Hello There, Guest! Login Register


espresso Gaggia Classic (preparare, imbunatatire tehnica)

#31
mi'am facun un decaf pe seara si am decis sa vad cam ce temperatura am la cafea:
[Image: LEUwdNT.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#32
E bun.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#33
da, m-am apropiat de etalonul italian)

ce mai astept PID-ul.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#34
azi am incercat o Colombia Sofia.
reglajul rasnitei nu am schimbat si a curs cafeaua ca prin nisip.. in 16 secunde deja aveam 35g de cafea in ceasca.
pucul arata asa:
[Image: t4fRhI6.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#35
(24-10-2016, 09:57)maki Wrote: azi am incercat o Colombia Sofia.
reglajul rasnitei nu am schimbat si a curs cafeaua ca prin nisip.. in 16 secunde deja aveam 35g de cafea in ceasca.
pucul arata asa:

arata ok pucul, dar ca sa curga optimal cafeaua ai 2 variabile cu care trebuie sa reglezi : gramajul - daca ai pus 17g initial, incearca cu 18g si apoi -stringe un pic risnita mai spre fin.
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#36
nu stiu daca-i incape mai multa cafea in sita aia. si in poza pare macinata cam mare. reglajul rasnitei nu este unul fix, se ajusteaza tot timpul in functie de rezultate. nu corespunde de la o cafea la alta, chiar si aceiasi cafea daca-i mai proaspat prajita iti curge intr-un fel, pe masura ce imbatraneste trebuie sa modifici setarile rasnitei.

prima data vezi ca trebuie sa pregatesti un pic cafeaua inainte de tampare, n-ar fi rau sa invarti cu un ac in cafea si apoi sa o nivelezi apasand cu degetul inante de tampare. 

iarasi verifica sa nu atinga pucul sita superioara, daca suspectezi asta, pune o moneda desupra pucului, pune portafiltrul pe aparat ca si pt o extractie dar nu da drumul la apa, desfa apoi portafiltrul si inclina-l sa cada moneda. daca a ramas urma monedei pe puc fiindca a fost apasata de dus in cafea trebuie sa reduci cantitatea de cafea care o folosesti.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#37
da, incerc sa nivelez asa cu un ac cum zici.

in legatura cu moneda, in poza se vede amprenta boltului ce tine sita superioara. posibil dar si 17g sa fie prea mult pt aceste boabe?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#38
posibil sa fie si de la macinatura mare, cafeaua sa stea mai afanat.

daca atinge sita superioara o sa-ti curga o data prea repede, odata prea incet s.a.m.d. in functie de cat de tare strangi portafiltrul pe aparat si daca ai pus un 0,3 grame de cafea in plus sau in minus. nu mai ai nici un control asupra curgerii. de asta nu e bine ca pucul sa atinga dusul, ai mai putine variabile la ajustarea curgerii: finetea macinaturii, dozaj si forta de tampare.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#39
Astazi, citind pe aici sfaturile voastre, am zis sa fac o verificare, ca nu strica.

Am rasnit 18.85 grame cafea Claro pe foarte fin (cum o fac de obicei) pus in sita 16 grame VST, tampat cu putere, polisat suprafata. Am pus o moneda de 10 bani si am insurubat portafiltru in grup pana la ora 5 (cum fac de obicei), dupa am scos portafiltru si moneda mi-a intrat total in pucul de cafea.

Inseamna ca pun prea multa cafea 18.8 grame in sita de 16 grame, si trebuie sa rasnesc si mai fin si sa pun doar 18 grame? E foarte straniu pt ca din ce vad in pozele de pe aici, eu rasnesc destul de fin.
 
Reply
#40
cat e de important sa fac upradeul la rancilio steam wand?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#41
frotezi lapte?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#42
(27-10-2016, 22:01)Fane Wrote: frotezi lapte?

incerc(!) sa fac cate un flat white odata la cateva zile. in weekend poate 2 pe zi.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#43
[Image: NcVtaqN.jpg]

[Image: eOmY6OM.jpg]


nu aveau Motta in stock, poate dupa anul nou. mi'am luat acest pitcher 0.35cl pentru flat white. sper sa faca treaba.

intrebarea cu silvia wand ramane deschisa.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#44
Cu wandul poti sa improvizezi o teava de diametru similar cu cea originala pe care o duci la strung sa-ti faca filet pe ea, si in cap ii pui o diuza cu 2 sau 4 gauri (sunt de cumparat multe) iesi sub 50 ron, iar de diferenta de bani strangi pt o rasnita mai buna.

Maine imi ajung sculele entry de prajit cafea, o sa revin si cu ceva detalii.
 
Reply
#45
ar fi o idee
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#46
revin iar cu intrebari.

am preparat azi un shot, 17g in, 35 out, 30 sec. 
videoul extractiei:


am 2 intrebari:
1. e okay extractia din video?
2. dupa cateva minute cafeaua a devenit foarte tulbure, aici am incercat sa prin asta in poze http://imgur.com/a/1EVHl ce se intampla?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#47
E ok..

Cred ca fortezi limitele unui espresso daca astepti " cateva minute". El se bea in cateva zeci de secunde, nu minute, insasi numele bauturii indemnand la un consum rapid.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
o sa raspund si eu, dar sigur o sa comenteze si alti colegi.
1. mi se pare ca arata f bine curgerea, dar important e gustul, pe care nu l simt Smile
1. este tulbure din cauza fines-urilor extrase din puc, de aici ma gandesc la putin bitter (nu neaparat). poate macini mai grosier si cresti cu 1-2 grame.
bafta
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#49
exact, la gust intradevat se simtea bitterul. incerc dar nitel mai grosier si bag un gram mai mult!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#50
azi am facut 3 shoturi.
[Image: KA8U6b9m.jpg]
primul din 17g cafea a iesit ~22g cafea in 28 secunde
am reglat mai grosier si al doilea din acelesi 17g cafea, am ~45g cafea in 25 secunde

[Image: h7Y3S07m.jpg]
aici sus e acelasi ca si in prima poza
iar al doilea dupa un reglaj mai fin mi'a iesit din aceleasi 17g boabe cam 34g cafea in 25 secunde.

culmea, ca dupa carte ultimul ar fi cel mai bun, dar mie mi'a placut primul. care ar fi under-extraction?..
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#51
Cel care îți place! Regulile sunt orientative. Gustul este cel ce contează. Investește într-un portafiltu fără fund si vei avea la vedere toate detaliile extracției.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#52
tare mai astept si PIDul sa'l instalez, ca ma tem ca am fluctuatii mari de temperatura
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#53
Pid-ul nu-ti va arata fluctuatia de temperatura in extractie si nici temperatura reala de extractie. El poate sa citeasca pe boiler 92 grade si tu sa ai, in extractie 83 sau 98. Poate sa vada o scadere a temperaturii de 1 grad cand, deasupra pucului, scaderea este de 6 grade sau invers. Totul este dependent de caracteristicile constructive ale espressorului si de modul si locul unde este amplasat senzorul de temperatura. Daca vrei date reale calibreaza un termometru cu senzorul pe care il folosesti, gaureste grupul si amplaseaza senzorul deasupra sitei de dus...asa o sa fii cel mai aproape de realitate. Spor!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#54
Nickso, la mine nu stiu unde ai montat pid-ul dar la 92 grade pe pid am un 82-85 în ceașca încălzită ușor dar nu fierbinte. Daca am cufundat ceasca în apă fierbinte si dau pid-ul la 95 am 88-89 grade la cafea dar deja m-am opărit la limbă dacă încerc sa o gust. Oricum dacă dau la 98 pid-ul am omorât aroma cafelei, dacă il las la 88 gustul este prea puternic dar neplăcut așa că mă joc între 92-95. Datele nu sunt însă aceleași mereu. Dacă aparatul nu e bine încins si portafiltu nu frige am si 75 grade în cafea. Una peste alta este o diferență majoră față de extracția în orb.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#55
(08-11-2016, 16:44)nickso Wrote: Daca vrei date reale calibreaza un termometru cu senzorul pe care il folosesti, gaureste grupul si amplaseaza senzorul deasupra sitei de dus...asa o sa fii cel mai aproape de realitate. Spor!
Poate ia vreunul de buna chestia asta.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#56
Smile) deși la momentul respectiv a fost spusa ca o exagerare, nu este totusi nimic ce nu se poate face. Daca fac rost de niste timp liber o s-o fac eu la oscar...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#57
Stiu, dar vreun amator......

Apropo daca ne bate gândul s-o facem cam ce senzor ar trebui folosit?


(09-11-2016, 19:30)nickso Wrote: Smile) deși la momentul respectiv a fost spusa ca o exagerare, nu este totusi nimic ce nu se poate face. Daca fac rost de niste timp liber o s-o fac eu la oscar...
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#58
cel mai gustos shot de care am avut parte de cand am Gaggia:



vad pe video ca e nitel grosiera rasnirea (a iesit prea repede, nu?) dar asa de gustoasa s'a primit cafeaua ca inchid ochii la asta  [Image: blush.gif]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#59
sa sti ca am patit si eu ca shoturi care au iesit mai repede sa-mi iasa mai aromate si dulci. regulile espresso-ului nu sunt batute in cuie, de baza este gustul.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#60
azi am repetat reteta si iar mi'a placut enorm, cred ca las asa Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)