Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Proprietar cafenea - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Proprietar cafenea (/Thread-Proprietar-cafenea)

Pages: 1 2 3 4 5 6


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 07-01-2013

Pff..ce mai stai!

P.S. La banii astia poti sa mai dai si 50-100 de lei pentru o pereche noua de cutite, ca sa fii sigur.


RE: Proprietar cafenea - hateganul - 07-01-2013

(07-01-2013, 13:32)Lyvyoo Wrote: Chiar discutam si Papajacques la un moment dat, de ce marile brand-uri iti dau in custodie espressoare de doua/trei grupuri, chiar daca ai o locatie mica?! Se pare ca ar fi o moda in acest sens, un fel de fitza, caci altfel nu se explica situatia.

La pranz am fost 8 persoane la o cafenea. Am comandat toti cafele...simple duble ceaiuri...etc.
Mai erau acolo o gramada de oameni cu cafele in cesti.
Ce faci cu un espressor mic cu un grup si pid?
Cum servesti 8-10 oameni in acelasi timp?
Astepti dupa fiecare dubla cateva minute sa revina pid-ul?
Cate minute astepti ca sa pui in fata la oameni 10 cafele in acelasi timp?
Calde nu reci, da?
Masina avea 3 grupuri si 2 oameni. Am fost serviti in sub 5 minute. Cafelele au fost la temp ok toate. Cate cafele faci cu un grup in 5 minute?
Acu fiecare cum gandeste si cum poate la buzunar, dar, eu nu as risca cu o masina mica sa pun in fata oamenilor cafele reci...
Fara un boiler de 4-8 litrii minim o lalai acolo.


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 07-01-2013

(07-01-2013, 14:45)Lyvyoo Wrote: Pff..ce mai stai!

P.S. La banii astia poti sa mai dai si 50-100 de lei pentru o pereche noua de cutite, ca sa fii sigur.

Aștept pentru că...nu știu nici eu de ce aștept.
Am vorbit cu el, se pare că-mi cumpăr râșniță Tongue
Foarte de treabă omul, și-a deschis un magazin mai select unde vindea și cafea proaspăt prăjită, de acolo provine râșnița. Apropo, cuțitele sunt noi, puse de el când a cumpărat-o.

Acum să văd cum reușesc să-i explic nevestei că nu mai putem da înapoi Huh nu că ar fi o veste rea(cel puțin nu pentru mine) Smile

- EDIT -
Hateganul, tocmai asta l-am întrebat și eu pe Phoenix cum se descurcă cu un aparat cu un singur grup la 40 scune? Nu că ar fi pline toate odată, dar se mai întâmplă să vină 2 mese simultan.


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 07-01-2013

Eu aveam in fata situatia unui barulet/cafenea de dimensiuni mai mici, in stilul creionat de se7en si Pheonix. Adica barbatul sta in bar, partenera serveste. Desigur exista si alte configuratii de impartire a sarcinilor, cu vreo cativa angajati in plus, dar tot cu un singur barman.

Nu am sustinut necesitatea PID-ului. Am scris aici. Chiar am spus ca pentru Horeca nu este o necesitate.

Dar daca vrei scule noi, un HX mai spartan e perfect, ca sa te incadrezi in suma propusa de se7en, de 1200E cu tot cu rasnita. Insa piata SH ofera si ea alternative destule, dupa cum se vede, service bun sa ai si noroc...

In cazul HX-ului nu mai conteaza atat de mult marimea boilerului caci tu te alimentezi direct la reteaua de apa (intermediat de un dedurizator), astfel ca vei avea flux continuu de apa la grup. Boilerul va fi folosit pentru abur si apa fierbinte iar timpul de recuperare este de cateva secunde, timp in care tu faci turnarea in cesti.


RE: Proprietar cafenea - hateganul - 07-01-2013

Da Liviu, ai punctat foarte bine in postul #2. Eu doar imi spuneam punctul de vedere vis a vis de nedumerirea ta si a lui PJ...


RE: Proprietar cafenea - Papa Jacques - 07-01-2013

Referitor la espressor - unul sau doua grupuri?
Daca vinzi mai putin de 10 cafele pe ora, in fiecare ora, n-ai ce sa faci cu un espressor cu doua grupuri iar asta e o afirmatie in care sunt foarte indulgent.

Un espressor cu doua grupuri are urmatoarele dezavantaje:

a. ocupa spatiu mare. Ai nevoie de o suprafata de cel putin 2 metri patrati rezervati pentru acest echipament.
b. este foarte greu. Asta inseamna ca trebuie sa-l pui pe ceva solid, din lemn natur plin sau metal. Daca-l pui pe mobilier din PFL risti sa se umfle mobila de la umezeala si sa te trezesti cu el pe jos.
b. consuma mult mai mult curent electric in comparatie cu un espressor cu un singur grup. Verifica daca instalatia electrica duce tot ce vrei tu sa pui in priza. Daca instalatia electrica este subdimensionata vor sari sigurantele des si mai devreme sau mai tarziu vei avea incendiu.
c. costa mult (+1500 euro fata de varianta cu un singur grup). Vorbim de preturi la echipamente noi.

In toate cafenelele vezi espressoare cu doua grupuri pentru ca nicaieri in lume nu se fabrica espressoare cu un singur grup pentru regim de utilizare comercial.

In Romania foarte putini oameni de vanzari inteleg business-ul de cafea la fel cum foarte putini proprietari de cafenea inteleg acest business, cum, cand si ce sa vanda. Este o piata in care intalnesti frecvent oameni care vorbesc chineza si turca unii cu altii in acelasi timp. De aia se bea cafea proasta la noi.

Restaurantele si cafenelele sunt unele dintre cele mai riscante business-uri. Eu inca nu ma consider pregatit sa deschid o cafenea.

Din punct de vedere financiar iti trebuie cel putin bugetul urmator:
1. (chiria + utilitati) x 6 luni. Este durata de timp pana cand te va cunoaste toata lumea in oras deci iti vei atinge un maxim potential de clienti.
2. salariile (si taxele aferente) tuturor celor care vor lucra in respectiva locatie pe cel putin 3 luni.
3. necesarul pentru amenajare (mobilier, sticlarie, zugraveli, pardoseli, etc.).
4. aduni 1+2+3 apoi adaugi 20% cheltuieli neprevazute.

Daca deschizi in iunie faliment scrie pe tine din start. Pe timp de vara este mort totul in Romania. Oamenii pleaca in vacanta, concedii la mare sau la munte. Cel mai bine este sa deschizi la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie. Ca sa deschizi in septembrie trebuie sa te apuci de treaba in mai (avize, autorizatii, amenajari, etc). Cumpara tot ce poti ca si echipamente la mana a doua.

Intotdeauna gandeste-te de ce clientul ar alege sa vina la tine in loc sa se duca la alta cafenea. Intotdeauna sa te gandesti ca ai intrat in businessul asta ca sa castigi bani in plus, nu ca sa-i pierzi sau sa-i tot aduci de acasa. Latura romantica este foarte frumoasa si apreciata de toti oamenii insa cu romantismul nu platesti chiria sau rata la banca si nici nu pui o paine pe masa la sotie si copil.

Nu intra in combinatii cu prieteni sau rude. E cea mai tampita idee pe care ai putea-o avea vreodata.

Cafenelele literare sunt o idee care mie imi place foarte mult insa este complet falimentara. Stiu cel putin 3 cazuri in Bucuresti.

Ce am scris mai sus este minimul de informatii pe care cineva trebuie sa-l aiba atunci cand se gandeste sa deschida o cafenea.

Orice business care este pre-aprofundat o perioada mai mica de 6 luni de zile este mort din start. Cu cat aprofundezi mai mult un business cu atat o sa gasesti solutii mai practice si mai putin costisitoare la problemele pe care cu siguranta o sa le ai.

Inainte sa deschid prajitoria am stat mai mult de 1 an sa ma dumiresc despre ce e vorba si eu ma consider inca un habarnist in ale cafelei.

5-7000 de euro este un buget insuficient pentru o cafenea. Cu bugetul asta ar trebui sa te orientezi sa faci ceva mica productie. Iti garantez ca vei avea satisfactii mult mai mari iar riscurile vor fi mult mai mici.

Toate cele bune,

Radu


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 07-01-2013

Foarte multe informatii cu siguranta folositoare oricarui novice care vrea sa intre in business! Asta da contributie la comunitate...

Quote:In toate cafenelele vezi espressoare cu doua grupuri pentru ca nicaieri in lume nu se fabrica espressoare cu un singur grup pentru regim de utilizare comercial.
De ce spui asta?
Iti dau doar cateva exemple celebre - La Cimbali Junior M21, La Spaziale Vivaldi


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 08-01-2013

Salut,
Așteptam de mult un comentariu de genul ăsta. Toate feedback-urile pozitive te ung pe inimă dar cele realiste te aduc cu picioarele pe pământ.

Crede-mă că am pus totul pe hârtie de mai multe ori și tot mai găsesc câte ceva care trebuie cumpărat sau luat în considerare.

Cafeneaua literară este o soluție de a-mi îndeplini un vis dar nu sunt încă sigur că o să aleg calea asta, sunt sigur că voi găsi clienți care să vină din plăcere la cafenea, dar aceștia vor fi puțini. Știu asta pentru că am frecventat o cafenea literară aproape 2 ani și nu eram mulți care o făceam, după un timp am ajuns să cunosc și clienții, nu numai personalul. Totuși, a rămas o plăcere care aș vrea s-o împărtășesc și cu alții.

Avize, rahaturi, impozite și fel de fel de taxe...trebuia să vorbesc azi cu cineva din domeniu care are două baruri dar era ocupat, sper să mă ajute el cu mai multe în zilele ce vin.

Toată afacerea asta este pe hârtie și arată de parcă m-ar băga în faliment din primele luni dacă nu ar veni lumea la cafea. Cel mai mult mă înspăimântă primele luni de funcționare, când lumea nu știe nimic de mica ta cafenea și toți o să meargă la dozatorul din stația de autobuz.

Mai trebuie să aprofundez multe lucruri, merci de răspuns. Smile


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 08-01-2013

Un motiv in plus sa bagi cafea proaspat prajita, eventual cu saci originali pe pereti ce poarta pecetea tarii de origine!


RE: Proprietar cafenea - hateganul - 08-01-2013

La tot ce am pus pe hartie i-am dat in cap in timp record.
Oricum, la sfaturi toti suntem buni...
Smile


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 08-01-2013

(08-01-2013, 00:10)Lyvyoo Wrote: Un motiv in plus sa bagi cafea proaspat prajita, eventual cu saci originali pe pereti ce poarta pecetea tarii de origine!

Am mai văzut ideea printr-un filmuleț de pe youtube, doar că mai mult atârnau cecât decorau. Totuși, cu o ramă de lemn ar da foarte bine.


RE: Proprietar cafenea - sorin2505 - 08-01-2013

Saci in rama - mi se pare kitch total...dar, ma rog...fiecare cu ideea lui...Wink


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 08-01-2013

Eu am un cumnat care vrea sa inceapa treaba in Constanta cu inca doi prieteni, investind 30.000E. S-au luat de cel putin un an de meniu, cocktailuri, idei etc. si mai serios din septembrie, cand au gasit un spatiu (pe Ferdinand, pt. constanteni) cu 2000E/luna chirie. Calculele financiare, proiectele, avizele, cheltuielile neprevazute, arhitectul si ideile sale scumpe, analizele de piata, toate il duc spre inceputul lui septembrie ca data mai sigura de deschidere. Noroc ca proprietarul a acceptat sa-i fie platita chiria incepand de atunci.

Vreau sa spun ca sfaturile lui Papajacques privind analiza profunda a business-ului, rabdarea si chibzuinta, stau perfect in picioare.


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 08-01-2013

(08-01-2013, 01:03)sorin2505 Wrote: Saci in rama - mi se pare kitch total...dar, ma rog...fiecare cu ideea lui...Wink

Nu știu ce să zic, depinde de gusturi. poate tu te gândeai la rame aurite și decorate cu pietricele.
eu mă gândeam la ceva de genul ăsta.


EDIT:
Liviu, mă bucur că mai sunt persoane care vor să investească în domeniu, totuși în Constanța am găsit câteva cafenele de închiriat. M-au pus pe gânduri când am văzut că-și închiriază spațiul, pentru că arată ca și cum ar fi fost câțiva bănuți în locații.
Cafenea 1
Cafenea 2


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 08-01-2013

Dar faza cu sacii merge doar daca vei folosi cafea proaspat prajita. Altfel, in general vorbind, e o demagogie totala sa vinzi Lavazza, Segafredo sau Illy si sa te lauzi pe pereti cu diverse origini ale cafelei.


RE: Proprietar cafenea - honciucmihai - 08-01-2013

Ce a spus Radu este foarte adevarat ,iti trebuie rabdare , dedicatie totala si bani ca sa poti face acest lucru , Dar fara putina "" Nebunie "" nu vei reusi . Intr-un post anterior referindu-se la un alt subiect raducarutasu a dat un citat " decat sa gresesti nefacand nimic mai bine gresesti facand ceva " este o vorba foarte importanta mai ales cand ai de gand sa intri in afaceri .
Daca ai incredere in tine este imposibil sa nu reusesti , afacerea se cladeste cu pasiune si sa-i dedici toata energia ta ( este mai rau decat o nevasta ) . Aceste lucruri le-am invatat de la armenii mei si crede-ma ei stiu ce spun .
CEL MAI IMPORTANT LUCRU '' SA NU FACI RABAT LA CALITATE NICIODATA ''


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 09-01-2013

Așa-i cu nebunia Smile
Am purtat azi o conversație cu o persoană ce administrează două pub-uri de aici i mi-a mai explicat cum stă treaba. El nu mi-a zis răspicat să fac mișcarea dar nici nu a zis s-o las baltă, mi-a zis pe șleau care-i treaba cu toate controalele de la Sanipid, DSV, pompierii și restul...mi s-a făcut părul măciucă.
Mi-a zis că dacă mă hotărăsc să deschid, mă ajută el cu actele și cu administrarea, numai că mi-a arătat cam cum e cu actele de la afacerea lui...a deschis o fișă a postului pentru un barman și avea 7 pagini pline...doar un singur document.
Deocamdată mă gândesc să las banii în cont până în august iar până atunci să am timp să rumeg și să pun totul la punct astfel încât să fie totul legal și să nu primesc vreo amendă pentru că nu am nu știu ce document.
Nu e așa simplu cum mă ducea pe mine capul, gândindu-mă că-mi înființez o firmă, aduc cafea, fac angajare pentru mine și nevastă și am scăpat... din păcate ceapa asta are multe straturi dar o să încerc să le dau pe toate jos.

Topicul ăsta o să încerc să-l țin în viață și o să încerc să pun aici cam toți pașii pe care-i fac ca să deschid cafeneaua, poate o să le fie de folos și altor persoane ce visează la propria afacere.

Apropo de nebunia necesară de care zicea Mihai citându-l pe Radu, tipul cu care am vorbit azi mi-a zis la urmă că mai am nevoie de ceva ca să încep afacerea și acel ceva este CURAJUL. Nu s-a referit aici la curajul eroului pe câmpul de luptă, ci la doza aceea de nebunie de care ziceți și voi.


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 09-01-2013

(09-01-2013, 00:29)sap7e Wrote: Topicul ăsta o să încerc să-l țin în viață și o să încerc să pun aici cam toți pașii pe care-i fac ca să deschid cafeneaua, poate o să le fie de folos și altor persoane ce visează la propria afacere.

Tinem minte promisiunea Smile Cu siguranta ar fi o contributie valoroasa!


RE: Proprietar cafenea - hateganul - 09-01-2013

(09-01-2013, 00:29)sap7e Wrote: ...
mi-a zis pe șleau care-i treaba cu toate controalele de la Sanipid, DSV, pompierii și restul...mi s-a făcut părul măciucă.
...
Din cauza "mizeriilor" de genul asta am renuntat la multe...
Sper sa iti gasesti nebunia si sa iasa ceva bun ! Smile

(09-01-2013, 00:29)sap7e Wrote: ...
Topicul ăsta o să încerc să-l țin în viață și o să încerc să pun aici cam toți pașii pe care-i fac ca să deschid cafeneaua, poate o să le fie de folos și altor persoane ce visează la propria afacere.
Bravo !


RE: Proprietar cafenea - sap7e - 16-01-2013

După cum am promis, o să încerc să țin topicul în viață, așa că pun câteva cărți pe care am de gând să le răsfoiesc pentru a găsi răspunsuri și iei în administrarea afacerii.
Nu trebuie să luați cărțile astea ca pe niște biblii, cine le citește, să preia conținutul folositor iar ideile proaste(că sigur o să fie câteva) să le ignore.

Blue Bottle Craft of Coffe.pdf
Setting Up and Managing Your Own Coffee Bar.pdf
Start and Run Sandwich and Coffee shops.pdf
Start and Run Your Own Coffee Shop and Lunch Bar.pdf
Wake up and smell the profit.pdf

Răsfoială plăcută.


RE: Proprietar cafenea - mariuss25 - 12-09-2013

Salut tuturor. Ma numesc Marius si sunt nou pe forum. Am citit cu interes thread-ul acesta pentru ca vrea in viitorul, sper cat mai apropiat sa deschid si eu o cafenea.
@sap7e - Ce sa mai intamplat cu afacerea ta? Observ ca nu ai mai scris aici din ianuarie?

Salutare,


RE: Proprietar cafenea - Ioni - 14-11-2013

Daca i s-a facut parul maciuca cand a auzit de controale,eu zic ca e clar: a renuntat.Parerea mea e ca asta nu e o afacere pentru cei care au ceva bani si vor sa-i inmulteasca ,ci pentru cei care au multi bani si mai vor ceva pe langa.In domeniul asta,ori esti in top,ori nu esti deloc,nu exista cale de mijloc sau daca e pentru putin timp.


RE: Proprietar cafenea - samolapraga - 23-04-2014

Salut. Sunt si eu, la fel ca sap7e la inceputul topicului, intr-o dilema: pentru o cafenea/bar, relativ mic(a) la 25-30 locuri, in bucuresti, credeti ca este suficient un double boiler, gen la spaziale vivaldi? Cam asta ar fi bugetul...sau ar trebui mai degraba sa ma orientez spre unul SH, cu doua grupuri?


RE: Proprietar cafenea - Lyvyoo - 23-04-2014

In 99% dintre cazuri vei lucra cu un singur tip de espresso, de obicei clasic, din 7g, deci un singur portafiltru infierbantat e de ajuns. Deci la ce foloseste al doilea grup astfel incat sa te determine sa renunti la un espressor foarte bun si nou, cum este Vivaldi, pentru un SH?!


RE: Proprietar cafenea - amarok - 23-04-2014

(09-01-2013, 00:29)sap7e Wrote: Așa-i cu nebunia Smile
Am purtat azi o conversație cu o persoană ce administrează două pub-uri de aici i mi-a mai explicat cum stă treaba. El nu mi-a zis răspicat să fac mișcarea dar nici nu a zis s-o las baltă, mi-a zis pe șleau care-i treaba cu toate controalele de la Sanipid, DSV, pompierii și restul...mi s-a făcut părul măciucă.
Mi-a zis că dacă mă hotărăsc să deschid, mă ajută el cu actele și cu administrarea, numai că mi-a arătat cam cum e cu actele de la afacerea lui...a deschis o fișă a postului pentru un barman și avea 7 pagini pline...doar un singur document.

Nu e așa simplu cum mă ducea pe mine capul, gândindu-mă că-mi înființez o firmă, aduc cafea, fac angajare pentru mine și nevastă și am scăpat... din păcate ceapa asta are multe straturi dar o să încerc să le dau pe toate jos.
Cu orice firma e greu la inceput si dupa aceea.
Controale de orice fel primesc si eu legislatia e destul de schimbatoare in domeniu.
DAR daca cu perspectiva unei afaceri profitabile nu trebuie sa te sperii de la inceput. Sunt o multitudine de firme de consultanta ce-ti pot pregati toate documentele sau cu putina atentie o poti face tu sau altcineva din firma.
Orice afacere ce acopera de 2 - 3 ori cea mai avantajoasa dobanda bancara trebuie sa o incepi pana nu o face altul. Nu va fi usor, nicaieri nu ploua cu bani si chiar de ar fi tot tre' sa muncesti sa-i aduni de pe jos...Dodgy


RE: Proprietar cafenea - benjiwells - 03-06-2016

Buna Ziua,
Am o intrebare si poate cineva poate sa ma ajute am incercat la ANAF, la FISC, la DGASPC, la Registrul Comertului si nu mai stiu unde sa ma duc sa intreb. Sunt project manager la o fundatia mica din Cernavoda si vrem prin fundatia sa deschidem o cafeneau pentru a oferi un loc de munca pentru beneficarii nostrii, dar nimeni nu poate sa ne ajute cu ce acte, fiind fundatia ne trebuie. Este cineva care are experienta si a facut acesta lucru??


RE: Proprietar cafenea - Cristina B - 24-09-2016

(06-01-2013, 06:21)Phoenix Wrote: Afacerea cred ca ar merge in anumite conditii.Eu vorbesc doar din punctul meu de vedere pt ca nu platesc chirie (localul de 40 de scaune este la mine in spatiu si sunt din Alexandria).In Bucuresti lucrurile se schimba insa am auzit o discutie referitor la fumat si cafea, se pare ca lucrurile astea merg mana in mana desi multi dintre noi acasa preferam sa savuram cafeaua se pare ca publicul nu este foarte educat in privinta asta , multi servesc o cafea din alte motive.
Sa trecem la subiect.In orice business daca nu ai bani sa sustii afacerea pe o anumita perioada risti sa nu ai succes.Cheltuielile se strang taxe impozite , cheltuieli aferente , neprevazute si tot timpul ai nevoie sa mai cumperi cate ceva.Pe hartie intotdeauna iese bine insa in practica sunt multe mai ales ca traim in Romania [Image: smile.gif]
Eu am cumparat Expobar IV 1500 E si Vario 400 E + site vst 110$ + 2 tampere 200 ron + 2 portafiltre.
Intr-adevar ce zicea Liviu se castiga bine la cafea , eu vand expresso cu 4 ron , cappucino 5, latte 6 , si folosesc in jur de 7.5-8g de cafea pe cafea si platesc 115 ron pe kg fara transport, cateodata ma duc si o cumpar personal.Insa se mai pierd cafele pe ici pe colo primele 2-4 expresso dupa ce pornesti expresorul nu sunt foarte calitative, de obicei beau eu si prietena , am auzit variante ca cineva le arunca acum tu decizi [Image: smile.gif] .Teoretic afacerea ar merge insa trebuie sa te ocupi personal 24/7 si parerea mea e ca ar trebui sa ai cel putin 50% din totalul investitiei pusi deoparte sau macar sa poti sa faci rost de ei, clientii vin pe parcurs nu toti odata.
Daca iti place sa te ocupi personal vei avea rezultate in conditiile de mai sus , lumea apreciaza sa le vorbesti despre expresso daca te pasioneaza si pe tine , va fi greu sa ii convingi de unele lucruri pe care ei le stiu dar vei primi feedback pozitiv.
Eu iti doresc succes.

Buna..ma numesc Cristina..tot la inceput de drum si cu ideea de a deschide o cafenea micuta sunt si eu..am  memorat cele discutate de voi aici dar as vrea sa va intreb daca deschid pentru inceput in familie aceasta cafenea fara a avea angajati ce  firma imi recomandati?...Se poate pe PF sau imi trebuie un SRL? Multumesc


RE: Proprietar cafenea - orwo - 24-09-2016

Ii, adică întreprindere individuala fosta af asociația familiala


RE: Proprietar cafenea - renatoa - 25-09-2016

Si PFA de ce n-ar merge ? Huh
Poate angaja pana la 3 oameni...


RE: Proprietar cafenea - amarok - 26-09-2016

De văzut dacă poți obține autorizațiile necesare.
Dar ca și srl sau relaxat destul de mult condițiile, mai ales dacă nu ești plătitor de tva.

Preferabil ca cei ce lucrează mai mult de 8 ore sa fie acționari.