Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Staresso Mirage - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Staresso Mirage (/Thread-Staresso-Mirage)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


RE: Staresso Mirage - Eugen16 - 10-06-2023

Pana vine tamperul de 53 din China, foloseste capacul de la piston, cel pe care scrie staresso. Are 53 mm. Smile ​​​​​​
Cu sita presurizata e posibil sa obtii ceva bun si astfel ai un reper.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 10-06-2023

(10-06-2023, 19:48)alin1970 Wrote: ...Fac ceva gresit daca fac preincalzirea cu puckul de cafea montat ? poate asta sa imi inmoaia puckul ?

Nu e gresit... e oroare ! In sfarsit ai scapat porumbelu... Smile

(10-06-2023, 19:48)alin1970 Wrote: Inteleg, dar nu ma ajuta daca folosesc sita presurizata. Eu incerc sa pot obtine un espresso bun cu sita nepresurizata
Asta ar fi idealul spre cate tind, nu ma mai incurc si cu nepresurizata.

Astea sunt himere, nu ideal...
Daca o dai in perfectionisme din start, e reteta sigura pentru frustrari... bine ca ai scapat doar cu 250g Smile


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 11-06-2023

Cafea mai am vreo 2 kg si nu am pierdut nimic ca am baut toate esecurile.?
Nu ma intelegeti gresit. Nu sunt perfectionist.
Doresc sa obtin un espresso decent, obtinut cu scule relativ ieftine si usor de utilizat si intretinut.
Este perfect realizabil cu ajutorul sfaturilor voastre. Va multumesc !
O alta intrebare:
ati vazut pe undeva prin tara suport pentru Staresso din lemn sau metal ca cele vazute pe YTube?
Tea Dripper Set Dripper Stainless Steel Filter with Stand Tea
https://a.aliexpress.com/_mtO7lus
Pour-Over Coffee Dripper Coffee Filter Holder Wood Base Hand Make Filter Stand Rack Coffee Sharing Pot Barista Accessory
https://a.aliexpress.com/_mqg6clQ
Ar fi frumos sa stea pe un stand din lemn in locul suportului rabatabil destul de anost.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 11-06-2023

Era in subforumul DIY cineva care oferea suporti de lemn pentru Aeropress, nu vad de ce nu ar putea face si ce vrei tu.
Nu simt nevoia de altceva estetic, ci doar functional, sa pot inalta mai mult, ca sa incapa si un cantar.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 11-06-2023

Multumesc .
Mie imi intra cantarul si ceasca de cafea dar imi place ideea unui suport dedicat mai inalt , mai stabil si, de ce nu mai frumos.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

Daca ma mai suportati, continuarea:
Am verificat tamperul. Are dimensiunile corecte fix 51mm.Sita pavoni de 51mm este putin mai larga, la gura are 52,5 mm si din aceasta cauza joaca tamperul chinezesc de 51 mm in ea.Sita este si putin conica si am observat ca la baza nu mai joaca tamperul deci are 51 mm la baza si 52,5 la buza de sus. Nu tamperul a fost vinovatul. Vinovatul a fost operatorul care facea preincalzirea cu puckul de cafea montat! Am facut preincalzirea cu sita oarba made in China si am scapat de probleme. Am rasnit 16 gr cafea Guatemala de la Sarkis prajita in 22.05.2023 , 40 clickuri ( o tura completa) Kingrinder K2. Am dat 14 pompe pana au inceput sa apara primele picaturi de cafea, am intrerupt pomparea timp de 20 sec si apoi am dat la pompa inca 30 sec, timp in care am obtinut 34 grame cafea cu spuma ( nu foarte multa dar sunt pe drumul cel bun ).
Acum problema va fi sa ma obisnuiesc cu gustul acestor cafele. Inca le beau diluate si le indulcesc cu jumatate de lingurita zahar. Acum nu stiu daca sa rasnesc mai mare (41-42 ) sau sa merg spre mai fin ( 39-38)
Aventura espresso continua. Va multumesc pentru sfaturi si astept si altele.
Daca sunt colegi care pot executa un suport frumos din lemn pentru Staresso, sunt interesat. In forma actuala nu cred ca ma primeste sotia cu el pe blat, dar poate o induplec daca ar avea un suport frumos din lemn baituit, lacuit etc. Voi cum rezolvati problemele astea delicate ?


RE: Staresso Mirage - schiorean - 12-06-2023

Ok pompa vietii din nou nu merge, tubul strans la maxim. Creaza presiune o perioada, curge cam jumatate de ceasca dupa aceea de la un punct nu mai trage aer, parca merge in gol.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

desurubeaza pompa, scoate usor tubul de inox si arcul si verifica garniturile de silicon de pe piston posibil sa fie doar deplasate de la pozitia lor.ar fi buna si putina vaselina silicononica de pus pe garnituri ( foarte putin cu o scobitoare) daca sunt rupte garniturile, atunci trebuie inlocuite.


RE: Staresso Mirage - schiorean - 12-06-2023

De la staresso, o sa incerc mai tarziu
Quote:Here are the suggestions we offer:
1. Twist the pump to the left
2. After twisting open a few drops of cooking oil at the piston
3. Rotate to the right to twist the pump back to the original position
4. After completion, try to press again, whether the same situation still occurs

Nu inteleg mare lucru din instructiuni. "...at the piston" ma gandesc ca e la garnitura aia alba din capatul pistonului... Confused

Si nu inteleg nici partea cu rotiul, care e scopul. Rotitul tubului sau a pompei din pozitia inchis/deschis?


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

Eu am o singura garnitura pe piston, dar altii am inteles ca au doua.
cu pompita scoasa din staresso si pistonul in pozitia deschis ( iesit din cilindrul de inox ) desurubezi usor tubul din inoxla maxim si scoti cu atentie pistonul din cilindrul de inox. Vei vedea un arc lung si pistonul pompitei. Pe piston trebuie sa fie o garnitura de silicon de culoare alb murdar. daca este rupta ai o problema, trebuie inlocuita. daca este ok, montezi totul la loc insuruband cilindrul de inox in capacul pompitei si dupa ce este strans rotesti pistonul in dreptul marcajelor pentru a - l scoate din corpul pompei. il apesi de cateva ori si ar trebui sa se miste cu putina greutatate si sa revina datorita arcului de readucere. apoi intr-un pahar cu apa amorsezi pompa apasand pistonul cu pompa in apa si lasindu-l liber ar trebui sa traga apa din pahar si apasind pe piston cu pompa afara din pahar ar trebui sa improaste apa cu ceva forta. daca se intimpla asta inseamna ca pompa este ok si ai muncit degeaba. Trebuie sa cauti cauza in alta parte.


RE: Staresso Mirage - schiorean - 12-06-2023

Am desfacut si am uns oringul ala din interior (asa mi-a aratat si de la staresso). Exista un faq si aici https://cdn.shopifycdn.net/s/files/1/0365/4293/9273/files/Staresso-Pro_Mirage_-FAQ_eba2c21e-2fa7-403a-a6a2-ba6a78e716f9.jpg?v=1656903691.

Am uns oringul respectiv, fix la fel. Dar am descoperit ceva: la nervi am inceput sa pompez la viteza maxima, vreo 4-5/secunda. Dupa o tura din asta pompa isi revine, mai dau de cateva ori, iara nu mai trage etc.

Problema e clar la pompa, presiunea din interior nu se pierde. In fine, cat costa atat e. Daca incepe nu-si revine incerc pe garantie.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

poti incerca sa dai deoparte oro gul de silicon, sa infasori cateva spire de fir de etansare ptr instalatii Loctite pe acel piston din plastic si dupa sa tragi peste loctite acel oring de silicon. ideea e sa maresti putin diametrul acelui oring sa etanseze mai bine.


RE: Staresso Mirage - edri - 12-06-2023

Am cumparat si eu sitele DeLonghi/Pavoni de la Barshaker. Au venit in aceeasi punga asa ca nu stiu care-i care Huh
Pe una este un 2 in interior, se vede inversat in exterior. Pe cealalta se vede inscriptia LF. Cei care le aveti imi puteti spune care sita e DeLonghi si care e Pavoni? Imaginile de pe site-ul vanzatorului nu m-au ajutat sa rezolv dilema. Dodgy Smile
[Image: S7vabubl.jpg]


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

pe sita pavoni scrie LF.
Legat de sita asta poti te rog sa imi spui cu ce tamper o folosesti. Intreb pentru ca e putin conica si tamperul meu de 51 chinezesc pare sa fie nepotrivit.
Sita este larga sus, diam aprox 52.5 mm iar la baza,este mai ingusta de 51 mm si tamperul care are fix 51 mm nu intra in sita decat pana la jumatate aprox.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 12-06-2023

Nu prea vad acolo conicitate de loc... Confused
Uite conicitate pe bune la un IMS...


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 12-06-2023

nu stiu sa atasez poze dar tamperul meu intra in sita doar pana la jumatate si sus e larg.deci e conica chiar daca nu se vede, sau doar a mea e asa ?


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 13-06-2023

Imi cer scuze, am gresit !
La o verificare mai atenta am observat ca sita Pavoni 51 mm varianta ieftina,nu este conica. Este mai larga de 51mm are 52 mm .Tamperul meu de 51 mm se blocheaza din cauza ca ajungea la fundul sitei.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 13-06-2023

Ok, atunci nu mai are rost sa te simti vinovat ca ai luat tamper ieftin, sita e de vina ca e neconforma.
Unii cica infasoara o banda de scotch sa aduca tamperul la fix... eu nu mi-as bate capul.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 13-06-2023

Si tamperul este vinovat, are marginea putin rotunjita. Am rectificat azi tamperul pe strung astfel incat acum are buza dreapta si am tampat mai bine cred. cu setarile de ieri rasnita 39 click, aceleasi 16 gr cafea Sarkis Guatemala prajita in 22.05.2023, fara puck sreen, tampata cu tamperul modificat, bloom 10 sec, am obtinut o curgere mult mai inceata ca ieri. Am extras 36 gr in 50 sec numarate dupa cele 10 de bloom, si primele picaturi au inceput dupa mai multe pompe ( 17 fata de 14 ieri ). Trag concluzia ca tamperul si-a facut treaba mai bine si acum trebuie sa rasnesc mai mare. voi creste la 40-41-42 sa vad ce obtin. Puckul extras din sita este uscat si arata bine zic eu, nu se vede strapuns.
Intrebarea ramane colegii cu site Pavoni 51mm varianta ieftina nu IMS cu ce tampati ? Sunteti multumiti de sita asta sau ati gasit o varianta mai buna? Am si site chinezesti de 51mm dar cu astea e invers sunt prea stramte si tamperul de 51mm intra prea putin in sita si trebuie multa cafea in sita sa ajungi sa o tampezi cat de cat.
Va rog cateva indicatii m-ar ajuta. Ce sita ar fi mai ok pentru acest Staresso si sa fie suficient de dreapta sa nu deranjeze la tampare ?
Schimb Sita ? cu ce? Schimb si tamperul ?


RE: Staresso Mirage - adiszep - 13-06-2023

Nu contează aproape deloc tamparea. Ca ai acolo 0.5-0.7mm pe raza e fix nimic. Lucrează la distribuția cafelei fa wdt și va fi ok.


RE: Staresso Mirage - Darsidius - 13-06-2023

Topicul asta e ca un abonament la ziar si in fiecare zi ai o rubrica cu bancuri, cum erau bancurile cu Bula acu 15-20 ani.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 13-06-2023

Sa ne uitam la primele postari ale fiecaruia, acum vreo 5-10 ani ? Tongue


RE: Staresso Mirage - Darsidius - 13-06-2023

Nu, nici vorba, toti am facut si facem greseli, faza e ca unele persoane au mainile de "aur" si fac mult mai multe, fara intentie.

Pana la urma e un aparat de facut cafea, trebuie sa ai o anumita stare cand te apuci de facut dial in/cafea, sa te pasioneze, sa fi atent la ce faci, sa-l tratezi gentil nu ca pe o pompa de umflat roata la care dai ca nebunul. Vezi si tu 1-2 video-uri cu cineva care face cafea cu el si reprodu exact ce face acolo, asa eviti frustrarile.


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 13-06-2023

@adiszep multumesc, pentru raspuns, nu aveam de unde sa stiu asta.
@Darsidius multumesc pentru ajutor. Am vazut cateva zeci de video pe YT, lucrez gentil cu aparatul, dar sunt la inceput si unele lucruri le afli mai greu singur. De ex nimeni nu spune ce tampere utilizeaza cu modelul acela de sita ? Incerc sa nu va mai deranjez.
@renatoa multumesc pentru sustinere si sfaturi.


RE: Staresso Mirage - renatoa - 13-06-2023

De azi am si eu tamper...
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-cum-sa-alegi-un-tamper?pid=193802#pid193802
... daca era ceva de comentat, am scris in topicul de tampere Smile

Promotia e la a nu stiu cata extindere, cand am luat eu se termina in 3 ore, de asta nu am ciripit nimic...


RE: Staresso Mirage - Darsidius - 13-06-2023

Nu este deloc deranj, eu te admir ca inveti si citesti si cumpari chestii sa faci mai bine.


RE: Staresso Mirage - edri - 13-06-2023

(12-06-2023, 22:03)alin1970 Wrote: pe sita pavoni scrie LF.
Legat de sita asta poti te rog sa imi spui cu ce tamper o folosesti. Intreb pentru ca e putin conica si tamperul meu de 51 chinezesc pare sa fie nepotrivit.
Sita este larga sus, diam aprox 52.5 mm iar la baza,este mai ingusta de 51 mm si tamperul care are fix 51 mm nu intra in sita decat pana la jumatate aprox.

Multumesc pentru identificare sita.

Eu folosesc acest tamper    https://edream.ro/produs/tamper-edream-51-mm-inox/  probabil tot o chinezarie.

In sita Pavoni intra pana la baza sitei, in sita DeLonghi intra pana pe la jumatate din adancimea sitei.
Sita DeLonghi aveam si pana acum, dar nu stiam Smile Am cumparat o sita de pe emag, arata la fel ca cea vanduta de Barshaker ca DeLonghi. Pe emag se numeste Wallala, are pret dublu, in rest sunt identice.


RE: Staresso Mirage - sorinetta - 13-06-2023

(13-06-2023, 13:48)alin1970 Wrote: De ex nimeni nu spune ce tampere utilizeaza cu modelul acela de sita ?

Daca nu te deranjeaza sa ai lucruri printate 3d pe langa espressor atunci poti lua legatura cu userul dijon pe threadul cu accesoriile printate 3D si iti poate printa un "true tamper" reglabil pe inaltime cu diametrul croit pe sita ta. Castigi posibilitatea sa il reglezi in functie de cantitatea de cafea folosita. Eu ceva de genul asta folosesc la toate espresoarele si functioneaza perfect. Cum spunea si adiszep, e mai importanta distribuirea cafelei in sita cu un WDT tool pe care deasemenea ti-l poate printa dijon. Am vazut ca accesorile facute de el arata "top notch".


RE: Staresso Mirage - alin1970 - 13-06-2023

va multumesc !
am crezut ca doar eu nu inteleg cum e cu potrivirea tamperelor cu sitele, dar vad acolo ca au mai fost si altii. Acum nu stiu ce sa fac, mai sus imi spuneti ca nu prea conteaza tamparea sau daca e diferenta de peste 1 mm intre tamper si sita. Acum, tamper de 51 mm am deja dar parca prea e smecher cel prezentat de @renatoa. Fiind un tamper dinamometric cred ca mi se potriveste mai mult pentru ca inca nu stiu cat de tare sa tampez. Problema mai grea e sa aflu daca se va pupa cu sita Pavoni de 51mm sau vor divorta curand pentru nepotrivire de caracter.
@renatoa astept sa imi spui daca presteaza bine ca deja il am in cos.

@sorinetta multumesc. Am vazut tarziu topicul cu printurile 3d si deja am pe drum un wdt micut chinezesc cu ace si am primit deja si un distibuitor metalic.
@edri tie nu ti se pare sita Pavoni cam larga fata de tamperul de 51 mm ?


RE: Staresso Mirage - renatoa - 13-06-2023

Am facut doar o cafea cu el, asa ca aprecierea prestatiei e relativa.
Cel mai mult apreciez gulerul, care pe langa asigurarea nivelului garantata, face nivelarea initiala prin nutatie o joaca de copil mic, o fac cu un singur deget, in capul manerului, rotesc ca un titirez pana cand cafeaua se preseaza si gulerul se aseaza pe margine. Apoi tampez.

Asa zisa dinamometriceala arata inca odata cat de relativa este toata povestea cu efortul de tampare... din china vine cu arcul tensionat doar pentr 6kg, si zau daca am simtit ceva ca nu as fi tampat suficient...
Am mai tras de el si l-am adus pe la 8-9 kg, urmeaza sa il schimb cu alt arc mai potent, dar asta doar ca sa ma aflu in treaba... sa zic ca tampez macar cu 10 kg.

Am mai zis-o, la marimea asta de sita nu simt nevoia de wdt chiar de loc, dar probabil ca depinde mult de rasnita.