Hello There, Guest! Login Register


Incendiu la fabrica Kinu ?!

#1
Exclamation 
https://www.kinugrinders.com/index.php?p...ublic.news&Id_News=38
 
Reply
#2
Și e de pe 8 Dec. Mă mir cum de abia acum am aflat.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#3
Eu am aflat de pe reddit si initial am crezut ca cineva are chef de glume sumbre.
Pare o localitate din Romania, rasnitele sunt in continuare fabricate la noi?
 
Reply
#4
Dacă e la Reghin... Se confirma.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
http://www.zi-de-zi.ro/2018/12/08/foto-i...in-reghin/

La o primă căutare pe Google

https://www.google.ro/amp/s/m.realitatea...73205.html

Deci pe la știri a fost dar nu ne-am prins noi că e vorba de Kinu
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#6
Îmi pare chiar foarte rău: din pozele arata foarte rău și pagubele cred ca sunt enorm de mari Sad

Din ce am citit, incendiu a fost mare: asta înseamnă că s-au dus toate utilajele și ca foarte greu se vor reveni. În cel mai fericit caz, producția de vă muta în alta tara, și România va pierde un producător din care sa fie mandra.

Ca comunitate, nu știu ce putem face sa i fim alături, poate doar cu gândurile noastre. Sper sa își găsească puterea sa își pune din nou în picioare sa treacă de acest moment greu.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#7
...The fire consumed all of the building’s second floor where we stock all ready-to-ship grinders, all finished parts, packaging, and servers –– everything was lost.The fire fighters were able to stop the fire from spreading to the first floor where we keep our manufacturing machines. The damage there was minimizing, but we now suffer of roof leaks due to the fragile structure.
...
We are all-hands-on-deck in trying to get the factory running again!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#8
Din productia finita nu putea sa arda decat ambalajul, deci rasnitele ramase s-ar putea reconditiona totusi...
 
Reply
#9
Nu red ca este asa de ușor. Chiar dacă sunt de metal (în afara de mâner), spuma de la imbalaj sigur s-a lipit de rănită, sa nu vorbim de rulmenți, capacul, pete de fum, etc. Sad
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#10
(17-12-2018, 00:17)renatoa Wrote: Din productia finita nu putea sa arda decat ambalajul, deci rasnitele ramase s-ar putea reconditiona totusi...


Renato...

[Image: 716bb4b1c3d38436feabe1e7bbfffabf.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#11
Am vazut imaginea, nu cred ca au fost temperaturi care sa distruga o rasnita...  Confused

Le iau eu ramasitele, daca ne intelegem la pret Smile
 
Reply
#12
Eu zic sa ai putin bun simt si cenzura in momente din astea. Tu vezi in orice un bun mijloc de a face profit, lasa-o mai moale, e forum de cafea/hobby nu o afacere.
 
Reply
#13
Temperaturile nu au topit rasnita, dar au aprut dilatatii si contractii mari. Se pot calibra si folosii? Discutabil cred.

Renato, glumesti cand nu e momentu
 
Reply
#14
Dar de ce va comportati ca si cum ar fi murit tot personalul in incendiu? Accidente se intampla, cu siguranta aveau asigurare, vor fi despagubiti pentru dezastrul produs de foc.

Nu faceti exces de zel...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#15
Între timp, reacții pe afară.

[Image: 22d6d9c989c7d7f27d10aac865f6eb59.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#16
Cer si pamant, suntem jos de tot.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#17
(17-12-2018, 12:01)Laddu Wrote: Dar de ce va comportati ca si cum ar fi murit tot personalul in incendiu? Accidente se intampla, cu siguranta aveau asigurare, vor fi despagubiti pentru dezastrul produs de foc.

Nu faceti exces de zel...

+1

Nu se bucura nimeni de necazul lor, dar nici sa zicem ca dau faliment si dispar de pe piata din asta...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#18
Am asa de multe chiesti de spus ca nici măcar știu de unde sa încep.

1) da, Într-adevăr, mai bine sa pierdi 1000 de uzine decât o viata de om, dar asta nu înseamnă că, atunci, este tot ok.

2) Poate ei erau asigurati, poate nu: nu știm încă. Și chiar daca erau, pana când ei vor recupera o parte din daune, vor trece luni, în care ei va trebui sa plătească salariilor, va trebui sa reconstruiască tot, reorganiza producția, etc.

3) Aceea familia a investit sufletul lor în acea fabrica: munca, speranțe, griji, și, o lovitura de acest gen poate distruge tot ce ai construit pana acum.

4) Nu știu dacă ați auzit, dar în Sicilia au fost probleme idrogeologice acum o luna. Părinții mei au avut norocul sa are casa lor lângă un rău, chiar unde nu trebuia. Apa a ajuns la 1.50 m, distrugând tot. Din fericire nimeni a rămas rănit, dar ei încă muncesc sa scoate noroi din toate camerele.

Cei de la Kinu au fost întotdeauna aproape ce comunitate noastră. Sper sa reușesca sa depășească acest moment dificil.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#19
Priviti si voi ce contrast intre un roman naturalizat (aka micrenda) si un roman pur sange (aka renatoa)! 
Fereasca Dumnezeu sa faca accident masina Postei ce cara banii de pensii in fata casei lui Renatoa, ca "ia el ramasitele"
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Eu am zis-o in ideea ca sa ii ajut, de unde ai tras concluzia asta...  Confused Huh

Pensionarii la care aduce in cartierul meu pensiile o ipotetica masina... chiar si-ar merita-o, nu ma face sa dau detalii...

Daca as fi vrut sa fiu cinic, as fi putut schita un scenariu cum ar decurge in cazul cel mai rau povestea cu asigurarea... din experienta personala.
 
Reply
#21
Sunt uimit de ghinionul celor de la Kinu..il cunosc personal pe Christian, este un tip progresist si imi pare teribil de rau ca se intampla tocmai acum, cand lanseaza Traveler. Voi cumpara oricum rasnita de la ei nu doar in semn de suport, ci pentru ca am incredere ca este un produs de calitate, asa cum Kinu M47 mi a confirmat o. 

Eu cred ca Kinu a fost cu adevarat aproape de comunitate cand a oferit acest produs cu 150 de euro. Este un produs care merita banii aceia cu prisosinta. 

Sper ca in 2018 asigurarile sa se comporte mai profesionist decat stim ca se intampla pe la noi si sa injecteze rapid niste cash in conturile Kinu, altfel taraganarea poate insemna falimentul, chiar daca ulterior platesc. despagubirea.. In aceste cazuri bani trebuie pentru fondul de marfa si mutarea temporara a productie in alta locatie, pentru ca pe cladire degeaba iti dau banii, dureaza 6-9 luni sa o reconstruiesti.

Nu sunt de parere ca ar trebui sa sustinem fara echivoc orice brand romanesc doar ca e romanesc, dar brandurile care au o calitate similara cu cele occidentale, personal le prefer chiar daca sunt cu 10-15% mai scumpe, mai ales din motive justificabile pe care le pot intelege. Asa ca sustin Kinu si sper din suflet sa treaca peste acest moment!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#22
As vrea sa cumpar si eu un Traveler in semn de sustinere.

Lyvyoo In afara de siteul lor, se mia poate si altfel? Intreb pt ca nu stiu daca au timp sa verifice e-mailurile cu formularele de comanda.

Daca mai doreste cineva, m-as bucura, sa facem o comanda de grup (cat mai mare)!
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#23
Din cate stiu, nu exista o asemenea precomanda in curs. 
Eu zic sa-i lasam sa se repuna pe picioare si in momentul cand vor anunta oficial precomanda, pentru M47, Traveler sau alt model, sa faca fiecare ce crede de cuviinta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Crezi ca nu i-ar ajuta acum precomenzi cu plata in avans ?  Confused
 
Reply
#25
(17-12-2018, 19:56)renatoa Wrote: Crezi ca nu i-ar ajuta acum precomenzi cu plata in avans ?  Confused

Nu e chiar asa de simplu ...
Ii obliga sa-si asume totusi niste termene.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#26
În comunicatul de presă au spus că atâta timp cât au stoc în depozitul din Germania, pe site va apărea butonul de buy, iar când se termină stocul, butonul se va schimba în pre-order.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#27
Update direct de la Kinu:


Almost two weeks after the incident, we are working hard on protecting the factory’s remaining structures from the rain and snow. We have re-organized the available space and moved all the undamaged machines to an annex building, as we prepare to restart our most important activities after the December holidays.

We are currently waiting for our insurance inspectors to write a report of the incident (see drone image above) and discussing possible reconstruction solutions with engineers.

As the days pass, we are more and more optimistic that the factory will be up and running in no-time, and that we will be able to recover our full production capacity soon.

Please watch out for updates.

Thank you.[Image: 24673b9cfa83a08d9a9c32af88488001.jpg]
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#28
Cand ai bisnis cu focul... orice clipa de neatentie... se intampla si la altii

https://www.gofundme.com/f/regalia-coffe...elief-fund
 
Reply
#29
Eu am pus la hala de producție de la bun inceput, un heblu general cu care oprim curentul la plecare. Raman alimentate pe un circuit separat alarma si camerele de supraveghere. Circuitul are disjunctor diferential. Cateva stricaciuni am avut acum vreo opt ani cand a luat foc hala vecinului, vecin care radea de mine ca sunt paranoic cu siguranta la incendiu. Norocul meu ca nu a ajuns la magazia de vopsele si diluanti,caci chiar iesea dezastru.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)