Hello There, Guest! Login Register


rasnita pt cafea la ibric

#1
salut tuturor!
o recomandare din partea voastra,m-ar ajuta sa fac alegerea cea mai buna la o rasnita pt cafea la ibric.
dupa un mic research am ales 3 modele: comandante,kinu m47 si eureka zenith club 60e
intrebarea este- care din cele 3 macina cel mai fin?
(voi macina 40-50gr/zi) 
sau daca aveti o alta recomandare 

multumesc
 
Reply
#2
Cea electrica... Ca sa aduci cafeaua în stare de pudră ptr ibric iti trebuie mana ca lumea Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
multumesc pt sfat
dar crezi ca eureka zenith club 60e poate duce cafeaua in starea de pudra la fel cum o face kinu? si daca nu, cunosti un model mai accesibil ca pret care macina foarte fin?
 
Reply
#4
Din experienta proprie, pentru ibric la kinu ai de dat la manivela prea mult. Din punctul meu de vedere nu prea merita efortul o manuala pentru ibric.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#5
Tocmai am redus prețul.la rasnita mea. Cu prețul de Kinu cumperi o râșniță cu care faci pudra cafeaua fara sa atingi cuțitele. In plus e și instant, fără dozator. Singura condiție, predare personală.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#6
ce model?

am vazut anuntul dar nu am inteles la ce te refer cu {o râșniță cu care faci pudra cafeaua fara sa atingi cuțitele}
inca o intrebarea te rog, la cat timp sau la ce cantitatea de cafea se schimba cutitele?
 
Reply
#7
Daca nu faci multa cafea... eu as merge pe una manuala. Hario/Porlex/etc, in zona de pana in 200 lei. Ai avantajul ca merge si in deplasare.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
40-50gr pudra pe zi, nu ti se pare mult?
 
Reply
#9
2 cafele la ibric de 300ml. E rezonabil, nu te omoara. La M38 merg pe 1, e suficient de fina.
Singura problema este cand macini catre 100g sau peste. Si eventual mai des (la o petrecere, la o vizita ocazionala nu e mare branza).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
(08-08-2018, 12:03)Mihai L Wrote: Daca nu faci multa cafea... eu as merge pe una manuala. Hario/Porlex/etc, in zona de pana in 200 lei. Ai avantajul ca merge si in deplasare.

Nici unul dintre rasnite hario sau porlex nu este capabil pentru ibric..nici pentru espresso nu este recomandat..Dupa testele facute in showroom cu porlex nu ai macinatura destul de fina pentru espresso, nici pe de parte de ibric. Singurele rasnite manuale - accesibile in tara - capabile de ibric ar fi Kinu sau Comandante.
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#11
Ai incercat alte metode de preparare in afara de ibric ?
 
Reply
#12
(08-08-2018, 15:01)szabo.matrix Wrote: Nici unul dintre rasnite hario sau porlex nu este capabil pentru ibric..nici pentru espresso nu este recomandat..Dupa testele facute in showroom cu porlex nu ai macinatura destul de fina pentru espresso, nici pe de parte de ibric. Singurele rasnite manuale - accesibile in tara - capabile de ibric ar fi Kinu sau Comandante. 

In materie de macinatura mai fina decat espresso, nu vad de ce nu ar merge. Abaterea radiala tinde catre 0, nefiind atata spatiu ca la espresso/brew.

Am vazut atata lume facand cafea la ibric din macinatura de filtru... Big Grin
Si eu personal am facut si la Hario Skerton si la Porlex fara probleme. Nu e vorba de competitie sau de chestii de finete ca la espresso.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#13
(08-08-2018, 15:19)renatoa Wrote: Ai incercat alte metode de preparare in afara de ibric ?
aeropress,moka,filtru,(espresso facut la GuidoRolleyes). iar de 2 ani folosesc ibric electric

(08-08-2018, 15:01)szabo.matrix Wrote:
(08-08-2018, 12:03)Mihai L Wrote: Daca nu faci multa cafea... eu as merge pe una manuala. Hario/Porlex/etc, in zona de pana in 200 lei. Ai avantajul ca merge si in deplasare.

Nici unul dintre rasnite hario sau porlex nu este capabil pentru ibric..nici pentru espresso nu este recomandat..Dupa testele facute in showroom cu porlex nu ai macinatura destul de fina pentru espresso, nici pe de parte de ibric. Singurele rasnite manuale - accesibile in tara - capabile de ibric ar fi Kinu sau Comandante. 
nu stiu daca am vorbit cu tine sau cu colegul tau la telefon? oricum sunteti de nota 10
multumesc pt sfaturi.
 
Reply
#14
salutare!

Am nevoie de un sfat. Am un prieten bautor de cafea la ibric si are nevoie de o rasnita intr-un buget de maxim 500lei. Nu prea stiu ce sa-i recomand in bugetul asta dar am gasit ceva pe emag. 
Ma puteti ajuta cu o parare?

https://www.emag.ro/rasnita-de-cafea-gra...DSFBTHBBM/

https://www.emag.ro/rasnita-minimoka-gr-...D53M03BBM/

https://www.emag.ro/rasnita-cafea-nivona...DK0HK0BBM/

Multumesc!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#15
Sau Wilfa, cam la aceiasi bani, si cu reputatie ceva mai solida in comunitate decat cele de mai sus...

http://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/Wilfa-Svart-WSCG-2

Plus ca la barshaker ai cu cine discuta, si inainte si dupa achizitie... Wink
 
Reply
#16
La ei nu m-am gandit. Oricum cele de pe emag erau propunerile lui. 
Multumesc mult!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#17
Pentru ibric / turkish coffee este necesara o macinatura extrem de fina (pudra), mult mai fina decat pentru espresso. 
Nu cred ca exista rasnita capabila sa rasneasca suficient de fin pentru ibric, in acest buget!
Pentru ca o rasnita sa poata rasni atat de fin, fara a se atinge cutitele in niciun punct, este necesara o aliniere dumnezeiasca a cutitelor si un sistem de prindere / reglare a acestora extrem de solid. Asemenea rasnite nu se vor gasi niciodata la bugete de sute de lei, ci la mii bune... Smile , indiferent ca vorbim de manuale sau electrice.

Wilfa nu rasneste suficient de fin nici macar pentru espresso, cu atat mai putin pentru ibric. Este o rasnita doar pentru metode ce impun o macinatura grosiera, dupa cum reiese chiar din descrierea producatorului: "..you can easily grind coffee for a French press, coffee pot, aeropress or a dripper."

Graef poate rasni pentru espresso, dar cu rezultate foarte proaste oricum, doar in urma unei adaptari cu introducerea unor saibe sub unul din cutite. Sunt multe detalii pe forumul german kaffee-netz. La o reglare pentru ibric, cred ca nu rezista mai mult de o rasnire, mai ales ca tot sistemul de reglaj e numai plastic.

Celelate doua nu le cunosc, dar look-ul si pretul lor cam vorbesc de la sine...

Din pacate, la banii astia, sunt sigur ca nu exista rasnita noua capabila pentru ibric. Mai bine il convingi sa incerce alte metode (aeropress, v60, frenchpress, etc). Cu o cafea buna, proaspat si corect prajita s-ar putea sa ii placa mai mult chiar, plus ca sunt metode ce impun echipamente ieftine (inclusiv rasnita).
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#18
(06-09-2018, 18:31)KrisssKros Wrote: Celelate doua nu le cunosc, dar look-ul si pretul lor cam vorbesc de la sine...

Varianta 2 este un Wilfa Il Solito rebranduit, fara QC, la pret dublu.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#19
Apropo, a testat cineva Il Solito pe espresso? Se descurca?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#20
Si daca nu e pudra ce are? Eu am folosit si granulatie mai mare,da dureaza mai mult prepararea.
 
Reply
#21
(14-11-2018, 17:56)nfs01 Wrote: Si daca nu e pudra ce are? Eu am folosit si granulatie mai mare,da dureaza mai mult prepararea.

Ce bine ar fi sa fie asa...
Nici macar nu ne-am mai chinui sa ajustam gradul de rasnire, indiferent de metoda de preparare, ci doar timpul... In teorie merge orice, practica ne omoara. Si gustul...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#22
Am testat ieri Lelit William PL72 la treapta următoare după atingerea cuțitelor. Am obținut o pudră identică cu cea de cacao. Dacă bugetul permite o triplare și ceva, Lelit este o râșniță potrivită pentru ibric și oferă rezultate excepționale în espresso. Recunosc, cu Kinu am obținut mai multă aciditate și fruct din aceeași cafea. Profilul cuțitelor o face preferabilă pentru espresso din boabe mai light, in schimb, la râșnirea pentru ibric Kinu devine Chinu. Cu unele bine perpelite în câteva minute scoți de 2 cafele dar cine pune cărbuni la ibric?
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#23
(06-09-2018, 18:31)KrisssKros Wrote: Pentru ibric / turkish coffee este necesara o macinatura extrem de fina (pudra), mult mai fina decat pentru espresso. 
Nu cred ca exista rasnita capabila sa rasneasca suficient de fin pentru ibric, in acest buget!
Surprinzător și pentru mine, râșniță manuala Gefu de la Mobexpert (250 lei) rasneste incredibil de repede și de fin. As putea spune că dacă te încumeți sa o strangi până în zona de atingere a cuțitelor este și mai fina râșnirea decât am obținut eu. Viteza este acceptabilă. Cine nu crede să facă un drum pana la Mobexpert Băneasa și să o testeze cu cafeaua de acasă. Rezultatul meu e mai jos.[Image: 27c0545b71cec67137d7c5aab2695c55.jpg][Image: bc62d4243a1394313f7c6f975f03821b.jpg][Image: 25d2da0a8b5c1a771ad4c310363b363c.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#24
M38, cred ca era la setarea 0.2 (adica doua diviziuni de la atingerea cutitelor). A fost singura data cand am macinat atat de fin.
[Image: 1T2lY6W.jpg]
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#25
La 0.2 cred ca a durat o zi si o noapte sa macini...  Big Grin  Mie la 0.9 mi se pare suficient.
Ca sa nu mai zic ca la Picona de la Right Side macinam azi la 2 pentru V60 si nu intrau boabele intre cutite.  Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#26
(15-11-2018, 22:49)mihneasusan Wrote: Surprinzător și pentru mine, râșniță manuala Gefu de la Mobexpert (250 lei) rasneste incredibil de repede și de fin.
Salut, poti sa ne spui ceva despre cutite, sunt metalice sau din portelan? Reglajul e in pasi mici sau o rotatie e tot ce poti scoate de la ea?
Multumesc.

-----------Am gasit informatii pe internet, are cutite ceramice, era prea frumos sa fie metalice-------------
 
Reply
#27
Keramikmahlwerk 
Are topic dedicat, doar sa fi cautat...
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...nuală-GEFU
 
Reply
#28
Salut, poti sa ne spui ceva despre cutite, sunt metalice sau din portelan? Reglajul e in pasi mici sau o rotatie e tot ce poti scoate de la ea?
Multumesc.

-----------Am gasit informatii pe internet, are cutite ceramice, era prea frumos sa fie metalice-------------
[/quote]

Este ceramica, stepped și pașii sunt destul de mari dar acoperă la nevoie râșnirea pentru espresso. Pentru râșnire fină este ok. Am avut de curând un rezultat impresionant cu ea dar sa nu uitam că vorbim și de posibilitatea reglării debitului pe espressorul pe care l-am folosit. Pentru v60 inconsistenta mare.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#29
(21-11-2018, 10:47)renatoa Wrote: Keramikmahlwerk 
Are topic dedicat, doar sa fi cautat...
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...nuală-GEFU

Touche!
 
Reply
#30
Sa resuscitez putin topicul.
In afara de Lelit William PL72 recomandata/testata de mihneasusan ce rasnite electrice folositi pentru ibric? Eu am kinu phoenix si vreau sa vad daca merita sa fac upgrade la o electrica. Orice recomandare e binevenita. Inca nu mi am propus un buget.

Acum macin pe gradatia 0,8 si e ok.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)