Hello There, Guest! Login Register


Campionatele nationale de barista, 12-15 nov. 2015

#31
Marius Nica campion national la Cup Tasting.
 
Reply
#32
Era previzibil, mai ales ca nu e la prima 'abatere'... Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#33
(15-11-2015, 00:40)Lyvyoo Wrote: Dragos lucreaza la un espressor cu presiune variabila electronic, tip Vesuvius. Insa mai e de asteptat ceva timp.
Apoi peste cateva ore am revenit cu Mr.Beantec, sosit din Germania cateva zile, o enciclopedie in materie de aparatura si tehnica.
Mai noroiosi, dar avem si noi vulcanii nostri. Tot Craiova ne-a dat Citroen-ul oltenesc, iar acum a sosit vremea pentru Vesuvius-ul de Ghercesti. Felicitari echipei Hedone! Se discuta de mai mult timp de ceva aparatura prosumer la Craiova.
Nu era parca o initiativa si din partea lui Mr.Beantec legat de o masinarie cu ceva boiler mai pe placul UE?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#34
A mai venit cineva de pe forum undeva in jurul pranzului, tot cu un aparat foto.
Yogi21ro daca am inteles bine?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#35
Mutumesc pentru poze Mihai L. Mi-as fi dorit sa fiu acolo Sad
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#36
A lui Beantec va fi HX simplu cu E61, boiler de titan (nu suflat cu titan), sub 900e. Dragos are in vedere ceva de bar ca si dimensiuni si utilizare, la multe mii de euro. Vom vedea la anul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
Mi-ai ciufulit visul :Sad Mai sus nu ai mentionat ca e vorba de euro. Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#38
Dacă erau lei juma de forum făcea upgrade-ul... 😀
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#39
... si restul la primul BF Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#40
Bune pozele MihaiL, ca de obicei :Smile Dar nu facusi si tu un selfie cu gasca de espressomani...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
Am cateva poze cu Vlad si Eugen. Selfie nu merge cu aparatul meu, dar e adevarat ca si cu telefonul ar fi fost o chestie.
Data viitoare.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#42
Ai reținut bine, Mihai. Eu eram intrusul care nu prea a stat decât vreo 2 ore, din păcate, și care nu si-a putut face o impresie prea bună. Pot să spun ca mi-a parut totul puțin dezorganizat.

Ps ti-am făcut eu vreo cateva " selfiuri" Wink

Cele câteva cadre de la mine mai târziu puțin, ... (a se citi poate mâine)
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#43
Am vazut printre pozele lui Mihai, Hedone Tiger Skin Blue. A gustat cineva? 23% robusta, wow, sunt mare amator de amestecuri cu robusta buna, sunt convins ca robusta celor de la Hedone e superioara, dar 23%? Nu e mult? Cum se simte oare, te loveste? Am stoc pentru minim 3 saptamani si sunt curios pana apuc sa comand.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#44
Am gustat eu si cu Vlad catre final, era doar fatuca depasita putin de problema setarilor pe care ar fi vrut Vlad sa le modificam.
Nu ne-a impresionat. Cafeaua...  Big Grin

Uitasem de Radu Carutasu, care a venit si el sambata pe la pranz, cu copilul "lipit" de tableta.  Wink
S-a petrecut putin cu Vlad.

(16-11-2015, 01:14)Mihai L Wrote: Un prim lot de poze l-am postat la mine pe fb: https://www.facebook.com/mihai4lupu/media_set?set=a.698634803606969.1073741893.100003813674951&type=3

Pot fi descarcate si de aici: http://s.go.ro/mef4m9ci

Am pus un al doilea lot de poze tot acolo, ambele locatii raman valide.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#45
Vineri am stat mai mult . 
Am baut vreo 4-5 shot-uri la Hedone . 
Extractii ca la carte ! 
Am gustat vreo trei cafele , inclusiv robusta .
Aceasta din urma nu mi-a placut . Desi prajirea a fost Ok , gustul era  de lemn ars , de  carbune si de cenusa .
Celelalte au avut gusturi echilibrate , fara excese ; una dintre ele usor acida .
Tot vineri am baut acea Ethiopia de la HotSpot . Foarte buna , deosebita chiar ! 

Sambata am stat mai putin , pana la 15:30 . Am avut program cu familia . 
Nu am mai gustat nimic insa m-am bucurat de compania lui Mihai L , a lui Vlad P si a inca unui împătimit al carui nume imi scăpat ( a si prezentat ceva , avea microfonul la el ) .
2 concurenți la categoria latte art si am plecat .

Evenimentul in sine învăluit in nebăgate de seama . Foarte putini privitori .
Agitație doar pe la targul de turism .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#46
Pana la urma as pune lipsa de organizare pe seama faptului ca era un concurs "intern" as putea spune...
Toti se cunosteau intre ei...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#47
(16-11-2015, 22:17)sms Wrote: Am vazut printre pozele lui Mihai, Hedone Tiger Skin Blue. A gustat cineva? 23% robusta, wow, sunt mare amator de amestecuri cu robusta buna, sunt convins ca robusta celor de la Hedone e superioara, dar 23%? Nu e mult? Cum se simte oare, te loveste? Am stoc pentru minim 3 saptamani si sunt curios pana apuc sa comand.
Cum spuneam, target-ul Hedone este reprezentat 99.99 % de domeniul horeca, si pe asta mizeaza atunci cand prajesc cafeaua sau fac blend-uri. Din aceasta cauza nu prea exista motive sa dea banii la achizitie pe o "robusta buna", cand cafeneaua x cere un amestec mai ieftin si scule in custodie. Dragos ne-a servit acea robusta doar ca sa luam o gura din apa iadului, de curiozitate, nu sa bem toata ceasca. Sunt sanse mai mari de o robusta mai ok calitativ la o microprajitorie care vinde mult catre persoane fizice.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
ah, m-am bucurat degeaba?
nu m-am gandit ca n-ar fi o robusta de top, mai ales ca 150 lei / kg e un pret peste medie
ma contraria si incita procentul ridicat de robusta din amestec, mai ales ca n-am mai intalnit amestecuri cu robusta superioara decat in zona 5-12%.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#49
Ma rog, eu nu pot sa vorbesc in numele nimanui, probabil trebuie vazut exact ce varietate este si de ce calitate. Am spus doar impresia mea si a lui Radu cand am degustat si scopul pentru care a fost facut blend-ul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#50
Mai jos si linkul cu cele cateva cadre facute de mine!

https://www.facebook.com/media/set/?set=...5271787181&type=1&l=91998d961c
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#51

(16-11-2015, 01:14)Mihai L Wrote: Un prim lot de poze l-am postat la mine pe fb: https://www.facebook.com/mihai4lupu/media_set?set=a.698634803606969.1073741893.100003813674951&type=3

Pot fi descarcate si de aici: http://s.go.ro/mef4m9ci

Gata, acum gasiti toate pozele (facute de mine) de la Latte Art si CIGS.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#52
Ieri au inceput campionatele SCAE Germania.
Cred ca merita sa vedeti acest VIDEO - ("Tag 2").

À propos: in juriu este Vlad Buda de la Steam.
Primul participant la Campionatul Barista, Paul Bonna de la Kaffeekommune din Mainz (de la minutul 18:00) este de origine romana.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#53
Si s-au terminat campionatele SCAE Germania. Am urmarit multe momente live, foarte buna calitatea transmisiei.
Paul Bonna a luat locul 2. Clasament aici www.facebook.com/SCAE.Germany
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)