Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015 vs Lelit PL41 vs alte variante

#27
Diferenta intre piata SH si cea a produselor noi este ca in cea SH producatorul nu are niciun control asupra pretului acesta fiind determinat de cat de jos este dispus sa vanda un propietar oarecare, iar vanzatorul, intotdeauna, vinde cu o pierdere fata de ce a investit initial (situatie complet inacceptabila in cazul unui produs nou).

Este adevarat ca exista domenii unde adaosurile unui producator sunt de ordinul x00% dar totusi trebuie facuta o distinctie clara intre adaosul fata de pretul net de productie si marja de profit efectiva. Sunt multe variabile de luat in calcul si in anumite domenii pur si simplu nu este rentabil sa intri fara acele marje de x00%.

In alta ordine de idei nu cred ca domeniul espressoarelor semi-profesionale este unul in care se practica adaosuri atat de mari, iar in ceea ce priveste importatorul presupun ca opereaza pe un discount de aprox 30-40% fata de pretul de lista, pe care il imparte cu distribuitorii si resellerii.

Dupa cum ati observat, politica de pret este impusa foarte agresiv, practic toate magazinele listeaza pretul de lista si fac profit din discount-ul oferit de importator. Cel care si-ar micsora discount-ul propriu pentru a oferi un pret mai bun clientului final este probabil eliminat de pe lista revanzatorilor pierzand dreptul de a mai comercializa aceste produse.

Dar cred ca am deviat de la subiect Smile
 
Reply
  


Messages In This Thread
RE: Gaggia Classic 2015 vs Lelit PL41 vs alte variante - by atomic.rabbit - 03-10-2015, 12:09
RE: Lelit PL41 TEM - by RaduCarutasu - 27-09-2015, 13:38
RE: Lelit PL41 TEM - by atomic.rabbit - 27-09-2015, 13:46

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)