Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Prea multa cafea in interiorul unitatii de preparare a espressorului saeco incanto - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Espressoare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare)
+--- Thread: Prea multa cafea in interiorul unitatii de preparare a espressorului saeco incanto (/Thread-Prea-multa-cafea-in-interiorul-unitatii-de-preparare-a-espressorului-saeco-incanto)



Prea multa cafea in interiorul unitatii de preparare a espressorului saeco incanto - George233 - 19-02-2022

am un saeco incanto..si de ceva timp imi cade multa cafea macinata in spatele unitatii de preparare..cafeaua curge normal doar ca mai slaba totusi..nu are o alta problema decat asta...unitatea o spal frecvent si l-am uns cu vaselina siliconica dar degeaba


RE: Prea multa cafea măcinată în interiorul unitatii de preparare a espressorului - robibatya - 19-02-2022

Este o palnie de plastic pe rasnita.acela se rupe.


RE: Prea multa cafea măcinată în interiorul unitatii de preparare a espressorului - George233 - 19-02-2022

Ok..multumesc..se poate cumpara separat?


RE: Prea multa cafea măcinată în interiorul unitatii de preparare a espressorului - umarianos - 19-02-2022

(19-02-2022, 15:27)George233 Wrote: am un saeco incanto..si de ceva timp imi cade multa cafea macinata in spatele unitatii de preparare..cafeaua curge normal doar ca mai slaba totusi..nu are o alta problema decat asta...unitatea o spal frecvent si l-am uns cu vaselina siliconica dar degeaba
Asigură-te că pucul de la cafeaua precedenta este eliminat in cutia cu zaț,
Am găsit deseori comportamentul asta la automate și anume pistonul nu mai urca in pozitia corecta și pucul rămâne pe loc și automat cafeaua măcinată nu mai are loc in camera de infuzie și ajunge jos unde o găsești tu .... De aici și cafeaua slabă + cafea măcinată jos in tăviță.
Orice piesa se găsește daca e nevoie.

Nu treci pe Gaggia Classic cu ocazia asta ?


RE: Prea multa cafea măcinată în interiorul unitatii de preparare a espressorului - robibatya - 20-02-2022

Se gaseste peste tot.in tg mures e 20 lei Aprox.trebuie demontat prima oara rasnita si verificat daca e rupt sau nu.este tutorial si pe yt.

[Image: tdUk2Hr.jpg]


RE: Prea multa cafea măcinată în interiorul unitatii de preparare a espressorului - George233 - 20-02-2022

(19-02-2022, 23:36)umarianos Wrote:
(19-02-2022, 15:27)George233 Wrote: am un saeco incanto..si de ceva timp imi cade multa cafea macinata in spatele unitatii de preparare..cafeaua curge normal doar ca mai slaba totusi..nu are o alta problema decat asta...unitatea o spal frecvent si l-am uns cu vaselina siliconica dar degeaba
Asigură-te că pucul de la cafeaua precedenta este eliminat in cutia cu zaț,
Am găsit deseori comportamentul asta la automate și anume pistonul nu mai urca in pozitia corecta și pucul rămâne pe loc și automat cafeaua măcinată nu mai are loc in camera de infuzie și ajunge jos unde o găsești tu .... De aici și cafeaua slabă + cafea măcinată jos in tăviță.
Orice piesa se găsește daca e nevoie.

Nu treci pe Gaggia Classic cu ocazia asta ?

Pucul este eliminat in cutia cu zat...cafeaua am obs ca se scurge in spatele unitatii de preparare nu doar in tavita ei..ca si cum ar curge de sus din rasnita de cafea..nu ajunge toata in unitatea de preparare..

(20-02-2022, 11:29)robibatya Wrote: Se gaseste peste tot.in tg mures e 20 lei Aprox.trebuie demontat prima oara rasnita si verificat daca e rupt sau nu.este tutorial si pe yt.

[Image: tdUk2Hr.jpg]

Ok..multumesc


RE: Prea multa cafea in interiorul unitatii de preparare a espressorului saeco incanto - George233 - 07-03-2022

Se pare ca problema era de la ungerea unitatii cu vaselina..dar s-a rezolvat dupa ce a functionat mai mult timp..(probabil sa-si faca ungerea mai bine)...scz ca nu am postat mai devreme