Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
REDUCERILE BARSHAKER - Eureka, DF64 Gen2, DF64V, ECM, Bentwood etc - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Reducerile Espressoman la espressoare, rasnite, cafea si cursuri (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Reducerile-Espressoman-la-espressoare-rasnite-cafea-si-cursuri)
+---- Forum: Reduceri la espressoare, rasnite, accesorii si cursuri (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Reduceri-la-espressoare-rasnite-accesorii-si-cursuri)
+---- Thread: REDUCERILE BARSHAKER - Eureka, DF64 Gen2, DF64V, ECM, Bentwood etc (/Thread-REDUCERILE-BARSHAKER-Eureka-DF64-Gen2-DF64V-ECM-Bentwood-etc)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - renatoa - 26-02-2019

(25-02-2019, 22:46)renatoa Wrote: Ibricul in sine contine ceva electronica, are baterie in maner, transmite wireless temperatura ?
Sau numai cand il pui pe baza ?
Daca nu are senzorul imersat in apa, ce masoara de fapt ?

PS: ok, am urmarit clipul si am vazut conectorul din talpa...

Chiar daca am vazut conectorul din talpa, pe unde de regula se conecteaza rezistenta de incalzire si termistorul, tot as fi curios daca ibricul are ceva electronica, care sa transmita wireless evolutia temperaturii cand este in aer...


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 26-02-2019

(26-02-2019, 11:36)renatoa Wrote:
(25-02-2019, 22:46)renatoa Wrote: Ibricul in sine contine ceva electronica, are baterie in maner, transmite wireless temperatura ?
Sau numai cand il pui pe baza ?
Daca nu are senzorul imersat in apa, ce masoara de fapt ?

PS: ok, am urmarit clipul si am vazut conectorul din talpa...

Chiar daca am vazut conectorul din talpa, pe unde de regula se conecteaza rezistenta de incalzire si termistorul, tot as fi curios daca ibricul are ceva electronica, care sa transmita wireless evolutia temperaturii cand este in aer... 

NU este "smart", si nu are "electronica" sau baterie ibricul. 
Daca amintesc bine senzorul de temperatura este in kettle in interior, dar azi/maine am sa fac niste poze si postez aici.

---

@KrisssKros - multumesc, notat!


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 27-02-2019

Salutari,

Prezentam o categorie noua:

Sisteme de filtrare apa BRITA.

Espressomani au 10% discount.

... more to come!


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - KrisssKros - 01-03-2019

(25-02-2019, 22:30)MyR Wrote: Kettle-ul pleaca la @Lyvyoo incat este detinatorul "fierbatorului" :-)))

 Lyvyoo, un scurt review se poate? Caracteristici tehnice (volum, putere, dimensiuni, setare si pastrare temp. etc) si cateva prime impresii pro / contra? Poate si cateva poze?  Smile
Ar fi interesant de stiut si in cat timp ajunge (plin) la 90 C si cam cate grade pierde pe parcursul unei turnari de x minute.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Lyvyoo - 01-03-2019

Nu a ajuns inca. Il duc la Raducanu direct cand vine, sa-l surubarim Smile


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 03-03-2019

(01-03-2019, 22:03)KrisssKros Wrote:
(25-02-2019, 22:30)MyR Wrote: Kettle-ul pleaca la @Lyvyoo incat este detinatorul "fierbatorului" :-)))
Lyvyoo, un scurt review se poate? Caracteristici tehnice (volum, putere, dimensiuni, setare si pastrare temp. etc) si cateva prime impresii pro / contra? Poate si cateva poze?  Smile
Ar fi interesant de stiut si in cat timp ajunge (plin) la 90 C si cam cate grade pierde pe parcursul unei turnari de x minute. 

@KrisssKros - bine ca ai intrebat, am si uitat de asta.
Are 600ml, si 1200W.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Daaaaan - 04-03-2019

(27-02-2019, 15:32)MyR Wrote: Salutari,

Prezentam o categorie noua:

Sisteme de filtrare apa BRITA.

Espressomani au 10% discount.

... more to come!
O întrebare (stupidă?):

Daca folosesc un filtru BRITA pentru apa de la chiuveta in bucătărie - espresso / mâncare / apa de băut... va rezista cât de cât în timp? Estimez undeva la max. 10L apa / zi consum.

Apa care trece de filtru e "buna"? Adica...seamana cu o apa plata cat de cat decenta, sau mi se va părea ciudat gustul având în vedere că e curățată de toate impuritatile?

Demersul asta ar fi făcut în ideea in care m-am saturat de carat apa plata de la magazin...de 2 feluri. Ca bem Dorna, și în espressor pun Bucovina Smile)

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - orwo - 05-03-2019

Eu am filtru bwt de 4500 l sau 1 an fa calculele în funcție de cât crezi ca poți consuma, sfat fa un bypass la apă când speli vasele Smile 
PS. Îl folosesc doar la espressor ptr băut am 2 căni brita cu filtre ptr 150 litri

Am uitat sa îți spun volumul de apa filtrat scade în funcție de duritatea apei (sau creste)

Eu consum la bucătărie cca 6mc /luna ptr că fac și apa calda, net cred ca e cam 3mc ptr vase și baut


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - cradun - 05-03-2019

(04-03-2019, 23:41)Daaaaan Wrote:
(27-02-2019, 15:32)MyR Wrote:  


Apa care trece de filtru e "buna"? Adica...seamana cu o apa plata cat de cat decenta, sau mi se va părea ciudat gustul având în vedere că e curățată de toate impuritatile? 

barshaker au atat filtre pt dedurizare, cat si un filtru "doar" cu carbon activ, care nu intervine asupra duritatii.

Pt baut, e ideal sa ai o proportie sanatoasa de minerale (cum ar fi calciu si magneziu). 

Pt espressor, idealul e altul decat pentru baut.

Pt ca apa e potabila din retea, eu as merge pe un filtru Brita de tip "carbon activ" (sau carbune activ?) pt baut. Pt espressor, parca tin minte ca ai Pavoni, care e atat de simplu de decalcifiat ca nu cred ca iti trebuie dedurizare numai pt espressor.

Si filtrul cu "carbon activ" - montat sub chiuveta, cu un "robinetel" dedicat.

@MyR, ce nu inteleg eu este ce face acel bypass din fisa descriptiva a filtrelor. Am cautat pe net sau pe site-ul Brita, cat si pe HB, dar nu stiu daca inteleg eu corect ce am citit. Reduce cumva gradul de dedurizare, in functie de duritatea dorita? Adica un bypass de 40% ar decalcifia mai mult decat un bypass, sa zicem, de 60%?

LE: Am citit mai bine in thread-ul despre Apa pt espressor si m-am lamurit cu bypass-ul.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 05-03-2019

(05-03-2019, 13:47)cradun Wrote:
(04-03-2019, 23:41)Daaaaan Wrote:
(27-02-2019, 15:32)MyR Wrote:  


Apa care trece de filtru e "buna"? Adica...seamana cu o apa plata cat de cat decenta, sau mi se va părea ciudat gustul având în vedere că e curățată de toate impuritatile?  

barshaker au atat filtre pt dedurizare, cat si un filtru "doar" cu carbon activ, care nu intervine asupra duritatii.

Pt baut, e ideal sa ai o proportie sanatoasa de minerale (cum ar fi calciu si magneziu). 

Pt espressor, idealul e altul decat pentru baut.

Pt ca apa e potabila din retea, eu as merge pe un filtru Brita de tip "carbon activ" (sau carbune activ?) pt baut. Pt espressor, parca tin minte ca ai Pavoni, care e atat de simplu de decalcifiat ca nu cred ca iti trebuie dedurizare numai pt espressor.

Si filtrul cu "carbon activ" - montat sub chiuveta, cu un "robinetel" dedicat.

@MyR, ce nu inteleg eu este ce face acel bypass din fisa descriptiva a filtrelor. Am cautat pe net sau pe site-ul Brita, cat si pe HB, dar nu stiu daca inteleg eu corect ce am citit. Reduce cumva gradul de dedurizare, in functie de duritatea dorita? Adica un bypass de 40% ar decalcifia mai mult decat un bypass, sa zicem, de 60%?

LE: Am citit mai bine in thread-ul despre Apa pt espressor si m-am lamurit cu bypass-ul. 

@cradun bypass-ul depinde pentru ce vrei sa le folosesti.
Adica este recomandat diferite capete pentru diferite moduri de utilizare de ex espressor sau un aparat de gheata.

Ce am uitat sa zic:
Este o promotie la Brita.

Cei care au bwt si vor sa schimbe: daca predam "capul" vechi, cap filtrul nou de la Brita va fi gratis.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - renatoa - 05-03-2019

Asta e un nivel de marketing la care nu credeam sa se ajunga...

Ceva genul... ca tot e reclama acum la BIC Flex 5... daca veniti cu un maner de Gilette, ca fara el nu merg rezervele, noi va cadorisim cu un BIC gratis... lol


Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Mihai L - 05-03-2019

Nu-i chiar asa. Si la HP, cel putin, daca dadeai piesa inapoi (la servere, imprimante) aveai un pret mai bun decat daca o pastrai...
Se prea poate sa refoloseasca din ele.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - renatoa - 05-03-2019

In cazul asta trebuie sa dai inapoi o piesa a altei firme Wink la HP nu dai inapoi o piesa IBM Big Grin
In felul asta banuiesc ca vor sa se asigure ca ai abandonat sistemul concurent... Wink


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - orwo - 05-03-2019

ciao ,ai rezolvat cu raiffeisen?ptr rate....

Cat costa un macap m42m la tine? Pe privat...


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 05-03-2019

@renatoa - oferta este de la Brita. 
Aici daca se poate sa nu intram in discutii, ca nu este legat de noi, sau de espressomani. 
Intr-un thread separat/dedicat pot fi discutate mai multe.

@orwo - da, am primit oferta lor, am si inchis cam in 3 min.
Din pacate nu este pentru noi. ( poate pe viitor )

La Macap nu oferim discount ( vezi post nr1.din acest topic ) deci pretul este cel de pe site.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - orwo - 05-03-2019

Ms frumos


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 06-03-2019

Noutati:
In curand ajung produsele si de la Kazak Poland..


Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Gojgarea - 06-03-2019

Ce recomandați în combinație cu un Lelit PL41TEM? Sette 270, lido 3 sau eureka mignon specialita(care variantă)? Menționez că am un bebe acasă și din ce am înțeles sette este cam gălăgioasă pentru măcinat dimineața.
Spre rușinea mea sunt la începutul drumului de espressoman și "mă descurc" cu un hario mini slim pro.
Mulțumesc.

Trimis de pe al meu MI 8 folosind Tapatalk


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 06-03-2019

Va salut.

Cu ce tip de cafea doriti sa le utilizati? ( mod de prajire )


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - dev - 06-03-2019

Daca imi permite @MyR, o recomandare nitel offtopic, fiind si eu in situatia cu copil mic. 

Eu as lua Kinu M47, chiar si la pret intreg. Sau varianta de la Kazak daca e ok.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Gojgarea - 06-03-2019

(06-03-2019, 14:48)MyR Wrote: Va salut.

Cu ce tip de cafea doriti sa le utilizati? ( mod de prajire )
Cu mediu și dark, nu sunt fan aciditate.

Trimis de pe al meu MI 8 folosind Tapatalk


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 06-03-2019

(06-03-2019, 14:57)Gojgarea Wrote:
(06-03-2019, 14:48)MyR Wrote: Va salut.

Cu ce tip de cafea doriti sa le utilizati? ( mod de prajire )
Cu mediu și dark, nu sunt fan aciditate.

Trimis de pe al meu MI 8 folosind Tapatalk 

La prajirea peste mediu/dark, merge oricare din cele enumerate.

La sunet insa eu am o parere foarte subiectiva, si nu cred ca v-ar ajuta.


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - Gojgarea - 06-03-2019

(06-03-2019, 15:21)MyR Wrote:
(06-03-2019, 14:57)Gojgarea Wrote:
(06-03-2019, 14:48)MyR Wrote: Va salut.

Cu ce tip de cafea doriti sa le utilizati? ( mod de prajire )
Cu mediu și dark, nu sunt fan aciditate.

Trimis de pe al meu MI 8 folosind Tapatalk 

La prajirea peste mediu/dark, merge oricare din cele enumerate.

La sunet insa eu am o parere foarte subiectiva, si nu cred ca v-ar ajuta.
Ok, mulțumesc pentru ajutor.

Trimis de pe al meu MI 8 folosind Tapatalk


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - bogdan_c87 - 07-03-2019

Incerc sa plasez o comanda pentru mai multe produse si nu imi apare nicaieri, la finalizarea comenzii, optiunea cu plata online prin rate/ cu cardul.
Cum trebuie sa procedez daca vreau sa platesc produsele in 6 rate prin starbt?


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 07-03-2019

@bogdan_c87 - am trimis toate instructiuniile prin mail.

---

Zilnic primim produse noi!

Noutatile de azi:

Loveramics Brewer Series 

Loveramics EGG in culoarea speciala "CARAMEL" - 80ml - 150ml - 200ml - 300ml


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 12-03-2019

(06-03-2019, 14:05)MyR Wrote: Noutati:
In curand ajung produsele si de la Kazak Poland..

Au ajuns. 
Am cerut din toate produse ( in afara de rasnita ) sa vedem cum sunt.


Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - vladdooo - 12-03-2019

Si wdt-ul gribli? Pe 58 mm?


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 12-03-2019

Da.


Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - vladdooo - 12-03-2019

Cat?


RE: Reducerile Barshaker - Eureka, Baratza Sette, IMS, Aeropress, Hario, cesti etc. - MyR - 13-03-2019

Produsele sunt foarte interesante, se vede ca sunt facute cu pasiune, cred ca o sa plasam o comanda mai mare catre ei.
Calitatea este foarte buna, si packaging-ul este eco.

Acum am primit urmatoarele produse:

Thermometer for Europiccola - 2 buc - Pret de lista 85 ron - Pret espressoman 76.5 ron
Kribli-Grabli - 5 buc - Pret de lista 219.99 ron - Pret espressoman 197.99 ron
Tamper SS 58.4 mm Weight 768 g - 1 buc - Pret de lista 190 ron - Pret espressoman 171 ron
Tamper SS 51.6 mm  Weight 632g - 1 buc - Pret de lista 190 ron - Pret espressoman 171 ron
Tamper AL 58.4 mm Weight 302 g - 1 buc - Pret de lista 175 ron - Pret espressoman 157.5 ron
Tamper AL 51.6 mm. Weight 240g - 1 buc - Pret de lista 175 ron - Pret espressoman 157.5 ron

Trichters - Pret de lista 135 ron - Pret espressoman 121.5 ron

Trichter 51, 7x20x79 extended neck - 1 buc
Trichter 59x20x79 extended neck - 1 buc
Trichter 59×30. E61. - 1 buc
Trichter 59×20. E61. - 1 buc
Trichter 59х15. Е61. - 1 buc
Trichter 51,7х30. La Pavoni Europiccola post millenium. - 1 buc
Trichter 51,7х20. La Pavoni Europiccola post millenium. - 1 buc

----
Inca nu sunt puse pe site.
Daca vreti ceva, o puteti trimite comenzile pe PM, sau ulterior pe site ( cam in 2-3 zile )