Hello There, Guest! Login Register


sfat achizitie espressor HX dozare volumetrica

#1
Salutare espressomani,

M-ar interesa sugestiile voastre pentru achizitia unui aparat cu urmatoarele caracteristici:
- HX
- dozare volumetrica (cel putin doua setari)
- alimentare cu apa de la retea
- manometre clasice
- preferabil pompa rotativa, dar nu e obligatoriu
optional PID si termometru

buget max. 1800E

Motivul pentru dozarea volumetrica este ca va fi folosit de toata familia si un E61 e mai greu de stapanit de neavizati....
de asemenea doresc evitarea utilizarii unui cronometru de fiecare data, deci utilizarea trebuie sa fie cat mai simpla

momentan singurul aparat care pare ca ar raspunde cerintelor ar fi
Bezzera BZ16 DE R

ce parere aveti de acesta ?
ce alte optiuni ar mai fi ?
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#2
Și familia va învăța sa facă flush de răcire? In condițiile astea poate e mai potrivit un dual boiler.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#3
cel mai probabil vor mai face flush-ul de 2-3 ori dupa ce la arat si dupa aceea uita Smile

deci, good point
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#4
Lelit Elizabeth PL92T.

La momentul actual e de departe cel mai ușor de utilizat aparat pentru începători.
 
Reply
#5
https://www.olx.ro/oferta/aparat-de-cafe...bUsje.html
https://www.olx.ro/oferta/aparat-cafea-p...9CB8B.html
https://www.olx.ro/oferta/la-pavoni-domu...bVjYp.html
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#6
Omul are 1800 de euro de aruncat într-un espressor, iar tu îl trimiți la samsarii și ghicitorile de pe oleics? Mmmkay.
 
Reply
#7
(24-01-2019, 00:25)cata222 Wrote: cel mai probabil vor mai face flush-ul de 2-3 ori dupa ce la arat si dupa aceea uita Smile

deci, good point

Vor tine minte sa faca cand vor vedea ca a ta cafea e buna si a lor e amara.
 
Reply
#8
@dev
foarte interesanta sugestia cu Lelit PL92T.
Nu stiam de acest model de la Lelit, si cunoscand constructia destul de subreda a lui PL41 m-am ferit de aceasta firma.
exista cumva posibilitatea de alimentare cu apa de la retea ?
nu e nimic mai enervant (defapt sunt multe altele chestii) decat dimineata la 7 sa auzi cum zbarnaie pompa in gol.
stiu ca acest model are avertizare the nivel dar totusi as prefera sa uit de bidoanele de bucovina.

multumesc

poate ar trebui sa mentionez ca am deja o rasnita decenta
Eureka Mignon Specialita, deci solutii cu rasnita integrata nu sunt de interes

O alta optiune care o am in vedere este Nuova Simonelli Musica
E HX si permite alimentarea cu apa de la retea
ceva pareri despre acest aparat ?
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#9
Ambele aparate menționate de către tine sunt, cel mai probabil, sub Lelit ca stabilitate termica sau facilități pe extracție.

Daca e musai alimentarea la rețeaua de apă atunci un DB cu E61 e o soluție.
 
Reply
#10
(24-01-2019, 14:22)dev Wrote: Ambele aparate menționate de către tine sunt, cel mai probabil, sub Lelit ca stabilitate termica sau facilități pe extracție.

Daca e musai alimentarea la rețeaua de apă atunci un DB cu E61 e o soluție.

la capitolul facilitati de extractie sunt total de acord
dar referitor la stabilitatea termica, care consideri ca ar fi motivele unei stabilitati superioare la Lelit ?
eu as vedea aici ca posibile avantaje la Lelit PID-ul si sistemul amestec cu apa din boilerul de abur dar totusi boilerul de extractie are doar 0,3L, deci ma astept la o variatie de 3-4 grade pe parcursul unei extractii duble,
dar bineinteles depinde unde masori Smile
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#11
Există topic dedicat despre Lelit in care exista și un film cu o măsurătoare a temperaturii apei.

https://youtu.be/TGLeJoX5C-Y

Preinfuzia cu ajutorul boilerului de abur ajuta destul de mult stabilitatea termica având practic rolul unui preheater.

Daca vrei musai legat la rețea, există DB cu E61.
 
Reply
#12
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

In cele din urma am ales varinata cea comoda pentru un incepator adica Lelit PL92T.

Am renuntat la conexiunea directa la apa in schimbul PID-ului si al preinfuziei reglabile.
Voi vedea in timp daca a fost o alegere inspirata.
Ca si combinatie caracteristici-pret Lelit au venit cu o varianta greu de combatut.

Momentan inca suntem in faza de acomodare si nu pot spune am obtinut niste shot-uri nemaipomenite,
dar am baute shot-uri semnificativ mai proaste de pe setup-uri mult mai scumpe.

Voi posta in topicul destinat acestui aparat impresiile dupa primele sapt. de utilizare.
...si mail ales calatoria pentru ajustarea PID-ului care vine din fabrica cu niste setari total aiurea
asa cum au mi observat si altii colegi de pe forum.

Acesta este setup-ul actual.

fata de PL91T standard momentan am facut urmtoarele "upgrade-uri"
 - portafiltru bottomless XMC021 la care am montat un maner din lemn de alun; portabiltrul  "inovator" care vine ca dotare standard la Lelit mi se pare urat
- schimbat steam knobul lelit oribil cu un buton de potentiometru de la o statie de amplificare pe lampi - arata mult mai bine si este mai placut si la manevrare (din pacate nu se vede in aceste poze dar daca este cineva interesat pot pune o poza detaliata)

[Image: BzH0TJv]

[Image: cx49WnC]

cred ca am reusit sa atasez si imaginile:
(e vorba de PL92T , nu PL91T cum am scris in postul anterior)

[Image: F1jz09a.jpg]

[Image: VwY79jt.jpg]
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#13
Ai la cafea 300ml si la abur 600ml, adica.....La buget de 1800E ma duceam la Bianca care nici nu se compara....iar rasnita buna venea pe parcurs.
Sa-l stapanesti sanatos si numai boabe bune.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#14
(11-02-2019, 08:18)Mariano Wrote: Ai la cafea 300ml si la abur 600ml, adica.....La buget de 1800E ma duceam la Bianca care nici nu se compara....iar rasnita buna venea pe parcurs.
Sa-l stapanesti sanatos si numai boabe bune.

de acord ca nu se compara, dar dupa cum am scris si la inceputul post-ului dozarea volumetrica e obligatorie pentru ca mai trebuie sa-l foloseasca si la alti colocatari Smile
vad ca bianca e cam in zona 2000E, dar cu discounturi probabil ajungeam la 1800E
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#15
Nu baga in seamă tot felul de complexe de inferioritate nejustificate. PL92T oferă stabilitate și ușurință în utilizare la care un HX doar visează.
 
Reply
#16
De fapt, nu putem vorbi de dozare volumetrica, pentru ca nu se bazeaza pe un debit-metru, ci mai degraba pe o dozare programata (cronometrata), ceea ce e foarte ok Smile 

Sa iti aduca multe shot-uri reusite!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#17
(11-02-2019, 11:43)cradun Wrote: De fapt, nu putem vorbi de dozare volumetrica, pentru ca nu se bazeaza pe un debit-metru, ci mai degraba pe o dozare programata (cronometrata), ceea ce e foarte ok Smile 

Sa iti aduca multe shot-uri reusite!

asa este. termenul corect ar fi mai degraba dozare temporizata

tnx
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#18
tot tu o sa le faci cafeaua Smile o sa zica ca o faci mult mai buna....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#19
Felicitări. O alegere înțeleapta!
Recomandare: pune un cauciuc pe suportul de cești... e prea frumos sa se zgârie. Plus, când le așezi nu mai suna. Wink
Sunt cauciucuri pentru Bucătărie/sertare etc. Sub forma de rolă, cu grosime de 1-3mm .
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#20
(11-02-2019, 01:44)cata222 Wrote: - schimbat steam knobul lelit oribil cu un buton de potentiometru de la o statie de amplificare pe lampi - arata mult mai bine si este mai placut si la manevrare (din pacate nu se vede in aceste poze dar daca este cineva interesat pot pune o poza detaliata)

Da, vrem Smile A trebui sa il desfaci sau doar tragi de el si iese? 

Recomand si eu de asemenea aplicarea unei folii de plastic/silicon (ikea sau orice alt magazin) pe suprafata superioara a masinii pentru a evita zgarieturile/vibratiile.

Tot legat de vibratii, in timpul prepararii bauturii, cestile vibreaza pe acel gratar incat trebuie sa stau cu mana pe ele altfel coada de soricel rateaza tinta. Oare am eu o pompa asa de naravasa incat antreneaza vibratii in carcasa mai mult decat media, sau toti posesorii de Lelit VIP Line sufera din aceasta pricina?
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#21
(14-02-2019, 13:27)marst Wrote:
(11-02-2019, 01:44)cata222 Wrote: - schimbat steam knobul lelit oribil cu un buton de potentiometru de la o statie de amplificare pe lampi - arata mult mai bine si este mai placut si la manevrare (din pacate nu se vede in aceste poze dar daca este cineva interesat pot pune o poza detaliata)

Da, vrem Smile A trebui sa il desfaci sau doar tragi de el si iese? 

Recomand si eu de asemenea aplicarea unei folii de plastic/silicon (ikea sau orice alt magazin) pe suprafata superioara a masinii pentru a evita zgarieturile/vibratiile.

Tot legat de vibratii, in timpul prepararii bauturii, cestile vibreaza pe acel gratar incat trebuie sa stau cu mana pe ele altfel coada de soricel rateaza tinta. Oare am eu o pompa asa de naravasa incat antreneaza vibratii in carcasa mai mult decat media, sau toti posesorii de Lelit VIP Line sufera din aceasta pricina?  

am urmat sfatul legat de plasarea foliei pe partea de sus a aparatului, a se vedea in poza
si pompa de pe PL92 e ULKA EP5 , deci tot galagioasa, dar plauiesc sa trec la EX4 + pulsor

legat de steam knob, da, se trage cu incredere pana iese; nu trebuie sa desfaci aparatul
! tragi pe directia axului nu oblic pentru ca plasticul este destul de subtire si se va rupe
dupa cum se vede in poza eu am pus ce am avut prin casa dar pe viitor as pune asa ceva
(tot buton de potentiometru dar mai impunator)
https://www.tme.eu/ro/details/g475.61/bu...tor/47561/
strangerea pe tija robinetului se face cu un surub cu cap hex car vine cam standard pe acest tip de butoane

[Image: IG9IJSf.jpg]
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#22
cat ai dat pe espressor?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#23
(15-02-2019, 08:15)Mariano Wrote: cat ai dat pe espressor?

5300romn  a fost cu tot cu tamper motta easy si un filtru de apa aditional pt. 70L
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#24
ok merci, bun pretul pentru DB.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#25
Este mai bun prețul dacă îl iei direct de la importator, 4990 ron

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-accesorii
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
#26
(17-02-2019, 10:47)claudiur Wrote: Este mai bun prețul dacă îl iei direct de la importator, 4990 ron

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-accesorii

pe cand lam comandat eu ~20ian. nu cred ca era reducerea aia
dar chiar e foarte bun pretul
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#27
Ii ziceam lui Mariano noul preț, în caz ca vrea să-și cumpere..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
#28
da sunt in cautarea unui TEM pentru o ruda apropiata, dar la inceput de drum nu prea asculti sfaturile pe care ti le dau cei care au trecut prin multe echipamente, si subsemnatul a facut la fel Smile
Daca reusesti sa strarngi o suma de bani pentru inceput, dublezi suma prin imprumut, pentru evitatrea primului salt...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#29
LELITul cred ca mizeaza pe faptul ca e greu sa gasesti ceva in aceeasi zona de pret cu carateristici apropiate.
Si in PL92 chair au reusit sa bage foarte multe chestii: PID, timer, preinfuzie... vom vedea cat de bine....

Daca Profitec 300 ar fi avut dozare temporizata as fi optat fara ezitare spre acesta.
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#30
(14-02-2019, 13:27)marst Wrote: tot legat de vibratii, in timpul prepararii bauturii, cestile vibreaza pe acel gratar incat trebuie sa stau cu mana pe ele altfel coada de soricel rateaza tinta. Oare am eu o pompa asa de naravasa incat antreneaza vibratii in carcasa mai mult decat media, sau toti posesorii de Lelit VIP Line sufera din aceasta pricina?

E cam offtopic, dar daca tot am discutat mai sus de asta, avem o demonstratie aici: https://youtu.be/N4H0uBF9M90?t=3
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)