Hello There, Guest! Login Register


Poll: Interesat ?
You do not have permission to vote in this poll.
Manuala
17.33%
13 17.33%
Electrica
82.67%
62 82.67%
Total 75 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Arco by Goat Story manua-lectric grinder group buy

#91
Inca un comment marca dev...

Ideea era ca pt mine pusesem la socotela o electrica si o manuala
Sincer nici n-am facut calcule
Chiar imi doream demult si o conica electrica
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#92
Tocmai tu nu ți-ai făcut calculele... Seems ironic.

E amuzant totuși că ți-ai imaginat, că la o sumă, mult redusă, pentru două manuale primești partea electrică bonus....
 
#93
(10-12-2020, 15:59)coffeemilk Wrote: Nu știu dacă am înțeles bine dar citisem că diametrul cuțitului e 32 interior cu 47 exterior, scrie chiar pe kickstarter în prezentarea produsului.
Salut,

Nu am Kinu dar sa inteleg ca aceasta manuala are aceleasi cutite ca dimensiune vorbind? Da, asa am citit si eu, multumesc!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
#94
Dev, cand n-o sa mai fi asa Grinch o sa fac un group buy si la tine.

Rog un moderator sa curete topicul de comentarii aiurea. Multumesc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#95
Am mai spus și cu altă ocazie, nu trăiesc sau mor din ceea ce vând pe forum. Și nici nu am resursele să mă prefac că sunt un generos cu cine cumpără 20 de pungi de cafea.

La fel cum nicio prajitorie decentă nu se bazează pe "group buy".
 
#96
Nu e vorba despre asta aici, desi in mod sigur nu te ajuta in business.
Observ ca esti in continuare bagacios si condescendent in discutii. Cum contribui la comunitate in modul asta?
Iti sugerez un exercitiu de modestie: da click pe user-ul tau, find all posts si citeste de la inceput. Poate-poate.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#97
(12-12-2020, 19:35)IonutMihail Wrote:
(10-12-2020, 15:59)coffeemilk Wrote: Nu știu dacă am înțeles bine dar citisem că diametrul cuțitului e 32 interior cu 47 exterior, scrie chiar pe kickstarter în prezentarea produsului.
Salut,

Salutare.
Nu am Kinu dar sa inteleg ca aceasta manuala are aceleasi cutite ca dimensiune vorbind? Da, asa am citit si eu, multumesc!

Salut.
Nu am idee ce cuțite are Kinu că nu am fost niciodată interesat de ea. Smile
Poate ne ajută colegii cu mai multă experiență pe domeniul manualelor, și nu numai.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
#98
(12-12-2020, 21:03)vladdooo Wrote: Nu e vorba despre asta aici, desi in mod sigur nu te ajuta in business.
Observ ca esti in continuare bagacios si condescendent in discutii. Cum contribui la comunitate in modul asta?
Iti sugerez un exercitiu de modestie: da click pe user-ul tau, find all posts si citeste de la inceput. Poate-poate.

Am oferit de la început un discount mai mult decât rezonabil, pentru comunitate.

Din păcate, la noi nu prea există ideea de comunitate și suport local și alegem aproape tot timpul, să susținem corporații sau firme de afară, pentru că e mai important să faci o "afacere".

Cine a înțeles cum stau lucrurile "in comunitate" și-a urmat drumul dincolo de ceea ce spune comunitatea că e "bine".
 
#99
(12-12-2020, 21:38)dev Wrote:
(12-12-2020, 21:03)vladdooo Wrote: Nu e vorba despre asta aici, desi in mod sigur nu te ajuta in business.
Observ ca esti in continuare bagacios si condescendent in discutii. Cum contribui la comunitate in modul asta?
Iti sugerez un exercitiu de modestie: da click pe user-ul tau, find all posts si citeste de la inceput. Poate-poate.

Am oferit de la început un discount mai mult decât rezonabil, pentru comunitate.

Din păcate, la noi nu prea există ideea de comunitate și suport local și alegem aproape tot timpul, să susținem corporații sau firme de afară, pentru că e mai important să faci o "afacere".

Cine a înțeles cum stau lucrurile "in comunitate" și-a urmat drumul dincolo de ceea ce spune comunitatea că e "bine".
Eu cred ca de fapt este exact pe dos, adică 90% din membri cumpara cafea de la prajitorii din România.
Eu m-am băgat la comanda de grup, pur și simplu fiindca eram curios de cum e o cafea prăjită in Barcelona.
In continuare voi cumpara cafea prăjită de prajitorii din București, așa cum cumpăr mâncare produsă in România, haine și altele....
Bugster+Honne, Kinu
 
(12-12-2020, 22:07)Cosminchir Wrote:
(12-12-2020, 21:38)dev Wrote:
(12-12-2020, 21:03)vladdooo Wrote: Nu e vorba despre asta aici, desi in mod sigur nu te ajuta in business.
Observ ca esti in continuare bagacios si condescendent in discutii. Cum contribui la comunitate in modul asta?
Iti sugerez un exercitiu de modestie: da click pe user-ul tau, find all posts si citeste de la inceput. Poate-poate.

Am oferit de la început un discount mai mult decât rezonabil, pentru comunitate.

Din păcate, la noi nu prea există ideea de comunitate și suport local și alegem aproape tot timpul, să susținem corporații sau firme de afară, pentru că e mai important să faci o "afacere".

Cine a înțeles cum stau lucrurile "in comunitate" și-a urmat drumul dincolo de ceea ce spune comunitatea că e "bine".
Eu cred ca de fapt este exact pe dos, adică 90% din membri cumpara cafea de la prajitorii din România.
Eu m-am băgat la comanda de grup, pur și simplu fiindca eram curios de cum e o cafea prăjită in Barcelona.
In continuare voi cumpara cafea prăjită de prajitorii din București, așa cum cumpăr mâncare produsă in România, haine și altele....
Nu înțeleg de ce colegul Dev vede așa lucrurile când ele stau exact contrar. Cazul meu anul acesta cu aproximație 30% cred ca de la RSC (ca imi place) restul local Yume, Claro, Sarkis, Mabo, Dropshot, fiind un consumator mic 1.2kg/luna cu aproximație. Ca idee am cumpărat de la Dropshot 1kg de cafea chiar înainte de marile reduceri de BF cu 15% nu cu 30% si nu mi-a parut rau, ca avem destul discount tot anul. In alta ordine de idei nu vad ce rau face Vladooo cu acesta comanda care de altfel individual , nu cred ca ne-am permite multi dintre noi, indiferent daca are alt beneficiu din partea RSC sau nu, nu are importanta. Spor in business! Avem atatea intervenții inutile care nu il ajuta deloc pe initiatorul topicului si menirea lui
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Oarecum zgandareala asta a viesparului e putin on-topic... sper ca aceasta rasnita sa zdruncine putin autosuficienta Kinu, si cred ca se va termina cu cumparatul "din patriotism" in bransa asta daca nu vin rapid cu ceva competitiv.
 
Dar fata de timomere c2 cum e rasnita asta? Ma tenta și pe mine sa ma înscriu dar am zis ca este c2 la 280 RON..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Dev nu are intentii rele, nu are prajiri rele, dar opinia mea este ca uneori refulează, din considerente subiective pe care doar el le poate explica. Adica incerc sa inteleg ce spune, spre exemplu sustinerea prajitorilor romani in pandemie vs comenzi de grup de la straini, dar contează si modul cum exprimi aceste impresii. Putem foarte bine  sa scriem o postare in care sa argumentam aceasta teorie in loc sa-i intepam pe alții.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Nu are intenții rele, dar nu prea se face înțeles.
Ne trage de urechi ca nu susținem afacerile locale intr-o perioada care trebuie sa recunoaștem ca e dificila pentru micii antreprenori.
Pe de alta parte ne spune ca oricum el nu trăiește din ce vinde către membri forumului.
Eu unul nici măcar nu știu unde prăjește el, dar daca trece printr-o perioada grea pot sa cumpăr câteva luni doar de la el cafea.
Bugster+Honne, Kinu
 
(12-12-2020, 23:17)renatoa Wrote: Oarecum zgandareala asta a viesparului e putin on-topic... sper ca aceasta rasnita sa zdruncine putin autosuficienta Kinu, si cred ca se va termina cu cumparatul "din patriotism" in bransa asta daca nu vin rapid cu ceva competitiv.
Salut Renatoa,

Spune-mi te rog aceasta manuala are aceleași cutite ca dimensiune precum Kinu? In descrierea ei spune 32/47, asa are si Kinu? Mulțumesc anticipat!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Eu nu știu de unde curentul acesta în a spune cuiva cum/în ce fel să se exprime, atâta timp cât o face în mod civilizat și corect gramatical!

Am depășit perioada comunistă, cel puțin așa sper, și fiecare e liber să scrie, gândească, să aibă opinii diferite/personale. Nu pot să nu observ o formă de bullying asupra colegului dev, la multe dintre opiniile/postările lui, ceea ce nu mi se pare în regulă.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
(13-12-2020, 00:26)IonutMihail Wrote:
(12-12-2020, 23:17)renatoa Wrote: Oarecum zgandareala asta a viesparului e putin on-topic... sper ca aceasta rasnita sa zdruncine putin autosuficienta Kinu, si cred ca se va termina cu cumparatul "din patriotism" in bransa asta daca nu vin rapid cu ceva competitiv.
Salut Renatoa,

Spune-mi te rog aceasta manuala are aceleași cutite ca dimensiune precum Kinu? In descrierea ei spune 32/47, asa are si Kinu? Mulțumesc anticipat!

47/32 are si Kinu
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
Cum ziceau si ante-vorbitori... ^^^ eu raspund mai greu zilele astea...
Ma refer la partea cu diametrele.

Nu ar trebui sa mai dati importanta asa mare la cifre, mai mult conteaza dantura.
Cand exista si varianta de 38 la Kinu cei care au testat-o nu prea au simtit diferente... sette are 40mm, credeti ca se rusineaza cu asta ? 
Eu as fi multumit sa fie si de 38, asta am si acum, am renuntat la 47 strict pe criterii de functionalitate, nu gust, nu cifre.
Azi domneste "good enough", doar la lectiile de franceza mai intalnim "plus que parfait" Wink

Daca are 47, zau daca pricep cat de gros poate fi corpul rasnitei la nivelul inelului de reglare... pentru cine nu s-a prins inca, avem acolo un mecanism simlar cu un obiectiv foto, nu rotorul este cel care se deplaseaza , cum face restul lumii, ci statorul, la fel cum reglam focusul la o lentila. Sau zoom-ul, pentru cei care nu au mai apucat obiective cu manual focus Smile
Un reper avem, a remarcat cineva inainte, se pare ca paharul colector intra intr-un PF, banuiesc ca de 58...
 
Ca ajustezi statorul sau rotorul, rezultatul ar trebui sa fie acelasi. Calitatea macinaturii nu ar trebui sa se schimbe in functie de metoda de reglaj.

Cum ai zis si tu, un astfel de reglaj, poate duce la o grosime mai mare a corpului, cel putin in zona mecanismului de reglare.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Asa cum a zis renatoa, speculez eu aici ca nu cred ca e vorba de o rasnita cu capacitati extraordinare de rasnire (ci doar "normale"). Mai ales ca fac testele de distributie de abia dupa definitivarea proiectului. Ceea ce nu e un deal breaker, se vrea o rasnita bine facuta, la un pret foarte bun, iar motorizarea aduce un plus de confort si de constanta in rasnire, deci, cum zice renatoa, good enough.

Ca diferenta sau doar ca exercitiu de marketing, va propun sa observati ca Timemore Chestnut X e construita in jurul design-ului inovator al cutitului, iar graficul de distributie arata uimitor de bine (si de unimodal). Dc nu as fi ajuns la concluzia ca rasnitele manuale au niste limite inerente la brew (nu mai zic la espresso) ce tin de forma particulelor, as fi fost super convins de Chestnut X. Dar asa, concluzia mea e ca, daca ai niste cutite metalice si un mecanism de centrare care sa impiedice enervantul burr rub, este as good as it gets.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
(11-12-2020, 23:55)renatoa Wrote: Stii sarbeste ? Smile

nu, dar ne stim de cand am backed Gina pe KS si de atunci am
mai tot comandat de la Goat Wink
Espresso: Aram, Flair, Rok. Brew: AeroPress, April, Cafec, Canadiano, Delter, E&B, Gina, Hario, Kalita, Orea. Moka: Araku, E&B, Stelton. Ibric: Soy.
Grind: Aergrind, Arco, Comandante, Hario, Rok. Kettle: Brewista, Fellow, Hario, Takahiro.
 
(12-12-2020, 23:17)renatoa Wrote: Oarecum zgandareala asta a viesparului e putin on-topic... sper ca aceasta rasnita sa zdruncine putin autosuficienta Kinu, si cred ca se va termina cu cumparatul "din patriotism" in bransa asta daca nu vin rapid cu ceva competitiv.

Păi Kinu este ceva diferit, adică o manuală de top cu cuțite premium și aliniere pe măsură + sistem de reglaj excelent. Menirea ei este single dosing, unde face o treabă foarte bună. Trebuie văzut ce știe să facă și ARCO, mai anume cum macină, cât durează să macine, ce fiabilitate are și, bineînțeles, ce preț final.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Vreo veste?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Nu, nimic despre ce ne doare pe noi.

Ceva discutii pe HB, care mi-au dat impresia ca au iritat pe cei de la Goat, se pune la indoiala rezolutia de reglaj reala.
https://www.home-barista.com/grinders/ar...ml#p763348
Cel putin asta a fost perceptia mea, de raspuns usor tzafnos... poate fi si datorita limbii, o patesc si eu adesea.

Cu ocazia asta am aflat ca diametrul este de 60 mm, dar tot nu stim daca masurati la nivelul inelului de reglaj, sau al paharului colector. Ar trebui sa fie la inel, daca paharul intra intr-un PF, presupus de 58...  Confused
 
Pentru cei interesati ... In raspunsul lui Peter sunt precizate tipul si dimensiunile cutitului/cutitelor:
"...
The burr is infact a quality 47/32 Italmill burr. Nitrided for longevity.
..."
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Da, obisnuite, ca in majoritatea rasnitelor manuale conice.
La o rasnita de sub 125 Euro nici nu avea ce sa puna altceva.
20-30 Euro la mia de bucati comandate, similare se gasesc si la noi de schimb, la aprox 50 Euro setul.

"Nitrided" nu trebuie sa va trezeasca sperante de "Titanium nitride" sau alti fluturasi... ar trebui sa fie galbene cutitele, nu mai vorbesc de pret. Este o tratare cu crom, ca orice scula industriala care trebuie sa reziste mai mult decat o chinezarie. Se face la orice burghiu de metal, doar cele de lemn nu au tratarea asta.

Discutii sterile, ca in forumurile de fotografie unde judeca camera dupa marime pixelului...

Vad ca nimeni nu se extaziaza de rasnita asta pe subiecte de genul ca in afara de Sette sau Niche este singura care arata la un mod de nu imi e rusine sa o pun intr-o locuinta contemporana... fara sa arate a alimentara sau a bar...
Nu mai vorbesc de versatilitatea 2-in-1... care e unica deocamdata.
 
Mie imi place cum arata, mai mult decat Sette. Dar imi place cum arata si Niche.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Salutare. Stiu ca probabil e mult prea tarziu dar ma inscriu si eu pt un combo. Ce o fi o fi Smile
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Sfatul meu sincer, care v-o doriti cu ardoare, mai faceti un grup de 7+5, cat se mai poate...
 
Am facut eu
Hai sa facem ordine aici sa avem o lista clara cu cine si ce vrea si ce avem disponibil
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)