Hello There, Guest! Login Register


probleme curgere - SHOWERHEAD IMS LT-CI 200 NT

#1
Dragi espressomani,
Am achizitionat recent o sita dus SHOWERHEAD IMS LT-CI 200 NT, am montat-o pe un lelit pl81t, insa curgerea prin sita IMS este foarte rea..
Am dat-o jos si remontat-o de mai multe ori, insa nu imi dau seama daca/unde gresesc.
Prin sita dus originala, curgerea ramane net superioara fata de IMS.
Ati mai intampinat astfel de probleme?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

atasez link cu filmarile aferente: https://photos.app.goo.gl/qdDuPEm952bpLWUV7

Multumesc frumos!
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#2
Incearca sa mai desfaci surubul de prindere.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#3
Am încercat si sa il stang si sa il desfac puțin. Aceiași rezultat...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#4
Hai cu ea in showroom sa “reparam” Smile
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#5
(16-02-2019, 13:46)priza Wrote: am montat-o pe un lelit pl81t, insa curgerea prin sita IMS este foarte rea..
Am dat-o jos si remontat-o de mai multe ori, insa nu imi dau seama daca/unde gresesc.
Prin sita dus originala, curgerea ramane net superioara fata de IMS.

Pe al meu pl91t, cu presiune si sita de fabrica, nu curge nicidecum asa uniform, ci mai degraba am 5-6 jeturi verticale de apa (5-6 puncte in care apa traverseaza sita). Cumva ai presiunea scazuta la 9 bar?
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#6
Nu, sunt full stock.

P.S. Dupa ce am dat jos sita dus originala, am găsit o grămadă de "depuneri". As recomada curatarea ei, o data la câteva luni. Posibil sa ajute si la curgere. [Image: 052d28e571a80d935125da21a8fe50e2.jpg][Image: 8f3b8834d3f88b8df55664c79af45c36.jpg]

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#7
Si eu curat sita lunar, o dau jos atunci cand fac backflush cu detergent (asta pentru ca o data la 2 sapt fac si fara detergent). Cu toate asta, nici dupa curatare nu curge cum trebuie.

PS: in prima poza e aceeasi sita ca in a doua? Ca nu prea seamana.
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#8
În a doua e sita IMS de la care a început discuția din acest topic.
 
Reply
#9
Salut,

S-a rezolvat problema cu sita IMS? Și la mine observ aceleași probleme...
Lelit PL41TEM, Sette270
 
Reply
#10
Inca nu am rezolvat.
Din păcate nu am avut timp sa merg pana la Barshakers, sa aflam care e problema.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Lelit Bianca(PL162T) & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
#11
(25-02-2019, 14:11)priza Wrote: Inca nu am rezolvat.
Din păcate nu am avut timp sa merg pana la Barshakers, sa aflam care e problema.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Te rog sa lasi un status is aici, dupa ce afli ceva. Tot de la ei am cumparat-o si eu de curand. 

Mersi frumos.
Lelit PL41TEM, Sette270
 
Reply
#12
Salutare,

Astazi mi-am cumparat si eu sita dus de la IMS pentru Grupul E61.
Probabil a fost norocul incepatorului deoarece am montat-o cu rezultate satisfacatoare din prima.

Vedeti videoclip: https://drive.google.com/open?id=1Q37HO-...VpzHlPwxld

Insa dupa aceea, imediat i-am facut un backflush aparatului si a inceput sa-mi curga apa la fel ca si in videclipul tau: https://drive.google.com/open?id=1d3u5CI...T1VhwDmx0d

Am crezut ca soluatia Puly (pun intended) a curatat asa de bine tevile incat a crescut debitul si din cauza aceasta nu se mai fac perlele. Insa dupa prepararea a catorva cafele, distributia apei si-a revenit miraculor la forma initiala.

Va recomand sa remontati piesa si sa faceti un backflush. Cine stie, poate aveti noroc.
 
Reply
#13
Salutare, 

Am luat-o si eu sita IMS pentru al meu Lelit PL41TEM 57mm, si intr-adevar curgerea nu arata asa grozav, insa cafeaua iese fix la fel (de buna). Sunt multumit, per total, ma plictisisem de sita orginala...  Multumesc Barshaker. Smile

Acum, am vazut pe youtube o idee de a le monta pe ambele,  din care care rezulta o curgere uniforma. Se monteaza ambele site  (IMS + Originala), ultima din care curge spre ceasca fiind cea originala.
Link: youtube.com/watch?v=e6A1YXEG8J8.

Inca nu m-am hotarat daca sa incerc asta, intrucat nu simt nici o diferenta la gust.

Ce am observat este ca nu trebuie sa strang surubul sitei IMS pana la capat, intrucat incepe sa se flexeze sita si nu cred ca e ok.
Lelit PL41TEM, Macap M2M
 
Reply
#14
Salut. Am avut eu puse asa o perioada de timp.
nu e nicio diferenta asupra extractiilor.
Curgerea in gol nu are nicio treaba aspectuala. Cand e sub presiune, apa forteaza egal, in gol alege cea mai rapida cale de curgere si de aceea arata aiurea.
cu ambele site montate iar ultima e cea stock e ca si cum ai folosi puck screen. 
un dezavantaj este ca intre cele 2 site se va strange in timp destula cafea. Poti testa o saptamana si apoi sa le desfaci.
Am ramas doar cu cea stock montata, doar ca aspectual curge mai frumos in gol. Si atat
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)