Hello There, Guest! Login Register


apa in rezervor

#1
ma intereseaza, cei care au espressor acasa, si fac o cafea-doua pe zi - cum procedati cu apa din rezervor?

adica, turnati apa in fiecare zi si dupa ce ati facut cafeaua ce a ramas aruncati sau...?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Fac mai mult de 2 cafele pe zi, dar, luand drept exemplu ultima dubla din ziua respectiva, dintr-un rezervor plin de 2 litri nu-mi raman mai mult de 250-300ml dupa ce am curatat temeinic grupul, portafiltrul, sita si poate am dat si un backflush rapid. A 2 zi dimineata espressorul ma asteapta curat-luna, iar dupa cele minim 50-60 minute in care-l las la incalzit, cei 300 ml ramasi ii folosesc la un flush lung. Astfel, la primul shot o sa am apa prospata in boiler. Pentru unii poate pare complicat, dar e un tabiet  cu care m-am deprins de vreo 5 ani incoace si care-l fac pe pilot automat.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#3
Eu o schimb la terminare, nu am tinut cont de improspatari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
inca o varianta; eu completez apa din rezervorul de 4l (adaug sub 1l, dar sunt cazuri cand e nevoie de 2l) dupa fiecare sesiune; asta, pentru a lasa ceva timp pachetelului de softener Oscar 150 sa-si faca treaba - cat o mai fi nevoie, pentru ca pe Strega cel putin, folosesc de peste 1 an numai bucovina!
foarte rar, la cateva luni odata, cu ocazia vreunei curatiri/modificari in interior, scot rezervorul si-l clatesc cu apa calda; si frecat mecanic, cu burete, dar fara detergent;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#5
La mine in oras apa de la retea are durirate 6,73 grade Germane ( info de la inst. De cercetare care face aceste analize saptamanal) Folosesc apa prin filtrul eSpring (carbon activ + UV) si Oscar 150....cu toate acestea credeti ca e nevoie de Bucovina?
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)