Hello There, Guest! Login Register


i-steel i-1 sau +50% la pret pt MC4 / Mignon Istantaneo?

#1
Salutare tuturor,

Va rog pe cei ce aveti experienta cu vreunul dintre cele 3 modele din subiect sa ma ajutati cu opinia.

1) Sunteti mai multi multumiti de Ascaso i-mini / i-steel I-1 (lame plate de 54 mm) decat nemultumiti, dpdv strict tehnic? Adica ma refer doar la fiabilitate si uzabilitate (cat de usor e de curatat, cata cafea retine, etc.), nu la gustul perceput.

As trece f. f. greu peste acest Ascaso si doar daca as fi fortat din motive tehnice / riscuri prea mari. In acest caz urmatoarele pe care le-as considera ar fi Eureka Mignon Istantaneo si Macap MC4 . Din pacate vad ca Mignon nu (mai?) este in atragatoarea lista cu reduceri dar este acum la reducere la 1368 ron la perfectespresso.ro. Mi se pare interesant in special pt ca pare usor de mentinut datorita lamei de sus fixa (probabil unicat la acest nivel de pret) si usor de utilizat avand o egonomie buna. MC4 pare mai greu de utilizat avand o retentie mare si lama de sus mobila deci greu de curatat si recalibrat dar este mult mai solid (8.5 kg vs. 4.5) si are cutite mai mari (58 mm vs. 50).

2) Stiti sa fie semnificativ mai bun, iarasi dpdv strict tehnic, MC4 a.i. sa compenseze ergonomia mai proasta?

Multumesc,
C

p.s: Va rog nu-mi recomandati sa mai pun X si sa iau Y pt ca nu sunt dispus sa dau +1 ron peste ceea ce par capabile sa faca cele 2 modele la ~1400 ron. 2nd hand este exclus pt ca nu am timp pt cautarile si potentialele probleme din aceasta zona.
 
Reply
#2
Stai liniștit, o să îți recomande să dai la manivelă, nu să mai pui bani.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#3
are dreptate. recomand kinu m47. legat de macap: am avut si m-a impresionat cat de solid era construit. dar avea o modificare facuta de fostu proprietar si avea retentia mai mica. gustul in ceasca era bun. dar inseamana sa dai dublu fata de kinu daca nu vrei sh. castigi ca e electrica. pierzi la retentie si la faptul ca e mai incomod de curatat.
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#4
Am vazut ca si la nu stiu ce model de Ceado au pus chestia aia cu ramanerea fixa a cutitului. Dar nu mi se pare un avantaj in sine care sa incline o balanta si sa alegi o rasnita sau alta, caci oricum la curatare desfaci cat poti rasnita si bibilesti pe acolo cu pensula si aspiratorul, doar ca la unele, daca ai aceeasi cafea in punga, vei cadea pe reglajul anterior. Eu unul nu mi-am curatat rasnita pentru ca asa mi s-a pus pata in secunda aia ci mereu am facut-o combinand operatiunea cu sosirea unei pungi de cafea mai deosebite, ocazie care merita sarbatorita cu o rasnita curata. Asa ca nu ma incalzea cu nimic ca a mea K30 ramanea pe reglajul cafelei de dinainte.

In afara de unele ocazii pe care forumul le-a avut prin SCAE (datorita unor expozitii de cafea), mereu mi s-a parut pretul lui Mignon exagerat, pt cutite de doar 50mm. Da, nu conteaza doar cutitele in lumea rasnitelor, dar de vreun an cutitele plate de 64mm au devenit extrem de accesibile (vezi Ceado E5P), astfel ca in ziua de azi trebuie sa ai motive serioase sa alegi rasnite de 38mm cutite conice sau 50mm cutite plate (adica punctul de jos al cutitelor in lumea rasnitelor). De obicei, aceste motive serioase sunt reprezentate de pret (vezi cei 675 lei pt Gaggia MDF 50 mm plate sau 700 de lei pt Ascaso 38mm conice).

Si da, peste toate a venit si Kinu, care ne-a aratat tuturor ca o rasnita manuala construita precis, face ca o investitie de 500 de lei sa mearga bara la bara in ceasca cu rasnite de pana la 4-500E. Cu avantaje si dezavantaje. 

Prevad ca in 2017-2018, vor aparea muuulte rasnite cu 64mm cutite plate in zona asta de 350-450e, mai ales ca sette-ul va necesita un raspuns puternic din partea concurentei.

Si daca vorbim de zona asta de pret, sa nu uitam ca varianta stepless a lui MC7 a coborat sub 2000 lei, adica 75mm cutite plate, cu tamper dinamometric in sacosa! Deci 1400 pentru o rasnita de 50mm devine o gluma.

Legat de i1, in ultimul lot mai ales au fost raportate pe forum probleme de paralelism a cutitelor, ceea ce facea ca pe setarea de espresso cutitele sa se atinga, lucru anormal. Rasnita lui adiszep a zburat spre Barcelona pt studiu, le-am dat si eu un  mail (cu un clip de la Che pe ceasul comparator apropo de abatere [Image: smile.gif]  ) si in  mod neasteptat, in nici o luna au scos un update ce pare destul de serios. Pe la mijlocul lunii cica ar ajunge in Romania stocul nou si as vrea sa ma conving personal de diferente, de aceea sper sa pun mana pe ea primul. I1 este intriganta, caci prin specificatii distruge multe mituri legate de preturi ridicate pt cutite mai mari, motor mai puternic, reglaj stepless pe ax melcat, rpm redus la jumatate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Despre Macap sau Eureka eu nu stiu nimic, insa Ascaso nu recomand.Eu rasnesc pentru espresso la maxim si nu am reusit sa blochez espressorul niciodata, motiv pentru care nu am avut prea multe variante de modificare a gradului de macinare.Am intrebat la service daca pot muta acel opritor, care ma impiedica sa rasnesc mai fin, si mi s-a spus ca o fac pe riscul meu si ca ei nu recomanda, iar cei de la Ascaso, prin mail, mi-au spus ca il pot scoate fara probleme.Nu am vrut sa risc,mai ales ca tehnica este o imensa necunoscuta pentru mine, asa ca am cumparat Kinu 47 care este net superior. Poate la noua rasnita Ascaso i-1 au eliminat toate neajunsurile constatate, insa pe mine nu ma mai ajuta.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
#6
nu vinzi ascaso? Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
Nu stiam ca sunt unele cu opritor...  Pai scoate-l de acolo fara probleme. Daca nu macina de espresso, trebuia de la inceput sa faci retur sau sa scoti efectiv opritorul. Daca se ating cutitele iti dai seama din sunet. Practic acela ar fi rolul sau, sa previna atingerea accidentala a cutitelor. Se mai punea preventiv pe Lelit PL43MMI cand ieseau din service cu acea rotita de plastic inlocuita, tot pt a nu atinge cutitele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
M-am uitat si eu mult la Ascaso I1 Steel, chiar astept cu nerabdarea update-ul lui Liviu, pana sa se iveasca problemele de paralelism, singura care deranja era o anumita retentie, dar rezolvata de "terminator".
Ca inginer mecanic, mi-am pus intrebari la seriozitatea constructiei, in mecanica , verificarea cu un comparator mi se pare ceva de ABC-ul mecanicii, cu atat mai mult in domeniul mecanicii fine.
Modelul asta I1 Steel m-a incitat si intrigat in acelasi timp!
Era bine dc imbunatateau si design-ul ciocului, daca tot au decis sa faca o treaba, sau macar bage un "terminator" in dotarea standard!
Pretul mi se paruse f bun, designu-ul reusit, era problema retentiei, dar tot citesc despre rasnite si vad ca ea nu dispare nici in gama de 500 eur, mai putin Vario ( dar si ea cu problemele ei). Insa a aparut problema cu paralelismul, dar daca o remediaza....tot mi se pare o afacere f buna! Asa ca nu ne ramane decat sa asteptam impresia lui Liviu dupa prima utilizare, si te rugam fa si un test de retentie sa vedem dc s-a schimbat ceva acolo!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#9
Retentia este cam aceeasi la toate rasnitele electronice disponibile astazi, crescand cu atat mai mult cu cat te duci spre gama de profesionale. La profesionale s-au mai gasit pe forum variante de modificare, dar la cele fara display, unde poti demonta dozatorul si patrunde cu pensula sau pompa de aer pt curatare "la mana". Cele casnice se preteaza la "scuturare" sau sisteme de tip  "terminator" Smile  ori "capace" aplicate cu palma daca sunt mai solide (ceado E5P)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Liviu, cat de probabil crezi ca este sa vezi o bucata noua de i-steel / i-mini i-1 in urmatoarele 1-2 luni?

Ignor valoarea absoluta a pretului pt ca nu vreau sa deturnez thread-ul. La ~ acelasi pret, mi se pare mai atragator Mignon fata de MC4. Retentia mai mica dar si mecanismul cu cutit superior fix mi se par mari avantaje, mult peste ce pierd din cauza cutitelor un pic mai mici. Tot la un Ceado am vazut si eu cutitul superior fix si mi s-a parut imediat un mare plus. Este un design mai antiprost (nu necesita recalibrare dupa curatare) si mai precis (X pe distantier va insemna intotdeauna exact aceeasi distanta intre cutite).

Pot sa inteleg de ce altcineva ar considera ca modelele de ~1400 ron nu merita banii pt ca la ~2000 se pot lua cutite si mai mari si motoare de 300-600 W. Pt mine insa diferenta nu se justifica absolut deloc. Vreau mai intai sa vad ce mare nemultumire de gust o sa resimt de la o rasnita ce e la nivelul minim de decenta tehnica si ergonomie si de abia apoi ma gandesc la altceva.

Daca citeste cineva acest thread mai tarziu si are experienta cu MC4 (in special) / Mignon il/o rog sa isi spuna opinia chiar daca e mai vechi thread-ul.
 
Reply
#11
Nu  e vorba de luni ci de saptamani, maxim doua, cand ajung in Ro.

Repozitionarea dupa curatare, inclusiv la Ceado, are un avantaj doar atunci cand tii neaparat sa faci curatarea avand aceeasi cafea din acelasi lot de prajire. Daca dupa curatare ai pus alt tip de cafea, chiar de la acelasi prajitor,  oricum reglajele nu vor mai fi cele de dinainte. Chiar azi am avut un interchange intre doua cafele de la Ecuator, si pe K30 o Kenya Mugaya o rasneam la 4.7, iar urmatoarea, o Nicaragua, mi-a iesit abia la 3.6. K30 are by default aceasta precizie de reintoarcere la setarea ramasa, dar daca faceam curatenie intre cafele, la ce mi-ar mai fi folosit? Smile

@maki, am mutat postul tau pe topicul i1, pentru ca ai postat un tutorial util.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)