, 21:20)Levo Wrote: azi ne-au lasat fara curent electric , aprope 9 ore ... Sad ...

Buna si o rasnita manuala la casa omului  Big Grin
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
(22-06-2018, 21:45)flipu2k Wrote: Buna si o rasnita manuala la casa omului  Big Grin

... Am 5 rasnitze manuale ... nu ma plang , dar idea a venit de la sotie , care a zis ca nu mai sta dupa mine sa mai rasnesc ( ... era pachet de nervi ca se dezgheatza frigiderul si nu putea sa incalzeasca , pentru cea mica cate ceva de mancare ... ) , mi-a pus cutia de cafea pe masa si un ibric pe aragaz ... si zice :  -  Ia sa vedem , asta cum o fi ? ... la care eu am zis , ca nu e buna ca este deja macinata , ...dar a insistat sa o prepar asa... si , chiar asa am si facut  -  ( dar , la foisor strabam din nas unul la altul ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-06-2018, 21:20)Levo Wrote:                      Nu cred ca am fost prea bine inteles , ... si cuccumella este tot o specie de moka pot ( pentru ca nu exista o cafea / sau alt stil de macinatura , diferita de cea a moka pot -ului uzual si care ma aranjaza cel mai putin ... adica , egal ibric.
                     Altfel , cafeaua nu a foat rea - ca gust ma refer - dar , a continut " prea multa " apa ( ... nu am mai baut o cafea normala , de pe la Paste - si nici nu as mai bea vreodata ... )  insa , din cauza unor lucrari electrice (...  s-a instalat un traf. nou in cartier ... ) , azi ne-au lasat fara curent electric , aprope 9 ore ... Sad ... si am apelat la acea cutiutza mica de Illy ( pentru ca nu vedeam nici ce caut prin dulap ... dar sa mai si macin , si ...etc ) , primita bonus intr-un set de trei cutii mici diferite , dar tot Illy - pe doua am reusit sa le dau la cerere - inclusiv una decaffiinato - si pe aceasta am desfacut-o cu ocazia asta.
                        Pentru cele doua cafele ( din imag. postata ) am folosit cca. jumatate din cutia de 125 g  ... Cool ... si tot inconsistenta a iesit cafeaua ...
                        Diferentza dintre moka pot si cuccumella , este ca : - la moka pot , cafeaua trebuie sa fiarba oricat de putin , pentru a urca in partea superioara a moka pot - ului , pe cand la cuccumella ... se rastoarna manual recipientul , urmand ca apa sa se infiltreze treptat si sa se scurga in partea inferioara -  deci apa nu trebuie sa fiarba  nici un pic , ba chiar mai mult - cu ajutorul termometrului de lattiera - o pot turna pe la 93 - 94 C urmand ca cca.  5 - 6 C , sa fie absorbite de masa metalului si a cafelei , infuzarea avand loc undeva la 88 - 87 C ( ... asta in viziunea mea Cool ) ... deci nu ard cafeaua , ca sa ne intelegem ...
                          Anexez mai jos doua poze ... cu data si macinatura cafelei ... ( insa , de departe numai espresso poate sa ma multzumeasca deplin ... cel putin acum , dupa atatea experimente ... Cool ... )

Frumoasa jucarie, dupa cateva videouri vizualizate pe youtube am avut idea ca italienii au facut un V60 pentru cafea comerciala cu prajire "napoletana" :-)))
Sincer inca nu am intalnit cu ea pana acum, dar si pe wiki asa scrie "was very popular in Italy until last century"

am mai vazut un clip unde un individ tornea din cuccumella extractia intr-un pahar in care a fost pus cel putin 25g de zahar, am dat X si am plecat acasa... :-)))
Quote:... Am 5 rasnitze manuale ... 

Cred ca din unele produse puteti face si un Muzeu. Un tur se poate ? Big Grin

/offtopic
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
(23-06-2018, 08:50)MyR Wrote: am mai vazut un clip unde un individ tornea din cuccumella extractia intr-un pahar in care a fost pus cel putin 25g de zahar, am dat X si am plecat acasa... :-)))

... Da , ... intr- adevar in partea de sud a Italiei " dulcele " poate atinge cote extreme pentru noi ... insa pentru ei , este ceva absolut normal ... si apoi , mai este si vorba aceea - " cate bordeie atatea obiceie " , sunt convins ca si daca folosea moka pot - ul / sau espressorul ... tot atat zahar adauga ... Big Grin ... ( fiecare cum prefera ... )

(23-06-2018, 08:50)MyR Wrote: italienii au facut un V60 pentru cafea comerciala cu prajire "napoletana" :-)))

... Da , cam asa apare , este inventata inaintea moka pot - ului si se poate considera ca fiind strabunica instrumentelor de preparare a cafelei , alaturi de batranul ibric ... folosit de cealalta parte de S-E a Mediteranei  / Ionicei ... prajirea insa , iarasi tine de preferintze ... Big Grin ...

(23-06-2018, 08:50)MyR Wrote: Cred ca din unele produse puteti face si un Muzeu. Un tur se poate ? Big Grin

... Nu cred ca ma pot ridica la acest rang -  de muzeu - insa consider , ca este bine sa am de unde alege ... cand vreau sa fac o cafea ( ... tot asa dupa cum , nu am numai o singura camasa , sau o singura pereche de pantaloni ) ... si da , se poate si un tur ...


[Image: RXujiSv.jpg]

[Image: mz0I3l9.jpg]

... Cine pastreaza ... are ( ... cea de-a cincea rasnita - tot un Comandante classic pe lemn -  este in masina alaturi de un aeropress si un fierbator , asa ... pur preventiv ... Big Grin ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-06-2018, 18:12)renatoa Wrote: Da, numai prin eMag.
Acea cafea nu ajunge niciodata la emag, tot de la Iași, Cluj, Craiova, București vine. Trebuie să se scarpine și nemții, nu?  Angel
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(23-06-2018, 12:58)baloozzy Wrote:
(22-06-2018, 18:12)renatoa Wrote: Da, numai prin eMag.
Acea cafea nu ajunge niciodata la emag, tot de la Iași, Cluj, Craiova, București vine. Trebuie să se scarpine și nemții, nu?  Angel  
"PRIN" si nu "de la".
presupun ca este vorba despre o firma, unde este un contract de corporate cu emag, au termen si au alte conditii, si asa fac achizitiile "centralizate".

---
@Levo - asa incep si colectionarii Big Grin
Felicitari...
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
Da, in aceeasi cutie de carton stampata eMag si cu factura eMag in interior vin toate, tot ce inseamna consumabil intr-o firma. Solutia saeco decalc a venit langa flacoanele de sapun lichid, de la firme diferite.
Deci cafeaua sta un pic la eMag in depozit...
 
Reply
Salutare,ce gust are.o cafea in care procesul degazarii nu s-a terminat?
 
Reply
Ai băut ness cu Cola? În plus, anumite note, sunt estompate. Am mai zis, gălăgie mare, armonie zero, spumă prea multă și aerată... Cele prăjite light, se degazează cel mai greu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Am desfacut pachetul acum doua saptamani,ethiopia kaufland,avea gust oribil indiferent de metoda,acum are gust excelent,cred ca nici degazarea nu s-a terminat s-a umflat punga.
 
Reply
(24-06-2018, 15:53)nfs01 Wrote: Am desfacut pachetul acum doua saptamani,ethiopia kaufland,avea gust oribil indiferent de metoda,acum are gust excelent,cred ca nici degazarea nu s-a terminat s-a umflat punga.

Pe mine m-a fermecat gustul, nu mai stiu in ce postare am citit despre cafelele de la Kfld dar multumesc calduros persoanei...spun fermecat pentru ca mi-a disparut curiozitatea sa incerc alte modele - nu trecea luna fara 4-5 mostre noi - si in prezent caut sa gasesc o sursa care mi-o aduca din Germania ca de, acolo se vinde tot anul...

(24-06-2018, 14:21)nfs01 Wrote: Salutare,ce gust are.o cafea in care procesul degazarii nu s-a terminat?

Eu am avut una prajita light, probabil cea mai blonda bauta pana in prezent care avea gust de tutun, parca fumam - e drept ca am preparat-o la cateva zila de la prajire, asa, din pura curiozitate.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
nfs01 Wrote:Salutare,ce gust are.o cafea in care procesul degazarii nu s-a terminat?

o intrebare la care ramai cu gura... intredeschisa,
de tipul "lovesti palmele intre ele, care-i zgomotul scos de o singura palma?" ... Smile

si conduce, destul de logic - zic eu, la o alta intrebare, in... raspuns:
cum delimitezi in timp procesul degazarii? cand stii ca o cafea prajita a terminat degazarea? dupa miros?! dupa 'gustul in ceasca', cum zici? nu se mai aude... cum fasaie?

o sa ziceti ca iar ma dau pe teorie! dar e si asta un mit, un 'tabu' caruia nu-i vad sensul... fiecare poate bea cafea cand ii place, ok;
procesul asta al degazarii nu are o durata fixa: depinde de felul cum a fost prajita cafeaua, de culoarea ei finala dupa prajire, de umiditate etc.

poate merita amintit ca majoritatea gazelor pe care le pierde bobul cand se invecheste, se dobandesc in prajire si ca, alaturi de CO2 sunt multe alte componente aromatice volatile;
aceeasi poveste si cu apa: in majoritate, rezulta din reactiile Maillard...

rezulta - si asta e un adevar demonstrat experimental de catre cercetatori stiintifici - ca un bob care a pierdut gazele din el, s-a degazat adica, a pierdut marea majoritate a componentelor aromatice volatile si a suferit un proces de oxidare pronuntata, toate astea aducand bobul, ca utilitate, tot mai aproape de o bucata de carton prajit Smile

altfel spus: un bob de cafea prajita e cu atat mai proaspat cu cat are mai multe gaze retinute in alveolele sale!

(iata ca acel 'folositi cafea proaspat prajita' pare temperat pe forum in ceva gen 'folositi cafea degazata'...)

cateva extrase, de prin lucrari de cercetare; aici apar ca si stirile precipitate si contradictorii ale ziaristilor despre efectele cafelei, ale slaninii de porc, ale hranei exclusiv vegetale, ale colesterolului etc.:

continutul de CO2 rezidual depinde de gradul de prajire (culoare bob) nu de durata sau de temperatura (cum ar fi ET la prajire in pat fluid: 230C vs. 250C) si are un maxim la second crack, dupa care scade iarasi, la prajelile foarte negre;
astfel, un light roast are cca. 6,5 mg/g, un medium roast 11 mg/g, un dark roast urca la 15,5 mg/g si scade apoi dupa second crack pentru prajeli foarte negre la cca. 15,1 mg/g

degazarea e mai rapida la boabele prajite la temperaturi mai mari si timp scurt (HTST - high-temperature-short-time vs. LTLT - low-temperature-long-time);
si tipul acesta de prajire, specific prajirii in pat fluid, duce la cresterea cantitatii de componente volatile si la cresterea complexitatii gustului, in special cand boabele sunt prajite spre second crack;

si sigur, degazarea la cafeaua macinata este mult mai rapida decat la cea boabe...

degazarea depinde mult de umiditatea relativa (RH) si este cu atat mai mare cu cat umiditatea e mai mare!
la umiditate scazuta, matricea de celuloza a bobului e apropiata de starea sticloasa, deci mai putin permeabila, in timp ce la umiditati mari, matricea devine mai plastica si permite difuzarea mai usoara a CO2;
experimente arata ca degazarea a devenit neglijabila in 90 ore la 81% RH, in timp ce la 0% RH, s-a degazat doar 60% din boabele prajite, dupa 1100 ore!

oricum, in conditii casnice, degazarea CO2 din boabele prajite este un proces lent, de ordinul a o luna pentru boabele prajite rapid la temperatura mare (90% din CO2 prins in matricea bobului, cca. 14 g/mg din 15,5 mg/g, se pierde la 33 zile dupa prajire)  si mult peste (la 33 zile, a ramas inca 42% CO2 in boabe), la boabele prajite lent la temperatura mai joasa, LTLT (aduse in ambele cazuri, la acelasi grad de prajire...)
etc.

imi vine sa zic: ca sa evitati efectele degazarii, nu beti cafea cu gaze!  Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
OFF - TOPIC :


       ... sau se poate transfera degazarea in contiuare , de la cafea la consumator cu ajutorul unor doape de pluta ( ... se aplica bine la metodele alternative ) ... si degazarea mai poate continua cateva ore ... Big Grin ... cu mici pauze desigur ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... Experimentam continuu ... Cool ...


[Image: rOMhJWO.jpg]

[Image: Xd1S9ih.jpg]

[Image: lsrQI7l.jpg]

[Image: 9tbToSD.jpg]

[Image: 5ztisxE.jpg]

[Image: 2oPtGca.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
cei care gugleaza Lollo Caffe vad ca e facuta in Scisciano (NA), dupa care ar trebui sa se scuture oripilati:
a vorbi aici, de un espresso din Napoli inseamna ... nici nu indraznesc sa scriu Smile
sau am iesit afara, in aer liber?!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(13-07-2018, 14:29)radudani Wrote: ar trebui sa se scuture oripilati:

... Noi trebuie sa stim tot ce misca  ... raul , ramul ... Cool ... si la sfarsit , vedem cine ... este prieten cu papila ... asa ca nu scapa nimeni ... Big Grin ...

... Supusa si votului sotiei ... rezultatul este implacabil   - tot mai buna Borbone Blue ... Cool ... acum , nu pot spune ca m-a dat pe spate Lollo , insa tot mai trebuie baut / edificat ( ... jucat un pic din preinfuzie si macinatura ).
     Tripleta de aur insa , se mentine aceeasi ... P.Harem - TreForze! - Borbone cu subclasele sale Izzo - Vergnano - Moreno si mai apoi , Kimbo - Cartapani - Sant Eustachio si restul ... cu exceptia celor netestate inca ... gen Toraldo , Kenon , Pasquini , Bontadi, Carraro 1927 si ce va mai pica ... la control ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... Inca un test ( si tot nereusit ... )  o cafea baubila dar slabutza , nu are acel " nerv " nici dulce , nici amara ... fara acel zwack de trezire , nu e deloc pe gustul meu si astazi o voi forwarda catre mama ... Big Grin ... insa , daca o intalniti , ganditi-va de doua ori inainte de a o cumpara ...




[Image: VArTXCs.jpg]

[Image: KSBlDV0.jpg]

[Image: Dj12rDc.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)