Hello There, Guest! Login Register


Aparate HoReca

#1
Tongue 
O intrebare, din multe altele, pentru cei in domeniu. De ce trebuie sa se aeriseasca espressorul din bar, dimineata? Mi s-a spus ca primele doua cafele trebuie aruncate, ca nu sunt bune,da` nu mi s-a spus si de ce. Si eu vreau sa stiu!!!Angry Multumesc Blush
 
Reply
#2
(24-10-2012, 22:33)nephilim Wrote: O intrebare, din multe altele, pentru cei in domeniu. De ce trebuie sa se aeriseasca espressorul din bar, dimineata? Mi s-a spus ca primele doua cafele trebuie aruncate, ca nu sunt bune,da` nu mi s-a spus si de ce. Si eu vreau sa stiu!!!Angry Multumesc Blush
In afara de incalzit traseul, nu vad altceva logic. Dar de ce cu cafea, nu stiu. Chiar m-ai facut curios.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Nu stiu, ca de aia mi`am prins si eu urechile!
 
Reply
#4
Am observat si eu cand am facut mai multe espresso la rand, ca a doua si a treia au fost parca mai bune. Presupun ca e din cauza ca unele uleiuri/arome din cafea raman pe filtru si se adauga celor din cafeaua urmatoare. Pe de alta parte, daca raman pana a doua zi, se degradeaza si strica gustul.

Am citit pe un forum, nu mai stiu daca pe SP sau in alta parte, ca italienii sunt foarte politicosi si iti cedeaza intaietatea la espresso-ul de dimineata. Cred ca stiu ei de ce...Wink
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)