Hello There, Guest! Login Register


espressor PL41TEM

#1
salut! vreau sa cumpar un espressor care ar fi ok pt 30 cafele pe zi, poate uneori un pic mai multe Smile Ma gindeam la Pachetul Barista Home Premium – espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMi   . O sa fie bun? in conditiile astea cit timp ar tine aparatul? Cine poate sa-mi spuna si ceva despre garantiile oferite de cei care vind aceste espressoare?
In 3000 ron dupa cit am citit acest set pare cel mai bun, mai e si altceva?

Scuze ca am deschis un topic nou dar sunt nou pe forum. Am citit foarte mult in ultimile 3 zile de pe forum(nu toata ziua) dar nu prea am gasit raspuns la intrebarile mele
 
Reply
#2
Salut, bun venit pe forum ; dacă dorești 30 cafele pe zi, nu de PL41 TEM ai nevoie, acesta fiind un espressor de uz casnic , care, conform producătorului își pierde garanția dacă e folosit in scop comercial . La 10 pe zi merge. Am acest tip de aparat de un an si la 6-10 cafele/zi nu am avut probleme, dar ni i-am forțat limitele. La el mai este și problema intervalului dintre două cafele (fiind un aparat cu boiler mic).
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#3
De abur vs shot sa nu pomenesti!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
(21-02-2016, 18:21)baloozzy Wrote: De abur vs shot sa nu pomenesti!

Scuze, am uitat de abur , mărturisesc că îmi e incomod să comit brew/abur, așa că beau numai espresso de 8 luni.
Dar anul ăsta vine piticul cu upgrade .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#5
Totusi la 30 cafele pe zi, ce as putea folosi? si daca as folosi la acest aparat cit timp ar tine?
 
Reply
#6
Sa nu uitam de rasnita, ea s-ar putea sa pice prima in ritmul asta.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#7
(21-02-2016, 21:22)mystical Wrote: Totusi la 30 cafele pe zi, ce as putea folosi? si daca as folosi la acest aparat cit timp ar tine?

Bezzera Magica cum s-a spus mai sus sau alte espressoare HX sau DB de aceeași talie + o râșnița căre să țină la acest volum , Macap sau Mazzer Super Jolly sau altceva de genul
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#8
Un espressor SBDU nu face in acelasi timp aburi si espresso, trebuind sa astepti un minut intre operatiuni. Daca vrei espressoare noi mai solide si capabile sa faca ambele operatiuni simultam, atunci trebuie sa mergi spre alt buget, adica de la 900E in sus pentru espressor la care adaugi o rasnita cat de cat profesionala, cu timer, deci minim 400E.

Tragand linie, care este bugetul in care vrei sa te incadrezi intr-un final?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(21-02-2016, 01:35)mystical Wrote: Cine poate sa-mi spuna si ceva despre garantiile oferite de cei care vind aceste espressoare?

Eu as putea sa-ti povestesc cate ceva despre acest aspect. De fapt am si facut-o, aici pe forum. Concluzia: desi marca Lelit este ok (...ish), service-ul este asigurat de o firma extraordinar de neserioasa care va cauta sa nu-si onoreze garantiile cat va putea de mult. Am patit-o atat cu fosta rasnita (PL43MMi) cat si cu aparatul din dotare.
NU RECOMAND pe parte de service!

Cat despre folosirea in regimul a 30 de cafele pe zi, aceeasi rasnita (PL43MMi) a decedat subit cand am rasnit 250-300 de grame de cafea odata. I s-a ars rotorul. End of story...
Espresorul nu l-am folosit nicidata pentru mai mult de 4-5 cafele odata (si asta doar cand am avut musafiri). Dar nu cred ca ar face fata la mai mult de 10 cafele la rand.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)