Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Rasnite (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Rasnite)
+--- Thread: Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless (/Thread-Sfat-achizitionare-rasnita-Lelit-PL44MMT-Ascaso-i1-Macap-M2M-Stepless)



Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - mariialuiza92 - 19-10-2018

Salut tuturor,
S-au implinit de curand doi ani de cand m-am molipsit de virusul “expressoului perfect” si desi sunt la mile departare de acesta, am invatat foarte multe de pe forum si va multumesc pentru asta. Am fost pana acum membru din umbra, in mare parte pentru ca sunt constienta ca sculele din dotare sunt rusinoase (Saeco Poemia depresurizat si Hario Skerton). Am decis sa fac un upgrade si sa incep prin achizitionarea unei rasnite, fiind in plan si un Lelit P42TEM.

Am tot citit dar nu reusesc sa ma hotarasc. Am plecat initial de la ideea cea mai ieftina: Lelit PL43MMI (765 lei) si am ajuns la PL44MMT (1050 lei), ca mai apoi sa fiu convinsa ca ceea ce imi trebuie e Ascaso i1 (935 lei varianta iSteel) dupa ce am citit cele 11 pagini pe acest subiect. Am verificat pe site-ul importatorului si acest model pare sa fie de negasit deci presupun ca nu mai este pe stoc. Pentru ca nerabdarea este mare am ajuns la varianta Macap M2M Stepless (1330 lei) desi practic aproape se dubleaza bugetul initial Confused  Nu am gasit foarte multe review-uri de forum si nu sunt convinsa ca aceasta diferenta de 400 lei intre Ascaso si Macap se merita.

Ma puteti ajuta va rog cu o parere?

P.S.: din experienta anilor trecuti, pentru aceste produse, se merita sa astept ofertele de Black Friday?

Multumesc!


RE: Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - sebas - 20-10-2018

Eu zic sa mergi pe M2M  .. sau mai pui ceva , sa o ai pentru ceva mai mult timp și anume Mazzer Mini Espresso Grinder
Mi se pare un preț bun aici


Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - N3cks - 20-10-2018

Ai vre-un motiv anume pentru care vrei sa alegi râșnița electrica?
Ai putea merge pe una manuala de calitate. #numa’zic Smile


RE: Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - slavic1983 - 20-10-2018

Iti spun din experienta mea si a mai multor colegi.
Mergi spre rasnita de maximul bugetului pe care ti-l permiti si nu vei vrea sa o schimbi prea curand.
Am Ascaso i1 si nu-mi place ca face bulgarasi.
Kinu m47 imi place mai mult, parca e  mai pufoasa cafeaua si curgerea e putin mai buna.

Daca ai cum, treci pe la colegii ce au aceste rasnite si ti le pot arata in lucru.

Da-mi un PM daca ai drum prin Popesti


RE: Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - mariialuiza92 - 21-10-2018

(20-10-2018, 13:35)N3cks Wrote: Ai vre-un motiv anume pentru care vrei sa alegi râșnița electrica?
Ai putea merge pe una manuala de calitate. #numa’zic Smile

Nu am luat in considerare varianta rasnitei manuale pentru ca am experienta cu Hario si desi sunt ferm convinsa sa nu are nici legatura cu Kinu, timpul de rasnire ma omoara. Nu ma refer la cele doua cafele din timpul saptamanii ci la momentele cand ne strangem 6-8-10 oameni si in loc sa bem cafeaua impreuna ajungem sa o bem pe rand.   Rolleyes Probabil in timp voi face o investitie si intr-o rasnita manuala de calitate dar momentan trebuie sa-mi fac damblaua Smile)

(20-10-2018, 21:55)slavic1983 Wrote: Iti spun din experienta mea si a mai multor colegi.
Mergi spre rasnita de maximul bugetului pe care ti-l permiti si nu vei vrea sa o schimbi prea curand.
Am Ascaso i1 si nu-mi place ca face bulgarasi.
Kinu m47 imi place mai mult, parca e  mai pufoasa cafeaua si curgerea e putin mai buna.

Daca ai cum, treci pe la colegii ce au aceste rasnite si ti le pot arata in lucru.

Da-mi un PM daca ai drum prin Popesti

Eram aproape hotarata asupra lui Macap M2M si vazand sfatul tau m-am decis oficial asupra ei. Maine dau comanda si  dupa ce o testez revin cu feedback. 

Mersi mult de sfat!


Sfat achizitionare rasnita Lelit PL44MMT/Ascaso i1/Macap M2M Stepless - cradun - 21-10-2018

La 6-10 espresso, te ajuta mult daca ai timer la rasnita, astfel incat sa rasnesti mereu aceeasi cantitate in portafiltru si asta inseamna Macap M2D sau Eureka Mignon Specialita.

Sau Bezzera BB005 TM.