Hello There, Guest! Login Register

un Weber mai ieftin cu cutite conice de 83 mm

https://weberworkshops.com/products/key-...1266848821

Ce parere aveti de noul weber care vine la 1450$ avand conical burrs de 83?

Reply
Cât timp te convingi ca ai nevoie de o rasnita cu cuțite conice și mărimea contează, de ce nu....
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
(21-06-2021, 14:33)dev Wrote: Cât timp te convingi ca ai nevoie de o rasnita cu cuțite conice și mărimea contează, de ce nu....

Un mod elegant de a spune... ce rost are sa discutam de obiecte care nu intentionam sa le luam, si care destul de multi chiar nu le simtim nevoia... Smile

$1995 de fapt + transport + tva + taxe.
Oferta cu discount de 500 de la lansare s-a epuizat deja.

Reply
70% Reserved pentru 25% discount, deci mai sunt locuri pentru doritori.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic

Reply
Hmmm... de ce la mine apare sold out oare...

Stie ca nu ma intereseaz, precis... si imi da cu tifla... Smile

Reply
Stiti vreun competitor cu asemanari de workflow (SD, comutare rapida intre filtru si espresso) cu cutite plate, intr-un buget similar? (~1500 EUR).

Cumva nu ma atrag nici Niche nici Honne, si nu caut perfectiune, mai degraba calitate consistenta si usurinta in utilizare. Acum folosesc o Eureka Mignon si un Kinu pt v60/aeropress, sunt multumit de gustul cafelei.

Eram aproape hotarat sa fac precomanda la Key, dar am luat la mana forumul home-barista si pare ca lumea are ceva impotriva cutitelor conice asa de mari.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)

Reply
Daca te uiti în ce ritm nebun se vinde Weber Key in conditiile in care pretul real e in jur de 10000 lei (1600$+ 155$ transport=1755$ la care se mai adauga vreo 30% taxe vamale) nu cred ca au citit ce ai citit tu.
Single dose cutite plate la 1500$ fara transport și taxe vamale cred ca doar Lagom P64  (recomandat pt espresso din ce spune Hoffman, pentru filtru nu stiu). Restul au preturi prohibitive care de asemenea nu includ transport sau taxe vamale
De ce nu iei in considerare Honne? Din ce am citit, toti care o au pe forum sunt foarte multumiti, mai putini cei ghinionisti carora nu le functioneaza si o tin mai mult pe la service.

Reply
Oare de ce Kinu M68, la sfert de pretz, nu a atras pe nimeni... ?  Confused Huh
...sau Pharos, care acum e mai ieftina decat Kinu...

Intrebati-i pe cei care o cumpara, sunt curios daca are cineva alt argument decat "83"...

Reply
pai de ce ai plati in jur de 5000 lei pt o rasnita manuala la care dai la manivela avand cutite conice de 68mm cand poti avea tot conice de 63mm la mai putini bani la o electrica(3800 lei) respectiv NZ.
Eu cred ca brandul weber a impresionat piata prin celelalte produse "inventate", iar piata a ajuns la concluzia ca trebuie sa platesti un sac de bani pt o rasnita buna

Reply
Key e de fapt HG-1 motorizat. Cred ca e mai usor sa vezi ce zice lumea sau a zis lumea despre HG-1 si sa aplici la Key.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic

Reply
Kinu a fost 2500 lei pentru forum la lansare, si asta a fost cu 2-3 ani inante de NZ, deci nu exista comparatie. Si nici competitie... cine chiar avea nevoie de asa ceva, a luat atunci.
Iar HG-1 este 245$ acum ! Unii dau mai mult pe simplicity, imi poti spune de ce ?
Sau, merita motorizarea 3/4 din pret ? Daca spui ca da, atunci e clar ce segment de piata tinteste Smile
Asa ca sa nu mai vorbim despre capacitatea "pietei" de a isi da singura seama ce merita si ce nu...

Reply
HG-1 245$ ? Unde?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
Pai voi cei cu experienta trebuie sa stiti daca merita motorizarea sau nu.
Din ce am citit pe forum motorizarea are beneficiile ei. Unii se plang de gustul amar la Kinu si il atribuie lipsei motorizarii. Daca o fi adevarat sau nu....nu stiu. 
Unde si gasit hg-1 cu 245%? eu il vad doar in jurul valorii de 1000$ stoc epuizat

Reply
Scuze, am incurcat HG-1 cu Pharos... ma rog, ca si cum n-ar fi tot aia...  Tongue

https://www.oehandgrinders.com/OE-Pharos..._p_79.html

Reply
Ca si cum ai zice ca Dacia si Mercedes...tot aia Big Grin
ambele au motor roti si caroserie

Reply
Chiar asa... ia fa o compunere in care analizezi in ce consta diferenta ...  Tongue ca tot e sezon de Bac

Daca vrei, putem sa o bagam si pe asta la mijloc Smile
www.aliexpress.com/item/4000794332414.html

Reply
Salve tuturor si multumesc pentru raspunsuri! Raspund intarziat, am fost un pic plecat in vacanta.

Din ce inteleg eu din raspunsuri, pare ca zona asta de "un pic mai bun ca Niche", un pic mai frumos ca Honne, un pic mai ieftin de 2000 EUR nu e asa de bine reprezentata.

Nu ma intelegeti gresit, inteleg pros and cons la cutite, metode, etc, nu sunt absurd. Setup-ul curent merge ok, cautam un upgrade rezonabil - care pentru mine inseamna sa am o singura rasnita pe bar, sa fie electric (am deja manuala pentru filtrul ocazional), sa arate bine si sa aiba un workflow usor la trecerea de la filtru la espresso si inapoi (de-asta nu ma uit la Honne, e prea impunatoare si "industriala", si nu pare sa favorizeze schimbari de granulatie extreme zilnice, ca si Eureka mea de altfel).

Merci de sugestii, I'll keep looking for the unicorn Smile
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)

Reply
(05-07-2021, 11:13)aditanase Wrote: zona asta de "un pic mai bun ca Niche", un pic mai frumos ca Honne, un pic mai ieftin de 2000 EUR 

Kopi Deva pare ca fix asta incearca Big Grin
Bianca + Niche
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI

Reply
Kopi Deva face, in cel mai bun caz, meci nul cu DF64. Merita asteptarea si pretul dublu?

Reply
Face meci null la gust, da, foarte probabil. Dar la feel, design și user experience eu zic ca e multe clase peste, iar colegul a zis ca îl interesează ceva mai frumos ca Honne.
Bianca + Niche
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI

Reply
La "Weber" din asta de ce nu se inghesuie nimeni oare...   Huh Confused

www.aliexpress.com/item/4000794332414.html

Reply
O fi din cauza sărăciei de wați...

Reply
daca tot ii faceti reclama si il considerati asa bun de ce nu il cumparati? Smile) cu ocazia asta ii faceti si review

Reply
Să cumpere cine are curiozități, eu sunt anticonice4life...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)