Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Salvați un băutor de la automat - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Espressoare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare)
+--- Thread: Salvați un băutor de la automat (/Thread-Salva%C8%9Bi-un-b%C4%83utor-de-la-automat)

Pages: 1 2


Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Salut. Bine v.am găsit.
Când eram pe punctul să comand un automat de 2500 lei, pentru a.l face cadou părinților mei, ce nu reușesc să mai găsească o cafea buna , de la un expresor Lavazza metalic pe capsule de 20 de ani, indiferent de cate Saeco cu râșniță ceramica am cumpărat (, nu reușeam să scap de cafeaua spălăcită), am citit un articol de pe forum cum că"automatele nu sunt expresoare
".
Tind sa cred fără să fi știut de Ce nu.mi iese cafeaua.
Wink

Am citit în linii mari de ce nu era așa, și am decis să încerc varianta "originala".
Expresor și râșniță.

Ajutați.ma cu ceva recomandări noi de expresor și râșniță pt ceea ce caut.
Maxim 6 cafele pe zi va fi folosit aparatul. Am buget in jur de 2000. Unde se poate plusa puțin pentru o diferențiere semnificativă.
Mă gândesc totuși la o râșniță automata.

Nu am găsit numere de contact că va sunam eu sa va necăjesc.Smile

Cu respect, Andrei.


RE: Salvați un băutor de la automat - Bcc - 16-04-2019

Cam greu cu bugetul asta , dar nu imposibil , poate un Kinu M38 , un espressor single sau chiar si de pe bursa la second hand , succes .


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Gaggia clasic 2019 sau lelit nu sunt ok?
Vad pe eMag intre 1600 și 2200 lei.

ESPRESSOR CU RASNITA LELIT - ANITA - PL042TEMD
Găsit așa ceva cu râșniță incorporata.la 3000 lei..


RE: Salvați un băutor de la automat - aditanase - 16-04-2019

Salut, bine ai venit!

Esti sigur ca parintii tai se vor bucura de el?
Tocmai am facut pasul asta acasa, trecut de la 15 ani de superautomate saeco/philips/delonghi + nesspresso capsule la un Lelit cu rasnita incorporata, si ma cam uraste toata familia (sotie, parinti si socri, toti bautori de cafea espresso pe superautomat).

NIMENI in afara de mine si taica-miu nu se apropie de el, ii intimideaza ideea de rasnit, gustul mai intens, faptul ca tre sa o lungeasca cu apa calda (deja 3 pasi in loc de apasat 1 buton) etc.

M-a salvat faptul ca aveam inca un aparat Nespresso pe care il folosesc toti acum, si cumpar in paralel si capsule.
Daca sunt eu acasa si fac cafele pentru toata lumea, suntem happy - altfel ei isi fac nespresso lung si aia e.

Stiu ca nu te ajuta raspunsul dar vreau sa te scutesc de niste stres. Daca crezi ca se vor bucura de el, cel mai bine sa consulti lista de reduceri, ca si modele entrylevel foarte populare sunt Gaggia Classic si Lelit PL41* si rasnitele Ascaso.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Spre deosebire de mine, părinții mei chiar știu ce e aia o cafea buna .

Doar că nu cred că știau nici ei diferența între aparate. Au preferat să.si facă la ibric decât să apese pe touch .

Și vor cafea cremoasa , puternică, nu amestecaturile cu spume din aparat
.
Eu am ridicat bugetul de preț și am ajuns la un automat DeLonghi primadona, doar să scoată ce trebuie. Asta vroiam sa.l cumpăr acum.


RE: Salvați un băutor de la automat - micrenda - 16-04-2019

Salut @Argentis

Aici este părerea mea :-)

1) Esti din Cluj, asa ca, daca nu ai fost, du-te la Yume sau la Hot-Pipes si încerca acolo o cafea facut ca la carte. In felul asta poti sa fii sigur ce înseamna espresso "perfetto" si daca intradevar iti dorești asa ceva (este destul de diferit cu ce esti obișnuit, mai ales dacă pana acum ai folosit un autonomat). Ei sunt si prăjitori si poți sa iei de la ei cafea proaspăta prăjita.

2) Dupa ca ai idee mai clare si esti mai convins, urmează echipamentul. Buget-ul de 2000 RON este micut, dar se poate face ceva. In acest buget poți sa încerci un Gaggia Classic 2015/2019 sau un Lelit PL41* (ideal ar fi PL41TEM). Nu te uita pe emag, avem acces la niște reducere foarte bune prin formular de pe forum.

3) Râșnița este un subiect mai delicat: gustul unei cafele bune fără amăreala o face, după cafea buna, o râșnița buna. DIn păcate mecanica buna este scumpa, si o râșnița capabila espresso din păcate este cositoare. In formular de pe forum vei găsi mai multe variante. O alegere buna ar fi o râșnița manuala gen Comandante sau Kinu. Sunt râșnite construite foarte bine si care intra cam in buget-ul tău (dacă economizezi ceva la espressor). Singur problema este ca o sa cere ceva efort, dar daca ai un pic de mușchi te vei descurca.


RE: Salvați un băutor de la automat - renatoa - 16-04-2019

Va rog nu mai recomandati Comandante pentru espresso, nu se califica decat poate cu ingaduinta pentru presurizate.
Am avut recent una in mana pentru a o diagnostica daca e cazul de retur, si mi s-a confirmat a n-a oara ca orice solutie cu reglajul jos duce la jocuri inacceptabile pentru o macinatura consistenta si fina.
Doar arcul tine cutitul rotativ sa nu faca din rasnita un clopotel.
Sunt constient ca o sa imi sara in cap o gramada de fani carora li se pare ca in ceasca rasnita respectiva livreaza bine, dar asta nu e decat o dovada ca se cumpara mult bazat pe review-uri fake si lipsa de cunostinte minimale pentru a evalua o mecanica simpla.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Am ajuns la o concluzie.

Gaggia clasic 2019 plus râșniță gaggia mdf

Sau un lelit cu râșniță incorporata .vad 2 modele.
Unul aprox 2200, unul aprox 300.(va rog sa.mi explicați ce are unul în plus, precum și ce este PID.ul)probabil cele mai proaste întrebări primite. Smile)


RE: Salvați un băutor de la automat - micrenda - 16-04-2019

@Argentis

Diferența este PID, un ceva care se ocupa sa seteze temperatură apei la +/- 1 grad celsius (ok... cu anumite tolerante, fiind o mașina entry level). De ce este important? 2-3 grade de diferență pot schimba cu mult gustul unei cafele: la început nu este ușor sa deosebești aceste gusturi, dar in timp vei învață si vei cauta temperatura ideala pentru fiecare cafea.

Despre espressoare cu râșnița incorporata: Lelit PL42* sunt mașini ok (cu mult peste orice autonomat) dar, in general, nu se recomanda espressoare cu râșnite incorporate din mai multe motive. Dar dacă buget, spațiu in bucătărie, etc. sunt o constrângere, atunci pot sa fie o soluția ok.

Aici gasesti un ghid foarte bun despre râșnite.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Și că recomandare din ce am ales mai sus?cele două variante? Să zicem că merg pe varianta lelit cu pid.
Mă gândesc că gaggia clasic 2019 nu are pid.


RE: Salvați un băutor de la automat - Lyvyoo - 16-04-2019

Daca e vorba de aprox. 3000..as spune pachetul Barista Home Macap, varianta cu M2M stepless.


RE: Salvați un băutor de la automat - aditanase - 16-04-2019

+1 sa nu iei cu rasnita incorporata
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Probleme-cu-rasinta-Lelit-din-PL82T
Sad


RE: Salvați un băutor de la automat - mirceat - 16-04-2019

Andrei, de curand au deschis topicuri similare alti colegi din Cluj, citeste si poate te consulti si cu ei:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Espressor-Manual-sau-semi-automat-rasnita
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Espressor-r%C3%A2%C8%99ni%C8%9Ba-entry-level-cadou


RE: Salvați un băutor de la automat - orwo - 16-04-2019

Du-te cu părintii tai la yume, beti o cafea ,vb cu cei de acolo,si apoi decide-te.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 16-04-2019

Părinții mei sunt în Bacău

Cred că o să merg pe varianta propusa de Liviu.

Dacă am înțeles bine e pachetul la 3100 lei.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 19-04-2019

Voi lua lelitul cu pid și râșniță incorporata. Vin cu impresii după.

Mulțumesc Liviu pt consfătuire.
Mulțumesc băieți.
O zi deosebita!


RE: Salvați un băutor de la automat - Lyvyoo - 19-04-2019

Pentru parinti, se accepta Smile Dar promite ca atunci cand iti vei lua pentru tine ceva, acasa, vei merge pe scule separate, din fieratanii solide Smile)


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 19-04-2019

Mă mai decid până luni daca înlocuiesc decizia cu. Varianta 41 temd cu râșniță separată m2m stepless..

Nu știu de ce.

"C.asa.i omul, gânditor"


RE: Salvați un băutor de la automat - Lyvyoo - 19-04-2019

INteriorul rasnitei M2M este complet metalic. Rasnitele gen Lelit PL43MMI, Ascaso i-mini etc. au si componente din plastic in unele parti, iar cafelele mai light prajite le pot pune probleme de fiabilitate in timp, plus ca nu se stie cat de stabile sunt cutitele pe ax atunci cand macina cafea cu bobul mai tare, cum e cazul cafelelor proaspat prajite, ceea ce poate genera particule neuniforme mai multe. 
Nu este o garantie neaparat ca mai scump e mai bun, in cazul oricarei rasnite, dar ca regula generala, cu cat o rasnita are pretul mai mare cu atat e mai susceptibila de avea componente metalice in totalitate aproape, cutite mai mari, alinieri mai bune ale cutitelor, macinaturi mai uniforme, rezultate mai bune in ceasca. Dar repet, nu este o regula, caci exista rasnite de 2000E la care nu poti face espresso fara profilare Smile la fel cum exista rasnita de 1200E pe care espressomanii le-au vandut la SH in masa. Deci nu pretul e neaparat garantul total, trebuie sa stii / sa te informezi ce modele sa alegi si care-s mai potrivite nevoilor tale, general vorbind.


RE: Salvați un băutor de la automat - Argentis - 19-04-2019

Legenda*

Administratorul/moderatorul vostru, are capacitatea că după ce te scoate din ceata, să te bage in negura.Smile


Salvați un băutor de la automat - micrenda - 21-04-2019

@renatoa

M-am informat mai bine si, într-adevăr, ai dreptate despre Comandante: nu este potrivita pentru espresso. Nu stiu de ce rămăsesem cu impresia ca era capabila espresso.

Ca rasnita manuala, singura alternativa ramane Kinu.


RE: Salvați un băutor de la automat - cradun - 21-04-2019

@micrenda, despre Comandante si espresso, trebuie facut un test sa ne convingem, asa cum a zis renatoa stiam si eu. Dar Comandante e vazut destul de bine pentru espresso la ultimul review de pe HB la ... Niche Zero.


Salvați un băutor de la automat - bogdan_geor - 21-04-2019

interesanta treaba asta cu recomandarile despre comandante ca nu e buna pt espresso sau nu e potrivita pt espresso.
cine e din buc (si nu numai) il invit cu mare drag la prajitorie sa facem un espresso pe comandante si va garantez ca se duce mitul: am citit eu pe un forum ca nu merge sa faci espresso cu comandante.
ca nu se ridica la k30 sau altele, total de acord, dar nici sa spunem ca e ca hario Smile


RE: Salvați un băutor de la automat - renatoa - 21-04-2019

Intr-un topic antologic, peste care s-a asternut praful din pacate, si care il puteti gasi usor cautand dupa Stravagante, Misu de la Sibiu l-a pus pe ganduri pe Liviu preparand un espresso mai reusit prin rasnire la o rasnita cu lame versus cateva incercari care le-au facut cu vario ceilalti participanti ai "experimentului Sibiu" Smile

Asa ca partea cu rezultatul in ceasca as zice ca ne arata mai curand cat de subiective, imperfecte si influentabile sunt simturile noastre, daca "merge si asa..."
Nu stiu atunci de ce mai judecam alte rasnite dupa precizii micrometrice si distributii statistice ale macinaturii, doar ca instrumente de marketing ?
La rasnita care am avut-o in mana, frecarea intre cutite inceta cam pe la 6 click-uri, iar zona buna de espresso, ca sa curga dupa manual, era la 8-9 click-uri. La o tura deja curgea zeama. Oricine care are cea mai vaga idee despre ce e intr-o rasnita ar arunca asa ceva la gunoi.


Salvați un băutor de la automat - bogdan_geor - 21-04-2019

(21-04-2019, 11:25)renatoa Wrote: La rasnita care am avut-o in mana, frecarea intre cutite inceta cam pe la 6 click-uri, iar zona buna de espresso, ca sa curga dupa manual, era la 8-9 click-uri. La o tura deja curgea zeama. Oricine care are cea mai vaga idee despre ce e intr-o rasnita ar arunca asa ceva la gunoi.

te ai gandit ca poate avea o problema cea pe care ai avut o tu?
la a mea nu vad problema asta.
dar pana si ek urile mai vin nealiniate din fabrica asa ca nu vad de ce toate comandante-urile sa fie perfecte Smile


RE: Salvați un băutor de la automat - cradun - 21-04-2019

O posibila explicatie pentru atingerea cutitelor la conice. @renatoa, ce zici?


RE: Salvați un băutor de la automat - Levo - 21-04-2019

(21-04-2019, 11:11)bogdan_geor Wrote: ... va garantez ca se duce mitul ...


+1  ... daca vrei ,  poti ... Cool ...


RE: Salvați un băutor de la automat - renatoa - 21-04-2019

Inainte de a citi , doar am pus mouse-ul pe link si vreau sa precizez de acum ca rejectez orice explicatie care incepe cu o asemenea justificare: "burr rub is normal" !
Asta este justificare de proprietar de lido frustrat, care mai are putin si da cu ea de perete... cum poti sa incerci sa argumentezi ca atingerea cutitelor este "normala" ?  Confused Huh

Revenind la comandante, normal ca aia avea ceva, de asta va si pleca probabil inapoi la firma care a vandut-o... aici alta poveste trista, au ajuns firmele poloneze sa vanda pe emag, prin nu stiu ce parteneriat obscur... lumea cumpara, zicand ca e "online romanesc" si surpriza, cand e sa fie de garantie... trebuie sa trimita obiectul intr-o tara EU.

Indiferent ce ar avea acel exemplar particular de comandante, principala hiba a tuturor rasnitelor cu reglajul jos ramane aceeasi: nu poti face un obiect sa culiseze pe un ax fara sa ai jocuri majore.
Ca sa va convingeti, faceti un experiment cu exemplarul propriu in care aveti atat incredere... desfaceti rotorul, scoateti arcul, remontati si reglati in pozitia in care rasniti de obicei. Acum apucati rasnita din partea de sus si agitati-o putin, sa vedeti ce talanga grozava aveti... 

Ok, si acum sa citim de ce e normal sa se atinga la Lido cutitele Smile


RE: Salvați un băutor de la automat - dev - 21-04-2019

(21-04-2019, 11:39)cradun Wrote: O posibila explicatie pentru atingerea cutitelor la conice. @renatoa, ce zici?

Lido 3 nu are arc pe axul cutitului mobil. Deci e foarte posibil ca la setari foarte fine sa existe atingeri din cauza efortului depus in timpul macinarii. Cu atat mai mult pe o cafea mai light care necesita efort si diverse ajustari de pozitie, inevitabile la Lido din cauza ergonomiei deficitare. 

E totusi interesant cum a reusit Kinu sa faca o rasnita capabila espresso, fara punct de atingere a cutitelor, in timp ce OE si altii, nu.


Salvați un băutor de la automat - micrenda - 21-04-2019

Cred ca s-au kinuit Smile