Hello There, Guest! Login Register

sfat achizitie espressor HX dozare volumetrica

(18-02-2019, 12:03)cata222 Wrote: LELITul cred ca mizeaza pe faptul ca e greu sa gasesti ceva in aceeasi zona de pret cu carateristici apropiate.
Si in PL92 chair au reusit sa bage foarte multe chestii: PID, timer, preinfuzie... vom vedea cat de bine....

Daca Profitec 300 ar fi avut dozare temporizata as fi optat fara ezitare spre acesta.

Are timer.... și poți opri la x secunde extracția.

Cât despre vibrații, Profitec e liniștit rău fata de ce am avut de la Lelit. Finisajul e lucios, dar mai de calitate as zice decât cel mat de la Lelit. Design, da Lelit 92 si 91 e mai simpatic. Dar din experiența mea stabilitatea termică e mai buna la 300, fata de Victoria.
2018.09  Profitec Pro 300, IMS, Kinu M47 + Niche 2018.12
2017.11     Lelit Victoria, IMS, Kinu M47

Reply
(18-02-2019, 16:54)marst Wrote:
(14-02-2019, 13:27)marst Wrote: tot legat de vibratii, in timpul prepararii bauturii, cestile vibreaza pe acel gratar incat trebuie sa stau cu mana pe ele altfel coada de soricel rateaza tinta. Oare am eu o pompa asa de naravasa incat antreneaza vibratii in carcasa mai mult decat media, sau toti posesorii de Lelit VIP Line sufera din aceasta pricina?

E cam offtopic, dar daca tot am discutat mai sus de asta, avem o demonstratie aici: https://youtu.be/N4H0uBF9M90?t=3       
stai putin, este o gluma sau asta-i espressorul.....Ulka are doua amortizoare de cauciuc, chiar daca este prinsa de carcasa fara amortizoare, legata cu sarma si tot nu ar trebui sa sara ceasca in.....
Pune o poza cu interiorul, nu promit mare lucru dar rezolvam macar deplasarea cestii. Marzocco are pompele in exterior, la extrem o facem si pe asta.
Bezzera Magica(rotativa), Quamar Q13E/75mm.

Reply
Nu-i o gluma, chiar asta-i espressorul si asa face. Intentionez sa il desfac pentru a reduce presiunea la 9 bar, si atunci voi trimite si poza. Pana acum nu l-am mai desfacut, are doar vreo 2 luni.
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
cred ca PL92 e mai greu 
pentru la mine ceasca nu pleaca la plimbare Smile - atentie si la inclinatie, sa fie pus la boloboc 
dar pompa e tot galagioasa 
cred ca trecerea la EP sau EX4 care e varinta mai silentioasa cu ~10dB de la Ulka va imbunatatii mult situatia
+ eventual pulsor daca reusesc sa fac rost de unul

- atentie si la inclinatie, sa fie pus la boloboc blatul ca altfel normal ca are tendinta sa alunece
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)