Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Espressor automat - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Espressor automat (/Thread-Espressor-automat)



Espressor automat - solaris78 - 28-05-2014

Buna ziua la toata lumea.

Oricat de mult mi-ar placea sa impartasesc aceasta pasiune pentru preparatul cafelei, cea care ne-a si indreptat pe toti in aceasta comunitate nu o pot face din lipsa de timp. Duc o viata in viteza, impartit intre serviciu, familie (copil mic) si mici placeri personale.
Printre micile placeri se afla si savurarea cafelei de dimineata. Eu merg pe premiza "quality not quantity", asa ca in sfarsit am ajuns la concluzia ca imi trebuie un espressor...dar dragii mei ... vreau unul AUTOMAT.
Am alocat cateva ore de studiu pe internet pentru a identifica in ce sa investesc banii. Variantele propuse de dumneavoastra sunt foarte atractive dar desi sunt dispus sa investesc ceva timp pt prepararea cafelei (sistem semi-automat) nu am nici spatiu pentru o rasnita separata si nici intotdeauna timp (in fiecare dimineata) pentru prepararea minutioasa necesara unui sistem manual sau semi-automat.
In concluzie, astept niste sfaturi cu privire la achzitia unui espressor automat (rasnita inclusa obligatoriu). Stiu ca multi ma vor huidui dar asta e cea mai buna optiune pentru mine in acest moment.
Poate ca o sa ma intrebati ce caut aici. Chiar am cautat mult pe internet si acesta este singurul forum romanesc care nu e "imbacsit" de interese comerciale sau de neaveniti care se trezesc sfatuitori.

Bugetul e alta provocare, mi-am propus sa aloc undeva intre 1500-2000 de ron pentru aceasta mica placere.
Stiu ca e putin, dar oricum astept viziunea dumneavoastra.
Momentan am gasit ceva modele DE-Longhi pe la 1300 de ron sau alte modele KRUPS (mai vechi si reduse) pe al 1700 ron.


Multumesc de ajutor si sfaturi.


RE: Espressor automat - amarok - 28-05-2014

Minutioasa?!
1. Dat drumu' la jucarie.
2. pregatit mic dejun.
3. mancat (asta-i partea in care intru si eu in ecuatie)
4. macinat cafea / presat / montat
5. preparare
6. asteptat racire (nu-mi plac bauturile fierbinti si mancarea o mananc la fel)
7. savurat (din nou tot eu).
8. Curatare sita si portafiltru.
Cateodata mai fac si eu unele etape dar nevasta-mea zice ca-i treaba ei si sa nu ma bag...Big Grin

Un automat va face cam tot asta (ca timp). Castig mult de spatiu nu vei avea pentru ca un automat are o amprenta de sol mai mare decat un semiautomat. Probabil bugetul ar fi intr-adevar cel ce va face diferenta...


RE: Espressor automat - dansarariu - 29-05-2014

Salut,

iti pot recomanda:
http://www.emag.ro/espressor-philips-saeco-xsmall-1-l-15-bari-alb-hd8745-09/pd/E0MC7BBBM/
Mi-am luat eu unul la birou si este Ok. L-am luat exact pentru ceea ce iti doresti si tu, sa-mi fac un espresso intr-un timp cat mai scurt si fara "bataie de cap".
Isi curata automat circuitul, rasnita are cutite din ceramica cu 5 trepte de rasnire. Eu mi-am setat rasnita pe treapta 1 adica rasnirea cea mai fina si pot sa-ti spun ca face o cafea foarte buna. Bineinteles, nu ca cea facuta acasa cu Evolution si cu MDF Tongue. Insa fata de ce se bea prin cafenele, eu zic ca este destul de Ok.
Si contrazic, obtii o cafea mult mai repede ca la manual sau semi-automat. Pur si simplu apas un buton, rasneste in cateva secunde si apoi inca 25 secunde in care iti iese espresso. Acasa, este un intreg ritual pe care il stiu toti cei de aici si care dureaza mult mai mult.
Daca am timp maine, o sa filmez cu telefonul.


RE: Espressor automat - Lyvyoo - 29-05-2014

Bun venit solaris78,

Modul de preparare al cafelei trebuie sa fie o placere nu o corvoada, de aceea este foarte important sa alegi ceva pe placul tau.

Bugetul nu este mic pentru un setup rasnita + espressor dar este mic pentru un automat. Evident ca nu vei gasi aici recomandari, pentru ca ceea ce iti propui tu este sa arunci banii pe fereastra, mai ales indreptandu-ti atentia catre marci chnezesti gen Krups/Delonghi. Automatele oricum vin la pachet cu lipsa de fiabilitate, daca le mai iei si ieftine si fara "brand" chiar ca ti-ai facut banii praf.

O discutie mai ampla pe acest subiect gasesti aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Exista-motive-pentru-cumpararea-unui-espressor-automat

Vorbeai despre premiza "quality not quantity", dar aceasta nu se aplica si automatelor. Din ratiuni tehnice (in special din cauza rasnitei), ele nu sunt in stare sa scoata acel espresso mic si concentrat, timpul de infuzie fiind dramatic scurtat (testat - 9 secunde/30ml, cu rasnita la maxim pe o Jura de 2000E, in loc de 25 de secunde cat ar fi normal).

Deci nu e vorba doar de comoditatea apasarii unui buton ci si de calitatea rezultatelor din ceasca.

Practic, pe acest forum vei obtine doar indemnuri la a renunta la idee, caci nu stiu daca isi risca cineva pielea sa recomande un Krups de calitate Smile

Pana la urma, ce ti-ar placea mai mult?

Acest shot:



Sau acest shot?



Rutina arata cam asa si e chiar scurta (de la secunda 40):



Iti dai seama ca majoritatea de pe forum nu au timp, caci nu suntem niste babe casnice - amarok e antreprenor, altii sunt doctori, manageri de radio, programatori etc.

Insa repet, daca ce ai vazut mai sus nu iti face placere, nu are rost sa faci ceva doar de dragul calitatii unei bauturi...