Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Staresso Mirage - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Staresso Mirage (/Thread-Staresso-Mirage)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 30-09-2022

Pai atunci ai "libertatea" de a da la pompa Smile
Sau cartus de CO2, xbar-ul initial asa a fost gandit, cu gaz, ca si mypressi.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - orwo - 30-09-2022

Sincer sunt mulțumit de gustul cafelei făcute la pompa,nu diferă mult de scula din semnătura, probabil cu o altă sita decât cea presurizată și oleacă de profilare pe presiune ajunge sa fie ok ,ce nu îmi place acum e că rămâne pucul foarte umed și nu îl poți bate să iasă afară..in rest nu am nimic de reproșat.am dat 4oo lei poate mai dau câteva sute pe upgraduri dar am portabilitate maxima cu el.si un mare plus soția spune că e buna cafeaua,happy wife...happy...life


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - HORATUCU - 30-09-2022

Trebuie sa le facem cunostinta sotiilor, poate ne lasa sa mai investim... Big Grin


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - orwo - 30-09-2022

(30-09-2022, 20:40)HORATUCU Wrote: Trebuie sa le facem cunostinta sotiilor, poate ne lasa sa mai investim... Big Grin

Poate deveni periculos,își pot da idei...


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 20-11-2022

Cum "inoveaza" o firma chinezeasca... mai trage un ochi la vecin, altul pe diverse forumuri... si gata intrarea in lumea buna... pe gratis

www.aliexpress.com/item/1005003830906103.html

Pare ciudat sa nu furnizezi solutia completa, cu pompa cu tot... ma intreb ce public tinta urmaresc, care sa vada asa ceva, sa le fie clar cum merge, ca altfel nu i-ar interesa deloc, si sa il ia stiind ca vor trebui sa cumpere si pompa separat...


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - edri - 20-11-2022

Zilele astea am experimentat si ceva tip espresso cu Staresso Mirage. Cu sita "originala" presurizata au iesit cafele mai bune decat ma asteptam (Kenya Top Massai prajita medium spre dark). Totusi in sita, dupa extractie, nu ramane un puc ferm (cum e la Aeropress Prismo) ci ceva malos. Asa e la acest "espressor"?
Dar nu asta ar fi problema,  ci incercarea de a utiliza o sita nepresurizata. Am pus una de 51mm (de unde am cumparat Staresso au spus ca se potriveste, la cea de 53mm ar fi trebuit taitae putin marginile ), cafea tampata, macinata fin, etc. Cand am turnat apa in "rezervor" nu am mai apucat sa montez capacul cu piston pentru a creste presiunea, ca deja aproape toata apa s-a scurs in recipientul unde ar fi trebuit sa fie portia de espresso.  
Unde am gresit? Nu am ales sita care trebuie, nu am macinat cafeaua corespunzator, etc? Huh


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 20-11-2022

E normal sa ramana apa peste puc, din moment ce mai ai in rezervor deasupra pucului, cine sa o indeparteze, sau sa opreasca gravitatia ? 
Ca sa ai un puc uscat ar trebui sa ai in rezervor fix atata apa cat vrei pentru extractie, si la final pompa sa forteze ultimele picaturi din puc afara pompand aer in loc de apa. Cazul Aeropress...

A doua problema mie imi spune ca sita ta de 51 nu a etansat pe garnitura si a curs apa pe laterala.
Nu exista puc asa prost preparat incat sa curga apa liber prin el, nici macar la Aeropress nu se intampla asta, unde nu ai tampare si macinatura este... care este...
Da, exista site de 51 care calca bine pe garnitura aia, dar sunt pe gasite... si alese... guler drept, nu curbat, si diametrul maxim macar 56 mm. 
Hint: o astfel de sita ar trebui sa stea fix pe buza aeropress, vezi imaginea atasata.
Chiar si gasita sita asta, tot ar mai trebui un inel de cauciuc care sa o centreze in spatiul in care sta sita stock de 55 mm... ca daca va fi deplasata intr-o parte, nu va calca bine pe garnitura in partea opusa, si pe acolo va curge apa.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - edri - 20-11-2022

Da, nu curge prin cafea. Sita este IMS Competition DL2T H22 E, am verificat hint-ul si e ok. Sigur e o nepotrivire cu garniturile existente. Nu stiu cat merita conversia, cu presurizare functioneaza acceptabil si cu macinatura mai putin fina, tip moka pot. Pentru espresso prin sita nepresurizata probabil e mai bine cu ceva facut din start pentru asa ceva, cum ar fi Kaflano ?!?


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - razvano - 20-11-2022

Nu se compara Staresso cu Kompresso, pentru espresso cel putin. Chiar poti face espresso practic pe mirage cu tot ce inseamna asta. 
Eu am ciopartit o sita IMS de 53, pentru a se potrivi pe “outlet head” si nu am patit niciodata sa curga pe langa sau singur. 
poate poti adauga inca o garnitura, sunt unele pentru Moka care cred ca s-ar potrivi.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - edri - 20-11-2022

Tocmai de aceea nu am luat de 53 ca nu vroiam sa ma apuc sa polizez, tai site. Acum se pare ca trebuie sa gasesc ceva garnituri. Cu sita de 53 se infileteaza complet partea de jos, asa cum se intampla cu sita originala?


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - razvano - 21-11-2022

(20-11-2022, 22:34)edri Wrote: Cu sita de 53 se infileteaza complet partea de jos, asa cum se intampla cu sita originala?
Doar daca o polizezi / iei la strung sau ce varianta ai de a o modifica.
Eu am folosit un mini flex de la Parkside (copie Dremel) cu o panza diamantata si a mers destul de usor Smile


RE: Kinu M47 Phoenix - edri - 22-11-2022

Cu 1.5.0 pe Staresso Mirage (sita presurizata) a iesit ok. Cu 1.0.0 a trebuit sa apas cu forta pe pompa aceea ca sa inceapa sa iasa cafeaua. Nu sunt concluzii finale, mai trebuie sa fac cateva repetari in aceleasi conditii, dar nu am gasit cafea boabe ieftina sa o stric pe experimente. Wink


RE: Kinu M47 Phoenix - renatoa - 22-11-2022

Ce bun era un manometru ca sa tragi niste concluzii...
Forta apasatului la o pompa de genul asta nu spune multe... e acelasi tip de pompa cu care ridici masina de o tona, apasand cu piciorul cel mult 50 kg...

Desi, acele concluzii erau alterate de folosirea sitei presurizate.


RE: Kinu M47 Phoenix - edri - 22-11-2022

Da, m-am gandit si eu la manometru si cea mai buna varianta cred ca ar fi manometru flair cu espressor atasat (cu sita nepresurizata). Wink


RE: Kinu M47 Phoenix - renatoa - 22-11-2022

Manometru flair e exorbitant, se gasesc la 10x mai putin manometre decente.

https://www.bricodepot.ro/unelte/unelte-de-mana/manometru-10-bar-axial-101321306.html

Cineva priceput la brico ar putea sa monteze un asemenea manometru in locul busonului de pompare, si sa vina presiunea prin tija Wink


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - edri - 25-11-2022

La staresso mirage sita presurizata are diametrul exterior 58.8mm, sita IMS 61.4mm si statea putin inclinata, nu intra cum trebuie in cilindrul principal si pe acolo curgea apa.. Cu o sita (probabil chinezeasca), cu diametrul exterior de 59.2mm totul functioneaza asa cum trebuie. Nu curge apa nici prin macinatura ceva mai grosiera (1.5.0 la rasnita mea Kinu). Nu au mai fost necesare alte garnituri, sita fiind etansata de garnitura sitei "puck screen" originala.

In alte topicuri am vazut ca pentru unii dintre colegii de forum e important producatorul sitei. Privind cele doua site nu vad mare diferenta, un cosuletz metalic cu multe gauri, nu-mi dau seama cu ce ar fi mai buna o sita decat alta. Oare merita sa mai polizez sita IMS sa intre cum trebuie in acest "espressor"?  Undecided Smile


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - adrian1 - 25-11-2022




RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 25-11-2022

Unii fac gaurile cu laser, altii cu picamerul... 

Dar nici granulele nu sunt trase prin inel, ca bila de golf, asa ca e discutabil cat conteaza aspectul gaurii.
As zice ca e mai importanta suprafata filtranta, adica rezistenta opusa de sita, data de numarul de gauri inmultit cu marimea medie. Si poate factorul asta se nimereste sa fie mai optim ales la sitele scumpe...  Confused
Nu ar trebui ignorat nici faptul ca sitele ieftine de regula sunt destinate masinilor cu target cafea la vid macinata din supermarchet, deci alte pretentii...


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - edri - 25-11-2022

Multumesc pentru link, pentru lamuriri. Este diferita geometria cosurilor IMS vs chinezeasca (WALALLA). Difera si cantitatea de cafea care intra in cosh : original, sita presurizata (aprox. 20-22gr), chinezeasca aprox. 23gr, IMS aprox.  19gr. La presiune mare (exercitii de forta, transpiratie la piston, mobila incepea sa se destrame, etc. Smile ), Kinu 0.9.0 pentru sita presurizata, Kinu 0.0.0 (doar o parte din cantitate, ca dura prea mult rasnitul Big Grin ) pentru sita nepresurizata, sitele chinezesti parca s-au bombat putin. Nu mai fac retur sita IMS, o voi  poliza ca sa intre cum trebuie. Cam multa bataie de cap pentru un espressor din acesta entry level, pentru care teoretic trebuia doar pompat ca la bicicleta. Imi trebuie un Flair  Rolleyes


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 25-11-2022

Flair-ul deja sunt rapoarte ca se indoaie prin diverse locuri, nu mai zic de cost, 3x mai mult, ca Tchibo Wink ... ai grija ce iti doresti. Smile
Am flair si iti garantez ca depui mai mult efort ca pompatul. Si acolo nu poti alege sita.
Da, teoretic trebuie doar pompat, manualul de utilizare nu spune nimic de modari cu site exotice Tongue
Cum evaluez sa intru si eu in gasca asta, poate ma anunti cu cat dai mirage-ul Smile  Accepti BTC ?  Big Grin


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Dan_R - 07-12-2022

Astazi mi-am facut cadou de Mos Nicolae un Staresso Mirage Pro, pe care am dat 365 lei, ocazie cu care am vazut si rasnita Eureka Libra, pe care espressomanii din Bucuresti si Ilfov o pot testa acum fara probleme daca au curiozitate si chef. Referitor la Staresso, prima impresie dupa primul espresso facut, a fost extrem de favorabila. Am luat acest Staresso, pentru excursii si concedii, iar cafeua bauta dupa prima incercare m-a facut sa spun ca nu am sa o trec prea curand pe sita nepresurizata. Urmeaza sa studiez daca va fi nevoie totusi de o rasnita manuala.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Eugen16 - 07-12-2022

Un tamper si un suport pe care sa sprijini sita ti-ar fi cu adevarat de folos. Poate fi si un tamper ieftin din aluminiu.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Dan_R - 07-12-2022

Tamper Staresso de 53 mi-am luat, dar este adevarat ca la suport nu m-am gandit inca cum il improvizez, astfel incat prin tampare sa nu presez prea mult orificiul de evacuare din sita care iese un pic in afara fata de fund. Prbabil ca cel mai bine este sa tampez cu sita montata deja in port-filtru.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Eugen16 - 07-12-2022

Mai bine pui sita pe o cârpa impaturita, sau asa ceva
RON 16.55  32%OFF | 6cm Diameter High Quality Espresso Coffee tamper mat Silicon corner mat(no coffee tamper)
https://a.aliexpress.com/_mMh48qq


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - adrian1 - 07-12-2022

Estimated delivery on Feb 07

https://www.kfea.ro/suport-lemn-rosu-pentru-tamper


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - renatoa - 07-12-2022

Vorbim de un suport pe care sa apese sita/PF cand tampezi, sau un accesoriu care sa gazduiasca tamperul intre doua utilizari ?  Confused

Pentru ca ultimul mi se pare cam moft...
Pentru tampare exista si mouse pad-uri cu gel care si-ar face treaba bine in scopul asta...


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Dan_R - 07-12-2022

Eu ma refeream la un suport pentru sita/PF. Sa fiu sincer, la PF-ul de la Lelit, folosesc un suport de pluta de la Ikea, si imi fac treaba foarte bine.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Eugen16 - 07-12-2022

La suportul pentru sita ma refeream si eu,exact pentru a proteja orificiul de evacuare. eu folosesc un prosop de bucatarie.Cel de pluta de la Ikea pare a fi la fel de bun.Suportul pentru tamper de pe Ali poate fi gaurit in mijloc si sa-l folosesti atat pentru tampare cat si ca suport de tamper. Mouse padul mai aduna un obiect in plus in bucatarie si dpdv estetic pare a fi din alt film,ala cu biroul si calculatorul.
In alta ordine de idei, cand arunci pucul sa fii atent ca uneori mai sare sita si ai treaba cu cautatul prin gunoi.Dupa spalare sa scuturi bine totul si sa lasi aparatul desfacut pana se usuca bine,deasemenea sa purjezi si pompa ca ramane apa in ea.
Eu pastrez intr-o cutie aparatul desfacut complet si cu tija de la pompa relaxata ca sa nu comprim inutil arcul.

@adrian1
Suportul de la Kfea.ro e din lemn si nu protejeaza evacuarea sitei,cel de la Ali e din cauciuc si daca e destul de moale,probabil ca nu mai trebuie gaurit. 
Suportul sitei de la Stareso are o protuberanta in dreptul evacuarii si aia trebuie protejata.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Dan_R - 08-12-2022

Eugen, multumesc pentru sugestii, sunt curios daca ai facut trecerea pe varianta nepresurizata (experienta cu Alliexpress stiu ca te-a intarziat) si spune-mi te rog, ce rasnita folosesti (daca este cumva manuala) !? Nu in ultimul rand, multumesc Renato, pentru faptul ca ai fost primul care ne-a adus in atentie acest Staresso Mirage si ai facut foarte bine. La vremea aceea nu era un vanzator direct la noi in tara.


RE: Staresso Mirage vs Cafflano Kompresso - Eugen16 - 08-12-2022

Nu am mai trecut la sita nepresurizata,@HORATUCU a testat cele doua variante si concluzia a fost ca nu e mare diferenta intre ele,asa ca m-am potolit.In cazul asta nu merita atentia in plus necesara sitei nepresurizate.