Hello There, Guest! Login Register


Lelit cu rasnita incorporata sau separata?

#1
Smile 
Salut,

Ma tot interesez sa cumpar cu esspresor nou pentru acasa mai profesional, si m-am hotarat la Lelit. Dar sunt in dubii intre unul cu rasnita incorportata cum ar fi Lelit PL42EMI sau ar fii mai bine sa iau un Lelit41 (unul din cele trei modele) si o rasnita separata Lelit PL43MMI? Eu de obicei beau cappuccino si latte, iar sotul meu bea espresso simplu. Stiu ca nu o sa pot acasa sa am rezultate ca la bar dar as vrea sa fie cat de cat aproape cu cafeaua care o beau in cafenele. Bugetul nostru este max 2500 de lei. Ce parere aveti? [Image: smile.gif]
 
Reply
#2
Râșniță separat. Spor la cumpărături.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#3
La acel buget iti iei espressor cu PID. Pe la 2700 ai PL42TEMD sau 2800 cu acele accesorii incluse, daca vrei neaparat rasnita incorporata. Adica daca tot faci un compromis macar sa ai PID. Altfel, mai potrivit si complet, exact la acelasi buget, este pachetul Barista Home Premium, in care ai si espressorul cu PID  PL41TEM.
Insist pe PID pt ca in functie de temperatura de plecare reglata poti efectiv schimba gustul cafelei, adaptandu-te astfel la ceea ce primesti in punga de cafea cumparata si taind nuante care nu sunt pe placul tau de acru sau amar, in anumite limite, in functie de cresterea sau scaderea temperaturii de extractie.

Noi pe forum sustinem rasnitele separate pentru ca nu se stie cand vei dori in viitor sa faci un upgrade si pastrezi ce anume in place. Din ce s-a mai discutat si din ce am mai degustat si eu, nu se poate spune ca acelasi mecanism de rasnire din interiorul unui aparat de genul PL42 va scoate ceva diferit fata de acelasi mecanism montat pe o rasnita separata. Dar in general, alegand aparate separate, mai ales la bugete mai mari, poti alege ce espressor sau rasnita ti se par tie mai potrivite, nu o constructie all in one. Insa in zona aceasta de buget, rasnite stepless noi, capabile espresso, nu prea sunt. Bine, am scos din ecuatie Kinu Phoenix pt ca este manuala si din "testele" mele foarte putine fete au reusit sa macine, devenind o corvoada experienta cu o manivela.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(05-12-2019, 15:03)Lyvyoo Wrote: La acel buget iti iei espressor cu PID. Pe la 2700 ai PL42TEMD sau 2800 cu acele accesorii incluse, daca vrei neaparat rasnita incorporata. Adica daca tot faci un compromis macar sa ai PID. Altfel, mai potrivit si complet, exact la acelasi buget, este pachetul Barista Home Premium, in care ai si espressorul cu PID  PL41TEM.
Insist pe PID pt ca in functie de temperatura de plecare reglata poti efectiv schimba gustul cafelei, adaptandu-te astfel la ceea ce primesti in punga de cafea cumparata si taind nuante care nu sunt pe placul tau de acru sau amar, in anumite limite, in functie de cresterea sau scaderea temperaturii de extractie.

Noi pe forum sustinem rasnitele separate pentru ca nu se stie cand vei dori in viitor sa faci un upgrade si pastrezi ce anume in place. Din ce s-a mai discutat si din ce am mai degustat si eu, nu se poate spune ca acelasi mecanism de rasnire din interiorul unui aparat de genul PL42 va scoate ceva diferit fata de acelasi mecanism montat pe o rasnita separata. Dar in general, alegand aparate separate, mai ales la bugete mai mari, poti alege ce espressor sau rasnita ti se par tie mai potrivite, nu o constructie all in one. Insa in zona aceasta de buget, rasnite stepless noi, capabile espresso, nu prea sunt. Bine, am scos din ecuatie Kinu Phoenix pt ca este manuala si din "testele" mele foarte putine fete au reusit sa macine, devenind o corvoada experienta cu o manivela.

Super, multumesc frumos de raspuns. Acum stiu si de ce PID-ul e important Smile. Dar de rasnita Lelit 43MMI ce parere ai? Intreb pentru ca stiu pe cineva care vinde la pachet espressorul PL41TEM cu rasnita 43MMI. Merita cumparat mai bine PL42TEMD decat acest pachet?
 
Reply
#5
Cu 2300 lei poti lua un PL41TEM (se vinde SH pe forum cu cca 1100 lei) plus o Eureka Mignon Manuale 15BL (http://barshaker.ro/Eureka-Mingnon-Manuale-15BL-Black?keyword=eureka&category_id=0) la 1214 lei dupa aplicarea discountului espressoman.
Daca poti suplimenta bugetul, eu o recomand mai bine pe sora ei mai "desteapta" Eureka Mignon Specialita 15BL  (http://barshaker.ro/Eureka-Mignon-Specialita-15bl-Negru?keyword=eureka&category_id=0) la 1709 lei dupa discount.
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL
 
Reply
#6
Mereu e mai bine sa cumperi aparate separate.
Despre PL43MMI gasesti aici informatii, cu bune si rele - https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...t-PL043MMI
Daca mergi spre SH, atunci cred ca iti poti permite si alte rasnite, in functie de buget. Am zis PL43MMI pt ca ma gandeam la rasnita electrica noua compatibila espresso cu reglaj stepless. Dar schimband pe SH poti inspecta sectiunea forumului dedicata (Marketplace). Poate gasesti chiar ceva mai bun in bugetul tau. Daca cineva iti ofera acel set, eventual cu un tamper inclus, atunci SH ar trebui sa coste cam 2000 lei maxim, cu garnatie, raportat la pretul de nou actual (2800)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Salut Denisa. Citeste sfaturile de pe forum, daca ai fi facut-o nu ai fi pus intrebarea asta.

O sa te scuteasca de frustrari.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)