Hello There, Guest! Login Register


Dual Boiler Lelit PL162T Bianca - profilare de debit

#99
Nu ma indoiesc de faptul ca Mina are reproductibilitate.
Controlul electronic realizeaza precizia si stabilitatea parametrilor setati de operator (timp, debit si temperatura).
In schimb, operarea manuala vine la pachet cu lipsa de precizie si cu dificultatea de a reproduce identic manopera de executie a unei extractii. Ma refer aici la actionarea padelei de reglare a debitului extractiei. 
De aici si dificultatea reproducerii gustului, atunci cand se doreste acest lucru.
De ex, din cinci incercari, una a fost cea preferata. Cum va fi reprodusa, astfel incat sa se revina la gustul care a fost considerat cel mai bun.
Cu siguranta ca este fortata comparatia, dar si la levere eu am sesizat cam acelasi tip de problema, dificultate in reproducerea unui gust de cat mai multe ori. 
Padela actionata manual, ca si levierul, aduc, odata cu manualitatea procesului si dificultate in reproductibilitatea gustului in ceasca.

Am ridicat aceasta problema pentru a incerca, prin expunerea de argumente si de experiente, sa intelegem cat mai multe din cele pe care le implica profilarea propusa de acest model.
Multi espressomani au observat cat de sensibila, de surprinzatoare si de imprevizibila este cafeaua si cat de rapid reactioneaza la cele mai mici modificari ale parametrilor extractiei.
Daca, asa cum apreciaza si Lyvyoo (si nu numai el), profilarea vine mai mult cu probleme decat cu solutii valabile pentru cat mai multe cafele, cred eu ca asemenea dezbateri ii pot ajuta pe cei aflati in cautarea unui expresor sa opteze si sa decida pe baza a cat mai multe informatii.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Messages In This Thread
RE: Noul Dual boiler de la Lelit PL162T Bianca - profilare de debit prin paddle - by RaduCarutasu - 22-05-2018, 20:41
mihai.b - by Mihai.B - 15-05-2019, 01:35
Lelit Bianca - probleme - by GeorgeV - 01-01-2020, 12:59
RE: Lelit Bianca - probleme - by slavic1983 - 01-01-2020, 14:31
Lelit Bianca problema - by cosmincc - 01-12-2020, 12:19
Extractia... pentru incepatori - by mustbeme - 01-01-2021, 19:02
Extractia... pentru incepatori - by mustbeme - 01-01-2021, 20:17
RE: Service Lelit - by thudor - 29-02-2024, 18:03
Service Lelit - by vlaicu - 29-02-2024, 19:16
RE: Service Lelit - by thudor - 29-02-2024, 22:32

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)