Hello There, Guest! Login Register


Espressor + râșnița entry-level (cadou)

#1
Salut

Astazi (aproape) am convins un prieten sa renunțe la cafeaua la pod-uri in favoarea unui espressor + râșnița entry-level, buget redus.

Face 2-3 espresso / zi, cu lapte. Cafeaua care o are acum la pod-uri nu îl ajută deloc...e foarte greu spre imposibil sa o bei ca și espresso simplu. Și-ar face cappuccino probabil, dacă ar avea cu ce. Nu e un împătimit al cafelei, dar apreciază un espresso bun.

Pentru râșnița mi-a fost simplu sa ii prezint 2 modele - Kinu și Comandante, eventual sa găsească SH la un preț bun (a se citi "sa ii găsesc eu")...ma gândeam sa i-o fac cadou, ca vine ziua lui Smile

Pentru espressor...i-am recomandat Gaggia Classic / Baby, menționând că nu știu prea multe despre ele, decât că la un buget de aprox. 1000 lei sunt cele mai ok aparate capabile sa scoată espresso decent.

M-a întrebat care e diferența între ele, dar nu am știut să-i spun mare lucru (nu m-a interesat vreodată sa citesc amanuntit despre ele, dacă nu mi-era în plan sa cumpăr vreunul)...așa că am venit pe forum.

Am citit câteva articole mai vechi dar am rămas oarecum confuz...și site-ul Gaggia ma face si mai confuz: a fost un Gaggia Classic bun, reinventat prost in 2015, și-acum a apărut altul? Cel puțin așa văd pe site-ul lor. De asemenea...Gaggia Baby nu mai exista? Pe site nu îl văd. Tot pe site scrie că Gaggia Classic e "made in Italy" și pe forum am văzut că sunt asamblate în România...

Ideea e...sa ii recomand Gaggia pt un espressor in jurul sumei de 1000 lei? Sau mai bine altceva? Voi ce mi-ați recomanda? Classic mai vechi SH, Classic nou? Baby? Altceva?

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
  


Messages In This Thread
Espressor + râșnița entry-level (cadou) - by Daaaaan - 23-03-2019, 00:59

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)