Hello There, Guest! Login Register


Clubul de Cafea - Ianuarie 2022

#1
Salutare, mă gândeam să organizăm ceva similar unui "club de lectură" în care alegem împreună în fiecare lună o cafea pe care să o consumăm în același timp. Cred că am putea învăța ceva unii de la alții, despre percepția asupra cafelei, diferențele dintre gusturi și metode de preparare.

Astfel, vom împărți luna ianuarie in 3 etape. Până pe 10 ianuarie votăm "cafeaua lunii", voi face niște propuneri mai jos, dar puteți propune altele. Până la 20 ianuarie ne procurăm cafeaua respectivă și apoi împărtășim experiențele. Am ales sfârșitul lunii pentru a nu ne suprapune cu abonamentele care se livrează la inceputul lunii (PrettyGoodCoffee, Sloane, etc).

Pentru prima rundă, propun sa ne uităm la prăjitoriile care au reduceri pe forum, le voi enumera mai jos, în ordine alfabetică, împreună cu o cafea cât mai nouă din ofertă sau care mi se pare interesantă.
  • Buimac Nicaragua Martha Maria Albir
  • Claro Columbia Santa Maria Gheisha
  • Dropshot Brazilia Lazaro Oliveira Nectarina
  • Ecuator Etiopia Guji Moplaco Natural
  • Guido Costa Rica Alma Negra
  • Mabo Brazilia Daterra Sunrise Espresso
  • Maison du Cafe Guatemala El Penon Honey
  • Rosters Kenya Karani AA
  • Sarkis Papua New Guineea
  • Sloane Costa Rica Candelaria (New Crop)
  • Yume Peru Marcial Olivera Lot#3, Spălată
Repet, puteți propune și alte cafele, de la alte prăjitorii din România, cu prețul de maxim 300 de lei per kg, înainte de reducere. Fiecare propunere sau mențiune a unei cafele de mai sus reprezintă un vot. La șfarșitul zilei de 10 ianuarie vom alege cafeaua cu cele mai multe voturi.

Nu ne propunem să alegem cea mai buna cafea, cea mai bună prăjitorie sau cel mai bun echipament de făcut espresso. Mai degrabă încercăm să scoatem în evidență varietatea ofertei de cafea de specialitate din România. Totodată cred că este o ocazie bună de învățare pentru cei care au descoperit recent această pasiune.

Menționez că nu sunt asociat cu nici o afacere care vinde cafea, sunt doar un simplu client/utilizator în căutare de experiențe interesante, iar rolul meu în acest concept este doar de coordonator. Dacă vreun reprezentant al unei prăjitorii are vreo observație este binevenit.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
  


Messages In This Thread
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by adrian1 - 29-12-2021, 15:54
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by Mihai L - 31-12-2021, 20:11
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by dev - 31-12-2021, 21:05
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by Kosti - 01-01-2022, 11:47
RE: Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by dev - 02-01-2022, 22:41
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by dev - 03-01-2022, 17:43
Clubul de Cafea - Ianuarie 2022 - by micrenda - 14-01-2022, 15:45

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)