Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Accesorii si intretinere (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Accesorii-si-intretinere)
+--- Thread: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman (/Thread-Propuneri-pentru-cesti-cu-logo-ul-Espressoman)

Pages: 1 2 3

Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - ecopor - 06-08-2017

Buna ziua... interesanta discutia si salut initiativa de a avea cestile marca espressoman. Eu ma bag in discutie din punct de vedere al unui mic atelier de portelan, care din 2010 personalizeaza si coloreaza cesti pentru HORECA. Cestile albe le achizitionam in colaborare cu Apulum si altii, din gama carora doar cateva modele respecta cerintele de grosime, interior rotunjit, echilibru toarta/ceasca, ranforsare farfurioara etc... am cautat mult solutia perfecta (am colaborat cu ANCAP, Nova Point, Inker, Club House, Lubiana, Loveceramics) si am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa fac eu cestile de la zero... prima initiativa de genul este pentru cei de la Narcoffee unde impreuna cu o echipa de design si barista am conceput cestile astfel: 

espresso 60 ml / fara toarta
double shot 100 ml / fara toarta
cappuccino 150 ml
flat white 200 ml
latte 300 ml
modelul este cu grosime perete 8 mm in medie (spre buza se subtiaza cu 1 mm), cea de latte are doar 6 mm (altfel e prea grea)
interior rotunjit (forma de ou)
cu deschidere larga
cu logo embosat in peretele exterior al cestii
negru mat la exterior
modelul cupei, toarta si buza glazurata sunt elemente negociate sub exclusivitate cu cei de la Narcoffee Sad

DAR
cam in aproximativ 3 saptamani voi avea pregatit pentru productie ceasca espresso 60 ml, cappuccino 200 ml, latte 280 ml (capacitate la ras), urmand apoi ceasca de 150 ml care nu mai au nici o terta obligatie.

Astfel daca colectivul espressoman doreste cesti proprii, se pot face Smile

Din pacate postarile pe espressoman nu imi permit sa atasez poze de rezolutie mare, dar va invit pe https://www.facebook.com/logoporcelaincups/ si https://www.facebook.com/andrei.garba.3

Datele de contact sunt:
ecopor@gmail.com
www.ecopor.ro
www.logocups.eu - webshop in constructie momentan

[attachment=5769]
[attachment=5768]

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - bubucalu - 06-08-2017

Foarte frumoase cesti, o lista cu preturi ar ajuta mult.

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - ecopor - 06-08-2017

Espresso 60 ml - 25 lei
Cappuccino 150 ml - 30 lei
Flat white 200 ml - 30 lei
Latte 280 ml - 35 lei
Cu sau fara toarta
​​​​​​colorare mata sau lucioasa
personalizabile

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - bubucalu - 06-08-2017

Dragi administratori,
va sa rog sa initiati comanda grupata de cesti cu logo-ul espressoman catre Ecopor.
Eu vreau cate 2 cesti cu toarta din fiecare model (de volum).

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - sorance2000 - 07-08-2017

Mi-am cumparat aseara de la Simona's Cook Shop din Afi Cotroceni doua cesti; una rosie si una maron ca in link:
http://simonascookshop.ro/produse/cafea-si-ceai/cesti/ceasca-si-farfurie-roma-espresso-50-ml-maro.html
Sunt asa cum trebuie sa fie: groase in carne (vreo 8-9 mm), fund curbat, lucrate f. bine.

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Liviu.Mihu - 07-08-2017

(06-08-2017, 17:10)bubucalu Wrote: Dragi administratori,
va sa rog sa initiati comanda grupata de cesti cu logo-ul espressoman catre Ecopor.
Eu vreau cate 2 cesti cu toarta din fiecare model (de volum).
Daca se fac personalizate Espressoman si eu m-as baga Smile

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Lyvyoo - 18-08-2017

Bun venit Ecopor, facem treaba, desigur, si vom face un topic separat pentru asta!

Intrebarea este dragi colegi, ce logo punem? Fac unul de la zero pe fiver sau mergem pe propunerea colegului theOpSis, cel care a realizat actualul logo al forumului? 

"Espressoman.ro" din mijlocul cestii a fost rosu ca fontul, si voi corecta, ca sa aiba vizibilitate numele comunitatii. Apoi mai departe ce facem, lasam si textul scris mare? Daca da, asa cum e , "forumul espressoman" sau doar Espressoman(.ro) sau altceva?

Cesti espresso, capuccino, latte - stefandinescu - 18-08-2017

Eu as spune doar ""Espressoman" sau "Espressoman.ro" fara "forum/ul". Parerea mea.
Un logo simplu pe fiverr ar merge. Ceva sugestiv (tamper/portafiltru iar dupa textul espressoman un r in cerculet ca doar e marca inregistrata.
Vreau neaparat cesti espressoman in cafenea.
Espresso 60-90ml, cappuccino 120-150ml si latte 180-200ml

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Levo - 18-08-2017

Interesanta idee... Cool ...pe mine chiar ma bucura si pastrarea intregii sigle ( cu tot cu logo ) a forumului , intrucat am petrecut ceva timp ( zile din viata... Big Grin  ) pe aici , am invatat multe si m-am si distrat pe cinste...iar in ciuda catorva ostilitati , am de gand sa mai raman ( sic ! ) , deci se merita o " amintire " , pentru ca nu stim ce vremuri mai apucam..In alta ordine de idei , daca si cestile ar fi asemanatoare macar cu cele de la Loveramics 300ml si cel putin la fel de groase , ma inscriu si eu la un set de 6 buc. intr-o prima etapa , iar daca culoarea cestii este optionala ( sigla ramanand aceeasi ) , ma mai inscriu si la alte variante ...[Image: cfTi559.png]
Adica asa ...in sensul ca eu nu comercializez nimic , ci doar sunt afiliat forumului , ce alta reprezentare traditionala mai buna ar putea fi...decat chiar sigla forumului...( asta ...e valabil doar in ceea ce ma priveste , rog a nu se interpreta in alte moduri )

Ar fi cam asa ..., cu adaptarea la marimile  ce se impun...[Image: bhq9iAS.jpg]

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Damian The Man - 18-08-2017

Arata minunat alb cu negru. Nici logoul nu da rau  Cool

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - dev - 19-08-2017

E cam incarcat cu logo, motto si forumul.

Cesti espresso, capuccino, latte - Yuki - 19-08-2017

Si eu as opta doar pt "espressoman" pe exteriorul cestii si motto-ul din interior...

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Lyvyoo - 19-08-2017

Noi propuneri foarte misto, multumesc Fidelio!

[Image: ys5fU4g.jpg][Image: 25o2ulc.jpg]

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Denis - 19-08-2017

Poti pune logo-ul de mai sus, si sub el motto-ul: in cautarea espresso-ului perfect. Nu vrei sa fie nici prea incarcata, dar nici prea simpla.

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - dev - 19-08-2017

Mergea si un .ro ca sa nu fie chiar foarte generic.

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - eugenm - 19-08-2017

Variatie pe aceeasi tema:

[Image: cch9j5V.png]

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Levo - 19-08-2017

Cred ca ne mai putem juca ...de ex. :[Image: 4go5QPx.jpg]

RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Damian The Man - 19-08-2017

^
Da. Insist pe modell de negru/alb la ceasca si farfurie. Iar varianta asta de logo e mult mai inspirata.

Cesti espresso, capuccino, latte - Esk - 19-08-2017

(19-08-2017, 12:21)Lyvyoo Wrote: Noi propuneri foarte misto, multumesc Fidelio!

[Image: ys5fU4g.jpg][Image: 25o2ulc.jpg]

Sau un bob de cafea in loc de O cred ca iese mai frumos

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Levo - 19-08-2017

...cum asa...?[Image: Y1JglST.jpg]

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Lyvyoo - 19-08-2017

Propuneri frumoase, multumim pentru implicare. 

Totusi tin sa "avertizez" ca mai multe "cercuri si pete" vin dintr-un set de coffee stains utilizat si de cel care a facut logo-ul Moony.    Adica cercul l-as evita total, ca sa fim cat de cat originali.

Din logo-ul actual vom elimina steagul, l-am pus acolo intr-un moment mai patriotic... Smile  Problema ar fi cat si ce sa lasam din actualul logo, pt ca vb lui bubucalu, ne-am obisnuit prea mult cu acest insemn pe care il vedem zi de zi si ar merita sa-l avem si pe ceasca.

psd-ul sursa al logo-ului se afla aici     si va puteti juca cu el. 

Daca pastram actualul design, atunci trebuie sa-l facem mai suplu si mai compact, ca sa fie inteligibil chiar si pe o ceasca mica. Textul din lateral dreapta, asa cum este acum, ocupa destul de mult spatiu, iar o ceasca de espresso de 60-80ml este de obicei ingusta.

Adica sa mearga si pe tricouri , stickere de masina / magneti de frigider , pixuri , brelocuri , pungi , agende , calendare...etc...( in viitor... Big Grin ...)

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Denis - 19-08-2017

Adica voi vreti sa puneti la cale un meeting? de va trebuie stickere/tricouri si altele? Smile) Levo sa vina cu sofer, zic.

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Damian The Man - 19-08-2017

(19-08-2017, 16:01)Levo Wrote: ...cum asa...?[Image: Y1JglST.jpg]

Cealalta varianta cred ca era mai reusita Smile

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Lyvyoo - 19-08-2017

Luati ca reper ceasca de espresso ingusta si mai inalta, nu ceasca de capuccino. Sau facem doua variante  Idea

Era frumoasa sigla originala , recunoscuta international si mai ales de noi ( bun si steagul...acolo ) si de ce nu ...cu un istoric si chiar are o " poveste "...singura chestie la care as umbla , ar fi ca ....tot ce este scris inclusiv motto-ul interior , sa fie cu auriu - inclusiv marginile cestii si ale farfurioarei , cate o dunga fina aurie care sa desparta culorile...mai olimpica asa... Big Grin ...si cred ca da bine si pe alb si pe negru ( denim ? ). Steagul e ok , nu-mi este rusine cu el , mi-e rusine doar cu unii oameni care-l folosesc pe post de prosop...
[Image: ISln10d.jpg]
Si pana la urma ce nu place la varianta de baza , originala si autentica ...?

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - RaduCarutasu - 19-08-2017

Baiatul meu, Alexandru, va propune:

[Image: Pf4Ayl1.png][Image: M7giSIy.png][Image: aYzo1DS.png]

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - orhapetru - 19-08-2017

Multumesc pentru initiativa, sigur voi fi un client pentru cesti , felicitari celor cu talent artisitic

sa inceapa concursul si votarea, zic  Yahoo Yahoo

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - amarok - 20-08-2017

Trebuie vorbit cu producătorul cestilor să ne spună rezoluția maximă a imprimării. Funcție de asta se poate alege logo-ul.

RE: Propuneri pentru cesti cu logo-ul Espressoman - Denis - 20-08-2017

Salut, sunt de parere ca trebuie mers pe o culoare mai atipica (negru, albastru, galben sau verde lime) deoarece toata lumea/majoritatea avem cesti albe deja, ar fi frumos sa achizitionez ceva mai atipic.

De asemenea, cele de espresso daca se poate si nu e prea incomod, sa aiba pereti foarte grosi, ceva in genul acesta:

[Image: 17961_screenshot_from_2016-06-10_07-49-33.png]