Hello There, Guest! Login Register


1ZPRESSO X PRO

#1
Fiindca am mai primit mesaje private despre rasnita iar unii nu au bifat sa primeasca, am zis sa fac si topic.

Rasnita asta s-a lansat pe amazon in Japonia si a mai aparut si prin state. Eu am luat-o de la: https://www.roguewavecoffee.ca/products/...pro?_pos=1&_sid=64ce4529b&_ss=r
Si transportul din Canada a durat cam 7-8 zile prin posta romana, curier. Da, s-au miscat repede si ai nostriiSmile. In principiu se mai achita o taxa, probabil TVA-ul.
Codul pentru transport gratis era: 1ZPRESSOforEU, dar acum vad ca nu mai e activ. Iar rasnita a fost si ea ”out of stock” o perioada.

Acum, de ce nu am luat din seria K?  ca erau mai scumpe, cu 400-500 de ron mai scumpe. K are burr de 48 vs 40 pe X-PRO si ar fi mai stabilizate, dar nu am gasit ceva foarte relevant. Iar eu am pahar care se insurubeaza vs cu magneti. 
Ca si avantaje pentru X PRO ar fi ca ai gulerul reglabil in asa fel incat sa faci 0 iti ia fix 10 secunde, scoti gulerul, invarti pana ”se ating” cutitele si aliniezi marcajele de pe guler si rasnita.

De ce nu am luat Kinu? pai la ce am citit eu pe reddit, pe home-barista si de la influencerii de pe youtube, genul asta de cutit, asemanator cu al lui comandante e mai bun pentru brew. Acum, eu n-am avut kinu, deci nu vreau sa vorbesc aiurea, dar foarte putini au recomandat-o in defavoarea unui 1zpresso. Cam asta a fost logica atunci.

De ce nu comandante? pai e asemanatoare cu comandante, numai ca fata de comandante pare mai bine construita si mai durabila si e si mai ieftina.

Cum e rasnita?

Pai chiar e misto. In primul rand nu simti cand rasnesti, fata de TIMEMORE C2, unde parca simteai boabele in palma, era ca un masaj. Asta zici ca nu faci nimic, asa usor dai la manivela si rasneste si repede. Calitatea e ok, se simte mai bine notele si pare o experienta mai full ca sa zic asa. Are 60 de clickuri pe rotatie/6 rotatii, cica cam 240 setari. adica ai de la 0 la 5 si intre fiecare numar ai 10 clickuri, 12.5 microni la fiecare click. Deci daca e rabdare se poate face si espresso.

Cateva reviewuri?

Kyle Rowsell: https://www.youtube.com/watch?v=Qo3MllvA0Vw&t=440s
Alternative Brewing: https://www.youtube.com/watch?v=8JN5gOsw02U&t=114s
Meta: https://www.youtube.com/watch?v=6PQ_THTB6Mg

Lance Hendrick a zis ca o sa faca si el review si a zis ca e cam acelasi lucru ca un K si ca nu intelege de ce atatea rasnite asemanatoare la 1zpresso. Tipul de la Rogue Wave, Ply, a zis ca in principiu este amanatoare cu K, are mai multa claritate X-PRO-ul dar cica K e un pic mai complexa/dulce.
zp6/v60 
 
Reply
#2
O cautam si eu recent cand mi-am luat rasnita, dar nu am gasit deloc in EU si n-am vrut sa ma complic cu vama. M-am saturat sa stau la coada la posta sa platesc TVA. 
Din cate mi-am dat seama e acelasi burr ca la Q2 heptagonal, doar ca au sistemul de reglaj mai fin si reglajul e la exterior. Daca vrei sa o folosesti si la espresso, e mai ok XPRO pentru ca ai nevoie de mai multe trepte de reglaj. Dar cum eu nu am planuri de espresso si am luat-o doar pentru brew, m-am multumit si cu Q2.
Eu am luat-o de pe amazon: https://www.amazon.de/1Zpresso-Aeropress...B0BG81L9P2, cu tot cu voucher de 20% off care e valabil si acum si a costat 430 RON cu tot cu livrare. La banii astia eu cred ca e best buy. Rasnita care a fost inlocuita este un Piede Dienes Mokka care m-a servit bine vreun an, tot pe brew, dar era loc si de mai bine. Fata de Piede Dienes, aceeasi impresie o am si eu, se rasneste f usor, de abia simti. 
Cred ca burr-ul heptagonal e clona de comandante si cred ca asta e si motivul pt care comandante a facut faza cu amenintarile cu procese din ultimul timp pt retaileri care vindeau 1Zpresso in Europa.
 
Reply
#3
nu am stat la nici o coada. a venit cu curierul postei romane acasa. doar le-am mai platit la aia ce trebuia sa le platesc si gata. ei stiu ce au calculat pe acolo.
da, noul q2 are si el burrul de 40, au trecut de la 38, nu stiu pe care-l ai tu. insa mai conteaza fata de q2 si stabilizarea si capacitatea maxima pe care poti sa o ranesti. au comentat si 1zpresso despre stabilizarea dintre q2 si altele. dar la 430 e prea buna, sa o stapanesti sanatos. si coffe chronicle  a discutatat despre q2, cum ca pe hartie pare super ok, dar in ceasca e altceva. Lance compara k plus cu kingrinder k6 si au acelasi burr, dar ce primeai in ceasca era diferit.

cat despre comandante, ei s-au legat de alte chestii cand au amenintat magazinele, cum ar fi ca ziceau aia ca au ceva asemanator cu comandante, plus ca astia au o groaza de ”patenturi”, unele din ele fiind foarte banale. am avut rabdare sa citesc toata discutia pe reddit, nu mai am chef. oricum burrul de pe comandante e ceva vechi, a zis-o si Lance, deci nu e patentul sau inventia lor. Dar vad ca 1zpresso au revenit iar pe amazon, ca au fost blocati o perioada. deci na, tot e bine. Cum zicea cineva cineva, nu e clona cand e mai bunSmile
zp6/v60 
 
Reply
#4
au mai aparut inca 2 reviewuri, unu de la coffeechronicler si unul de la Lance Hedrick. in ele e vorba si de zp6, acum, nu mai fac alt topic, doar o sa scriu aici cam ce e de retinut despre ele:

1.xpro pare sa fie o alegere buna, lance a zis best buy la banii astia. are cutitul centrat pe ax din fabrica, stabilizare buna si sistemul de reglaj in afara si calibrare usoara.
2.nu este stabilizat in 3 puncte ca zp6, k de la 1zpresso. la filtru a iesit cam pe 3, dupa zp6, k. desi coffeechronicler a zis ca-l prefera la cafele mai proaste fata de K(genul de 82-83 puncte) fiindca le face mai gustoase
3.ca si uniformitate sau distributie cica xpro ar fi pe acolo cu zp6. ar produce mai multa aciditate si ar pierde un pic de complexitate vs k.din testele mele, aciditate si claritate produce, iar eu reglez oarecum dulceata din bloom.
4.zp6 cica tot nu bate ssp-ul, asta au zis amandoi. dar lance a zis ca l-ar alege in detrimentul unui ode gen 2 sau coffeechronicler l-ar alege si el vs wilfa uniform, sau celor plate care sunt mai prost aliniate.

unele lucruri au fost spuse in comentariile de la video, in caz ca poate nu gasiti ceva.

coffechronicler: https://www.youtube.com/watch?v=sOxbDnynrhg&t=14s
lance: https://www.youtube.com/watch?v=DR3p20NXnVo&t=777s
zp6/v60 
 
Reply
#5
Aciditatea, dulceata, corpolenta se pot regla toate din apa, din ratie, din temperatura si din reteta.

Ca x-pro face cafeaua mai acida, simplu, scazi magneziu, cresti sodiu si calciu si nu mai e cafeaua acida.

Sau in loc sa faci brew la 94-97C faci la 91C si nu mai iese cafeaua asa acida.

V60 scoate aciditate, flat bed nu scoate aciditate, posibilitatile sunt fara limita, trebuie doar sa te intereseze si sa studiezi, testezi.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#6
oricum nu e ceva suparator, aciditatea asta, cel putin pentru mine. cat despre flat-bed si eu am citit ca e mai dulce cu mai putina aciditate, fata de v60, probabil din cauza curgerii mai lente. dar tot incerc sa dezbat daca sa iau kalita metalic sau ceramic, ca am vazut ca au la kawa in Franta, la pret ok. asa metalic iau de la barshaker de la noi, dar tot incerc sa ma mint ca mie nu o sa mi se intample sa se ”infunde”.

oricum nu prea fac brew la 97, cam 94 e maximul unde ma duc(poate incerc si 95 sa vad daca e vreo diferinta). de obicei 92, dar acum am una mai light si trebuie un pic mai fierbinte.

ahh si ca sa nu uit, desi nu vroiam sa scriu neaparat asta, ca nu e vreun versus. Dar Lance a zis ca ar alege x-pro in locul lui comandante din cauza stabilizarii mai bune si ajustajului mai fin, coffeechronicler a zis ca nu mai are comandante ca sa compare si ca probabil rezultatele sunt cam la fel.
Acum, eu stiu ca xpro nu prea se gaseste in Europa, dar cine stie, poate o aduc. din cate stiu, la noi, 1zpresso are eco-capsule si a mai cumparat lumea de pe amazon.de, chiar cu reducere de 20%.
zp6/v60 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)