Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Campionatul de Aeropress 2018 - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Evenimente si intalniri (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Evenimente-si-intalniri)
+--- Thread: Campionatul de Aeropress 2018 (/Thread-Campionatul-de-Aeropress-2018)

Pages: 1 2 3


RE: Campionatul de Aeropress 2018 - Lyvyoo - 24-09-2018

S-a reconfirmat faptul ca True Artisan Cafe este cel mai plin de viata eveniment despre cafea din Romania. Ramane memorabila editia I de la The Ark, iar cu ceva eforturi cred ca editia de la anul poate corecta si nemultumirile de anul acesta.

De apreciat diversitatea cafelelor din festival - The Barn, Yume, Taff, Sloane, Guido, Gardelli etc. , prepararea facandu-se pe espressoare si rasnite de top. De departe, cel mai greu de lucrat a fost cu extraterestrul La Leva, probabil un espressor cu posibilitati infinite, doar ca cine servea pe el nu avea timp infinit de acomodare. Dimineata cel putin a iesit cu discutii cand Yume a facut schimb cu Bocca, iar noii barista nu au reusit zeci bune de minute sa scoata shot-uri decente Smile Totusi, cele mai bune cafele (probabil din cauza prajitoriilor nu a aparatului Smile ) au fost tot pe Marzzocco La Leva, o Costa Rica de la Yume si o Ethiopia de la Sloane. 

Eu n-am fost impresionat de Gardelli, cafeaua de la Vanfruct servita acolo avand un retrogust pregnant de samburi amari de caise / migdale. Au trecut apoi pe o Costa Rica "locala" si a fost altceva... Spre sarbatori o sa-mi fac cadou o punga de Gardelli pt a o profila in linistea casei.. 

Intr-adevar, dimineata au fost foarte multi vizitatori, dupa ora 12, apoi traficul s-a mai domolit. Locatia nu stiu daca este buna sau rea, departe sau aproape, avand in vedere ca la prima editie The Ark era situata intr-o zona rau famata si totusi a fost ultra full. Chiar discutam cu un coleg espressoman care ma intreba "care este diferenta fundamentala intre prima editie si aceasta?!" Nu mi-am dat seama.. Raspunsul a fost "la prima editie au fost incluse doua bauturi in bilet, acum niciuna". Posibil sa fie un raspuns castigator, care sa dea de gandit. Anul acesta doar Yume a servit espresso free, la restul fiind 10 lei. Si asa cum am sustinut ca la festivalurile de bere artizanala bautura trebuie sa fie mai ieftina, ca sa atraga multi oameni noi spre domeniu, sa deguste cat mai mult, asa si la festivalurile de cafea as fi vazut mai multe gratuitati pe cafea sau preturi simbolice. pentru a te incuraja sa bei de la fiecare cate ceva. 
Legat de copii, la mai toate festivalurile, peste o anumita varsta ii taxeaza. Dar aici as fi facut o exceptie si eu pana la vreo 14 ani, mai ales ca stiu cum e sa nu ai bunicii in aceeasi localitate si sa n-ai efectiv cu cine sa-l lasi acasa. 
Ma angajez sa comunic organizatorului si punctele considerate "de imbunatatit" pentru la anul.

Pe linie de juriu, ii multumesc mult lui @eugenm ca a acceptat sa ne reprezinte comunitatea la asa competite frumoasa si sunt sigur ca a fost si pentru el o experienta deosebita. In ciuda unor opinii subiective nu neaparat magulitoare de mai sus, va garantez ca Eugen ne-a reprezentat cu mare emotie in suflet, cu multe zile de framantari inaintea competitiei, teste, intrebari, implicare, concentrare in timpul concursului (e mare lucru sa ramai atatea ore la 100% din potential), realism si flexibilitate. Putem fi asadar mandri ca a noastra comunitate Espressoman a avut un reprezentant la "varf", iar prestatia sa a fost apreciata de organizatori.
 
Premierea concursului o puteti revedea aici - https://www.facebook.com/LaMarzoccoRomania/videos/2402575849759339/

M-am bucurat sa vad si sa salut multi colegi forumisti, lucru care imi da incredere ca putem face si noi pe picioarele noastre mai multe evenimente si intalniri, colegii fiind mereu amatori de teste si degustari.

Multumim pentru poze @Mihail, ca de obicei foarte frumoase cadrele. Cand ies si cele oficiale ale festivalului o sa pun un link aici.


RE: Campionatul de Aeropress 2018 - slavic1983 - 24-09-2018

Sa avem parte de cat mia multe evenimente de specialitate. Si eu am fost printre cei care au venit de dimineata pentru a ma reconecta cu comunitatea si pt avedea ce mai e nou.

Ma asteptam sa vad un stand cu preparare Aeropress, ca deh, despre aia era vorba. Dar si un stand mare cu muulte aeropresuri de vanzare. 

Apropo de cafeaua gratis, atat eu cat si mai multi colegi am platit pt ea, inclusiv si pt cea de la The Barn, nu 
L-am vazut si pe Razvan putin contrariat ca trebuie sa platim.
Nu m-a deranjat faptul in sine, pt ca nu ma asteptam la gratuitati si pt ca am servit o Costa Rica prajita si  preparata de Razvan (Yume), vibranta dar si caramelizata ca la cartea "valului 3" Smile
Pacat ca nu am putut sa o si cumpar pe loc Sad

In alta ordine de idei.

Nu stiu daca ati observat standul artizanilor 3D. Mi-a placut ca au venit pregatiti cu un suport pt Aeropress si pt accesorii.
Fiind la inceput de drum, nu aveau un catalog/portofoliu de produse finite, dar mi-au dat un pret orientativ pt support de aprox 50 lei.
Daca sunteti interesati de vre-un adaptor sau accesoriu, gasiti datele lor de contact mai jos (in cartea de vizita)

[Image: DKGNz9g.jpg][Image: baGRya3.jpg][Image: bhLbYSP.jpg]

(23-09-2018, 00:54)RaduCarutasu Wrote: Am avut o experienta placuta cu Cafflano Kompresso.

Tocmai il pregatesc pe al meu pt vanzare. Mai testez in comparatie cu Aeropresul (descoperit mai recent).


RE: Campionatul de Aeropress 2018 - Lyvyoo - 26-09-2018

Si un chestionar de evaluare, daca aveti timp
https://docs.google.com/forms/u/1/d/1c5TLMUkOUUq6XUECCkYLR89WlsHXnzlS1NKF2VycHfc/viewform?usp=drive_open&edit_requested=true


RE: Campionatul de Aeropress 2018 - stefandinescu - 28-09-2018

Dragilor, ma bucur ca ne-am revazut. Eu prevaxator am venit cu ibricul la mine. Nu mi-a placut ca s-a vandut espresso desi a fost eveniment de promovare a prajitoriilor si o prajitorie poate da 1kg de cafea trecuta prin espressor pasiinatilor. Mi-a placut atmosfera si organizarea