Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Moka Pot - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Moka Pot (/Thread-Moka-Pot)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: Moka Pot - renatoa - 02-01-2016

Am si eu Hario, dar am ales Mini pentru ca mi s-a parut mai bine facuta principial, modul cum se sprijna axul garanteaza jocuri mai mici, apoi alt criteriu, tocmai lipsa sticlei, as fi spart borcanul colector pana acum, si nu in ultimul rand portabilitatea.


RE: Oferte diverse - SergiuC - 12-01-2016

(28-12-2014, 20:10)stefandinescu Wrote: Problema la mokka pot sau stovetop espresso sau percolator sau gheizer cum se numeste in republica Moldova, e ca se arde cafeaua cat sta pe foc. Pana cand fierbe apa care ajunge oricum la o temperatura prea mare pentru cafea, caldura focului arde cafeaua. E o solutie de compromis la un espressor dar mai bine dai banii pe un V60 02.

Eu încep cu apă fiartă separat, foc mic. Durează 1-2 minute până am cafeaua, opresc focul imediat ce aud bolborosind și o iau de pe foc, o pun direct în cești. Așa timpul în care cafeaua stă pe foc este minim.

Zici că e prea mare oricum temperatura pentru cafea, dar extracția depinde de doi factori: temperatură și presiune. Presiunea este mult mai mică decât în cazul unui espressor iar temperatura nu depășește 100 de grade, de ce spui că e prea mare? Extracția este oricum inferioară unui espressor din cauza presiunii.


RE: Moka Pot - Mihai L - 12-01-2016

Se incinge corpul dispozitivului. Se vede mai ales sus, unde iese cafeaua; de cateva ori mi s-a intamplat sa iasa mai greu lichidul (prea fin macinata sau prea multa cafea) si incepuse sa bolboroseasca, exact cum face apa pusa pe o plita incinsa.
Daca fierbi/incalzesti apa separat se mai reduce incalzirea lui.


RE: Moka Pot - SergiuC - 12-01-2016

Eu prin bolborosire înțeleg sunetul acela de la finalul extracției. Și da, am pățit și eu fenomenul de plită încinsă, când puneam prea multă cafea, asta încerc să evit mai nou.


RE: Moka Pot - renatoa - 12-01-2016

Daca recitesti postarea mea din pagina anterioara, #52, procedand asa nu se mai incalzeste nimic, pot chiar sa o iau de pe foc apucand de partea de sus a recipientului.

(12-01-2016, 11:56)Mihai L Wrote: Se incinge corpul dispozitivului. Se vede mai ales sus, unde iese cafeaua; de cateva ori mi s-a intamplat sa iasa mai greu lichidul (prea fin macinata sau prea multa cafea) si incepuse sa bolboroseasca, exact cum face apa pusa pe o plita incinsa.
Daca fierbi/incalzesti apa separat se mai reduce incalzirea lui.



Moka Pot - rdumitrescu - 12-01-2016

Ca o mică observație, că am văzut că nu e scris pe aici. Cel mai bine oprești focul când cafeaua ajunge la începutul V-ului. Prin V mă refer la șleaul pentru turnat în cană.

Ca metodă, varianta cea mai rapidă e să fierbi apa direct în partea de jos a mocatierei, apoi o iei cu o mănușă de pe foc, pui pâlnia și partea de sus, apoi o pui iar pe foc mic.


RE: Moka Pot - Mihai L - 12-01-2016

(12-01-2016, 12:11)renatoa Wrote: Daca recitesti postarea mea din pagina anterioara, #52, procedand asa nu se mai incalzeste nimic, pot chiar sa o iau de pe foc apucand de partea de sus a recipientului.
Daca recitesti si postarea mea anterioara, #58, ne intelegem.  Big Grin 
La Brikka nu curge nimic daca nu e pe o sursa de caldura.


RE: Moka Pot - rdumitrescu - 12-01-2016

(12-01-2016, 13:33)Mihai L Wrote: La Brikka nu curge nimic daca nu e pe o sursa de caldura.

Eu am folosit câteva luni Brikka și nu am avut niciodată probleme cu ea. Poate ai măcinat prea fin? Eu puneam apă în ea, apoi pe foc cât de mic se putea până ieșea cafeaua.

Nu bătătorești cafeaua în pâlnie, nu? Sau să nu fie prea fin măcinată. Dacă ai bulgări (sau cum le-o zice) în cea ai măcinat, atunci după ce pui cafeaua în pâlnie nu strică să o afâni nițel cu o furculiță.

Câte grame de cafea îți intră în ea? E de 2 sau de 4 cești?


RE: Moka Pot - Mihai L - 12-01-2016

La mine a fost OK cu Brikka.
Doar ca nu curge nimic daca nu e pe foc din cauza valvei...

Si din cate stiu, ar trebui sa nu stea prea mult pe foc, undeva la 3-4 minute. Deci singura solutie este sa incalzesti apa inainte...


Moka Pot - rdumitrescu - 12-01-2016

Asta făceam la Moka Express.

La Brikka nu am văzut diferență de gust între pus pe foc cu apă rece și pus pe foc cu apă fiartă. Iei de pe foc când termină de bolborosit. E diferit față de Moka Express unde trebuie să iei mai repede de pe foc.


RE: Moka Pot - Mihai L - 12-01-2016

Este...
La mine daca pun apa rece si dau focul mic, vorbim de 5-8 minute pana e gata. Iese amara.
Daca maresc focul, bate catre 5 minute. Pun si apa incalzita, discutam altfel.  Big Grin


RE: Moka Pot - Tazmania - 12-01-2016

Eu am incercat mai multe variante si cu apa rece obtin o exractie cu destul de multa crema
Am respectat exact instructiunile din filmul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=7gtKLxl76eE
O sa incerc o filmare dar nu prea reusesc sa filmez cu o mana si cu cealalta sa rasnesc, pun cafeaua in palnie si sa strang partea de sus


Moka Pot - Mihai L - 12-01-2016

Mai important mi se pare gustul decat crema.


RE: Moka Pot - momolo - 14-01-2016

(12-01-2016, 19:46)Mihai L Wrote: Mai important mi se pare gustul decat crema.

Va salut!
Sunt nou aici si imi cer scuze daca postez in locul gresit!
Am incercat sa caut ceea ce ma intereseaza si nu am gasit.
Am un expresor moka Lagostina de 1 ceasca (nu stiu exact daca este de 1 sau 2 cesti) pentru care am nevoie de garnitura.
In Romania (sunt din Bucuresti), online gasesc numai Bialetti.
Si in primul rand nu stiu daca moka Lagostina este de 1 sau 2.
Diametrul exterior al garniturii este de 50mm.
Aveti idee unde gasesc garnitura in Bucuresti sau pe netul romanesc ? (daca cumpar dinafara ma costa posta mai mult decat garnitura, mai degraba iau alt expresor. Insa imi pare rau de asta, era nou nout si mi l-a stricat consoarta, l-a lasat pe foc pana s-a transformat garnitura in plastelina, manerul s-a topit dar se poate folosi, etc....).
Imi place mai mult Lagostina decat Bialetti (am mai multe).
Va multumesc anticipat daca imi oferiti niste informatii!


RE: Moka Pot - Tazmania - 22-01-2016

(12-01-2016, 19:46)Mihai L Wrote: Mai important mi se pare gustul decat crema.

Corect, eu m-am bucurat ca arata bine in ceasca. 
https://www.youtube.com/watch?v=839jKqPNkn8

Trebuie sa experimentez si cu apa preincalzita si revin.
Poate de asta nu am simtit cine stie ce la gust. Am multe de invatat Smile


RE: Moka Pot - amarok - 22-01-2016

E posibil sa conteze și gradul de prăjire a cafelei. Am "descoperit" ca o cafea comercială mai negricioasa face o băutură mai aromată pe un beko de cafea turcească, decât una de prajitorie, care ii Light.


RE: Moka Pot - coricostache - 08-02-2016

(07-05-2014, 13:34)andreea85 Wrote: Mi-am luat si eu un Bialetti moka Expres de 3 cesti - este modelul lor de referinta,clasic - si imi place tare cum prepara espresso. e adevarat ca folosesc o cafea rasnita rcomandata, rasnita la granulatie speciala. Italia e plina de acest tip de espressoare, f simplu de folosit pe aragaz. Am vazut ca acum gasesti si in romania Bialetti originale asa ca nu mai platesti costul de transport din afara.

Buna Andreea,
Ce fel de cafea ai folosit pentru Espressorul Bialetti?
Merci,
Corina


RE: Moka Pot - renatoa - 22-02-2016

Ce fel de fani Bialetti sunteti, stimabililor... cum ati putut rata super stirea asta ?! Smile

http://www.lastampa.it/2016/02/16/edizioni/verbania/cronaca/le-ceneri-di-renato-bialetti-nella-sua-moka-coi-baffi-qw2ZXnd0hrqoW1HHDGx3oM/pagina.html

http://www.thelocal.it/20160217/italys-late-coffee-king-buried-inside-iconic-moka-pot

http://adevarul.ro/news/stiri-ciudate/Inmormantat-cafetiera-om-afaceri-isi-doarme-somnul-veci-intr-o-urna-similara-produsul-l-a-facut-celebru-video-1_56c9e96c5ab6550cb80d0d66/index.html


RE: Moka Pot - cristinamid - 19-09-2016

Vineri a sosit Moka pot Bialetti comandat de la Dobro! Dupa un studiu al acestui subiect m-am ales cu o cafea bestiala.
Cafeaua folosita Columbia de la Claro, am rasnit la Porlex Tall la a 7-8 rotire si apa am pus-o fiarta. Din punctul meu de vedere a iesit foarte apropiata de un espresso! e numai potrivit pentru concediu!


RE: Moka Pot - Kosta David - 19-09-2016

Dobro are Bialetti la vanzare? Ce pret are si de cate cesti este? S-o folosesti cu placere!


RE: Moka Pot - cristinamid - 20-09-2016

(19-09-2016, 09:25)Kosta David Wrote: Dobro are Bialetti la vanzare? Ce pret are si de cate cesti este? S-o folosesti cu placere!

Are da! setul e cu 3 cesti la vanzare, eu am pus 2 cesti de apa in moka pot si vreo 17 gr de cafea. Chiar a iesit buna, peste asteptari!


Espressor aragaz - aluminiu sau inox? - Padme - 17-01-2017

Buna dimineata,

vreau sa imi cumpar un espressor nou pentru aragaz. Pana acum am avut aluminiu, dar nu stiu cat e de ok din punct de vedere al sanatatii. Stiu ca la cratiti/oale...e de preferat inox. Ce parere aveti? Am observat ca sunteti documentati in acest domeniu si de aceea indraznesc sa pun acest thread nou. In cazul in care mai exista un alt subiect pe aceeasi tema (pe care eu nu l-am gasit) va rog sa imi dati link-ul.

Multumesc,
Padme


RE: Moka Pot - renatoa - 17-01-2017

Daca te intereseaza, am un Bialetti Venus de vanzare, full inox, nu e alt metal in el, decat manerul de plastic.
Detalii dupa ce te documentezi.
Il dau ieftin, pentru ca e primit la schimb cu ceva, si nu imi foloseste


RE: Moka Pot - Kosta David - 29-09-2017

Buna seara dragilor! Va cer o parere. Mi-era pofta de o cafea la moka pot si inainte de a-l utiliza dupa o lunga pauza, am zis sa ma asigur ca acea valva de la recipientul pentru apa nu e infundat. Asa ca, cu un ac, am umblat la acea valva si apoi am facut cafeaua. Doar ca am observat ca in timp ce fierbea apa iesea abur mult pe la supapa aceea. Am umblat iar la supapa cu acul si apoi a iesit mai putin abur. Ideea e ca mi-a ramas apa cam multa in recipient, dupa ce l-am desfiletat ca sa-l spal. Adica nu a trecut toata apa prin pucul de cafea si am avut si cafea mai putina, bineinteles. E normal sa mai ramana apa in recipient dupa ce l-am luat de pe aragaz? Multumesc pentru ajutor si imi cer scuze pentru postarea cam lunga.


RE: Moka Pot - renatoa - 30-09-2017

Ai spart-o, aceea nu e o valva, ci o sigurantza fuzibila de supra-presiune, o foitza foarte subtire dintr-un aliaj, care daca ti se blocheaza evacuarea dintr-un motiv gen cafea macinata prea fin sau tampata, si creste presiunea aburului in interior, este sparta si face fass in loc sa faca bum Smile
Nu se umbla la ea, nu trebuie sa fie "desfundata" niciodata.

Se vindeau de rezerva pe vremuri, acum nu mai stiu... poti incerca sa pui un disc de aluminiu alimentar si vezi daca tine la presiunea normala.


RE: Moka Pot - Mihai L - 30-09-2017

Eu imi aduc aminte ca este o supapa clasica, cu arc. Am uitat odata sa desfac echipamentul si se facuse o presiune negativa acolo. Cred ca am tras putin cu degetele de supapa si am auzit cum a intrat aerul si s-a desfacut usor apoi.
L.E. Sa nu fi ramas ceva pe traseu care sa nu mai permita inchiderea corecta...


RE: Moka Pot - Kosta David - 30-09-2017

Intr-adevar, este o supapa cu arc dar e normal sa iasa putin abur pe acolo cand fierbe apa din recipientul de pe foc? Si mai am o intrebare: e normal sa ramana apa in recipient dupa ce s-a extras cafeaua?


RE: Moka Pot - renatoa - 30-09-2017

Mie intotdeauna mi-a ramas apa, in final mai raman niste aburi care nu mai au putere sa treaca prin cafea, ca doar nu vrei sa ai vid in interior la final... si dupa racire aburii aia se condenseaza.

Mai mult, la fel ca la vacuum/syphon, la racirea aerului din interior se va face presiune negativa si va trage cafeaua ramasa in puc.


Moka Pot - Mihai L - 30-09-2017

Nu e normal sa iasa abur pe acolo. Poate e cafeaua presata si nu poate trece aburul? Sau poate a intrat un praf de la cafea in supapa si sa nu mai permita inchiderea?
Dupa extractie e normal sa mai ramana ceva apa acolo.


RE: Moka Pot - Kosta David - 30-09-2017

Eu ma gandeam ca e ok daca iese ceva abur pe acolo pentru ca din acest motiv e supapa, ca sa rasufle pe acolo. Daca s-ar acumula presiune excesiva in recipient si nu ar iesi abur ma gandesc ca ar fi un pericol acel moka pot. Oricum, multumesc pentru pareri!