Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Staresso Mirage - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Staresso Mirage (/Thread-Staresso-Mirage)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Staresso Mirage - Lyvyoo - 01-08-2023

O precizare pentru @alin1970 - cel mai bine ar fi sa nu amestecam subiectele. Daca vorbim de cautare de cafele fara aciditate spre exemplu exista topic separat. Daca avem probleme cu acest aparat pe topicul asta.
De asemenea daca punem o poza, sa fie una clara, cea de mai sus fiind nefocalizata.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 01-08-2023

Imi cer scuze, poza este nereusita este dintr-o filmare la fel de nereusita. Am zis ca ajuta chiar si asa nefocalizata. Nu am reusit nimic mai de calitate. Daca este posibil se poate sterge sa nu deranjez ochii colegilor inutil.
Multumiri.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 01-08-2023

Baiatu vinde castraveti la gradinari Smile

https://www.youtube.com/watch?v=aGOwo3-BEXI

(01-08-2023, 18:45)Darsidius Wrote: ...un loc bun unde se face espresso corect, si dupa 2-3 bauturi ...

Eventual locul ala sa si vanda exact din cafeaua care iti prepara, multi fac asta.
Daca acasa nu scoti acelasi gust, incepi sa umbli la variabile.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 02-08-2023

Astazi o noua incercare.
Am rasnit la 42 click ca ieri dar am tampat mult mai usor. doza de 16 grame. Curgerea a fost mai rapida dar a curs la fel de anemic iar gustul mult mai acid ( foarte acru dar nu zeama de lamaie sau zeama de varza ) decat ieri.
Am sita IMS de 20 gr, cred ca 16 grame nu e prea mult. Rasnirea nu e prea mare ? pun poze cu macinatura si pucul dupa extractie. Mentionez ca am utilizat un disc din hirtie de filtru sub cafea iar deasupra un puck screen de 150 miconi. Vad ceva urme pe discul de hirtie, cred ca nu e de bine. E posibil sa fi gaurit eu din greseala hirtia cu acele de la wdt sau e mai grav ?

[Image: AcQXU3W.jpg]
[Image: 9sdADvq.jpg]
[Image: SZbxLcM.jpg][Image: 1oy7ui2.jpg]
astea sunt pozele de azi.


RE: Staresso Mirage - schiorean - 02-08-2023

@alin1970 sa inteleg ca tu nu ai servit un espresso de calitate nicaieri pana la Staresso? Ar tb sa stii inainte sa cumperi aparatul daca iti place espresso (si ce tip de espresso), sau nu Scratch .

Si da, poza aia cu extractia nu e a buna deloc.

Referitor la Melitta, mi-am cumparat un espressor automat Melitta dupa ce am vandut Gaggia, am crezut ca o sa-mi placa. Groaznic, la fel de slaba si fara personalitate ca la orice automat. Inca mai am Melitta-ul, il foloseste sotia, eu mai rar cand ma grabesc si de fiecare data stramb din nas si arunc jumatate de ceasca in chiuveta.

Acum am scos un espresso am incercat sa fac poza.
[Image: PXL-20230802-075413859.jpg]

Oricum niciodata nu o sa scapi complet de acru/amar.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 02-08-2023

Eu folosesc un dripper Melitta 101 din ceramica ( seamana cu un V60 ) cu filtre de hartie si torn apa cu o cana electrica ( pana vine si lebada ), nu are legatura cu un espressor automat.
Da am cumparat Staresso fara sa stiu daca imi place espresso. Inca sper ca gresesc eu si ca espresso va fi placut papilelor mele neantrenate. Big Grin
Despre extractie, probabil ca trebuie sa umblu la rasnire ( cred ca mai fin ar fi necesar ) ca altceva nu stiu ce poate sa fie. Vedem.
Vineri sunt invitat la o degustare de espresso, deci daca totul va fi bine voi continua cu espresso.
Daca nu, am un Hario V60 pe drum.
Nu renunt usor la Staresso, pentru ca am citit ( la @renatoa ) despre metode alternative de extras espresso direct pe cuburi de gheata. Mai este si capucino, Americano etc. Ceva trebuie sa se potriveasca si cu papilele mele.
scuze admin pentru off topic.
Sa renunt la espresso ? Nu !
Eu Batman, Batman , vreau Espresso tare si bun ( nu acru/acid) amar nu am obtinut nici macar o data !


RE: Staresso Mirage - schiorean - 02-08-2023

(02-08-2023, 11:06)alin1970 Wrote: Eu folosesc un dripper Melitta 101 din ceramica ( seamana cu un V60 ) cu filtre de hartie si torn apa cu o cana electrica ( pana vine si lebada ), nu are legatura cu un espressor automat.

Aaa ok, pai daca iti place da-l incolo de espresso, e si mai ieftina toata treaba. Smile


RE: Staresso Mirage - Eugen16 - 02-08-2023

@alin1970
1.Daca folosesti o sita IMS, nu vad ce rost are sa mai pui si filtrul de hartie. 
2. Incearca si cu shower screenul original fara puck screen si vezi ce iese. 
3. Colegul @HORATUCU foloseste de mult timp o sita nepresurizata, ieftina, din China si pare a fi foarte multumit, deci aparatul nu e de vina asa ca nu-l trimite la gunoi prea repede  Smile

Asteptam, totusi, impresii după ce ai degustat la primele trei cafenele bune din TM


RE: Staresso Mirage - Darsidius - 02-08-2023

Cand te duci la degustat cafea ia cu tine cafeaua ta de acasa care nu iti iese sa prepari acolo.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 02-08-2023

Multumesc @Eugen16,
Nu trimit nimic la gunoi ! Eu trebuie sa ma reciclez nu Staresso ! Smile
Am primit de la Barshaker o punga de cafea Burundi kibingo oro prajita in 06/07/2023. Vedem cu asta ce obtin.
Filtrul de hartie l-am pus din diperare, e bun ca ma ajuta sa observ daca e strapuns. Nu ma intorc la shower screen original daca tot am cumparat IMS ! Pe YT am vazut curgeri frumoase cu IMS. Mai am de invatat dar nu ma las ! Batman, Batman. Big Grin
Da, la degustat, iau cafeaua si aparatul cu mine. Trebuie sa vad cu ochii mei unde gresesc !


RE: Staresso Mirage - renatoa - 02-08-2023

(02-08-2023, 11:06)alin1970 Wrote: ...metode alternative de extras espresso cuburi de gheata.
Mai este si capucino, Americano etc. Ceva trebuie sa se potriveasca si cu papilele mele.

Nu am scris despre asa ceva, ci invers, cuburile deasupra cafelei, adica cold brew.

De ce as trage peste cuburi de gheata, cand exista alternativa mult mai delicioasa... inghetata
Adica affogato, cam toata vara numai asta am baut... taie orice acreala/amareala.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 02-08-2023

Scuze @renatoa, am citit si ce ai scris despre Staresso umplut cu cuburi de gheata, dar eu faceam referire la varianta asta .. ciobanească ,, dar extras cu Staresso in cazul meu pentru ca nu am Kompresso :
,,Nu trebuie sa le ai antrenate, diferenta e colosala, am renuntat total la cold brew.
Doar ca eu nu fac V60, ci Kompresso, undeva la mijloc intre brew si espresso ca macinatura, cat si ca timp de extractie, un minut.
14g cafea, 50g gheata, 100ml apa, 100ml tonic rece, si la final inca un cub de gheata 10g.
Extractia de 100 ml un minut inseamna intai 20 ml preinfuzie 30 secunde, apoi seringa umpluta ochi si presata lent 30 secunde.
Oricum e loc de experimentat... pana la Tokyo si inapoi.,
,,Cuburile sunt in pahar, si extrag peste ele, pica din compresso fierbinte drept pe gheata.
Tonicu nu e musai, cui nu-i place gustul, sau ca aduce efervescenta.
Vezi si clipul, nu stiam de el cand am facut prima oara, chiar am experimentat "ciobaneste".

din nou imi cer mii de scuze admin ptr off topic, dar poate asa mai aflam cateva posibilitati ,, mai altfel ,, de utilizare a lui Staresso.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 04-08-2023

Astazi am degustat espresso !
Conditiile de test au fost foarte bune
- rasnita o eureka atom 75s
- espressor ,, serios ,,
-apa de calitate, filtrata .
- barista, colegul orwo, pasionat si cu experienta.
- cafea proaspat prajita.
Rezultatul
gust bun. dar tot acru ( acid ). Mai bun dar destul de apropiat de ce obtin cu Staresso.
Mii de multumiri colegului orwo pentru initierea in espresso de calitate.
Macar am lamurit cam ce asteptari pot avea de la un espresso bun.
Pentru mine, acest gust este departe de ce credeam eu ca inseamna un espresso bun.
Papilele mele trebuie sa se obisnuiasca ?
Le voi reeduca fortat! Smile


RE: Staresso Mirage - renatoa - 04-08-2023

Chiar trebuie ? Re-educarea, daca e fortata, contrara convingerilor, poate conduce la frustrari... cateodata Confused

Daca gustul e diferit de "ce credeai"... ne poti descrie textual ce ar fi gustul asteptarilor tale, si cum a fost el format ?

O observatie... pentru restul lumii espresso este identic cu o cafea italiana... numai pentru acest forum nu prea... cei care tanjesc la un espresso ca "in Italia acasa" au dedicat pasiunii lor un singur topic in toata imensitatea de 7848 topice a acestui forum... asta ar fi trebuit sa iti dea de gandit... sau poate nici nu stii ca exista acel topic Smile


Staresso Mirage - Mihai L - 04-08-2023

As zice ca 99.999% dintre noi am trecut prin aceasta reeducare.
Altfel eram si acum la 3 in 1 sau Jac*bs ultra flavour…
Dupa 30 ani de “cafea” de toate tipurile din super/hypermarketuri si online (online tot cafea de “firma”) am descoperit cafeaua adevarata.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 04-08-2023

Poti descoperi cafeaua "adevarata" si fara sa fie acida, dar nici carbune.

Stiu foarte bine si eu cum am ajuns aici, incercand sa aflu raspunsul la intrebari de genul cum e posibil ca o cafea Lavazza, care se procura cu greu, din free-shop, sa miroasa asa frumos la deschiderea pachetului, si dupa 3 zile sa nu mai am in ceasca decat amar(ta)ciune.

Dar papilele au ramas aceleasi cand am descoperit raspunsul. Daca au fost momente memorabile, acelea au fost la primul aeropress, sau prima cafea prajita de mine.


Staresso Mirage - Mihai L - 04-08-2023

Pai exact despre asta era vorba.
Ceva diferit substantial fata de ce credeam ca este cafeaua dupa niste ani buni de baut. La fel se intampla si la paine.
Acum deja prefer ceaiul sau nimic unde nu e cafea ok; cu painea la fel, mai bine fara decat una proasta.


RE: Staresso Mirage - vlaicu - 05-08-2023

(04-08-2023, 16:23)alin1970 Wrote: Papilele mele trebuie sa se obisnuiasca ?
Le voi reeduca fortat!

Înainte de condiționare fa un test cu o cafea italiana. In topicul dedicat ai niște exemple.
În topul personal am:
Saka
Alunni
Și dacă vrei ceva care sa nu te ofenseze absolut deloc încearcă La Genovese Oro

Lista e lunga dar doar pe acestea le am în minte acum. As fi surprins dacă ai găsi ceva acru acolo...


RE: Staresso Mirage - orwo - 07-08-2023

Plăcerea a fost de partea mea,mă bucur că nu ai renunțat la cafea,adevărat ce spun colegii anteriori despre cafeaua italiana prăjită dark.ideea e că aici ,pe forum sunt prea putini care inca folosesc aceasta prăjire,asteptam sa vina cafeaua prăjită mediu și atunci sa vedem ce îți spun papilele gustative .important e sa nu renunți.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 07-08-2023

Multumesc frumos @orwo.
Nu renunt. Incerc si cu alte cafele. Abia astept si cafeau prajita mediu. Deja mi-am convins sotia ca o cafea proaspat prajita si rasnita chiar inainte de preparare este mult mai buna decat o capsula de nespresso. A inceput chiar sa rasneasca singura cu Arco si sa prepare cafeaua cu Hario V60. Ea, spre deosebire de mine, apreciaza aciditatea la cafea, dar espresso inca ai pare prea tare.


RE: Staresso Mirage - Eugen16 - 07-08-2023

Cu Arco la V60 chiar are parte de aciditate maxima  Big Grin ​​​​​​
Dupa o saptamana de zeama de lamaie si cafea buna stricata, am pus-o la vanzare. 
La espresso by Staresso probabil poti obtine rezultate bune cu ea.


RE: Staresso Mirage - edri - 07-08-2023

Pentru kimbo de la kfea se stie data prajirii? Nu am vazut pe site sa fie specificata.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 07-08-2023

Arco mie imi pare foarte ok. La fel si Kingrinder K2. Nu se simte aciditate la V60 aproape deloc Foarte putina cand se raceste cafeaua. In orice caz nu este deloc deranjanta. Nu ne pricepem prea bine la preparare dar ne place ce rezulta cu Hario V60 sau cu Melitta 101. Cu Staresso obtin prea multa aciditate dupa gustul meu. Voi trece pe cafele prajite mai tare poate scap de acest gust acid sau poate ma obisnuiesc cu el.
@edri,Kimbo am pe drum , daca scrie pe ambalaj data, te anunt.


RE: Staresso Mirage - Eugen16 - 07-08-2023

Oricum, Alin, acum ai parte de o cafea incomparabil mai buna decat ai baut pana acum si esti inca la început de drum. O dovedesti tu pana la urma. 
PS : Nu uita de degustari si discutii la cele mai bune cafenele din oras si de pe unde mai calatoresti. Nu sunt ieftine, dar fiecare lucru bun are pretul lui.


RE: Staresso Mirage - nfs01 - 08-08-2023

(07-08-2023, 17:39)edri Wrote: Pentru kimbo de la kfea se stie data prajirii? Nu am vazut pe site sa fie specificata.
Intrebi pe cheat si iti raspund


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 08-08-2023

A sosit kimbo Aroma gold de la kfea. Data prajirii 03.03.2023.
In Hario V60 e ok, amara dar o pot bea fara zahar fara probleme. Sa vedem in Staresso daca e mai pe gustul meu.
[Image: kd4n87k.jpg]


Staresso Mirage - Mihai L - 08-08-2023

Prajirile astea nu sunt pentru filtru, nici nu mai incerca…


RE: Staresso Mirage - renatoa - 08-08-2023

Ia mai revedeti odata postarea lui Liviu din capul paginii... #601... iar deraiem topicul spre discutii despre cafele (arse)... si boabe, care e acre...


RE: Staresso Mirage - Eugen16 - 08-08-2023

@orwo,
Ne poti povesti,te rog, cat de multe despre experienta ta cu Staresso ? Avand alaturi un Rocket Giotto,sunt convins ca ne poti spune multe lucruri interesante si folositoare.
Multumesc !


RE: Staresso Mirage - schiorean - 05-09-2023

Pompa a cedat de tot. Dracu sa-i ia de chinezi.

Stie cineva daca pompa veche merge pe Staresso Mirage 2023? Am gasit aici https://www.ecocapsule.ro/staresso-sp200-pump.html dar din poza arata putin diferita constructia.