Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
KitchenAid Artisan 5KES100 - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: KitchenAid Artisan 5KES100 (/Thread-KitchenAid-Artisan-5KES100)



KitchenAid Artisan 5KES100 - David - 06-12-2012

Salut, stiti ceva despre un asemenea espressor.
   
Am posibilitatea sa cumpar asa ceva de nou, pana in 300 euro.
Multumesc anticipat.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - Pascalau - 06-12-2012

Stii parerea mea... Ia-ti ceva cu PID.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - Lyvyoo - 06-12-2012

Lasa modelul exact sa-i vedem specificatiile. E o marca bunicica in USA insa trebuie vazuta si fisa tehnica. Mai greu va fi la procurarea unui portafiltru fara fund, la inlocuirea tevii de abur cu una semiprofi, la procurarea in viitor a pieselor, la suportul de pe forumurile internationale. Sper ca este 220V caci altfel ai alte batai de cap.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - David - 06-12-2012

(06-12-2012, 17:39)Lyvyoo Wrote: Lasa modelul exact sa-i vedem specificatiile. E o marca bunicica in USA insa trebuie vazuta si fisa tehnica. Mai greu va fi la procurarea unui portafiltru fara fund, la inlocuirea tevii de abur cu una semiprofi, la procurarea in viitor a pieselor, la suportul de pe forumurile internationale. Sper ca este 220V caci altfel ai alte batai de cap.

Technische Daten:
Spannung : 220-240 V
Hertz : 50-60 Hz
Abmessungen (cm) : 40.1 x 31.8 x 30.7
Nettogewicht : 11.8 kg
Druck : 15 Bar
Wattleistung : max. 1300 W

Standardzubehör:
Siebeinsatz
Stampfer
Spülsiebbürste
Kaffeemesslöffel
Abnehmbare Aufschäumdüse
Krug zum Milchaufschäumen
Gleitend herausnehmbarer 2 Liter - Wassertank


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - Lyvyoo - 07-12-2012

Am inteles tot Smile)

Din ce vad pe un site englezesc, apare mentiunea "Two separate boilers: brewing boiler and frothing boiler". Dar din considerente de marketing, multi producatori exagereaza caracteristicile. Este si cazul Gaggia care isi numeste modelul Baby Twin ca fiind cu doua boilere, din cauza unei cutiute de aluminiu care se chinuie sa produca niste abur... Lelit PL60 in schimb este chiar dual boiler, numai ca de dimesiuni mici.

Deci trebuie sa afli aceste detalii neaparat ca sa stii ca merita sau nu - tipul aparatului (single boiler, dual boiler mascat, dual boiler real), materialul si marimea boilerului, materialul portafiltrului (bronz cromat sau aluminiu), materialul carcasei, posibilitatea de scadere a presiunii la 9bar, tipul de filtre utilizate (presurizate sau nu) si diametrul lor etc.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - David - 07-12-2012

(07-12-2012, 15:14)Lyvyoo Wrote: Am inteles tot Smile)

Din ce vad pe un site englezesc, apare mentiunea "Two separate boilers: brewing boiler and frothing boiler". Dar din considerente de marketing, multi producatori exagereaza caracteristicile. Este si cazul Gaggia care isi numeste modelul Baby Twin ca fiind cu doua boilere, din cauza unei cutiute de aluminiu care se chinuie sa produca niste abur... Lelit PL60 in schimb este chiar dual boiler, numai ca de dimesiuni mici.

Deci trebuie sa afli aceste detalii neaparat ca sa stii ca merita sau nu - tipul aparatului (single boiler, dual boiler mascat, dual boiler real), materialul si marimea boilerului, materialul portafiltrului (bronz cromat sau aluminiu), materialul carcasei, posibilitatea de scadere a presiunii la 9bar, tipul de filtre utilizate (presurizate sau nu) si diametrul lor etc.

Big Grin NU stiu ce ai inteles tu, dar eu sunt meserias la copy-paste. Asa le-am primit pe mail. Pe urma i-mi spune amicul meu ca este o greseala, aparatul nu este prevazut cu rasnita de cafea ca in anuntul de vanzare. A "mesagiuit" cu vanzatorul care afirma ca este dual boiler conform documentatiei (acesta l-a primit cadou si nu se pricepe). Oricum am renuntat si mai astept dupa cheltuielile de sfarsit de an. Ar costa cam 322 de euro cu tot cu transport.Din ce am gasit pe forumuri tot interiorul este luat de la Gaggia.
Multumesc mult.
Toate cele bune.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - Lyvyoo - 07-12-2012

Vorba aia, esti la 100E de Lelit PL41TEM Smile


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - David - 10-12-2012

Am remarcat pe site-urile straine, brandul de espressoare EMC si apoi Isomac. Am vazut la specificatii ca majoritatea au boiler de 300-500 ml , (incepand cu EMC CASA PRIMA). Fiind curios am cautat date despre Gaggia si Lelit, am ramas surprins, acesta sunt dotate cu boilere 100-250 ml (ma refer la cele entry-level, uz casnic). Nu am gasit oferte la noi pentru marcile mai sus amintite. Urmarind forumul prezent si alte surse am inteles ca marimea boilerului este foarte importanta si totusi multi apreciaza Gaggia Clasic.Huh(banuiesc din cauza pretului, nu a dotarilor).La cat ma duce mintea, tind sa cred ca prezenta unui boiler mare care lucreaza in parametrii, anuleaza prezenta unui PID.Dodgy


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - Lyvyoo - 11-12-2012

Nu anuleaza in niciun caz ci se completeaza foarte bine.

Asteptam niste link-uri cu preturile EMC si Isomac (noi) Smile te vei convinge repede. Asa si Bezzera Unica are PID, boiler de 500ml, grup E61, dar costa peste 1000E. EMC si Isomac sunt niste marci foarte bune, de nivel mondial, insa deocamdata nu a avut curaj nimeni sa le aduca in Romania. Oricum, pe linie casnica (gama consumer pro), mai toate marcile astea mari isi supraevalueaza produsele. Vezi La Pavoni, ECM, La Spaziale etc.


RE: KitchenAid Artisan 5KES100 - David - 11-12-2012

Da, cum spuneai mai sus si preturile sunt pe masura.
Isomac

Si un link cu multe, multe link-uri:
CaffeZine

Tehnologie ECM, grupuri de alamă cu camera de preinfuzie: