Hello There, Guest! Login Register


Setarea rasnitei la curatare puly caff grind

#1
Eu curat rasnita cu Puly Caff Grind la grad de macinare aproape de 0 , logic dealtfel pentru a fi in contact fortat cu cutitele in scopul curatirii acestora .
Am citit de diverse site uri ca curatirea se face pe setarea medie a granulatiei , eu gred ca e gresit ,

Voi cum procedati ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
Puly Grind e sub forme de cristale mici, din puntul meu de vedere cred ca cel mai firesc e sa lasi grinderul pe setarea folosita pt macinarea espresso.

Setarea medie e indicata din cate stiu pt boabele acelea mari de la Urnex - Grindz. Dar acelea sint chiar imense, e de inteles. La cristalele Puly ma indoiesc ca o setare mai mare ar fi cu adevarat eficienta. Nicaieri in prospectul lor nu am gasit sa se recomande una anume.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#3
Poate ajuta cum, cei de la Mahlkoening, explica cum trebuie folosit Grindz, pentru curățirea rasnitei:
http://www.mahlkoenig.com/products/video?id=2101

*admin edit - am modificat link-ul, nu mergea
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
La noi exista de cumparat GRINDZ Grinder cleaner  ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#5
Incearca la caffea.ro
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
#6
Cea mai buna curatare este cea manuala. Ai de desfacut foarte putin la ea, insa merita. Nici un fel de solutie nu face asta.
 
Reply
#7
(05-12-2016, 11:36)Bcc Wrote: La noi exista de cumparat GRINDZ Grinder cleaner  ?

Daca vrei sa faci o proba, cred ca mai am o doza sau doua pe care ti le pot da.
Am luat la inceput pentru un Vario home dar nu m-a dat pe spate, tot curatatul manual(aspirator/periuta/scobitoare) este cel mai bun).

Bafta.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#8
In manualul lui k30 la pag 14 privind curatarea spune ca e bine sa fie reglat pe cat mai fin !


Attached Files Thumbnail(s)
   
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#9
Eu comandasem online acu 2 ani o cutie, dar nu din tara. Sincer, nu cred ca merita bataia de cap.  Nu e absolut nimic spectaculos, cum spuneau si colegii mai sus - daca vrei ceva temeinic, curata manual. 

Dar ca solutie ultra rapida recomand mai bine cristalele Puly Grind, spuneai in primul post ca le folosesti. Nu esti multumit de rezultate sau ...?

(05-12-2016, 12:44)Damian The Man Wrote: Eu comandasem online acu 2 ani o cutie, dar nu din tara. Sincer, nu cred ca merita bataia de cap.  Nu e absolut nimic spectaculos, cum spuneau si colegii mai sus - daca vrei ceva temeinic, curata manual. 

Dar ca solutie ultra rapida recomand mai bine cristalele Puly Grind, spuneai in primul post ca le folosesti. Nu esti multumit de rezultate sau ...?

!!! ATENTIE - ce scrie acolo in instructiuni este sa reglezi pe o setare mai grosiera, nu mai fina !
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#10
Discutia a plecat de la cum sa setez granulozitatea la curatare cu cristale (indiferent de brandul acestora) .
  La manualul rasnitei spune ca reglajul cel mai fin ar fi ok iar pe instructiunile de folosinta cristale scrie ca pe mediu ar trebui setarea .Despre Grindz a adus vorba Radu ca si produs recomandat de Mahlkonig .Eu pana acum nu prea am curatat-o deloc (la 3 cafele /57gr pe zi) cred ca si odata la 4-5 luni ar fi ok si sa ma apuc s-o desfac inca nu-mi vine , insa cred ca o curatare temeinica implica musai desfacerea ei !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#11
Acuma, daca nu macini cantitati industriale, sau daca nu folosesti cafele ieftine, puturoase si uleioase  nu-ti bate capul inutil. Am avut un grinder care prima oara l-am desfacut dupa 2 ani jumate si nu era chiar un dezastru, desi macinam zilnic pt aprox. 10 shoturi si nu foloseam la vremea aia chiar boabe de elita.

Pentru rezidurile normale cristalele alea Puly isi fac treaba excelent, crede-ma. Se gasesc si la noi, nu sint scumpe, nici nu are sens sa iei in calcul alte variante.

Cat despre setarea aparatului, pune-l undeva in prima jumatate  - de la fin spre mediu si va fi ok.
Sau experimenteaza - un plic de cristale pe setare fina, peste cateva luni alt plic pe setare medie, ect.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#12
Am luat in weekend de la magazinul  Coffeshop din Mosilor o cutie de Grindz 430 gr-iti ajunge pentru 12 curatari.

Pe cutie scrie sa setezi rasnita la setarile din mijloc,nu pe fin.Am facut ultima data curatirea pe fin si am scapat greu de Grindz.De abia la al 4-lea shot scapasem definitiv.

Dar acum am respectat indicatiile de pe cutie si a fost totul ok .Am rasnit dupa curatire 10 gr de cafea ,apoi am tras un shot si totul a fost ok. [Image: 57.gif]
Lelit Bianca PL162T,Eureka Helios 65 Giallo,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express
 
Reply
#13
(05-12-2016, 12:33)Bcc Wrote: In manualul lui k30 la pag 14 privind curatarea spune ca e bine sa fie reglat pe cat mai fin !

vad ca zice chiar in poza pusa de tine: "adjust the fineness to coarse", adica cat mai pe grosier, nu cat mai pe fin.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)