Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor (buget aprox. 4000 lei)

#1
Salutari stimati colegi de forum !

Stiu ca se cer multe sfaturi privind achizitii de la incepatori, asa ca vin si eu cu a mea. Nu doresc sa va obosesc cu mari povesti cum am ajuns la cafea de specialitate, dar in final am ajuns si eu, dupa multi ani de baut ciorbite si bauturi tip cafea. In materie de gusturi de cafea, prefer o aciditate redusa spre moderat  si nu ma deranjeaza daca cafeau este amara. Asta poate vine si din obisnuita a multi ani de baut cafea prajit bine de tot. Treptat am inceput sa incerc din in ce mai multe soiuri de cafea, in cafenele, la prieteni sau experimentand acasa si incep sa imi formez o idee cam ce im place. Ca idee atat eu cat si sotia preferam espresso si foarte foarte rar bautara cu lapte, deci in jurul acestei idei se va alege si espressorul. Am primit si multe sfaturi de la Liviu, ii multumesc si pe aceasta cale si am inceput sa ma documentez luand in considerare observatiile lui.
Prima achizitie a fost o rasnita Kinu M47 Phoenix, achizitionata in decembrie, am incercat si cateva tipuri de cafele de la prajitoriile mentionate pe forum. Referitor la rasnita, sunt pe deplin multumit si nu am probleme ca este manuala si as dori sa o pastrez multa vreme. Ok, nici termen de comparatie nu prea am . Momentan aparatul de cafea este o delonghi fara pompa din gama EC. Nu aruncati cu pietre, a fost cumparata pe vremea cand habar nu aveam ce este un espresso. Am inceput sa conturez cam ce espressor as dori, dar cum citesc mai mult pe forum cu atat am impresia ca nu am nici cea mai vaga idee ce as vrea Smile)). Buget, off course cat mai mic posibil dar realist as merge undeva intre 2-3000 ron, limita maxima 4000. Achizitia nu este chiar urgenta, mai strang banuti si mai urmaresc marketplace, desi daca ar fii posibil una noua as lua, chiar si cu conditia ca ulterior ii voi mai face upgradeuri.

1. Prima varianta ca la multi altii la inceput de drum , PL41TEM , cred ca am citit cam tot ce se putea despre ea.
2. Ar merita un salt de la PL41TEM la PL81?
A si am uitat  si spatiul ma cam limiteaza, deci exclud o varianta lata DB, oricum pentru acele produse cu lapte la 2-3 luni odata nu prea cred ca are rost DB.
Ce alte variante ar exista in plaja 2-3000 ron ce as putea lua in considerare?
3.Tot am citit de MaraX, insa pretul de 5000+ este in afara bugetului si chiar nu stiu daca merita sa fac acel efort financiar.
3.https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...colo--965/  
prea scump pentru ce ofera?  eventual un PID ulterior.
4. limita maxima unde poate m-as intinde, pentru aparat nou :
http://barshaker.ro/Espressor-Bezzera-UNICA-PID?keyword=bezzera&category_id=0
atat financiar cat si marime asta ar fii maxim . 

Ar mai fi varianta GAggia classic+PID si imbunatarile recomandate.

ce alte variante ar putea intra in discutie? Nu am propus variante gen Pavoni sau Elektra, nu stiu in ce masura ar fi inceput bun pentru un novice si nici aceste variante nu sunt ieftine. Oricum va mai trebui sa achizitionez anumite accesorii ,probabil la un moment dat voi dori si o rasnita electrica. Pentru mine este fun dat la manivela, pe moment.


Mersi.
Cu stima, Csaba.
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  
 
Reply
#2
Salutare! Eu ti-as sugera sa urmaresti la bursa un PL41TEM si sa-l folosesti pentru inceput. Este un aparat care iti ofera rezultate foarte bune in ceasca (daca stii sa-l folosesti, nu ca ar fi greu, dar ai ramane surprins cate greseli se pot face la inceput). Dupa ce ai ajuns sa scoti maximul din el (si iti doresti mai mult), te poti orienta spre un E61. Timp in care poti strange si banutii necesari ca sa-ti iei ce-ti place, si nu ce-ti permiti. Iar Lelit-ul il poti vinde cu pierdere mica.
Pe deasupra, au facut colegii un test blind intre Lelit PL41TEM si un Expobar Brewtus IV si nu au putut spune care e unul si care e celalalt. Poti sa te gandesti si la asta...

Bafta!
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#3
Daca iti permiti un Bezzera Unica, eu zic sa-l cumperi. Parerea mea este ca poti sa inveti si pe un aparat mai performant, nu trebuie sa incepi cu unul modest.
Un lucru pe ca poti sa-l faci si nu te costa nimic este sa cauti si sa vezi multimea de filmulete de pe YouTube.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#4
Eu unul nu as numi PL41TEM un aparat modest.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
Eu am avut PL41TEM si acum am PL81T.  diferenta este ca PL81T. e practic modelul nou al 41tem, care are in plus foarte putine lucruri :
-design;
-detectare apa scazuta;
-reumplere automata boiler dupa folosire abur;
-program automat de backflush;
-portafiltru mai practic in care poti tampa fara stand de tampare;
-timer programabil pentru shot;
-preinfuzie;

Eu il folosesc la bauturi cu lapte si daca faci cate 2 o data nu e nici cea mai mica problema. dupa shoturile de espresso dureaza cam 40s sa fie gata in modul abur;

Pentru mine a meritat upgrade-ul de la PL41tem, dar din punct de vedere al extractiilor nu cred ca este nici o diferenta.

Tinand cont ca sistemul de functionare si componentele sunt relativ simple, poti merge fara probleme pe unul second hand la un pret mult mai bun.
Linea Micra/Libra
 
Reply
#6
Nu as spune ca neaparat as avea bugetul pentru Unica, dar Unica ar fi limita maxima unde m-as intinde, stand frumos pe dos si mai strangand bani. TEM ar fi pentru mine varianta cea mai comfortabila, singura chestia ca nu imi place aspectul, dar oricum ramane in vizor ca un produse bestbuy. 
Oricum am sarit deja peste orice buget, anul trecut prin vara mi-am propus ceva delonghi de 6-800 de lei, dand peste forum repede mi-am scos ideiile din cap, dar si bugetul a fost dat peste cap. Wink)
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  
 
Reply
#7
(04-02-2020, 17:12)tavasz Wrote: singura chestia ca nu imi place aspectul,

Daca deja vorbim de aspect, atunci trebuie sa bagam mana in buzunar mai adanc.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#8
@tavasz vezi ca era pe bursa un ECM Classika PID la un super preț. Merita toti banii echipamentul. Daca te documentezi putin pe net vei vedea de ce spun asta.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#9
S-a dat ECM-ul, cel putin asta a fost raspunsul primit de mine.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)