Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

O fi topic de comerciale dar prea punem toate reziduurile...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(14-03-2018, 21:56)nfs01 Wrote: [Image: Dallmayr-Ethiopia-%E2%80%93-cafea-macina...0x1083.jpg]A incercat cineva acest sortiment?

Eu la un moment dat...acum vreo cativa ani cand la noi nu exista inca Lidl...am cumparat-o de la mama lor.
Aromele si gustul pe care le-am obtinut atunci (la moka pot) au fost cu mult peste miz....porca...produsele pe care le cumparam din comert: "qualita oro" si alte alea.

Intre timp m-am autodesteptat, dupa care am dat de voi, mai espressomanilor, si am trecut la next level.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
Oferta fiind destul de largă, cine are mâncărimi, poate risca <50 să afle. Nu faceți cercetare pe banii altora!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Nu e 50,e sub 40lei 500g
 
Reply
(15-03-2018, 02:28)baloozzy Wrote: Oferta fiind destul de largă

... Larga rau , nush" ce naiba ... Cool ... (  si mereu se muta gardul ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(14-03-2018, 23:31)Lyvyoo Wrote: O fi topic de comerciale dar prea punem toate reziduurile...

Eu zic ca macar sa fie testate ca utilizabile in espresso fiindca majoritatea, chiar si cele boabe care au 2-3 luni de la prajire, nu prea sunt.
 
Reply
... Un nou test , care mi-a depasit asteptarile ... iarasi , o cafea adevarata ( nu va lasati pacaliti de ambalaj ) , o cafea puternica , ce scoate omul din oniricul dupa-amiezelor linistite , indicata in lesinuri , mahmureli si catalepsii ... este ca un rock in miez de noapte . Corpolentza spre nisipos , usor peste medie puternic aromata , cu retrogust pe cacao si lemn ( ... nuca , aluna de padure ) ce perisista in timp ... o subtilitate in gust ce cotrasteaza cu aroma si densitatea ... pe scurt - o cafea naprasnica , dar ... buuuna ... Cool ...





[Image: dkP320T.jpg]

[Image: 9seadGD.jpg]

[Image: 8AEAweO.jpg]

[Image: l0agBAv.jpg]

[Image: WaoT9ah.jpg]

[Image: BIMPSNR.jpg]

... va urma ... si Borbone Red .




[Image: L2cWOLC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Levo, @radudani și nu numai,
n-am mai avut de ani buni o " revelație " in materie de comerciale! Am beneficiat de multe, chiar foarte multe peste medie, și câteva excelente. Dar îmi era dor de o noua descoperire, de acea senzație că e posibil să mă îndrăgostesc de ceva complet nou, care sa-mi reamintească de anii tinereții când descopeream espresso italiano intr-o ceașcă magica.

O cafea 100% arabica, o abordare clasica pt nord, prăjire chiar delicata fata de o napoletana, nu știu când am mai găsit un blend atât de echilibrat in toate privințele. Notele dominante sunt de nuca prăjită, alune, miere de albine, ciocolata, uneori am senzația că mănânc Nutella pe pâine toast. Corp generos, o vascozitate ca de smoală, totuși un gust f rotund, complet.
Placut surprins și de prospețime, pe ambalaj era ștanțată data de 25.02.18...acu nu știu dacă e data prăjirii  sau ambalării, dar când am deschis-o m-a ametit mirosul.
Recomand călduros dacă aveți posibilitatea!
[Image: QPOvx8W.jpg][Image: kGWYqtu.jpg]
[Image: 8OV2gKf.jpg][Image: sAgll5z.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Interesanta descrierea cafelei Amway:
" O cafea espresso se pregăteşte în numai 15-20 de secunde într-un aparat de cafea espresso "
Ideal ar fi oare sa o obtinem in 15 sec? Smile
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
În MLM așa e. Poți face mai multe într-o zi, deci câștigi mai mult.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(17-03-2018, 17:42)Damian The Man Wrote: @Levo, @radudani și nu numai,
n-am mai avut de ani buni o " revelație " in materie de comerciale! Am beneficiat de multe, chiar foarte multe peste medie, și câteva excelente. Dar îmi era dor de o noua descoperire, de acea senzație că e posibil să mă îndrăgostesc de ceva complet nou, care sa-mi reamintească de anii tinereții când descopeream espresso italiano intr-o ceașcă magica.

O cafea 100% arabica, o abordare clasica pt nord, prăjire chiar delicata fata de o napoletana, nu știu când am mai găsit un blend atât de echilibrat in toate privințele. Notele dominante sunt de nuca prăjită, alune, miere de albine, ciocolata, uneori am senzația că mănânc Nutella pe pâine toast. Corp generos, o vascozitate ca de smoală, totuși un gust f rotund, complet.
Placut surprins și de prospețime, pe ambalaj era ștanțată data de 25.02.18...acu nu știu dacă e data prăjirii  sau ambalării, dar când am deschis-o m-a ametit mirosul.
Recomand călduros dacă aveți posibilitatea!
[Image: QPOvx8W.jpg][Image: kGWYqtu.jpg]
[Image: 8OV2gKf.jpg][Image: sAgll5z.jpg]

Salut
De unde ai luat cafeaua?
Multumesc
Bezzera Magica S MN |Mazzer Super Jolly| DK-30
 
Reply
Exquisit Etiopia Moka limu kaufland.

Prăjire light, proaspătă, acida fix cat trebuie sa fie o africana spălată.

18g in, 36g out, 35s.

https://www.kaufland.ro/oferte/saptamana...80012.html[Image: 81874d1a4a7a681f2acbe6a125f9aaef.jpg][Image: e23d32a54a48ea00b39732825a9397ef.jpg][Image: 94c164883d22cd93d9d643119d60b1bb.jpg]
 
Reply
Destul de slaba ,in rest e k pt categoria de pret.
 
Reply
Achizitie recenta!
Am baut o cafea preparata la machineta cu acest sortiment comercial si mi-a placut mult Smile
[Image: vnK1nYT.jpg]
 
Reply
Să înteleg că ți-ai luat cafea macinată?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Ce facusi Eugen?!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Smile)

Niciodata NU am reusit sa prepar o cafea baubila la machineta. In Italia m-a invatat un bautor inrait de moka reteta lui.
Am cumparat sortimentul folosit de el in speranta ca pot reproduce acasa ceva baubil de la care sa pot pleca in investigarea tainelor machinetei.
Am luat special cafea macinata deoarece Lido-ul meu NU va vedea prea curand prajeli italienesti care sa isi lase uleiurile vascoase pe cutitele mele.
Si oricum o cafea prajita in stil italian nu prea are ce arome volatile sa piarda odata macinata. Macinatura iti dicteaza doar claritatea extractiei raportat la metoda folosita.
 
Reply
Am primit cadou ambele modele de la K dar am dus inapoi Costa Rica cand am vazut ce caracterizare are la aciditate, 4 din 5 n-am mai testat-o.
Mie mi-a placut Etiopia...suficient de mult incat sa mai iau o punga pentru congelator.

Apropos de cafele comerciale, are cineva o recomandare pentru vreo marca de cafea disponibila in Spania?
Vine cineva in vizita si m-a intrebat ce sa-mi aduca iar eu neavand prea multa imaginatie am spus "cafea boabe"...
Multumesc.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Spania, enibadi?
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
(24-11-2017, 21:52)dev Wrote: Gama Exquisit e chiar ok. Pacat ca nu e tot anul.
 
(24-11-2017, 21:57)Denis Wrote: Atentie, doar etiopia. Costa rica este mult prea prajita, poate merge cu lapte, dar in espresso nu.

Am testat si eu zilele astea Costa Rica Tarazzu, noi consumand destul de multa cantitativ si cu lapte, am vazut recenziile pozitive si-am zis sa incerc. Pentru mine, care nu beau inca espresso decat long black, a fost f. ok. Am putut s-o beau lejer fara lapte/apa adaugata si mi-a placut. De asemenea, nu este pretentioasa la extragere, iti lasa loc de greseli. Am incercat-o cu 18g in 32-36g out la 95, dar pe aparatul meu scade temperatura pana la 85c la finalul extractiei. Am dat rasnita mai fin si a iesit buna - decenta.
Eu o recomand pt incepatorii care beau cu lapte (minim 4 doubles/zi)

In topul personal am asezat-o langa Pitalito Supremo de la PJ, Columbia Supremo de la Claro, Guatemala SHB de la Claro ( prajite de mai mult de 2 saptamani, nu proaspat prajite). Diferenta este la pret (1/2) in favoarea Exquisit si la alte substante folosite pt conservare in favoarea prajitoriilor.

Concluzia: cand este buzunarul stramt sau ai o mie de vizitatori neavizati ce beau capuccino, merge o Costa Rica Tarazzu Exquisit de la Kaufland.
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
"Calul" de dar se caută în ceașcă...

Nu știu ce secrete au italienii dar "colorați-ma surprins". A trebuit râșnită mai grosier decât cafeaua proaspătă iar curgerea a fost "de manual".

Gustul e alta discuție fiindcă nu am găsit ciocolata sau fructe uscate doar cacao fara zahăr și un miros de tutun. Adică ceea ce se bea într-o cafenea, fara pretenții, cu zahăr și lapte.

[Image: 9ef7d799995b1bf3ca253c1825508628.jpg][Image: 6876d44ba1494396edbc184793958b7d.jpg][Image: 09914010ed96c2431d015572f4ccc8e2.jpg][Image: 19a64277ba327b9b7fc3184bfdeea018.jpg][Image: da1a643a2fec07478025bae4bcd14201.jpg]
 
Reply
Am primit cadou anul trecut o cafea cu o aroma puternica de tutun, efectiv aveam impresia ca fumez. Smile
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Daca vrea cineva sa incerce, pot dona fara probleme 5-600 de grame, daca doritorul plateste transportul.
 
Reply
Eu nu as avea curaj sa bag cafeaua de mai sus in rasnita. Din cauza uleiurilor, se depun pe cutite, si pe alte componente, si daca nu o cureti cu ceva (cred ca pudra aia alba pt rasnite, ori chimic) atunci e foarte probabil sa rancezeasca.

Totodata, nu as avea curaj sa consum cafea prajita asa mult, pentru ca poate fi mucegaita/ranceda, uleiul respectiv nu sta 3-6-9-12 luni fara sa se intample ceva. E cam ca la loz in plic.

Am mai observat eu o chestie pe care se pune accent la prajitoriile de la noi. Cafeaua sa fie prajita de maxim 1 zi, este total gresit sa faci asta. Aici nu iti vinde nimeni cafea prajita de 1 zi, toate au 2-5-10 zile de la prajire. Perioada optima sa consumi cafeaua este oricum intre 10 si 20 zile de la prajire, deci nu vad sensul sa obtii o cafea prajita in urma cu nici 24 ore.
 
Reply
Dupa cum se vede din poze, are aproape 2 ani termen de valabilitate intr-o punga cu supapa.

Cred ca felul in care e prajita, mult ca durata si la temperaturi relativ mici, plus adaosul de substante conservante, ii maresc considerabil "viata pe raft". Ca metoda de preparare recomanda e espresso, nu automate.

PS: am o cafea extrem de blonda cu care curat extrem de bine urmele de lavazza.
 
Reply
(04-05-2018, 11:10)dev Wrote: Dupa cum se vede din poze, are aproape 2 ani termen de valabilitate intr-o punga cu supapa.

Cred ca felul in care e prajita, mult ca durata si la temperaturi relativ mici, plus adaosul de substante conservante, ii maresc considerabil "viata pe raft". Ca metoda de preparare recomanda e espresso, nu automate.

PS: am o cafea extrem de blonda cu care curat extrem de bine urmele de lavazza.

ulala mon chéri! suntem pe un forum de cafea de specialitate. Un pic mai multa atentie cu chestiie astea. Si eu mai beau cafele comerciale (odata pe luna in medie) dar nu le fac eu.

Substantele de conservare patrund si in interiorul bobului ca sa nu apara mucegai/rancezeala la nivelul porilor din pereti? zic si eu.

Mai este o chestie pe care trebuie sa o zic, ca imi sta de foarte mult timp pe limba. Cafeaua prajita in stil italian/vienez este asa de diferita la gust de cafeaua de specialitate (city/medium) incat nu imi imaginez ca cineva sa consume frecvent ambele stiluri. Este o diferenta asa de mare ca si dupa 2 sticle de wiskey daca servesti o cafea italiana sau una norvegiana iti dau seama instant care e care.
 
Reply
Cred ca eu as fi adeptul ambelor stiluri pt ca beau des cu lapte. Cand am nevoie de ceva puternic, merge o prajire italiana cu ceva robusta Smile)
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Eu o vad ca un vaccin sau o trezire din amorteala. Daca bei numai "third wave" uiti ce inseamna pentru cei mai multi cafea "adevarata".
 
Reply
Am incercat in weekend mai pe indelete cafeaua lavazza din pozele de mai sus. Din pacate exista un gust/miros/aftertaste de tutun, cu tenta de scrum, care face cafeaua nebaubila din punctul meu de vedere. 

Din moment ce pe eticheta e mentionat tutunul ca "aroma" ma gandesc ca e ceva dorit si cautat in procesul de prajire. Poate e o cafea targetata spre fumatori dar pentru cineva obisnuit cu altceva nu o recomand.
 
Reply
(17-03-2018, 16:26)Levo Wrote: ... va urma ... si Borbone Red .

... asa cum am spus in postarea #607 , la sfarsitul unui  1 kg de Borbone Red , fac si o scurta prezentare orientativa  pentru cei interesati  , asadar ... este o cafea mai putin agresiva / mai putin decisa ...lipsindu-i in mare parte , tocmai acel gust usor fenolic -  de cafea adevarata , in schimb un gust ceva mai dulce , cacao / ciocolata.   Prajita cam in aceeasi maniera ca si sora sa Borbone Blue , dar cu un bob mai marunt / micut , ramane o cafea mai blanda , accesibila in orice moment al zilei ... ( iar in viziunea mea , e numai buna , pentru birouri , serv. publice , afaceri , socializari , evenimente ... etc
        Pe scurt o cafea buna , non - agresiva , ... insa cu un gust de cafea adevarata , nu si cu fortza unei napoletane vero , vero ... Cool ...


[Image: 75JNvP2.jpg]

[Image: ioz2Bif.jpg]

[Image: kB6aJZo.jpg]

[Image: 3bAJteT.jpg]

[Image: I5fBSvd.jpg]

[Image: ak3A7yo.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)