Hello There, Guest! Login Register


Proiect DIY: motorizare rasnite manuale

#5
Acum serios, dupa ce am trecut si eu prin faza asta, am ajuns la concluzia ca cea mai de-a dreptul solutie este o cheie electrica, care se mai gaseste si sub numele de surubelnita/masina de insurubat unghiulara, sau la 90 grade, power cordless wrench, pe dincolo.
Asigura cea mai ergonomica priza pentru o rasnita gen kinu, cu mana stanga tinem rasnita fixa pe masa, si cu dreapta actionam cheia deasupra, intr-o pozitie mult mai relaxata decat am tine o bormasina.
In plus, aceste chei nu au reductor normal sau planetar ca masinile de insurubat drepte, ci au reductor melcat, care asigura cel mai mare cuplu posibil, daca vrei sa poti rasni si o cafea light.
Vorbim de peste multe zeci, poate peste 100Nm comparativ cu un maxim de 18-25 Nm cat are o bormasina din gama celor fortzoase.
Problema este ca sunt scumpe... sub 1200 lei nu am mai gasit in momentul asta.
Singura mai abordabila, cu 240 lei, nu are totusi decat 15Nm, dar ar merge pentru prajeli "normale" totusi...
https://www.skil.ro/skil-2570-ab-cordles...570ab.html
Vedeti acolo in poza cu motocicleta si pozitia de actionare a acestei chei, rasnita ar veni in locul rotii.

@vdub, cu 1Nm nu urnesti din loc rasnita, poate goala...
In topicul de feldgrind am scris cat am masurat eu, la un brat de 10 cm: 4 kgf la Feld si 11 Kgf la M38, prajeli medium light.
 
Reply
  


Messages In This Thread
RE: Proiect DIY: motorizare rasnite manuale - by renatoa - 26-11-2018, 13:47

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)