Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Site si Taper "Decent" - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Accesorii si intretinere (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Accesorii-si-intretinere)
+--- Thread: Site si Taper "Decent" (/Thread-Site-si-Taper-Decent)



Site si Taper "Decent" - cristian88 - 02-02-2020

Intamplator am dat de o firma "Decent" care fabrica espressoare, tampere, site avand cea ce ei denumesc "The perfect hole size".  
video aici
Sitele din urma sunt cele care ma intereseaza. Are cineva asa ceva? cum se compara cu vst sau ims?
Am gasit ceva pe home-barista, dar este nerelevant.


RE: Site si Taper "Decent" - renatoa - 02-02-2020

Decent espresso nu e chiar asa necunoscuta, a facut ceva valuri cu masina lor, dar inca nu a convins.
Probabil nu baga suficient de mult in "marketing" Wink
Par sa faca totul foarte stiintific, e posibil sa aiba dreptate ca sunt cele mai bune, dar in bransa asta, ca sa te bage lumea in seama, ai nevoie blagoslovirea unuia din cei putini care dau din gura si decid ca ceva e bun sau cah.
Un campion, ceva... care sa declare, dar numai dupa ce s-a vazut cu cupa in mana, ca fara sita aia si ocd-ul alalalt, si ibricul lui peste... nu scotea el ceva competitiv... c'asa e in viata...
Iar Decent Espresso nu prea par din categoria care sa apeleze la influenceri ca sa obtina firmanul de la inalta poarta a extractiei perfecte... imi par genul "noi suntem cei mai buni, nu iei de la noi, pierderea ta..."


RE: Site si Taper "Decent" - cristian88 - 02-02-2020

(02-02-2020, 13:08)renatoa Wrote: Decent espresso nu e chiar asa necunoscuta, a facut ceva valuri cu masina lor, dar inca nu a convins.
Probabil nu baga suficient de mult in "marketing" Wink
Par sa faca totul foarte stiintific, e posibil sa aiba dreptate ca sunt cele mai bune, dar in bransa asta, ca sa te bage lumea in seama, ai nevoie blagoslovirea unuia din cei putini care dau din gura si decid ca ceva e bun sau cah.
Un campion, ceva... care sa declare, dar numai dupa ce s-a vazut cu cupa in mana, ca fara sita aia si ocd-ul alalalt, si ibricul lui peste... nu scotea el ceva competitiv... c'asa e in viata...
Iar Decent Espresso nu prea par din categoria care sa apeleze la influenceri ca sa obtina firmanul de la inalta poarta a extractiei perfecte... imi par genul "noi suntem cei mai buni, nu iei de la noi, pierderea ta..."

Eu rezonez destul de bine cu acesta filosofie, adică dacă ești bun lași produsul sa vorbeasca de la sine. O sa ma "risc" cu o sită de 18 daca expediaza si in tarisoara noastra si apoi cu o comparatie.


RE: Site si Taper "Decent" - Deraiatu - 02-02-2020

#renatoa totusi am vazut pe acolo un James Hoffmann
#cristian88 ma bag si eu la una daca faci comanda


RE: Site si Taper "Decent" - cristian88 - 02-02-2020

(02-02-2020, 16:51)Deraiatu Wrote: #renatoa totusi am vazut pe acolo un James Hoffmann
#cristian88 ma bag si eu la una daca faci comanda

Transportul este 15 euro. Au site si pe alte marimi, ramai de cea de 18?
[Image: 6zFzupV.jpg]


RE: Site si Taper "Decent" - Deraiatu - 02-02-2020

Da cea de 18


RE: Site si Taper "Decent" - Cip - 02-02-2020

@renatoa si Scott Rao sustine brandul Decent, din cate am vazut eu.


RE: Site si Taper "Decent" - TValentin - 02-02-2020

Am 2 site Decent cumparate in urma cu aproape 2 ani.Sunt cele de 22 si 24 grame.
Nu le-am folosit prea mult dar nu mai retin de ce.Oricum am revenit la VST.
Daca le mai gasesc si vrea cineva sa le incerce le pot imprumuta.


RE: Site si Taper "Decent" - renatoa - 02-02-2020

(02-02-2020, 16:51)Deraiatu Wrote: #renatoa totusi am vazut pe acolo un James Hoffmann
#cristian88 ma bag si eu la una daca faci comanda
 
(02-02-2020, 17:10)Cip Wrote: @renatoa si Scott Rao sustine brandul Decent, din cate am vazut eu.

Si totusi nu prea il vad prin semnaturi, sau discutii... Wink


RE: Site si Taper "Decent" - Cip - 02-02-2020

Parerea mea e ca nu cauti.
https://youtu.be/vbbafLnJ-Jo


RE: Site si Taper "Decent" - renatoa - 02-02-2020

Vorbeam aici, loco, unde s-a intrebat de Decent in deschiderea topicului.
Clar nu e cunoscut ca Bianca, sau alte masini... si nici intentia de cumparare nu e ...


RE: Site si Taper "Decent" - sradum - 02-02-2020

Folosesc o sita Decent de 18 in care pun 18,5 maxim 19g, curgerea este corecta, cafeaua nu iese acida, mai degraba un usor bitter. Inainte foloseam o sita HQ de 16 in care punem 18g si cand am trecut la Decent am pastrat gradul macinaturii.

Cred ca este o relatie intre gustul dorit, sita, cantitatea de cafea si gradul de prajire al cafelei.
In concuzie este o sita buna, comunicarea super ok, factura 10USd Smile, procesatorul lor a "stanutat" la plata cu Revolut dar cu 2 mailuri s-a rezolvat.


Site si Taper "Decent" - vlaicu - 02-02-2020

Eu am încercat sa găsesc detalii tehnice despre produsele lor. Nu am reușit sa aflu exact cum sunt făcute în afara de faptul ca au mulți senzori și pretind ca îți pot regla temperatura on the fly. In fine, nu știu cum se comporta.