Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
PL041EM sau PL042EM - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: PL041EM sau PL042EM (/Thread-PL041EM-sau-PL042EM)



PL041EM sau PL042EM - Entonii - 04-02-2013

Bine v-am gasit!
Ma bucur ca am fost indrumat catre voi cand aveam nevoie de idei si am apelat la un magazin online pentru niste sfaturi legate de o achizitie.
Acum, am citit una-alta pe aici si am ajuns la o dilema. Ma puteti sfatui putin va rog?
Sa iau un Lelit PL041EM + rasnita manuala Skerton si mai vedem daca strang banuti pentru o rasnita separata Lelit MM sau ceva stepless ORI este OK sa iau PL042EM - cel cu rasnita incorporata (insa in trepte, si se pare nu f multe).
Intrebarea este daca rasnita lui 042EM stie sa scoata granulatia suficient de fina pentru exctractia aceea perfecta de care tot aud si foarte rar beau. Smile

Multumesc in avans pentru ajutor.


RE: PL041EM sau PL042EM - pseudoxiah - 04-02-2013

O rasnita ori poate scoate granulatie pentru espresso, ori nu poate. Daca respectiva rasnita e incorporata in espressor cu siguranta va putea macina pentru espressorul respectiv. Singura problema cu rasnitele incorporate este ca espressoarele se incalzesc in timp ce le folosesti si boabele expuse la temperatura isi pierd aromele. Singurul caz in care se merita un espressor cu rasnita incorporate este daca faci undeva la 1-2 cafele pe zi si adaugi boabele si le macini exact inainte sa prepari cafeaua.


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 04-02-2013

Depinde care este bugetul total provizionat pentru aceste achizitii. In principiu, poti sa-ti iei acum un espressor bun si o rasnita manuala, iar in viitor o rasnita electrica stepless, iar rezultatele vor fi multumitoare in prima faza. Dar tranzitia catre una electrica stepless va fi inevitabila. Deci daca ai buget la dispozitie mai bine iei totul odata. Daca nu, iei pe bucati si te descurci cu o manuala. Totul e sa ai imaginea celei mai bune configuratii in bugetul tau.

PL41EM nu cred ca merita pentru ca e un PL41E cu manometru, iar cu manometru nu prea ai ce sa faci. E un instrument de control al extractiei, dar daca nu sunt informatii clare (pe forum) ca poti micsora presiunea pe Lelit la 9bar, manometrul va fi doar un obiect de decor. Mult mai folositoare sunt PID-ul si teava de abur (semi)profesionala de pe PL41TEM. Deci ori dai 1600 pe un PL41E (fara manometru) si iti iei pe loc si rasnita electrica ori 2080 pe un PL41TEM si te descurci cu o manuala pana vei dori/putea sa treci la electrica.

Despre varianta all in one ai primit un raspuns mai sus. Cam orice lucru in general e bine sa fie luat separat, pentru fucntionalitati complete, pentru fiabilitate, pentru un viitor upgrade etc. Pana la urma PL042EM ce este? Un espressor PL41EM + rasnita 043MM. Daca insumezi valorile si te lipsesti de manometru, un PL41E + rasnita amintita vor da insumate cam la fel si le ai separate..

Dar repet, in timp iti vei dori PID si teava de aburi (semi)profesionala...


RE: PL041EM sau PL042EM - pseudoxiah - 04-02-2013

(04-02-2013, 19:58)Lyvyoo Wrote: E un instrument de control al extractiei, dar daca nu sunt informatii clare (pe forum) ca poti micsora presiunea pe Lelit la 9bar, manometrul va fi doar un obiect de decor.

Lelit-ul meu era setat din fabrica la 12bar, cand am fost la service i-am intrebat daca il pot regla la 9bar si au spus ca nu au cum.

(04-02-2013, 19:58)Lyvyoo Wrote: teava de abur (semi)profesionala

Din curiozitate cum e o teava profesionala? Care e diferenta intre o teava profesionala si una semiprofesionala?


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 04-02-2013

Uneori mi-e teama sa atribui cuvantul "profesional" unor piese venite de la aparatele consumer. Teava profesionala este mai groasa, cu mai multe tipuri de capete disponibile (cu doua, trei, patru gauri). Evident, la espressoarele SBDU, grosimea va fi in stransa legatura cu marimea boilerului si volumul de aburi ce poate circula prin ea.


PL041EM sau PL042EM - Entonii - 04-02-2013

Multumesc amandurora pentru explicatii. Acum ca ziceti, reiesea din ce am citit in mare pe aici dar multe detalii noi si tind sa nu fiu asa sigur cand e sa hotarasc care e.
Daca principiul este ca espresorul este un accesoriu al rasnitei, atunci castigator la puncte ar fi lelitul simplu si rasnita mm. Dar daca ma doare pe urma sufletul dupa pid? Si descopar ca si ala ar fi un element important?
Incep sa inteleg niste detalii. Smile daca mai capat si nitica experienta de "home barista" banuiesc ca ala sunt.
Poate asa imi vad visul si deschid o cafenea adevarata in Bucuresti.. Dar hai s-o iau cu pasi mici. Pana saptamana vitoare ma hotarasc.
Multumesc pentru sfaturi si mai citesc pe aici.
Daca cineva are si alte idei, va rog! N-am un target lelit Smile
O seara frumoasa!


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 04-02-2013

O discutie detaliata pe aproximativ aceeasi tema, gasesti si pe topicul deschis de pseudoxiah. Spre "bucuria" lui, a avut ghinionul sa nimereasca un 41TEM cu o liniuta lipsa la PID. Apropo, s-a rezolvat?


RE: PL041EM sau PL042EM - pseudoxiah - 04-02-2013

Vorbeai mai sus de o extractie perfecta; daca doresti asa ceva te va ajuta rasnia, cafeaua, apa, PID-ul, manometrul, tamperul si ceasca. De toate va trebui sa tii cont. Daca cauti un espresso perfect, by all means, ia-ti cu PID.

Liviu, espressorul meu e in service de saptamana trecuta. Mi-au spus ca imi repara teava de abur si imi comanda un PID nou.


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 04-02-2013

Ca o parere personala, nu trebuia sa accepti decat returul. De ce sa iti iei un espressor "nou, reparat?!"


RE: PL041EM sau PL042EM - baloozzy - 05-02-2013

(04-02-2013, 23:51)Lyvyoo Wrote: De ce sa iti iei un espressor "nou, reparat?!"
Liviu, uiti varianta "nou, reparat, buton rupt", si mai au atuu-ri destule, nu numai ca sunt simpatici.


RE: PL041EM sau PL042EM - hateganul - 05-02-2013

daca erai prin zona, iti reparam eu liniuta aia... basca mea de garantie... Sad


RE: PL041EM sau PL042EM - Nicks - 18-11-2015

(04-02-2013, 18:43)Entonii Wrote: Bine v-am gasit!
Ma bucur ca am fost indrumat catre voi cand aveam nevoie de idei si am apelat la un magazin online pentru niste sfaturi legate de o achizitie.
Acum, am citit una-alta pe aici si am ajuns la o dilema. Ma puteti sfatui putin va rog?
Sa iau un Lelit PL041EM + rasnita manuala Skerton si mai vedem daca strang banuti pentru o rasnita separata Lelit MM sau ceva stepless ORI este OK sa iau PL042EM - cel cu rasnita incorporata (insa in trepte, si se pare nu f multe).
Intrebarea este daca rasnita lui 042EM stie sa scoata granulatia suficient de fina pentru exctractia aceea perfecta de care tot aud si foarte rar beau. Smile

Multumesc in avans pentru ajutor.

Buna ! 

Am ajuns pe acest forum in cautarea unui nou espressor de cafea. Pana acum foloseam unul cu pad-uri care consider ca si-a facut treaba pana acum. Cafeaua de dimineata nu ma mai multumeste astfel incat trebuie sa fac un pas spre altceva. 
Vreau sa te intreb spre ce varianta ai optat ? 
Am in vedere si eu un PL042EM sau un PL042E diferenta dintre cele doua fiind de doar 100 ron. Intreb , merita manometrul 100 ron. Cei care aveti manometru va ajuta la ceva ? Sau va orientati dupa principiul de 25s ? 
Am in vedere si ma incanta acest model in ideea de a avea totul la indemana si de a avea totul cat mai compact pe blatul de la bucatarie. 
Pana sa ajung pe acest forum ma uitam doar la espressoare automate. Smile


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 19-11-2015

Bun venit,

Mai cerceteaza aria de Sfaturi la cumparare. Sunt multe topicuri deschise pe aceasta tema.

PL42E nu se aduce in RO trebuind o comanda speciala din cate stiu, care intarzie totul cu doua saptamani.

Eu zic sa ridici putin standardul daca vrei rasnita incorporata neaparat, catre PL42TEMD, caci diferenta nu e asa mare pana la 2900 si ceva, cu acele accesorii incluse din pachetul Barista Home All in One, care mai fac vreo 400 de lei si ele. 

Noi pe forum folosim de obicei aparate separate, pentru ca ne tot upgradam de la un espressor la altul, de la o rasnita performanta la alta. Cam asta e calea cea dreapta, sa mergi pe aparate separate, ca sa poti sa desfaci spre exemplu rasnita sa mai umbli prin ea la curatare, sa-i mai dai una peste ceafa cand nu cade toata cafeaua si sa nu ai vreo emotie vreodata ca s-a transferat caldura de la espresso la rasnita (desi userul hateganul parca desfacuse un astfel de aparat si a declarat ca nu exista acest percol) etc. Eu unul am observat ca espressoarele astea cu rasnita incorporata sunt un fel de prag psihologic de trecere de la automat la sistemul normal, de semiautomat si rasnita. Pur si simplu, pentru multi oameni e mult mai lina aceasta trecere, stiind ca au in aceeasi carcasa si espressorul si rasnita, plus ca parerile prietenilor si rudelor care privesc sportul asta ca o nebunie, sunt ceva mai indulcite cand vad totul intr-o carcasa Smile) E de ras pentru cei cu vechime pe forum, dar cam asa se intampla in multe cazuri, din ce imi mai scriu userii pe email.

Oricum, pentru preturi mai ok, asteapta ora 00.01 pe pagina principala Espressoman.ro


RE: PL041EM sau PL042EM - Nicks - 19-11-2015

PL42TEMD ce imi ofera in plus ? Este o diferenta de 700 ron. Are doar pid in plus ? Iau in calcul doar un esspresor impreuna cu o rasnita (compact). 100% nu ma gandesc la un upgrade in urmatorii 5 ani.
Se justifica 700 ron in plus pentru pid ?
Multumesc pentru promptitudunea raspunsurilor si pentru ajutor in luarea celei mai bune decizii.


RE: PL041EM sau PL042EM - Lyvyoo - 19-11-2015

PID, teava de aburi profesionala, manometru si de ceva timp, pentru noi vine cadou cu tamper, latiera inox 500ml, sita blind, filtru apa. Eu zic ca 700 de lei nici nu se discuta avand in vedere cele de mai sus.

PID-ul este un ajutor imens, caci poti regla temperatura de plecare la ce valoare vrei, una fiind ca un espressor fara PID sa inceapa extractia la 88 de grade si sa iasa cafeaua cu un gust pregnant de acru si alta e sa reglezi tu inceputul extractiei la 95 de grade sa spunem. Cum s-a mai discutat, caderea de temperatura de 7-8 grade este inevitabila la un boiler de 250ml, dar daca vrei ceva in zona 1000E e alta discutie Smile


RE: PL041EM sau PL042EM - timvte - 16-03-2016

Salutare,

Caut un espressor!!! Asa am ajuns aici. Si ma bucur sincer ca v-am gasit  Smile Ma indreptam vertiginos catre achizitionarea unui espressor automat... fie el si unu mai scump (~3000 RON) dar tot automat...

Am observat ca multi recomanda ca un espressor + o rasnita separata ar fi cea mai buna alegere, dar nimeni nu da foarte multe detalii practice referitoare la aceasta decizie (ce am gasit a fost: nu o poti "bate" ca curga si ultima boaba, ca boabele de cafea se pot incalzi, sau ca poate vrei sa faci un upgrade pe viitor).

Caut un sistem compact, pentru uz personal (1-2 cafele pe zi), sa folosesc cafea proaspat macinata (adica sa o macin eu), sa pot regla temperatura (si/sau alti parametri)... si sa pot savura gustul cafelei cat mai aproape de realitate

Astfel am ajuns la PL42TEMD.

Se poate niste sfaturi din partea celor care au folosit acest model, va rog? Pro and Cons. Mai bine altceva decat PL42TEMD...
Poate Nicks are ceva de zis despre el... Smile

Multumesc