Hello There, Guest! Login Register


salut din California

#1
salutari, 

proaspat membru al 'clubului' aici Smile

am intrat pe forumul vostru acum cateva saptamani parca (la sugestia lui MihaiB care imi e prieten) si dupa ce am mai invatat una si alta despre espresoare, rasnite si asa mai departe (multumesc celor de pe forum printre care Lyvyoo, Adrian T si altii), am reusit sa fac o "investitie" zic eu nu foarte mare (cred ca am iesit sub $1k in total) si acum pot face si eu niste cafele zic destul de decente (dar mai am mult de invatat) 


ce am acum si probabil pentru o vreme o sa fiu okay este: 

- espressor expobar dual boiler (brewtus cred v3) 
- rasnita baraza vario (cred ca in europa ii zice altfel) 
- tamper espro calibrat 
- pitcher(e) 'latte's art' 
- knock box (grindenstein desi nu cred ca conteaza marcile la chestii care nu influenteaza in nici un fel cafeaua Wink

   

deocamdata folosesc cafea de la un roaster local 'blue bottle' de care am fost super multumit dar mai caut si altii. 

si ca tot se poarta filtre fara fund am facut si un video azi dimineata cu o extractie (in caz ca nu ati vazut destule ;Wink

https://youtu.be/HJ0jyappcbE

oricum bine v-am gasit pe forum si sper sa mai invat multe de la voi. 

-gabi
 
Reply
#2
Felicitari Gabbi si te asteptam activ pe aici. 
Espressorul este intr-adevar versiunea mai veche, Brewtus III, fara control separat pe boilerul de aburi, un neajuns mai mult de ordin eco...

Shot-ul arata bine, dupa culoare probabil cafeaua fiind medium-light ca si prajire (City).

Pe Vario-ul american ai primit surubelnita de calibrare? Se mai poarta acolo? In Europa, daca nu te lasa inima sa dezlipesti abtibildul de garantie cu un feon :Smile ) trebuie sa mergi la service pentru recalibrare, in caz ca rasnita e setata pentru filtru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Da, venit cu șurubelniță râșnița. Ar mai trebui adăugat ca la espressor a trebuit sa ii schimb pompa (după o încercare de descaling nu prea reușită) Norocul a fost ca e destul de simplu de înlocuit, cred ca a durat 30m in total si am pus o pompa cu protecție termică - ulka originala nu are ...
--
expobar brewtus, baraza vario, espro calibrated tamper
 
Reply
#4
Felicitari, frumoase si setup-ul si shot-ul. La <$1k poti aseza langa o iconita si inainte de shot sa faci ca tata Puiu.  63
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Probabil ai incercat sa-l decalcifiezi ca pe un SBDU. Eu chiar am vorbit cu un om tare pe service aici si a spus ca orice decalcifiere de HX sau DB, facuta pe metoda clasica SBDU, implica riscul arderii pompei, pentru ca e nevoie de foarte multa apa trecuta prin boilere pentru a curata complet urmele de solutie de decalcifiere. Cea mai indicata este desfacerea...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Exact, și nici nu știam de pompa ca tre sa meargă nu mai mult de un minut cu pauza de 1 sau 1.5min. Norocul a fost ca a fost o greșeala necostisitoare. Pompă noua e vreo $40. Oricum după ce am văzut cum e in interior am înțeles de ce mașinile ăștia merg atâția ani si se pot service așa de ușor ...
--
expobar brewtus, baraza vario, espro calibrated tamper
 
Reply
#7
Haha... Apar și eu cu post după 1, 5 luni. @gabb man arată foarte bine setup-ul și îmi place și extracția. Felicitari. Astept sa bem o cafea la tine next year.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)