Hello There, Guest! Login Register


Diferente Gaggia Pure / Gaggia Espresso Color. Sau sa ma arunc la Lelit+Vario?

#1
Salut,

Sunt nou de tot in lumea espressoarelor si a rasnitelor de cafea. As vrea sa fac pasul catre un espressor la care sa pot face in plus si latte si cappuccino; la inceput m-am uitat la niste petarde de supermarket, apoi am gasit forumul asta si am descoperit o lume noua si foarte complexa in spatele acestor aparate.

Tot citind si plusand la specificatii am ajuns pana la urma la Lelit PL41 TEM + Mahlkonig Vario si am plasat o comanda pe forum (inca nu am fost contactat probabil pentru ca era deja sambata).

Acum ma cam ingrozesc cat de sus m-am aruncat si ma gandeam sa revin mai cu picioarele pe pamant, in zona Gaggia Pure. Am gasit urmatoarele oferte:
- Espressor Gaggia Pure plus sita nepresurizata cadou = 769 ron;
- Gaggia Espresso Color plus rasnita manuala Hario plus tamper inox = 967 ron.

A doua oferta imi pare mai interesanta, dar nu mi-e clar ce diferente sunt intre Pure si Espresso Color, in poze par identice cu exceptia culorii. Ma puteti ajuta?

Inca ma mai gandesc daca nu cumva sa merg totusi pe varianta Lelit+Vario...

Multumesc,
Un espressoman in devenire.
 
Reply
#2
Costa intr-adevar mai mult dar daca iti permiti Lelit PL41 TEM + Vario fa-ti-le cadou de Craciun. Nu vei regreta . E o investitie pe termen lung si chiar merita . Este o combinatie care garanteaza un espresso de calitate si o crema de lapte profi .

Vei creste in experienta , si odata cu asta in gusturi dar si in pretentii . Atunci vei dori mai mult si cu siguranta un upgrade. Aparatele de mai sus iti vor asigura linistea pentru un timp mai indelungat .

Orice vei hotarâ in legatura cu espressorul pastreaza macar rasnita , Vario . Cu aceasta vei mai compensa din limitarile impuse de unul din celelalte doua espressoare enumerate .

Succes , si alegere inteleapta !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#3
De acord cu Radu. In viitor ne vei pune o lumanare la biserica pentru sfat Smile Desigur, daca bugetul suporta. Insa din experienta mea si a altor useri de pe forum, decat sa te chinui sa vinzi sculele (si sa pierzi niste bani la revanzare) in dorinta arzatoare de upgrade si iar upgrade, daca tot ai posibilitatea, mai bine mergi pe calea cea dreapta. Eu am vandut doua rasnite diferite pana la acest Vario, la fel intamplandu-se si in cazul espressoarelor. E drept, am invatat cate ceva din fiecare experienta insa (si) de aceea exista forumul, sa nu mai fie nevoiti pasionatii novici sa exerseze pe banii lor, inspirandu-se din opiniile altora. Opinii care trebuie privite critic, obiectiv si verificate pe forumurile internationale de espresso.

Oricum, in caz ca vrei sa scazi standardele nu te du pana la Pure/Color, care apropo sunt TOTAL identice, numai ca unul e 700 de lei iar altul 745 Smile mereu m-am gandit, cat de scumpa o fi vopseaua aia la achizitie Smile))) ) Daca ai avea dubii si vrei sa scazi standardul sub PL41TEM, mai bine mergi spre Classic pe la 1200 de lei sau mai jos Evolution, ori chiar Lelit PL41E. Dar comparandu-le separat cu PL41TEM fiecare face o suma de compromisuri. Uite si o analiza la rece facuta de userul Mircea, care s-ar putea sa-ti foloseasca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Va multumesc pentru raspunsuri, am mai prins curaj Big Grin

Bugetul suporta, desi cam la limita. Incepusem sa am dubii pentru ca mi-e teama ca nu le voi utiliza la adevarata lor valoare, pe cand la un pret mai entry-level as trece mai usor peste problema asta.

Sunt de acord ca in loc sa treci prin mai multe upgrade-uri iesi mult mai bine cumparand din prima catre limita maxima la care te poti intinde.

Am comandat Lelit + Vario + tamper Lelit. Sa vedem ce iese.
 
Reply
#5
Nu uita sa revii pe forum pentru impresii in utilizare. Iti poti crea un topic de prezentare pe aria corespunzatoare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Se pare ca mosul le va pune la noapte sub brad Angel

Am sa revin dupa primele incercari, pe aria dedicata.
 
Reply
#7
Waw! Ce rapid e mosul asta Smile Trebuia sa-ti faci cadou si niscaiva cafea proaspat prajita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Nu uita de cafea proaspata ! ( ia vreun kilogram , din cea mai ieftina , pentru antrenament si vreo 250g ceva special , de savurat la brad ) . Mai ai timp sa cumperi .
Ia-ti si vreo 7-8 l de lapte ( oricare cu 1,5 -3 % grasime , nu conteaza , deoarece proteina face spuma ) . Important , sa bagi varful duzei in lapte doar vreo 1-2 mm max , ca sa reusesti mai repede la crema . Aste sa ai baza pentru antrenament . detalii dupa incalzire , la sectuinile dedicate .
Incalzeste vreo 20 minute aparatul , dupa care da-i bataie !
Felicitari , si bun venit in lumea bautorilor de cafea buna !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#9
Buna ziua,
studiez si eu de ceva timp recomandarile userilor despre achizitia de espressoare.
Pentru a evita eventualele upgrade ma gandeam la un Lelit PL042TEMD care are pretul la aprox.650 euro, si detaliile se gesesc aici:
http://www.lelit.com/web_rum/gamma_sched...asp?id=142
Va rog daca se poate sa imi spuneti daca risnita incorporata este sau nu de calitate. Daca merita pretul.
Va multumesc.
 
Reply
#10
O rugaminte am - poti sa deschizi un topic nou, separat? Sa nu ne bagam peste subiectul lui zahr29? Iti raspundem acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)