Hello There, Guest! Login Register


Cumpar adaptor pentru surubelnita electrica - Kinu M47

#1
Cumpar un "adaptor pentru surubelnita electrica" pentru rasnita manuala KINU M47.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#2
Esti sigur ca mai e posibil asa ceva, dupa cum i-au modificat acum capul manivela ?  Confused Huh

Mergea la primul prototip Che, unde manivela se extragea si ramanea la vedere axul profilat hex, exact cat sa pui un bit de electrica.
 
Reply
#3
Nu cunosc deosebirile constructive dintre modele. Rasnita mea a fost cumparata cu exact un an in urma. Am apelat intai la fabrica dar mi s-a raspuns :   "Din pacate adaptorul pentru surubelnita electrica nu afost foarte cautat si am scos aceasta piesa din program."
Nu au spus ca pentru modelul pe care il detin nu exista adaptor.
Intentionez o motorizare.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#4
Poate fi un raspuns politicos... ca sa nu iti spuna ca nu a existat niciodata un asemenea adaptor.  Confused
Daca cineva cunoaste ceva produs oficial, o imagine ar ajuta sa vedem cum se poate adapta unul din bitii standard.
 
Reply
#5
(17-12-2018, 12:48)renatoa Wrote: Poate fi un raspuns politicos... ca sa nu iti spuna ca nu a existat niciodata un asemenea adaptor.  Confused
Daca cineva cunoaste ceva produs oficial, o imagine ar ajuta sa vedem cum se poate adapta unul din bitii standard.

Acest adaptor exista Smile.
O sa revin cu o poza diseara. (L-am comandat cu rasnita acum ceva timp, parca 2015)
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#6
Astept cu nerabdare si curiozitate... 
Sa pui si o imagine a modului de cuplare la rasnita, ca initiatorul sa poata aprecia daca se potriveste si la rasnita lui.
In 2015 nu iesise inca, deci vorbesti de un prototip... de abia in mai 2016 au inceput livrarile.
In cazul acesta ai manivela extractibila, deci alta poveste.
 
Reply
#7
(17-12-2018, 13:12)renatoa Wrote: Astept cu nerabdare si curiozitate... 
Sa pui si o imagine a modului de cuplare la rasnita, ca initiatorul sa poata aprecia daca se potriveste si la rasnita lui.
In 2015 nu iesise inca, deci vorbesti de un prototip... de abia in mai 2016 au inceput livrarile.
In cazul acesta ai manivela extractibila, deci alta poveste.

Am vorbit aiurea cand am zis 2015, contul meu este facut in 2016 si am luat-o la un an de dupa, o sa ma uit diseara cand ajung acasa pe factura, dar stiu sigur ca se putea comanda cu sau fara acest adaptor.

O sa revin cu poze.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#8
Confirm ce spune colegul @gorexxx. Eu cand am dat comanda de Kinu (am versiunea 1 cu o-ring) am fost intrebat de cei de la fabrica daca vreau si acel adaptor. Costa vreo 35 de ron in plus si nu l-am cumparat pentru ca nu intentionam sa motorizez rasnita.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#9
ok, daca ar fi aparut la cautari pe net, credeti ca mai intrebam ? Smile
 
Reply
#10
Astept cu nerabdare acea poza si poate sa punem mana pe adaptor sa-l testam si, poate, sa-l replicam?

A deschis unthread cu proiecte pt motorizarea rasnitelor manuale aici: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...motorizare

Ar fi super sa putem centraliza discutiile acolo?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#11
Cred ca am eu unul, dar nu sunt sigur.Trebuie sa scotocesc prin casa.

Asta?[Image: PfjL7pc.jpg]
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
#12
Partea de sus este un ax/bit standard de electrica, dar cea de jos... sa inteleg ca inlocuieste partea cu manivela complet ?  Confused
Adica este sau electric sau manivela ? Huh
 
Reply
#13
(17-12-2018, 19:53)renatoa Wrote: Partea de sus este un ax/bit standard de electrica, dar cea de jos... sa inteleg ca inlocuieste partea cu manivela complet ?  Confused
Adica este sau electric sau manivela ? Huh

04.2017 achizitionata.


Attached Files Thumbnail(s)
                   
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#14
Gaura din interior e la fel ca hex-ul de afara ?

Daca ar fi asa, s-ar putea face ceva similar plecand de la o piesa ca asta:
https://www.leroymerlin.ro/products/acce...raft/26603
 
Reply
#15
Cred ca totusi a mea difera de cea din fotografii. Eu am achizitionat-o in decembrie 2017. Maine voi pune fotografii cu rasnita mea si vom putea face comparatii.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#16
[Image: tCOtPRj.jpg][Image: wvYZtsc.jpg][Image: AOVCdL9.jpg]
Kinu M47 - paharul cu filet.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#17
Daca in acel profil rotund ar prinde o tubulara de 8/10 atunci am avea aceste doua variante:
https://www.leroymerlin.ro/products/acce...ster/26705
https://www.leroymerlin.ro/products/acce...ster/26703

Cred ca intr-adevar ar fi mai util ca sa fie mutate toate aceste discutii in topicul de motorizare, si aici sa ramana doar anuntul, eventual cu o trimitere acolo.
 
Reply
#18
[Image: vTs7de0.jpg][Image: ixm7BVE.jpg][Image: C1oZGJx.jpg][Image: NkGGhpG.jpg][Image: YzuWImT.jpg][Image: AhnVW6z.jpg][Image: UsyOv6N.jpg][Image: shsyIH2.jpg][Image: 08ji2QT.jpg][Image: Bvf9wXc.jpg][Image: kDvZNPA.jpg][Image: ofdOMA5.jpg][Image: ZZNPpcb.jpg]

Am demontat axul din corpul rasnitei pentru a se vedea mai bine detaliile. Axul este tesit in partea de sus dar tesiturile nu sunt simetrice. Piesa cilindrica care intra pe ax, cu gauri laterale pentru introducerea manivelei de actionare si cu zimti, micile canale care impreuna cu bila formeaza mecanismul de sacadare, nu intra pe ax decat intr-o singura pozitie, daca este rotita nu mai intra. Este posibil ca din acest motiv sa nu se poata adapta o cheie tubulara, momentan nu am incercat acest lucru. Am pus apoi poze cu axul montat in corpul rasnitei.
Mentionez ca rasnita mea este modelul cu pahar pe filet.
Rugamintea mea acum este ca cei care detin adaptoare pentru masina electrica de gaurit sa-mi spuna daca se potrivesc si la acest model. Daca fotografiile nu sunt suficient de explicite pot adauga si altele.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)